...
infekcje i podrażnienia intymne

Jak leczyć infekcje i podrażnienia intymne?

Podrażnienia okolic intymnych zdarzają się niezwykle często. Dolegliwości mogą być związane z takimi schorzeniami, jak grzybice pochwy czy zapalenie pochwy. Co robić w przypadku infekcji intymnych? Jeżeli stany zapalne pochwy są dokuczliwe, wówczas należy zgłosić się do lekarza.
infekcje i podrażnienia intymne

Infekcje intymne – najczęstsze przyczyny

Otarcia okolic intymnych, w tym również zaczerwienienie warg sromowych, nie zawsze wynikają z infekcji intymnych. Zdecydowanie częściej stany zapalne pochwy pojawiają się na skutek reakcji organizmu, która wywołana została uszkodzeniem mechanicznym lub kontaktem z substancją uczulającą.

Podrażnienia miejsc intymnych

Dyskomfort okolic intymnych może być spowodowany na przykład goleniem bikini. Dzieje się tak w momencie korzystania z nieodpowiedniej golarki bądź w czasie próby usunięcia owłosienia na sucho. Dochodzi wówczas do otarcia okolic intymnych; pojawić się może również zaczerwienienie warg sromowych.

Niepokojące objawy mogą pojawić się również na skutek narażenia skóry na kontakt z substancjami, które wywołują w organizmie reakcję uczuleniową. Na infekcje intymne może wpłynąć na przykład mydło, płyn do higieny intymnej, jak również proszek do prania.

infekcje i podrażnienia intymne

Suchość pochwy

Kolejną przyczyną, która może wpłynąć na infekcje pochwy oraz uciążliwe dolegliwości, jest suchość pochwy. Pojawia się ona u kobiet w ciąży – szczególnie w pierwszym trymestrze. Stany zapalne pochwy występują również w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej, jak również u kobiet będących w okresie okołomenopauzalnym. Bezpośredni wpływ na stan zapalny pochwy ma obniżony poziom estrogenów, który jest zresztą powodem wielu różnych dolegliwości układu moczowo-płciowego.

Warto dodać, że suchość pochwy to jedna z wielu dolegliwości, na które mogą cierpieć kobiety po okresie menopauzy. Z uwagi na obecność takiego stanu, pojawić się może na przykład ból podczas stosunku płciowego. Niewystarczająco nawilżony nabłonek narządów płciowych sprzyja również temu, że tworzą się na nim podrażnienia oraz rozwijają infekcje intymne. Takie objawy mogą znacząco obniżać jakość życia seksualnego, na szczęście leki dostępne w aptece – bądź te przepisane przez ginekologa, na przykład w postaci kremów, na pewno pomogą wyeliminować nawracające infekcje intymne, jak również dolegliwości ze strony układu moczowo płciowego.

Grzybica pochwy

Jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych jest grzybica pochwy. Uciążliwe dolegliwości – na przykład pieczenie, świąd pochwy czy ból, mogą świadczyć właśnie o występowaniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Zakażenia bakteryjne mogą powodować ogromny dyskomfort, a także przerodzić się w znacznie poważniejsze schorzenia.

Stan zapalny pochwy i sromu – przyczyny

Na pojawienie się takiej choroby wpływ ma przede wszystkim obniżona odporność, jak również zmiana pH w pochwie. Odpowiadają za nie bezpośrednio zaburzenia hormonalne; infekcje bakteryjne mogą pojawić się również na skutek przyjmowania antybiotyków bądź też nieprawidłowych nawyków higieny intymnej, przez co kwaśne pH w pochwie zmienia się na zasadowe. To z kolei jest wręcz idealne do rozwoju bakterii gram dodatnich, które niszczą naturalną florę bakteryjną pochwy. Najczęściej występują bakterie Gardnerella vaginalis, które sprzyjają rozwojowi infekcji pochwy i sromu.

Jak uniknąć grzybicy pochwy?

Drożdżakowe zapalenie pochwy można na szczęście wyleczyć. Konieczna będzie jednak wizyta u ginekologa, który przepisze najbardziej odpowiednie tabletki dopochwowe, biorąc pod uwagę oczywiście rodzaje infekcji intymnych, jakie przebiegają u danej pacjentki.

