...
Jakie choroby przenoszą komary

Jakie choroby przenoszą komary w Polsce?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale komary należą do zwierząt, które odpowiadają za największą liczbę zgonów wśród ludzi. Powszechnie wiadomo, że największe zagrożenie stanowią w Azji i Afryce, gdzie mogą przenosić choroby tropikalne. Niestety w Polsce również można zarazić się groźnymi patogenami po ugryzieniu tego owada. Sprawdźmy, jakie choroby przenoszą polskie komary.
Jakie choroby przenoszą komary

Zagrożenie związane z komarami

Komary w Polsce dają się we znaki zwłaszcza w okresie letnim. Ich zmasowaną obecność obserwuje się zwłaszcza w przypadku obszarów położonych w niedalekiej odległości od lasów i zbiorników wodnych. Sam komar nie jest powodem poważnych chorób. Zagrożenie stanowią patogeny przenoszone przez komary z człowieka na człowieka lub ze zwierzęcia na człowieka. Jest to związane z tym, że owady te żywią się krwią i razem z nią mogą transportować szkodliwe pasożyty i wirusy.

Komary to śmiercionośne zwierzęta

Choć sprawiają niepozorne wrażenie, to jednak komary są śmiercionośnymi zwierzętami. Należą do głównych roznosicieli chorób na całym świecie. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko owadów z tropikalnych rejonów świata. Tak naprawdę w Polsce komary także stanowią realne zagrożenie i mogą powodować poważne zdrowotne.

Choroby przenoszone przez polskie komary

W Polsce na ten moment sklasyfikowano 49 gatunków komarów. Zdecydowanie najpopularniejsze są komary pospolite (zwane powszechnie komarami brzęczącymi) oraz komary widliszki. Za ugryzienia odpowiada samica komara, która potrzebuje do życia krwi. Samce są wyraźnie większe i nie stanowią zagrożenia. Najnowsze badania potwierdzają, że polskie komary również przenoszą choroby. Na szczęście nie są one śmiertelne dla ludzi, jednak zawsze trzeba mieć się na baczności. Obecnie najgroźniejszą wśród chorób przenoszonych przez komary w naszym kraju jest dirofilarioza. Stanowi ona poważną dla człowieka chorobę pasożytniczą, za której występowanie odpowiada nicień tkankowy z grupy Dirofilaria.

Dirofilarioza

Dirofilarioza to zakaźna choroba pasożytnicza. Nicień tkankowy bytuje pod skórą i w narządach wewnętrznych człowieka. Choć przez lata uznawano, że to pasożyt groźny tylko dla psów, to jednak to się zmieniło. Pierwszy w Polsce przykład zakażenia u człowieka odnotowano w 2009 roku w Łodzi. Wówczas nicień tkankowy zadomowił się w tkance podskórnej pacjenta. Obecnie zakażeń tego typu w Polsce może być znacznie więcej, a sama choroba pasożytnicza przywędrowała nad Wisłę z Europy Południowej.

Zakażenie nicieniem sercowym

Drugą z chorób przenoszonych przez polskie komary jest zakażenie nicieniem sercowym. Obserwuje się je bardzo rzadko i nie powinno stanowić dużego zagrożenia dla człowieka. Pasożyt może rozwijać się w przedsionku serca, prawej komorze oraz w tętnicy płucnej.

Czy człowiek może zarazić się od psa?

Gatunki komarów żyjących w Polsce są zdecydowanie większym zagrożeniem dla zwierząt domowych, w tym zwłaszcza psów. Zwierzęta te narażone są na różnego rodzaju choroby przenoszone przez komary. Z drugiej strony właściciele czworonogów nie powinni obawiać się o swoje zdrowie. Nie odnotowuje się zakażeń od psa. Nicienie przedostają się do organizmu człowieka bezpośrednio poprzez ukąszenie komara wraz z zakażoną krwią.

Czy komary w Polsce przenoszą malarię?

Choć malaria występuje przede wszystkim w klimacie tropikalnym, to jednak w Polsce żyją komary zdolne do przenoszenia tej choroby. Nie dochodzi do tego, tylko dlatego, że schorzenie to w Polsce nie występuje w sposób pierwotny. Ewentualne zakażenia przywożone są do Polski z obszarów, gdzie występuje malaria i jest to związane z podróżami zagranicznymi. Jeżeli cokolwiek w tym obszarze się zmieni, to automatycznie zwiększy się ryzyko związane z każdym pojedynczym ukąszeniem komara.

Charakterystyczne objawy malarii

Ze względu na to, że malaria należy do najczęściej diagnozowanych w Polsce chorób tropikalnych przenoszonych przez komary, warto poznać ją nieco bliżej. Pierwsze objawy malarii to m.in.:

  • wysoka gorączka;
  • nudności;
  • bóle głowy;
  • wymioty.

