...

Plastry antykoncepcyjne – czym różnią się od tabletek?

Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda zapobiegania ciąży. W jej ramach można skorzystać z kilku rozwiązań medycznych. Jedną z nich jest stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Plastry antykoncepcyjne cieszą się rosnącą popularnością, jednak wciąż nie są wykorzystywane tak powszechnie jak tabletki antykoncepcyjne. Warto zastanowić się nad tym, czym plaster antykoncepcyjny różni się od tabletek antykoncepcyjnych, na czym polega jego działania, i co jeszcze warto o nim wiedzieć. Sprawdźmy.

Antykoncepcja hormonalna – czym jest?

W jej ramach stawia się na stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ich zadaniem jest zapobieganie niechcianej ciąży. Terapia w antykoncepcji hormonalnej polega na regularnym przyjmowaniu przez pacjentki określonych dawek syntetycznych hormonów, które są odpowiednikami tych produkowanych przez kobiecy organizm. Najczęściej w klasycznych środkach antykoncepcji obserwuje się pochodne hormonów gestagenow i etynyloestradiolu. Ich przyjmowanie zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej poprzez utrudnianie przedostania się do niej plemników i hamowanie owulacji. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych metod antykoncepcji hormonalnej.

Popularne metody antykoncepcji hormonalnej

Podstawowe środki stosowane w ramach hormonalnej antykoncepcji to m.in.:

Każdy z tych środków różni się metodyką przyjmowania, częstotliwością, składem oraz działaniem.

Plastry antykoncepcyjne – podstawowe informacje

Plastry antykoncepcyjne to jedna z podstawowych metod skutecznego zapobiegania ciąży. Jak sama nazwa wskazuje, środek ma postać plastra, który przykleja się bezpośrednio na skórę. To tzw. system transdermalny. Plastry antykoncepcyjne zawierają syntetyczne hormony, których działanie odpowiada tym produkowanym w naturalnych warunkach przez organizm kobiety.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Przyklejone na skórę plastry działają w trybie ciągłym i zdecydowanie dłuższym, niż pojedyncze tabletki antykoncepcyjne. Przede wszystkim z plastrów stopniowo uwalniane są hormony, które następnie wchłaniają się do organizmu kobiety poprzez skórę.

Efekty stosowania plastrów antykoncepcyjnych to m.in.:

  • opóźnienie lub blokowanie owulacji (uwolnienia dojrzałej komórki jajowej);
  • zmiana gęstości śluzu w szyjcie macicy;
  • utrudnienie migracji plemników;
  • zmiany w obrębie błony śluzowej macicy (minimalizowane ryzyko zagnieżdżenia się zarodka).

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych mechanizm działania jest bardzo podobny, jednak wówczas trzeba regularnie (codziennie) przyjmować preparat. Plaster działa zdecydowanie dłużej i zmniejsza ryzyko zapomnienia o przyjęciu dawki.

Dostępne na rynku rodzaje plastry antykoncepcyjne

Kobieta może stosować plastry antykoncepcyjne po wcześniejszej konsultacji z ginekologiem. Wszystko dlatego, że na rynku dostępne są preparaty dwuskładnikowe. Jeżeli pacjentka ma uczulenie na którąkolwiek z substancji czynnych, to powinna postawić na alternatywną formę antykoncepcji. System transdermalny składa się z dwóch syntetycznych hormonów. Są one odpowiednikami żeńskich progesteronu i estrogenu. Dostępne na rynku polskim preparaty zawierają norelgestromin (pochodna progesteronu) oraz etynyloestradiol (pochodna estrogenu). Przed stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych niezbędny jest kontakt z ginekologiem i przeprowadzenie dodatkowych badań.

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

Jedno opakowanie zawiera zazwyczaj trzy plastry, które starczają na cały cykl. Na rynku znajdują się również opakowania zbiorcze, gdzie znajduje się 9 lub 18 plastrów. Dostęp do nich możliwy jest tylko na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. W związku z tym plastry antykoncepcyjne zaliczane są do leków o ograniczonej dostępności, a wszystko przez specyfikę swojego działania. Standardowe opakowanie kosztuje od 45 do 80 złotych i zależy to od marży narzuconej przez aptekę. Plastry antykoncepcyjne podobnie jak tabletki antykoncepcyjne i inne środki hormonalne dostępne są tylko na receptę.