Konieczna będzie również zmiana nawyków dotyczących dbania o higienę. Świąd oraz inne dolegliwości można wyeliminować za pomocą dostępnych w aptece maści – doskonale nada się na przykład krem Clotrimazolum. W leczeniu infekcji intymnych tego typu doskonale sprawdzą się również kapsułki dopochwowe, dzięki którym dolegliwości związane z zapaleniem pochwy zostaną szybko wyeliminowane.

Otarcia i podrażnienia pochwy – objawy

Pieczenie oraz swędzenie skóry to główne objawy otarcia okolic intymnych. W niektórych przypadkach występuje również ból oraz opuchlizna, co przekłada się na ogromny dyskomfort u kobiety. Towarzyszące infekcjom intymnym objawy mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Mechaniczne uszkodzenie okolic intymnych może powodować również niewielkie krwawienie – taka sytuacja często zdarza się przy usuwaniu owłosienia maszynką.

Stan zapalny pochwy wywołany uszkodzeniami mechanicznymi czy podrażnieniami, najczęściej występuje w okresie przedmenstruacyjnym. Błona śluzowa pochwy jest bowiem wówczas mocno przekrwiona i nabrzmiała, a także znacznie bardziej sucha, co znacząco sprzyja urazom oraz podrażnieniom. Infekcja intymna różnego rodzaju pojawia się także w okresie menopauzalnym, jak również podczas ciąży i po porodzie. Występują wówczas znaczące zmiany hormonalne, które zwiększają ryzyko otarć oraz podrażnień okolic intymnych.

infekcje i podrażnienia intymne

Podrażnienie a infekcja okolic intymnych – jak je odróżnić?

Spowodowane urazami czy uszkodzeniami mechanicznymi podrażnienia mogą mieć podobny przebieg, co infekcje intymne. W taki sam sposób mogą zachodzić również procesy gojenia. Jak zatem rozpoznać z jakim schorzeniem mamy właściwie do czynienia? Prawidłowe rozpoznanie jest przecież konieczne do tego, by przepisać substancje przeciwzapalne lub inne leki na infekcje.

Infekcje intymne – na przykład zanikowe zapalenie pochwy, stany grzybicy pochwy czy różnego rodzaju zakażenia (na przykład wywołane przez Trichomonas vaginalis) wpływają na swędzenie oraz pieczenie – zarówno warg sromowych, jak i pochwy. Występuje również ból w czasie oddawania moczu, a także wydzielina o rybim zapachu.

Zapalenie pochwy

Odpowiadająca za infekcje grzybicze Gardnerella vaginalis najczęściej wywołuje zakażenie, które daje nieprzyjemny zapach, a jej obecność wymaga natychmiastowego leczenia. Do takich dolegliwości może dojść również ból oraz obrzęk okolic intymnych; objawy takie pojawiają się także w przypadku chorób, które przenoszone są drogą płciową. Biorąc pod uwagę pojawiające się u danej kobiety objawy, można odróżnić infekcję intymną od podrażnienia, które wywołane zostało przez inne czynniki.

Urazy mechaniczne

Uszkodzenie mechaniczne okolic intymnych, jak również kontakt z substancją powodującą uczulenie, skutkują przede wszystkim wyraźną zmianą w obrębie warg sromowych. Pojawić się może obrzęk oraz pieczenie; nie dochodzi jednak do upławów o nieprzyjemnym zapachu, nie pojawia się również ból przy oddawaniu moczu.

Skąd się biorą otarcia?

Użycie nowego kosmetyku, depilacja, a nawet dłuższa jazda na rowerze – to wszystko może wpłynąć na pojawienie się uciążliwych dolegliwości. Przyczyną podrażnienia może być nawet żel dopochwowy – tego typu wyrób medyczny także może powodować reakcje uczulające, objawiające się właśnie w ten sposób.

Podrażnienia intymne w ciąży

Okolice intymne są szczególnie narażone na otarcia oraz rozwój infekcji w czasie ciąży. Zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie, inne pH pochwy oraz silne przekrwienie błony śluzowej sprawia, że okolice te są znacznie bardziej narażone na otarcia.