W dalszej fazie zakażenia mogą pojawić się m.in.:

  • zaburzenia świadomości;
  • bóle mięśni;
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
  • niedokrwistość hemolityczna;
  • bóle kręgosłupa.

Jeżeli po podróży do tropików zauważysz u siebie niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Nieleczona malaria stanowi jedną z najgroźniejszych dla człowieka chorób zakaźnych.

Polska malaria czyli zimnica

Tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stu procentach bezpieczni. W Polsce w latach 40. i 50. XX wieku zaobserwowano lokalną odmianę malarii, którą nazwano zimnicą. Pojawiła się ona przede wszystkim na Wybrzeżu i w okolicach Mierzei Wiślanej. W krótkim czasie liczba zdiagnozowanych przypadków przekroczyła kilka tysięcy. Na szczęście udało się opanować zagrożenie i oficjalnie od 1968 roku Polska jest krajem całkowicie wolnym od malarii, co zostało potwierdzone przez WHO.

Komary a groźne choroby na całym świecie

Polacy dużo podróżują, w tym w najdalsze zakątki świata. W związku z tym warto mieć świadomość związanych z tym zagrożeń. Wśród nich należy wymienić szereg groźnych chorób, które są przenoszone przez komary. Wszystko po to, aby odpowiednio przygotować się do podróży i w miarę możliwości zabezpieczyć się przed ewentualnym zakażeniem. W niektórych przypadkach istnieją skuteczne szczepionki, które minimalizują ryzyko zachorowania.

Do najgroźniejszych chorób przenoszonych przez komary należą:

  • malaria;
  • gorączka krwotoczna Denga;
  • żółta febra;
  • gorączka zachodniego Nilu;
  • japońskie zapalenie mózgu (głównie w Azji Południowo-Wschodniej);
  • zakażenia wirusem Zika.

Jak widać, są to choroby pasożytnicze i choroby wirusowe. Mogą dawać różne objawy, a wybrane z nich powodują groźne powikłania, a nawet realne zagrożenie zdrowia i życia pacjenta. Przed wyjazdem na urlop lub w celach służbowych należy dokładnie zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami w miejscu docelowym oraz zastosować się do rekomendacji lekarza i wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

Ukąszenie komara może być bolesne

Ukąszenia komarów potrafią być bolesne. Choć w Polsce istnieje małe ryzyko wystąpienia poważnych chorób z tym związanych, to należy unikać plag zakażonych komarów i odpowiednio się zabezpieczać. Reakcja organizmu na ukąszenie komara może być bardzo różna. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Może okazać się, że poza charakterystycznym czerwonym bąblem w miejscu ukąszenia pojawi się niepokojąca opuchlizna.

Standardowe objawy ugryzienia komara to przede wszystkim:

  • zaczerwienienie w miejscu ukąszenia;
  • uczucie swędzenia skóry;
  • bąbel w miejscu ukucia;
  • opuchlizna;
  • ból.

Rodzaj i skala objawów zależą od tego, jak organizm człowieka jest wrażliwy na działanie śliny komara. W zdecydowanej większości przypadków ugryzienia polskich komarów nie stanowią powodów do niepokoju. Dolegliwości z tym związane można zminimalizować poprzez zastosowanie środków ogólnodostępnych w aptekach i drogeriach. Należy powstrzymywać się przed rozdrapywaniem swędzącej skóry w miejscu ugryzienia przez komara. Może to powodować dodatkowe infekcje skórne. Kluczem jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca i staranna pielęgnacja. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, którym trudno powstrzymać odruch drapania się.

Dlaczego to swędzi?

Reakcję uczuleniową w organizmie człowieka wywołują białka. Tych w ślinie komarzycy jest kilkadziesiąt. Wydzielają histaminę, która w reakcji z organizmem ludzkim wyzwala reakcję uczuleniową. Ta objawia się przede wszystkim swędzeniem skóry i jej zaczerwienieniem. Układ odpornościowy człowieka może reagować na ugryzienia w różny sposób i to wpływa na skalę objawów. Zazwyczaj nie są one bardzo dokuczliwe.

Co w przypadku uczulenia?

Nieco większe obawy powinniśmy mieć wtedy, gdy okaże się, że jesteśmy uczuleni na ślinę komara. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt i małych dzieci. W skrajnych przypadkach może to powodować poważne problemy zdrowotne, w tym uogólnioną reakcję alergiczną. Na skórze dziecka obserwuje się charakterystyczną wysypkę skórną z bąblami pokrzywkowymi, wypryski, przewlekły świąd i inne. Wszelkie niepokojące objawy należy niezwłocznie skontaktować z lekarzem pediatrą. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

Co na ugryzienie komara?

