...
po usunięciu tarczycy

Jak żyć po usunięciu tarczycy, zalecenia po zabiegu

Tarczyca to ważny gruczoł, który odpowiada w naszym organizmie za produkcję hormonów. Narząd ten narażony jest jednak na różne infekcje, a także zaburzenia. W przypadku pacjentów z problemami z tarczycą może dojść do konieczności jej usunięcia. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest tarczyca, za co odpowiada, kiedy jest wskazane jej usunięcie, jak przebiega zabieg oraz jak wygląda życie po nim. Zapraszamy do lektury.
po usunięciu tarczycy

Czym jest tarczyca?

Zgodnie z nomenklaturą medyczną, tarczyca jest nieparzystym gruczołem wydzielania zewnętrznego. Nazywana jest gruczołem tarczowym. Znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły, w tym niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Za co odpowiada w naszym organizmie?

Głównym zadaniem gruczołu tarczowego w naszym organizmie jest wydzielanie hormonów i utrzymanie równowagi w tym zakresie. Tarczyca produkuje tyroksynę (T4) trójjodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę. U wybranych pacjentów może dochodzić do zaburzeń pracy gruczołu. U osób z niedoczynnością tarczycy produkowana jest mniejsza liczba hormonów, a u osób z nadczynnością tarczycy większa liczba. W pierwszej sytuacji pacjent powinien przyjmować hormony tarczycy w tabletkach, a w przypadku nadczynności tarczycy rekomendowane leki przeciwtarczycowe.

Działanie hormonów tarczycy m.in.: kontroluje przemianę materii, libido, wpływa na jakość snu, stabilizację wagi pacjenta, czy też jego potliwość. Ma również duży wpływ na pracę mięśni, serca, a także wielu innych narządów w naszym organizmie. Właśnie dlatego należy regularnie kontrolować stężenie TSH (hormonu kontrolującego pracę tarczycy) oraz działanie gruczołu tarczowego. Im szybciej wykryje się ewentualne nieprawidłowości, tym lepiej z punktu widzenia pacjenta i lekarza prowadzącego.

Objawy sugerujące problemy z tarczycą

Oczywiście jakiekolwiek problemy z tarczycą powodują określone objawy ze strony organizmu. Zaobserwowanie ich w swoim przypadku powinno wzbudzić większą czujność. Warto wówczas przeprowadzić badania diagnostyczne w celu weryfikacji prawidłowego działania gruczołu tarczowego i wydzielania hormonów tarczycy. Charakterystyczne objawy dla niedoczynności tarczycy to m.in.: uczucie gorąca, przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, utrata wagi, biegunki, czy też drżenie mięśni.

Wśród charakterystycznych objawów dla nadczynności tarczycy wymienia się m.in.: spowolnienie ruchowe i umysłowe, suchość skóry, łuszczenie się skóry, wypadanie włosów, uczucie senności i zmęczenia, przyrost masy ciała oraz obniżenie temperatury ciała.

Kolejnym częstym schorzeniem są wole tarczycy. Objawiają się guzem występującym na przedniej powierzchni szyi. Może on mieć różną wielkość i czasem wyczuwalny jest tylko dotykiem i nie jest widocznym gołym okiem. Objaw towarzyszący wolom to m.in. duszność, która pojawia się na skutek ucisku guza na tchawicę. W skrajnych przypadkach może to powodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta i jest wskazaniem do wycięcia tarczycy.

Usunięcie tarczycy – kiedy jest wskazane?

Istnieje kilka podstawowych wskazań do operacji tarczycy. Może ona polegać na całkowitym usunięciu tarczycy lub tylko jej części i zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także wskazań lekarskich. Decyzję podejmuje się po specjalistycznych badaniach laboratoryjnych. Zawsze na pierwszym miejscu stawia się zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Wskazaniami do operacji usunięcia tarczycy w całości narządu lub jego części są:

  • wole guzowate (obecność dużego wola uciskającego drogi oddechowe lub powodujące poważne zaburzenie estetyki wyglądu pacjenta);
  • nowotwór złośliwy tarczycy;
  • zaawansowana nadczynność tarczycy;
  • powiększanie się wola mimo stosowanej farmakoterapii;
  • obecność podejrzanych guzków w tarczycy.

Decyzja w tym zakresie ma charakter indywidualny, a zabieg powinien być przeprowadzany przez wysokiej jakości specjalistę. Sporadycznie usunięcie tarczycy może być powodowane przez inne choroby tarczycy.

