...

E-recepta podczas konsultacji online

W obecnych czasach, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych żyjemy w ciągłym biegu. Często nie mamy czasu na czekanie w długich kolejkach do lekarzy, a w szczególności, gdy potrzebujemy pilnie recepty. W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa (szczególnie w czasach pandemii, gdy umówienie się na wizytę do lekarza było bardzo utrudnione) stworzono konsultację online, gdzie w łatwy i szybki sposób możemy uzyskać recepty online.

W poniższym tekście znajdziesz informację jak działają konsultację online oraz jak otrzymać e-receptę.

Recepta przez internet – opis działania procesu krok po kroku

Potrzebujesz pilnie recepty na swój lek stały lub antykoncepcję awaryjną, a czas oczekiwania na tradycyjną wizytę u twojego lekarza jest zbyt długi? Nic bardziej prostego! Skorzystaj z naszej platformy, aby dzięki konsultacji medycznej online uzyskać e receptę już w kilka chwil bez wychodzenia z domu!

Czym jest e recepta online?

E recepta online to tradycyjna recepta, ale w formie elektronicznej . Każda recepta online ma przypisany swój kod recepty, który jest potrzebny do realizacji e recepty w aptece. E recepta posiada również wszystkie elementy co standardowa papierowa recepta, które farmaceuta może odczytać poprzez system.

E recepta online – jak ją otrzymać?

Uzyskanie recepty online jest naprawdę proste. Aby otrzymać receptę online najpierw zacznij wpisywać nazwę potrzebnego leku, a nasz system podpowie ci najlepsze propozycje. Następnie wypełnij formularz medyczny znajdujący się na naszej platformie. Zajmie ci on około 3 minuty. Kolejnym krokiem jest opłacenie konsultacji medycznej. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wypisania e recepty online na dany lek, lekarz wystawi Ci e receptę, a kod do e recepty zostanie Ci wysłany poprzez wiadomość sms lub drogą mailową. Zazwyczaj wystawienie e recepty trwa około 15 minut, ale w wyjątkowych sytuacjach lub porach pomiędzy godziną 20.00 a 8.00 rano czas oczekiwania na e receptę online może się wydłużyć do 24 godzin.

Realizacja recepty online w aptece

Po otrzymaniu kodu e recepty możesz ją z łatwością zrealizować w każdej aptece. Farmaceuta zapyta cię o numer pesel oraz kod recepty. Gdy aptekarz wpisze te dane w system natychmiast pojawi mu się Twoja e recepta oraz dostaniesz przepisane leki.

Jaką ilość opakowań leku oraz ile leków może Ci przepisać lekarz na e receptę?

Na jednej e recepcie może znajdować się tylko jeden lek. Drugą opcją jest recepta zbiorcza, czyli połączenie maksymalnie 5 e recept, a co za tym idzie maksymalnie 5 leków.

Lekarz, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne oraz felczer na jednej e recepcie może jednorazowo przepisać pacjentowi ilość leku potrzebną na 360 dni stosowania zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Jednak farmaceuta może jednorazowo wydać pacjentowi leki na maksymalnie 180 dni stosowania (za wyjątkiem leków narkotycznych i odurzających, gdzie ilość wydanego leku musi wystarczyć na maksymalnie 90 dni stosowania). Farmaceuta wylicza ilość, którą może nam wydać na podstawie ilości opakowań oraz dawkowania, które jest podane na recepcie online. Dawkowanie leku musi być podane precyzyjnie, aby aptekarz miał możliwość policzenia tej ilości.

E recepta a wydawanie odpowiedników leków

Według przepisów farmaceuci maja prawo wydać pacjentowi odpowiednik leku przepisanego na e receptę dokładnie tak samo jak przy recepcie papierowej. Także bez problemu możemy wymienić lek z e recepty na np. tańszy odpowiednik zaproponowany przez aptekarza.

Jak długo ważne są e recepty online?

Elektroniczne recepty online są zazwyczaj ważne 30 dni od daty wystawienia lub “daty realizacji e recepty online od”, która jest wskazana przez osobę wystawiającą receptę online. W przypadku antybiotyków recepta ważna jest 7 dni od daty wystawienia e recepty. Natomiast e recepta na preparaty immunologiczne jest ważna 120 dni od daty wystawienia e recepty.

Jeśli chodzi o leki stałe stosowane przy chorobach przewlekłych lekarz może wystawić e receptę ważną 365 dni, ale taką receptę trzeba zacząć realizować w ciągu maksymalnie 30 dni od daty jej wystawienia. Oprócz tego w przypadku takiej recepty należy sprawdzić czy zawiera ona dawkowanie, ponieważ jeśli nie będzie ono podane to farmaceuta może Ci jedynie wydać 2 najmniejsze opakowania leku.

Pamiętajmy również, aby każdy lek oraz każdą e receptę traktować indywidualnie, ponieważ w przypadku recepty zbiorczej zdarza się, że każda z poszczególnych e recept ma inną datę ważności.

Czy trzeba wykupić wszystkie leki z e recepty w jednej aptece?

Jeśli masz tylko jedną e receptę to musisz wykupić leki tylko w jednej aptece. Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy do czynienia z receptą zbiorczą. Elektroniczna recepta zbiorcza może być zrealizowana w różnych aptekach.

Czy poza mną ktoś inny może wykupić leki z mojej recepty online?

Oczywiście, że tak! Wystarczy, że podasz upoważnionej osobie swój numer pesel oraz kod z recepty. Możesz również upoważnić drugą osobę do dostępu do Twojego Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdują się informacje o dawkowaniu danego leku oraz wizytach u lekarza co ułatwia pomoc osobie w potrzebie.