Jak stosować ten środek antykoncepcyjny?

W przypadku plastrów ich stosowanie jest bardzo proste. Przede wszystkim należy dokładnie przygotować skórę, zanim zdecydujemy się na aplikację środka. Skóra powinna być nieowłosiona, czysta i sucha. Plaster należy przyklejać bardzo dokładnie, aby jego brzegi solidnie przylegały do skóry pacjentki. Ponadto warto sprawdzać stan plastra codziennie, zwłaszcza po wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, kąpieli, czy też wyjściu z basenu lub sauny. Ponadto plaster nie może być przyklejany drugi raz z rzędu w to samo miejsce, ani na piersi. Jeżeli pierwszy plaster przyklejono na pośladek, to drugi powinien być przyklejany na inną z rekomendowanych części ciała.

Rekomenduje się aplikację środka na takie części ciała kobiety jak:

  • brzuch;
  • pośladki;
  • górna część pleców;
  • ramiona.

Co ile zmieniać plaster?

Plaster antykoncepcyjny gwarantuje skuteczne działanie przez 7 dni. Po tym czasie należy go zdjąć. Ósmego dnia po zdjęciu plastra nakleja się kolejny i czynność powtarza się jeszcze w 15. dniu cyklu terapii. Oznacza to, że w ramach jednego cyklu plastry stosuje się przez 3 tygodnie. Pamiętaj o tym, aby przykleić plaster antykoncepcyjny w inne miejsce i zawsze w tym samym dniu tygodnia. Przed stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych przygotuj dokładnie skórę i ją oczyść. Po trzech tygodniach zrób sobie 7 dni przerwy. To czas, w którym powinno pojawić się krwawienie miesiączkowe. Kolejny cykl rozpoczyna się po 7. dniach przerwy. Plaster przykleja się niezależnie od tego, czy krwawienie trwa, czy już ustąpiło.

Jak wygląda skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?

Skuteczność stosowania danej metody antykoncepcji zależy m.in. od tego, czy pacjentka postępuje zgodnie ze wskazaniami lekarza i informacjami zamieszczonymi na ulotce dołączonej do plastrów przez producenta. Co ciekawe plastry mają niski wskaźnik Pearla, czyli mają one wysoką skuteczność działania w kontekście zapobiegania niechcianej ciąży. Skuteczność jest porównywalna do tabletek antykoncepcyjnych oraz wkładek domacicznych.

Potencjalne skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Oczywiście stosowanie każdego środka hormonalnego może powodować ewentualne działania niepożądane. Właśnie dlatego antykoncepcja hormonalna powinna być stosowana w ścisłym kontakcie z lekarzem i po wcześniejszych badaniach. Jeżeli skutki uboczne są uciążliwe, to rekomenduje się kontakt z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach niezbędna jest zmiana stosowanego preparatu.

Przykładowe skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych to:

  • wzrost masy ciała;
  • bóle głowy;
  • ból piersi i tkliwość piersi;
  • wymioty;
  • nudności;
  • bóle brzucha;
  • plamienia w trakcie cyklu;
  • wahania nastroju;
  • spadek libido;
  • trądzik;
  • wysypka;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • objawy ze strony układu pokarmowego;
  • podrażnienie skóry;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • zakażenia grzybicze sromu;
  • uczucie zmęczenia;
  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • kontaktowe zapalenie skóry.

Skala i natężenie skutków ubocznych zależą m.in. od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Zazwyczaj mają łagodny lub umiarkowany charakter i ustępują już po 2-3 cyklach. W tym czasie organizm przyzwyczaja się do przyjmowania syntetycznych hormonów. Jeżeli zauważysz u siebie poważne skutki uboczne, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Dotyczy to nie tylko plastrów antykoncepcyjnych, ale również tabletek. W związku z tym warto przeprowadzać regularne badania diagnostyczne.

Obawa przed wzrostem masy ciała

Wiele pacjentek obawia się tego, że przy plastrach antykoncepcyjnych zauważą zwiększenie masy ciała. Niestety jest to możliwe. Za takie działania niepożądane odpowiadają estrogeny. Nowoczesne plastry antykoncepcyjne zawierają jednak mniejsze dawki hormonów i są bezpieczniejsze od leków starszej generacji. To sprawia, że tycie u kobiet obserwuje się rzadziej.