Podrażnienie skóry, które nie ma nic wspólnego z infekcjami intymnymi, można wyeliminować za pomocą dostępnych w aptekach preparatów łagodzących. Jeżeli jednak pojawi się uporczywe swędzenie, krwawienia oraz upławy, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Różnego rodzaju stany zapalne okolic intymnych w czasie ciąży wymagają natychmiastowego wdrożenia odpowiedniego leczenia, gdyż w przeciwnym razie mogą one rozwinąć się w poważne schorzenia – nawet takie, które zagrażają zdrowiu bądź życiu dziecka. Preparaty na infekcje powinny być stosowane ściśle według zaleceń lekarza – tylko wtedy z pewnością zadziałają.

Podrażnienia pochwy w czasie menopauzy

Dolegliwości ze strony układu moczowego bądź rozrodczego często pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym. Czas ten charakteryzuje się bowiem zmianami zanikowymi w obrębie śluzówki pochwy, co ma wpływ na spadek elastyczności, jak również suchość narządów płciowych. Mogą pojawić się na przykład mechaniczne uszkodzenia pochwy, które powodują dość uciążliwe objawy i dyskomfort. Taki stan uniemożliwia w wielu przypadkach odbywanie stosunku płciowego, gdyż jest on po prostu bolesny.

Maści nawilżające

Doskonałym sposobem na leczenie otarć miejsc intymnych są preparaty nawilżające, które dodatkowo wspomagają regenerację skóry – na przykład takie zawierające witaminę E. W czasie stosunku seksualnego warto używać intymnego żelu nawilżającego, który skutecznie zniweluje ryzyko pojawienia się jakichkolwiek otarć. Warto jednak zapoznać się z jego składem przed użyciem, gdyż żel dopochwowy – nawet, jeśli jest to wyrób medyczny, może zawierać składniki uczulające daną osobę.

Podrażnienia błony śluzowej, które mają już charakter stanu zapalnego, można wyeliminować za pomocą preparatów z benzydaminą, które uśmierzą dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że podobne dolegliwością dają różne inne schorzenia – na przykład choroby weneryczne, które są przenoszone drogą płciową.

Menopauza a infekcje intymne

Menopauza to również okres, w którym pojawia się spore ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Przesuszenie błony śluzowej pochwy sprawia, że jej mechanizmy obronne są znacznie bardziej osłabione, przez co mnożenie się grzybów i bakterii jest bardziej prawdopodobne.

Zaobserwowanie pierwszych objawów ewentualnego schorzenia to jasny sygnał do tego, by jak najszybciej udać się do lekarza. Zdarza się bowiem, że dostępne w aptece preparaty – na przykład Natur Produkt Zdrovit, nie będą w stanie zapobiec rozwojowi infekcji.

Leczenie infekcji intymnych

Powodujące świąd otarcia okolic intymnych mogą zdarzyć się dosłownie w każdym momencie! Warto zatem mieć w swojej apteczce podstawowe środki, które mogą zapobiec rozwojowi infekcji bądź wyeliminować uciążliwe objawy. Doskonale sprawdzi się maść łagodząca; niektórzy lekarze zalecają również kwas hialuronowy.

infekcje i podrażnienia intymne

Pomocne preparaty

Dobrym pomysłem jest też posiadanie w apteczce leków z benzydaminą, które łagodzą ból i niwelują swędzenie oraz zaczerwienienie. Większość takich preparatów mogą używać również kobiety w ciąży bądź karmiące piersią – warto jednak wcześniej skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Dostępne są one w aptece bez recepty; w niektórych przypadkach lekarz ginekolog może również zalecić stosowanie preparatów, które można nabyć wyłącznie po okazaniu recepty od specjalisty.

Irygacja pochwy

W niektórych przypadkach lekarze zalecają zabieg irygacji pochwy. Polega on na dokładnym wypłukaniu wnętrza pochwy za pomocą strumienia wody bądź roztworu leku pod odpowiednim ciśnieniem. Do wykonania takich czynności niezbędny będzie irygator dopochwowy, który można kupić praktycznie w każdej aptece.

Globulki dopochwowe

Jedną z najbardziej popularnych metod zwalczania dolegliwości, jakie daje infekcja intymna, są globulki dopochwowe. To środki chemiczne, które rozpuszczają się we wnętrzu pochwy. Zawarte w nich substancje czynne nie tylko eliminują niepokojące objawy, ale również pomagają uporać się ze stanem zapalnym. Preparaty tego typu zazwyczaj przepisuje lekarz, chociaż istnieją również specyfiki dostępne w aptece bez recepty.