Jak się przygotować do zabiegu?

Szczególnego przygotowania do zabiegu usunięcia tarczycy wymagają osoby, u których występują zaburzenia w stężeniu jej hormonów. Wówczas etap przygotowań powinien być dokładnie skonsultowany z lekarzem. Najpierw należy ustabilizować poziom hormonów, a następnie można przeprowadzić wycięcie tarczycy. Ponadto pacjent w dniu zabiegu powinien być na czczo, a każdą operację poprzedzają badania, w tym m.in.: USG tarczycy i węzłów chłonnych, badanie poziomu hormonów tarczycy, morfologia, badanie moczu, czy też biopsja (w przypadku guzków). Jeżeli zbliża się Twój zabieg, to pamiętaj o tym, aby nie spożywać stałych pokarmów na minimum 8 godzin przed nim, a także nie spożywać płynów na minimum 4 godziny przed nim.

Na czym polega usunięcie tarczycy?

Operacja tarczycy przebiega w znieczuleniu ogólnym. Oficjalna nazwa zabiegu to tyroidektomia. Chirurg odpowiada za poprzeczne nacięcie na przedniej powierzchni szyi, które ma kilka centymetrów. To przez to nacięcie wyjmowany jest następnie gruczoł tarczowy lub jego część. Następnie skóra szyi jest zszywana, a po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Na początku w szyi pacjenta znajduje się jeszcze dren, przez który można na zewnątrz odprowadzać płyny. Zazwyczaj dren usuwa się dzień po zabiegu usunięcia tarczycy, a pacjent wypisywany jest do domu. Sporadycznie występują jednak powikłania, co zmienia postępowanie medyczne po zabiegu.

Rodzaje operacji usunięcia tarczycy

Ze względu na skalę przeprowadzanego zabiegu wyróżnia się kilka rodzajów operacji usunięcia tarczycy. To m.in.: tyreoidektomia całkowita, gdy usuwa się cały gruczoł tarczowy z węziną. Innym rodzajem jest tyreoidektomia subtotalna. W zależności od indywidualnych wskazań usuwa się wówczas 50-90% gruczołu z węziną. Jeszcze innym zabiegiem jest hemityreoidektomia. W jego przebiegu lekarz usuwa jeden płat tarczycy wraz z węziną.

Możliwe powikłania po usunięciu tarczycy

Oczywiście po przeprowadzeniu usunięcia tarczycy możliwe jest występowanie powikłań. Jednym z nich jest krwawienie, które jednak jest niewielkie i nie powoduje większego zagrożenia ani dyskomfortu. Dużo większym powikłaniem jest podrażnienie, a nawet uszkodzenie nerwów przebiegających w okolicy gardła. W związku z tym zabieg powinien być przeprowadzany bardzo uważnie i przez doświadczonego specjalistę. Ewentualne uszkodzenie nerwu krtaniowego związanego ze strunami głosowymi może negatywnie wpłynąć na proces mówienia. W wyniku podrażnienia, często po zabiegu obserwuje się charakterystyczną chrypkę. Na szczęście zazwyczaj mija ona po kilku dniach. Poważne powikłania występują wtedy, gdy dojdzie do trwałego uszkodzenia nerwów.

Rekonwalescencja

Proces rekonwalescencji należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi lekarza. Zazwyczaj przez jakiś czas po operacji odczuwa się ból w okolicy blizny. To normalne zjawisko. Jeżeli ból jest uciążliwy, to można przyjmować leki przeciwbólowe, jednak tylko w konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim w początkowym etapie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i dynamicznych ruchów. Może to powodować rozwarstwienie się blizny i ewentualne krwawienie. Ponadto należy przyjmować leki wskazane przez lekarza, a tym hormony tarczycy. Wszystko po to, aby utrzymać równowagę hormonalną organizmu.

W trakcie rekonwalescencji może pojawiać się chrypka, która powinna minąć po kilku dniach. Jeżeli tak się nie stanie, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić w przypadku zaobserwowania wycieku z blizny, mocnego zaczerwienienia okolicy blizny, czy też gorączki. Ponadto w pierwszym tygodniu po zabiegu rekomenduje się stosowanie diety płynnej i odstawienie produktów stałych. Warto to jeszcze skonsultować z lekarzem.