Wady i zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Oczywiście stosowanie plastrów antykoncepcyjnych ma swoje wady i zalety. Decyzja o rozpoczęciu terapii z tym środkiem zależy od indywidualnych preferencji pacjentki, a także wskazań lekarza prowadzącego.

Zalety

Przede wszystkim plastry dają dużą skuteczność. Ponadto zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu. Ze względu na to, że plaster stosuje się raz na tydzień, to rzadziej obserwuje się pominięcie jednego plastra. Częściej taka sytuacja występuje w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli pacjentka zapomni o wymianie plastra, to jest jeszcze chroniona przez około 2 dni.

Stosowanie plastrów jest bardzo wygodne i praktyczne. Plastry nie wpływają negatywnie na wątrobę, ponieważ unika się tzw. efektu pierwszego przejścia. W związku z tym występuje mniejsze ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, niż w przypadku tradycyjnych tabletek.

Wady

Podstawowe wady plastrów antykoncepcyjnych dotyczą występowania skutków ubocznych. Ponadto obserwuje się, że skuteczność tej metody antykoncepcji spada u kobiet, które ważą więcej niż 90 kilogramów. Rzadko spotyka się odklejenie plastra od skóry pacjentki. Wówczas niezbędne jest przyklejenie nowego. Dodatkowo plastry antykoncepcyjne nie mogą być stosowane przez każdą kobietę. Decyzję w tym zakresie zawsze podejmuje lekarz ginekolog po dokładnym badaniu.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Ze względu na specyfikę działania plastrów i substancje czynne, które się w nich znajdują, nie każda kobieta może je stosować. Podstawowe przeciwwskazania do stosowania tej metody antykoncepcji to:

  • zakrzepica żył głębokich;
  • zatorowość płucna;
  • ostry zawał mięśnia sercowego;
  • ciężka cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi;
  • dusznica bolesna;
  • napad niedokrwienny mózgu;
  • predyspozycje do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej;
  • rak piersi lub podejrzenie raka piersi;
  • rak szyjki macicy;
  • dysplazja szyjki macicy;
  • nowotwory zależne od estrogenów;
  • ciężkie nadciśnienie tętnicze;
  • migrena z objawami neurologicznymi;
  • karmienie piersią;
  • ciąża;
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Jeżeli w Twoim wypadku występuje jakiekolwiek przeciwwskazanie, to niezwłocznie poinformuj o tym lekarza. Ponadto charakterystyka produktu leczniczego sprawia, że jego skuteczność spada u kobiet powyżej 90 kilogramów.

Czy można stosować plastry podczas karmienia piersią?

Nie jest wskazane stosowanie plastrów antykoncepcyjnych w czasie karmienia piersią. Wówczas hormony mogą przenikać do mleka matki i stwarzać zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Choć takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, to jednak rekomenduje się stosowanie innych metod antykoncepcji u karmiących kobiet. W innym wypadku należy zaprzestać karmienia.

Recepta online i środki antykoncepcyjne

Kontynuację dostępu do plastrów antykoncepcyjnych możesz zapewnić sobie w ramach zdalnej konsultacji medycznej. Oznacza to, że nie musisz wychodzić z domu, aby otrzymać e-receptę na zakup kolejnej dawki plastrów. W tym celu przygotowaliśmy na naszym portalu https://nachorobe.pl/ usługę recepta online. Polega ona na wypełnieniu formularza medycznego i wskazaniu wcześniej przyjmowanego środka antykoncepcji. Po opłaceniu recepty online z Twoim zgłoszeniem zapozna się nasz specjalista. Jeżeli uzna to za zasadne, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup plastrów antykoncepcyjnych lub innych stosowanych środków hormonalnych. To wygodne i w pełni bezpieczne rozwiązanie.

E-recepta

Na zakończenie zdalnej konsultacji medycznej zostanie wystawiona e-recepta na zakup leków. Możesz zrealizować ją w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy podać czterocyfrowy kod i swój numer PESEL. W odpowiedzi na to farmaceuta przygotuje przepisane preparaty, a Ty zaoszczędzisz czas i zadbasz o ciągłość stosowania plastrów. Ma to bardzo duże znaczenie dla ich skuteczności. Zapraszamy do skorzystania z oferty recepty online na https://nachorobe.pl/. Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.