Jak zapobiegać podrażnieniom okolic intymnych?

Infekcje intymne pojawiają się z uwagi na zanik pałeczek substancji, którą określa się jako kwas mlekowy. Występująca w nim naturalna flora bakteryjna ulega unicestwieniu przez pojawiające się drobnoustroje. Na szczęście tego typu schorzenia można dość łatwo wyleczyć, ale zdecydowanie lepiej byłoby po prostu im zapobiegać.

Golenie okolic intymnych

Otarcia okolic intymnych można złagodzić za pomocą różnych specyfików – pomocny będzie na przykład kwas hialuronowy. Warto jednak zawsze zastanowić się nad tym, co właściwie jest przyczyną takiego stanu. W sytuacji, gdy podrażnienie powoduje golarka, warto używać specyfików do nawilżania skóry, które przeznaczone są właśnie do skóry z usuniętym owłosieniem.

Preparaty do prania

Szczególną uwagę należy zwrócić również na używane do prania produkty. Mogą one bowiem zawierać składniki, które uczulają daną osobę. Warto korzystać z proszków oraz płynów hipoalergicznych – nie powodują one żadnych podrażnień i są odpowiednie praktycznie dla każdego, bez względu na jego wiek.

Odpowiednia bielizna

W przypadku powracających problemów z układem rozrodczym, warto skupić się również na bieliźnie. Noszenie zbyt obcisłych oraz nieprzewiewnych majtek sprawia, że infekcje intymne mają znacznie lepsze warunki do rozwoju. Zasada taka dotyczy również bielizny intymnej – należy zadbać, by była ona z naturalnych materiałów, co zapewnia przewiew oraz komfort w każdych warunkach.

Przestrzeganie higieny intymnej

Otarcia oraz infekcje intymne mogą pojawić się również na skutek nieprzestrzegania higieny intymnej. Ważne, by odpowiednio często się myć oraz używać wkładek higienicznych. Do codziennej higieny dodaj produkty, które zapewnią pochwie odpowiednie pH – na przykład specjalne płyny intymne, które dostępne są w aptekach bądź drogeriach. Dbanie o higienę jest bardzo istotne i sprawia, że ryzyko infekcji miejsc intymnych znacząco się zmniejsza.

Wizyta u lekarza

Nawracające problemy z infekcjami intymnymi to zmora wielu kobiet. Tylko odpowiednio wczesna reakcja i wdrożenie leczenia sprawia, że tego typu zakażenia nie rozwiną się w bardziej poważne powikłania.

Niestety zdarza się, że najbliższa dostępna wizyta u ginekologa przypada na bardzo odległy termin. Co zrobić w takiej sytuacji? Z niepokojącymi objawami nie powinno się zwlekać, zatem najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę online.

Porada internetowa

Proponowane przez nas konsultacje online to gwarancja rzetelnej porady od specjalistów z różnych dziedzin. Aby uczestniczyć w takiej wizycie wystarczy posiadać dostęp do internetu i zapewnić sobie komfortowe miejsce do rozmowy z lekarzem.

W czasie wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentką szczegółowy wywiad, na podstawie którego będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Przepisze również niezbędne do leczenia preparaty oraz omówi dokładnie, w jaki sposób należy je stosować.

E-recepta

Korzystanie z porad internetowych to ogromne ułatwienie, o czym przekonało się już wielu pacjentów z całej Polski. Konsultacje takie służą również do otrzymania recepty na lek, który może przepisać wyłącznie specjalista. Spotkanie z lekarzem zawsze przebiega w miłej atmosferze, a dzięki niemu pacjent może w końcu pożegnać się z uciążliwymi dolegliwościami.

Wystawiona podczas konsultacji recepta internetowa ma dokładnie takie same prawa, jak dokument wypisany przez lekarza podczas wizyty stacjonarnej. Pacjent może wykupić lek praktycznie w każdej aptece, a do odebrania specyfiku wystarczy wyłącznie kod recepty oraz numer pesel. Nie wahaj się zatem i w razie jakichkolwiek dolegliwości – po prostu zgłoś się do specjalisty!