E recepta a dodatkowe uprawnienia dla pacjentów

E recepta może zawierać dodatkowe informacje takie jak informacje o skorzystaniu z bezpłatnych leków dla osób starszych (po 75 roku życia), kobiet w ciąży oraz dla np. honorowych dawców krwi lub inwalidów wojennych. Podobnie jak w przypadku recept tradycyjnych uprawnienia te przysługują po okazaniu odpowiednich dokumentów, które potwierdzą prawo do skorzystania z tych uprawnień dodatkowych.

Recepta online – zalety

E recepta ma wiele zalet. Wśród nich w szczególności możemy wymienić fakt, że otrzymujesz ją bez wychodzenia z domu. Potrzebne leki możesz wykupić w dowolnej aptece. Poza tym konsultacja lekarska online jest dostępna 7 dni w tygodniu 24h na dobę. Kolejną korzyścią jest szybkość otrzymania e recepty online. Po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza e receptę na odpowiednie leki otrzymasz w ciągu kilku minut. E recepty online nie możesz również zgubić, ponieważ kod potrzebny farmaceucie do wydania leku znajduję się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Również realizacja e recepty w aptece jest szybka i łatwa, ponieważ wystarczy nam numer pesel oraz czterocyfrowy kod naszej recepty. Pamiętajmy także, że e recepta to również przyspieszenie i ułatwienie pracy personelu medycznego oraz mniejsze ryzyko złego wydania danego leku, gdyż e recepta jest bardziej czytelna dla farmaceuty niż tradycyjnie wystawiona recepta papierowa.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta to narzędzie w systemie ochrony zdrowia, które ma na celu ułatwienie pacjentom uporządkowania wszystkich informacji o swoim stanie zdrowia oraz pozwala na załatwianie spraw związanych ze zdrowiem bez konieczności wizyty w przychodni. IKP jest bezpłatne i może założyć je każdy kto posiada numer pesel. Ministerstwo zdrowia zaleca każdemu założenie IKP.

Jakie informację znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta?

W Internetowym Koncie Pacjenta znajdują się m.in. takie informacje jak: e recepty, dawkowanie leków, informację o historii leczenia, ile NFZ zapłacił za świadczenia pomocy, której Ci udzielono, wizyt u lekarzy, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, e-zwolnienia, informacje o Twojej dokumentacji medycznej, Twoich szczepieniach, Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym oraz Twoich wyrobach medycznych refundowanych przez NFZ.

Czy lekarz może odmówić mi wystawienia e recepty online?

Od 2020 roku lekarz ma obowiązek wystawiania e recepty. Zdarzają się jednak wyjątki, gdy w pełni zasadne jest wystawienie tradycyjnej recepty. Dotyczy to wystawienia e recepty osobie, która ma nieustaloną tożsamość, podczas wydawania recept transgranicznych oraz gdy niemożliwe jest ustalenie stanu zdrowia pacjenta lub rozpoznanie choroby (brak dostępu do systemu e-zdrowie). Wszystko to jest możliwe do ustalenia dla lekarza w trakcie konsultacji stacjonarnej.

W pewnych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia e recepty. Najczęściej zdarza się to, gdy lekarz zauważy przeciwwskazania zdrowotne do wystawienia e recepty oraz braku zasadności stosowania samego leku. Również w przypadku leków antykoncepcyjnych lekarz może odmówić wystawienia recepty powołując się na klauzulę sumienia.

Czy e receptę można poprawić, gdy zawiera błędy?

Jeśli na e recepcie jest błąd, którego według przepisów nie można naprawić w aptece (jak np. błąd w nazwie leku) to korekta takiej e recepty jest niemożliwa. W takiej sytuacji lekarz, który wystawił błędną e receptę musi ją anulować oraz wystawić nową, poprawioną e receptę. Jeśli błąd na e recepcie według przepisów prawa może być oprawiony w aptece, wtedy wykonuje to farmaceuta, a my otrzymujemy nasz lek.

Czy poprzez portal mogę dostać refundację na leki?

Na ten moment niemożliwe jest uzyskanie refundacji leku na receptę online, ponieważ konsultacje lekarskie online są traktowane w ten sam sposób jak prywatna wizyta u lekarza.

Co gdy przypadkiem usunąłem sms z kodem e recepty?

Usuwając przypadkowo wiadomość sms nie musisz martwić się, że Twoja e recepta online przepadła, ponieważ kod ten możesz ponownie uzyskać poprzez zalogowanie się na swoje IKP.

E recepta online – podsumowanie

Recepta online to szybki sposób, aby uzyskać swoje leki stałe przy chorobach przewlekłych oraz antykoncepcję i antykoncepcję awaryjną. Konsultacja lekarska poprzez platformę trwa zaledwie kilka chwil. E receptę można zrealizować w każdej aptece. Różnica między e receptą a tradycyjną receptą jest niewielka. W aptece wystarczy Nam numer pesel oraz podanie farmaceucie czterocyfrowego kodu e recepty. Wystawieniem e recepty zajmuje się specjalista (lekarz). Po wypełnieniu krótkiego formularza medycznego i pozytywnym rozpatrzeniu go (zależy to od obecnego stanu zdrowia pacjenta) przez lekarza w zaledwie kilka minut otrzymujemy e receptę. Jeśli e recepta jest przepisana na antybiotyki ważna jest szybka jej realizacja (do 7 dni od wystawienia e recepty). Zdarzają się sytuację, gdy lekarz może poprosić pacjenta o dokumentację medyczną lub stacjonarną konsultacje lekarską. Na IKP mamy wgląd m.in. do naszej dokumentacji medycznej, e recept oraz planowanych wizyt lekarskich. E recepta to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na czekanie w – nieraz – długich kolejkach do przychodni lekarskiej.