...
antykoncepcja

Jak zwiększyć libido przy antykoncepcji?

Jednym w popularnych wyborów pacjentek jest doustna antykoncepcja hormonalna. Polega ona na regularnym przyjmowaniu tabletek z syntetycznymi hormonami w składzie. Stosowanie terapii hormonalnej może wpływać bezpośrednio na spadek libido. Dzieje się tak najczęściej w przypadku źle dobranego preparatu do potrzeb i predyspozycji organizmu kobiety. Jak zwiększyć libido przy antykoncepcji hormonalnej?
antykoncepcja

Czym są tabletki antykoncepcyjne?

Obecnie antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Cieszy się dużą popularnością na całym świecie, a prawidłowe prowadzenie terapii zapewnia wysoką skuteczność ochrony przed niechcianą ciążą. Ze względu na swój skład i zawartość syntetycznych hormonów, pigułki antykoncepcyjne mogą wpływać na funkcjonowanie organizmu. Jednym ze skutków ubocznych może być obniżone libido. Oczywiście popęd seksualny nie jest stały i wpływ na niego mogą mieć również inne czynniki, jednak udowodniono, że źle dobrane metody antykoncepcji przekładają się na zmniejszenie ochoty na seks. Warto zastanowić się nad tym, jak sobie z tym poradzić.

Kluczem jest dobranie odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych

Oczywiście kluczem powinno być dobranie odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych do potrzeb danej pacjentki. Dzięki temu lekarz zadba o prawidłową gospodarką hormonalną, a poziom libido utrzyma się na satysfakcjonującym poziomie. To niezwykle istotne, ponieważ udane życie seksualne przekłada się na codzienne samopoczucie kobiety, a także jej funkcjonowanie. Kobiece libido jest zmienne, jednak odpowiedni rodzaj antykoncepcji sprawi, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie będzie miało negatywnego wpływu na jego poziom.

Co w sytuacji, gdy spadek libido będzie zauważalny?

Istnieją sytuacje, w których zażywanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa bezpośrednio na obniżenie libido i jest to wyraźnie zauważalne. Kobieta rzadko ma ochotę na seks i jest to jeden ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej. Można sobie z tym poradzić. Lekarze mogą rekomendować odstawienie tabletek antykoncepcyjnych stosowanych dotychczas i zaproponować alternatywne tabletki, które nie osłabiają libido.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne mogą zmniejszać ochotę na seks?

Warto zastanowić się nad tym, dlaczego przy tabletkach antykoncepcyjnych odnotowuje się wystąpienie skutków ubocznych z postaci obniżenia libido. Wpływ na popęd seksualny ma testosteron, który również wydzielany jest przez organizm kobiety. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może hamować wydzielanie testosteronu, co bezpośrednio wpływa na obniżenie libido. Wpływ na to mają zawarte w preparatach syntetyczne hormony. Dotyczy to zarówno środków złożonych, jak i tabletek jednoskładnikowych, które zawierają pochodną naturalnego progesteronu. Ich przyjmowanie zwiększa stężenie hormonów żeńskich w organizmie kobiety i jednocześnie ogranicza zawartość testosteronu. W pewnym sensie to działanie antyandrogenne, czyli ukobiecające. Oznacza to, że wybrane tabletki antykoncepcyjne przekładają się na poprawę estetyki i jakości skóry pacjentki, czy też poprawiają strukturę jej włosów. Równolegle do tego pojawia się spadek ochoty na seks, co trzeba traktować jako negatywny wpływ antykoncepcji hormonalnej. Należy pamiętać o tym, że odpowiednio dobrane preparaty minimalizują ryzyko spadku libido.

Obniżone libido skutkiem wahań nastroju lub przybrania na wadze

Może to być efekt pogorszonego samopoczucia kobiety. To efekty uboczne, które przy tabletkach antykoncepcyjnych pojawiają się stosunkowo często. Ponadto w trakcie terapii może dojść do wahań wagi pacjentki, w tym przybrania dodatkowych kilogramów. Jeżeli w ostatnim czasie doszło u Ciebie do wzrostu wagi, to możliwe, że spadła Twoja samoocena. To automatycznie przekłada się na ograniczenie kontaktów seksualnych.