Rekomendowana dieta po usunięciu tarczycy

Pierwsze tygodnie po usunięciu tarczycy są niezwykle ważne. To wtedy dobiera się leki i stężenie hormonów do indywidualnych potrzeb pacjenta. Źle dobrane leki mogą skutkować szybkim przyrostem wagi, a z dodatkowymi kilogramami trudno walczyć. Właśnie dlatego wiele osób po zabiegu usunięcia tarczycy decyduje się na wprowadzenie dedykowanej diety. Powinna to być dieta bogata w cynk i witaminy, które korzystnie wpływają na przyspieszenie gojenia się ran. Ponadto warto stosować pełnowartościowe i nieprzetworzone produkty spożywcze, w tym świeże warzywa i owocowe. Docelowo dieta stosowana po zabiegu usunięcia tarczycy powinna opierać się na ogólnych zasadach zdrowego żywienia. Można skonsultować ją i ustalić wspólnie z doświadczonym dietetykiem.

Jak wygląda życie po usunięciu tarczycy?

Wbrew pozorom usunięcie tarczycy niewiele zmienia w codziennym życiu pacjenta. Przede wszystkim należy przyjmować przepisane przez lekarza leki w celu uzupełnienia brakujących hormonów i zadbania o równowagę organizmu. To niezwykle ważne, ponieważ niedobór hormonów negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Niewłaściwie dobrane leki mogą skutkować pogorszeniem samopoczucia pacjenta, a także nagłym przyrostem wagi. Ponadto raz dobrany lek może zostać zmieniony w trakcie prowadzonej terapii, jeżeli organizm zacznie źle na niego reagować. Odpowiednia kontrola stężenia hormonów sprawia, że życie po usunięciu tarczycy wygląda normalnie. Pacjent szybko wraca do swoich codziennych czynności i pasji. Z powodzeniem może uprawiać sport, czy też inne aktywności. Nieco innego postępowania wymaga rak tarczycy i związane z nim usunięcie gruczołu.

Leki stosowane po zabiegu

Lekarz na podstawie badań przepisuje określone leki. Usunięcie tarczycy wymaga długotrwałego (do końca życia) przyjmowania hormonów w postaci tabletek. To ona zastępują naturalnie produkowane hormony tarczycowe. Rekomendowane są doustne leki hormonalne z lewotyroksyną. Stosuje się je po to, aby uniknąć tzw. pooperacyjnej niedoczynności tarczycy. Dawka lewotyroksyny dobierana jest w sposób indywidualny i zazwyczaj zmieniana w pierwszych tygodniach leczenia. Wszystko po to, aby zadbać o skuteczność terapii przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pacjenta. Ze względu na specyfikę leczenia, pacjent powinien pozostawać pod kontrolą lekarską i przeprowadzać cykliczne badania.

Czy usunięcie tarczycy zagraża ciąży?

Z punktu widzenia kobiet warto sprawdzić, czy zabieg usunięcia tarczycy może negatywnie wpłynąć na ich plany związane z ciążą. Choć zabieg dotyczy usunięcia gruczołu produkującego hormony, to jednak nie wpływa negatywnie na płodność kobiet. Aby zachować ją na optymalnym poziomie, należy przyjmować hormony tarczycy w postaci tabletek, a także regularnie kontrolować poziom wydzielanego przez przysadkę mózgową TSH. Wówczas równowaga hormonalna organizmu pacjentki zostanie zachowana i nie obniży to jej zdolności do zajścia w ciążę.

Zdecydowanie większy wpływ brak tarczycy ma na metabolizm. Niewłaściwie kontrolowane hormony gruczołu tarczowego mogą prowadzić do dużych wahań, w tym do szybkiego przybierania na wadze. Sporadycznie u kobiet mogą występować również: zaburzenia miesiączkowania oraz łamliwość paznokci i włosów.

Recepta online a leczenie po usunięciu tarczycy

Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie usługę recepty online. Leczenie tarczycy po jej usunięciu wymaga przyjmowania hormonów do końca życia. Pierwsze tygodnie leczenia prowadzi się pod ścisłą kontrolą lekarską. Wszystko po to, aby wybrać odpowiednie stężenie hormonów i zadbać o zdrowie pacjenta. Na dalszym etapie terapii możesz skorzystać z kontynuacji dostępu do leków w ramach usługi recepta online. To zdalna konsultacja medyczna. Polega ona na wypełnieniu formularza medycznego, a także wskazaniu dotychczas przyjmowanych leków. Nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup preparatów stosowanych w leczeniu po zabiegu usunięcia tarczycy. E-recepta to dokument, który zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług na portalu https://nachorobe.pl/. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.