Objawy związane z ugryzieniem komara można skutecznie redukować. W tym celu warto stosować preparaty apteczne. To ogólnodostępne środki w postaci żeli, maści i sprayów chłodząco-łagodzących. W ich składzie znajdują się takie składniki, jak m.in.: pantenol, aloes, olejki eteryczne z drzewa herbacianego, olejki goździkowe czy też alantoina. W ciężkich przypadkach lekarz może zdecydować o przepisaniu preparatu dostępnego na receptę, jednak dzieje się tak bardzo rzadko.

Leczenie farmakologiczne

Gdy u pacjenta po ugryzieniu komara występuje silna reakcja alergiczna, to niezbędne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego. Wówczas stosuje się:

  • leki przeciwhistaminowe;
  • kortykosteroidy;
  • prednizon.

Za wybranie leku odpowiada lekarz, który dobiera go na podstawie wywiadu, oględzin miejsca ukąszenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wszystko po to, aby zadbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Domowe sposoby na ugryzienia

Od lat w Polsce stosuje się również sprawdzone domowe sposoby na walkę ze skutkami ukąszeń komarów. Zaliczane są do nich:

  • roztwór węgla aktywnego z wodą;
  • roztwór soli sporządzony ze szklanki wody oraz łyżeczki soli (lub sól fizjologiczna);
  • kompresy ze zmiksowanej natki pietruszki, świeżych liści białej kapusty lub plasterków cytryny;
  • okłady z kostek lodu (hamują wydzielanie histaminy i obkurczają naczynia krwionośne);
  • przemywanie miejsca ukąszenia kilkoma kroplami perfum, spirytusu salicylowego lub octu;
  • smarowanie skóry aloesem (nawilża, łagodzi, likwiduje stany zapalne i regeneruje skórę).

Profilaktyka przed ukąszeniami komarów w Polsce

Największą aktywność komarzyc obserwuje się wczesnym rankiem oraz w godzinach wieczornych i nocnych. Mimo wszystko warto chronić się przed nimi przez cały dzień. Na szczęście profilaktyka może być skuteczna. W domowych warunkach warto postawić na rośliny, takie jak m.in.: mięta pieprzowa, komarzyca, lawenda wąskolistna, pelargonia, heliotrop peruwiański lub kocimiętka Faassena. Każda z nich nie tylko odstrasza komary, ale również muszki i meszki.

Ponadto warto stosować preparaty, które odstraszają insekty. Jeżeli spędzasz czas na tarasie lub na ganku, to może wykorzystać popularne spirale, kadzidełka lub świece zapachowe. Ponadto na rynku dostępne są spraye i żele, które eliminują ryzyko ukąszenia. Warto zapoznać się z ich składem i postawić na skuteczne preparaty, które pozostają bezpieczne dla ludzkiej skóry. W ramach profilaktyki rekomenduje się odpowiedzialne ubieranie się i zakrywanie większej części ciała w przypadku wyjścia do lasu lub wieczorem nad wodę. W oknie i drzwiach na sezon największej plagi komarów zamontuj moskitierę. Obecnie na rynku dostępne są produkty, które są wykonane bardzo estetycznie i nie zaburzą aranżacji wnętrza domu lub mieszkania. Skuteczna profilaktyka to klucz do walki z uciążliwymi komarami. Osoby uczulone na ślinę komarów powinny zwrócić na to jeszcze większą uwagę.

Recepta online a ukąszenia komarów

Pacjenci wykazujący reakcję alergiczną na ugryzienia komarów mogą być zmuszeni do długotrwałego przyjmowania leków w okresie największego zagrożenia. Decyzję w tym zakresie powinien podjąć lekarz na podstawie badań. Zazwyczaj poradzenie sobie z objawami ukąszeń możliwe jest dzięki ogólnodostępnym środkom farmakologicznym. Jeżeli one zawiodą, to niezbędne są leki dostępne na receptę. Kontynuację dostępu do nich możesz zapewnić sobie w ramach recepty online. Usługa recepta online będzie dobrym wyborem, jeżeli już wcześniej lekarz zdiagnozuje problem i przyjmowałeś dany preparat. Pierwsze przepisanie leku musi odbyć się w gabinecie stacjonarnym. Po wypełnieniu formualrza medycznego recepty online, opłać usługę. Nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za wskazane, to wystawi e-receptę. Dokument e-recepta pozwala na zakup leków w dowolnie wybranej aptece. Na szczęście polskie komary nie przenoszą chorób bardzo groźnych i śmiertelnych dla ludzi. Pamiętaj, że w przypadku ukąszeń komarów leki dostępne na receptę powinny być ostatecznością. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług na https://nachorobe.pl/.