Koniecznie rozmawiaj ze swoim partnerem

Brak ochoty na seks nie jest niczym złym i wynika to z tego, że w trakcie terapii Twój układ hormonalny doznaje szoku i zachodzą w nim zmiany. Ważne, aby o wszystkim rozmawiać z partnerem. Powinien on zdawać sobie sprawę z Twojego położenia oraz obniżonego libido. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych nieporozumień, a Ty tylko zyskasz w oczach partnera. Jeżeli problem spadku libido utrzymuje się dłużej, to może negatywnie wpływać na Twoje relacje w związku. W takich sytuacjach należy poradzić się lekarza ginekologa w zakresie ewentualnej zmiany preparatu, czy też innych sposobów na przywrócenie ochoty na seks.

Suchość w pochwie i bolesność zbliżeń

W ramach terapii z tabletkami antykoncepcyjnymi mogą pojawiać się różnego rodzaju problemy zdrowotne. Jednym z nich jest suchość pochwy, która najczęściej występuje przy preparatach z estrogenami, czyli tabletkach złożonych. Suchość pochwy może powodować otarcia śluzówki podczas zbliżenia, a także wpływać na brak przyjemności z seksu. Otarcia stref intymnych są bolesne. Sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z tym problemem to m.in. stosowanie lubrykantów oraz żeli intymnych, które zwiększają nawilżenie pochwy, minimalizują ryzyko urazów podczas seksu oraz zwiększają przyjemność ze zbliżenia.

Jakie jeszcze skutki uboczne mogą pojawić się przy antykoncepcji hormonalnej?

U osób stosujących antykoncepcję hormonalną może pojawiać się także szereg innych działań niepożądanych. Najczęstsze z nich to:

  • obniżona ochota na seks (spadek libido);
  • bolesność i tkliwość piersi;
  • nudności;
  • wahania nastroju;
  • stany depresyjne;
  • bóle głowy;
  • bóle mięśni;
  • większa podatność na infekcje stref intymnych;
  • wahania wagi;
  • suchość w pochwie;
  • zaburzenia miesiączkowania.

Regulacja równowagi hormonalnej

Z medycznego punktu widzenia tabletki antykoncepcyjne odpowiadają za regulowanie układu hormonalnego w organizmie pacjentki. Starannie dobrane korzystnie wpływają na zapobieganie niechcianej ciąży oraz na utrzymanie popędu seksualnego. Pacjentka będąca w związku i uprawiająca regularnie seks, powinna poinformować o tym lekarza. Wiedza ta w dużej mierze wpływa na wybranie preparatu medycznego. Oczywiście wykonuje się również badania medyczne, aby rekomendowany środek nie tylko nie wpływał negatywnie na libido, ale był również w pełni bezpieczny dla pacjentki. Dlatego niezwykle istotne w trakcie jego stosowania jest zastosowanie się do wskazówek lekarza oraz informacji zawartych na ulotce dołączonej przez producenta do opakowania.

Czy każde tabletki antykoncepcyjne obniżają popęd seksualny?

Oczywiście nie każdy preparat antykoncepcyjny wpływa na to, że nie masz ochoty na seks. W dużej mierze zależy to od jego składu i mechanizmu działania. Najmocniej libido obniżają środki wykazujące silne działania antyandrogenne. Stosowane są zazwyczaj w przypadku młodych pacjentek, które mają problemy z cerą. Regularne uprawianie seksu wymaga jednak zastosowania innych środków. Docelowo powinny one zachować wysoką skuteczność zapobiegania przed niechcianą ciążą, a także powodować pozytywne skutki w postaci wysokiego libido.

Co jeszcze może wpływać na obniżenie libido?

Wpływ na obniżenie libido może mieć wiele czynników. Jednym z najczęstszych są oczywiście zmiany hormonalne, w tym te wywoływane przez przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Do innych powodów występowania zmniejszonego popędu seksualnego zaliczane są:

  • wybrane leki i ich działanie;
  • zwiększony poziom stresu;
  • przemęczenie;
  • problemy w życiu prywatnym i zawodowym;
  • choroby przewlekłe i czasowe;
  • uzależnienie od używek, w tym m.in.: papierosów, narkotyków i alkoholu;
  • obniżona samoocena wskutek dodatkowych kilogramów lub problemów z cerą;
  • negatywne doświadczenia seksualne;
  • nieprawidłowa dieta (bogata w cukry proste i uboga w niezbędne składniki odżywcze);
  • brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar.

Często jedynym sposobem na określenie kluczowego czynnika pozostaje kontakt z lekarzem. W tym celu można skorzystać z konsultacji online, jednak w niektórych przypadkach nie będzie ona w stanie zastąpić kontaktu z lekarzem w gabinecie stacjonarnym i wykonania niezbędnych badań. Korzystając z telemedycyny, należy także liczyć się z działaniem automatycznych systemów wywołujących, dzięki którym może być zainicjowana konsultacja medyczna.

Sprawdzone sposoby na zwiększenie ochoty na seks

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie ochoty również podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Na polskim rynku dostępne są preparaty, które zawierają m.in. cytrulinę i l-argininę. Wpływają one na produkcję tlenku azotu i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn przekłada się to na lepszy dopływ krwi do narządów płciowych i zwiększenie libido. Substancje te można znaleźć w ogólnodostępnych suplementach diety.

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz zadbanie o prawidłową dietę. Kobieta powinna zadbać o odpowiednie dostarczanie do organizmu takich składników odżywczych jak: magnez, selen, cynk, mangan, witaminy z grup B, witamina E, kwas linolowy, arginina i fitostrogeny. W tym celu warto postawić na spożywanie świeżych owoców i warzyw oraz orzechów. Dodatkowym wsparciem będą przyprawy: lubczyk, chili, bazylia, cynamon, imbir, kurkuma i wanilia. Dodawaj je do swoich posiłków, a szybko zauważysz zwiększoną ochotę na seks i poprawę jakości zbliżeń. Wśród popularnych afrodyzjaków wymienia się również: truskawki, figi, ostrygi, kawior, gruszki, owoce granatu, fenkuły, bakłażany, selera i ananasa.

Przełam rutynę w sypialni

Kolejnym sposobem na zwiększenie popędu seksualnego jest przełamania rutyny w sypialni. Jeżeli od dłuższego czasu nic z partnerem nie zmienialiście, to również może wpływać to na libido. Przełam rutynę i postaw na odrobinę szaleństwa, a szybko Twój popęd wzrośnie. Właśnie dlatego rekomenduje się eksperymentowanie w łóżku, wykorzystanie w nim afrodyzjaków, seksownej bielizny, czy też zabawek erotycznych. W ten sposób można poznawać się na nowo oraz odkrywać swoją seksualność. Warto tu jednak zachować odpowiednie wyczucie. Kluczem jest dokładne zrozumienie potrzeb i preferencji partnera seksualnego. Oczywiście obie strony w łóżku mogą iść na ustępstwa, jeżeli doprowadzi to do zwiększenia popędu seksualnego oraz satysfakcji ze zbliżenia. Choć stosowanie antykoncepcji hormonalnej może negatywnie wpływać na poziom libido, to jednak są sposoby na to, aby z tym sobie poradzić.

Recepta online na antykoncepcję hormonalną

Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie usługę recepty online. Dzięki niej możesz zapewnić sobie dostęp do antykoncepcji hormonalnej bez konieczności udawania się do poradni stacjonarnej. Recepta online to nowoczesna usługa zdalnej konsultacji medycznej. Polega ona na wypełnieniu formularza kontaktowego, wskazaniu przyjmowanego preparatu, a także wniesieniu opłaty. W odpowiedzi na to nasz specjalista zbada Twój wniosek oraz zapozna się z Twoją historią medyczną. Jeżeli będzie to uzasadnione, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup stosowanych dotychczas tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli jednak wywoływały niepokojące objawy, to lekarz może odmówić wystawienia e-recepty i pokierować na badania w stacjonarnym gabinecie. Pamiętaj o tym, że pierwsze przepisanie tabletek musi nastąpić podczas stacjonarnej wizyty u ginekologa.

E-recepta. Gdzie ją zrealizować?

E-recepta otrzymywana w ramach recepty online to niezwykle wygodne rozwiązanie. Po konsultacji otrzymasz czterocyfrowy kod, który wystarczy podać farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL. Leki możesz zakupić w dowolnie wybranej aptece. Mogą zrobić to za Ciebie również bliskie osoby. Recepta online na https://nachorobe.pl/ to wygodny wybór dla osób, które mieszkają w znacznej odległości od przychodni, mają problemy z poruszaniem się lub cenią sobie wygodę i chcą zaoszczędzić cenny czas. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i zachęcamy do odpowiedzialnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Te odpowiednio dobrane będą miały korzystny wpływ na Twoje libido.

Jeżeli w trakcie przyjmowania leku zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Każdy preparat niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu.