...
Tabletki dopochwowe

Czy stosowanie tabletek dopochwowych wpływa na regularność miesiączki?

Antykoncepcja hormonalna to popularny wybór wśród kobiet, które chcą uchronić się przed zajściem w niechcianą ciążę. Standardowym wyborem od lat są tabletki antykoncepcyjne doustne, jednak rosnącą popularnością cieszą się również globulki dopochwowe. Warto zastanowić się nad tym, jak działają i czy mogą wpływać za zaburzenia hormonalne i regularną miesiączkę. Innym typem leków podawanych w ten sposób są tabletki dopochwowe na infekcje. Czy one również mogą wpływać na Twoją miesiączkę? Sprawdź.
Tabletki dopochwowe

Czym są globulki dopochwowe stosowane w antykoncepcji hormonalnej?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym właściwie są tabletki hormonalne stosowane dopochwowo. To jedna z metod antykoncepcji hormonalnej o działaniu miejscowym. Preparaty tego typu powstają na bazie syntetycznych zamienników dla naturalnie występujących hormonów. Ich stosowanie dopochwowe ma przeciwdziałać zajściu w niechcianą ciążę. Co warto wiedzieć o tego typu globulkach dopochwowych i jakie działanie wykazują?

Podstawowe informacje o tej formie antykoncepcji hormonalnej

Przede wszystkim pacjentki powinny dobrze zrozumieć proces działania tej formy antykoncepcji miejscowej. Globulki dopochwowe wydawane są obecnie w Polsce bez recepty i są powszechnie dostępne. Na ich rosnącą popularność wpływa niska cena. Z drugiej strony, nie gwarantują one tak wysokiej skuteczności, jaką zachowuje się przy regularnie stosowanych tabletkach antykoncepcyjnych, czy w przypadku plastrów antykoncepcyjnych, krążków dopochwowych i wkładek domacicznych. W związku z tym specjaliści ostrzegają przed tym, że może nie być to wystarczająca ochrona przed zajściem w niechcianą ciążę. To sprawia, że świadome pacjentki stosują tabletki dopochwowe jako środki wspierające podstawową antykoncepcję hormonalną, a nie je zastępujące. Mogą być jednak ciekawą alternatywą dla kobiet, które zmagają się z uczuleniem na substancje czynne zawarte w tradycyjnych preparatach.

Działanie tabletek antykoncepcyjnych w postaci dopochwowej

Preparaty dostępne w Polsce różnią się składem oraz specyfiką działania. Charakteryzują się m.in. niskim stężeniem progesteronu, co nie daje stuprocentowej skuteczności w zapobieganiu ciąży. Standardowo w globulkach znajduje się dedykowana substancja plemnikobójcza, np. onoksynol-9. Jego zadaniem jest niszczenie plemników poprzez uszkadzanie ich błony komórkowej. Z drugiej strony środek ten wpływa na odłączanie się witek plemników, dzięki czemu męska gameta jest nieruchoma i nie może dotrzeć do jajowodu kobiety. Jednak tabletki antykoncepcyjne dopochwowe nie wykazują się najwyższą skutecznością spośród dostępnych preparatów. W związku z tym warto skorzystać z zakresu wiedzy specjalistycznej ginekologa i do regularnego stosowania wybrać skuteczniejsze preparaty antykoncepcyjne dostępne na receptę.

Jak stosować globulki dopochwowe?

Globulki należą do preparatów antykoncepcyjnych, które stosuje się bardzo prosto. Wystarczy na około 10-15 minut przed stosunkiem płciowym umieścić ją głęboko w pochwie. Ten czas powinien być wystarczający do tego, aby doszło do rozpuszczenia sie preparatu i rozpoczęciu działania środka. Pamiętaj jednak o tym, że substancje plemnikobójcze wykazują wówczas działanie przez około godzinę. Jeżeli do stosunku płciowego dojdzie po tym czasie, to ryzyko zapłodnienia znacznie wzrasta. Pod tym względem tradycyjne środki antykoncepcyjne wykazują wyższą skuteczność.

Po stosunku resztki preparatu utrzymują się w organizmie kobiety przez około 6-8 godzin. W tym czasie środek powinien swobodnie wypływać z pochwy. W związku z tym po zastosowaniu globulki rekomenduje się wykorzystanie wkładki higienicznej. Pozwoli to kobiecie na zachowanie większego komfortu.

Preparaty dostępne bez recepty

Preparaty w formie antykoncepcyjnych globulek dopochwowych dostępne są powszechnie i bez recepty. Mimo wszystko warto ich używanie skonsultować z lekarzem. Ginekolog będzie w stanie sprawdzić, czy dany środek nie koliduje z innymi przyjmowanymi przez pacjentkę lekami. W ten sposób zadbasz nie tylko o zdrowie intymne, ale również o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ze stosowaniem globulek nie należy również przesadzać. W danym tygodniu można zażywać ich określoną ilość. Przed użyciem rekomenduje się przeczytanie informacji zawartych na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Każdy preparat medyczny powinien być przyjmowany bardzo odpowiedzialnie i dotyczy to również globulek antykoncepcyjnych. Pamiętaj o tym, że każdemu użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do informacji o danym preparacie, w tym w szczególności medycznych.

Zalety i wady dopochwowych globulek antykoncepcyjnych

Oczywiście preparaty w formie tabletek dopochwowych mają swoje zalety i wady. Do podstawowych zalet ich stosowania należą:

  • powszechna dostępność bez recepty;
  • niska cena zakupu;
  • łatwość aplikowania;
  • brak wpływu na płodność kobiety i układ hormonalny;
  • możliwość stosowania z innymi środkami antykoncepcji hormonalnej;
  • miejscowe działanie w określonym czasie;
  • dodatkowe nawilżenie pochwy przed stosunkiem.

Przed ich zastosowaniem warto zapoznać się również z wadami globulek antykoncepcyjnych:

  • niska skuteczność w zapobieganiu ciąży;
  • dodatkowy dyskomfort w trakcie stosunku płciowego;
  • możliwość podrażnień członka oraz okolic intymnych kobiety;
  • dyskomfort związany z użyciem i wypływaniem substancji z pochwy;
  • brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (tu warto stosować prezerwatywy).

Czy mogą one wpływać na zaburzenia regularności krwawienia miesiączkowego?

W przypadku tabletek dopochwowych antykoncepcyjnych nie obserwuje się zaburzeń hormonalnych. Jeżeli one występują, to jest to bardzo rzadkie. W związku z tym ich stosowanie nie powinno wpływać na wywołanie okresu, czy też na przesunięte krwawienie menstruacyjne. Jeżeli okres się spóźnia, to warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, a także wykonać test ciążowy. W niektórych przypadkach oznacza to, że doszło do zapłodnienia. Stosowanie globulek nie wpływa również na bóle menstruacyjne, które nie stają się od tego mniej bolesne.

Czy globulki antykoncepcyjne zagrażają ciąży?

Jeżeli doszło do zapłodnienia, to zastosowanie globulki antykoncepcyjnej nie wpłynie na utrzymanie ciąży. Preparat jednak nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży lub kobiety, które w danym momencie starają się o dziecko. Ponadto globulki antykoncepcyjne to nie antykoncepcja awaryjna. W związku z tym nie wykażą skuteczności, jeżeli dojdzie do niezabezpieczonego stosunku płciowego. Środek tego typu wykazuje działanie przyjęty przed stosunkiem, a nie po nim.

Globulki przeciwgrzybicze na infekcje intymne – czym są

Innym rodzajem środków do stosowania dopochwowego są preparaty przepisywane na stan zapalny. W tej kategorii produktów znajdują się zarówno tabletki dopochwowe dostępne na receptę, jak i sprzedawane bez konsultacji lekarskiej. Tabletki tego typu nie powinny być stosowane w trakcie miesiączki. Każda kobieta powinna zapoznać się z działaniem danego preparatu i skonsultować jego przyjmowanie u swojego ginekologa. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo leczenia. Wykorzystanie porad medycznych przekłada się na skrócenie walki z chorobą oraz na poprawę codziennego funkcjonowania kobiety.

Tabletki tego typu mogą działać przeciwzapalnie lub przeciwgrzybiczo. To leki, które stosuje sie w przypadku stanu zapalnego pochwy oraz w przypadku różnego rodzaju infekcji intymnych. Rodzaj preparatu powinien być dobierany do indywidualnych potrzeb pacjentki oraz przyczyny, która odpowiada za występowanie infekcji.

Infekcja pochwy w okresie miesiączki

Jeżeli infekcja pochwy przytrafi się Tobie w okresie miesiączki, to poczekaj na przyjmowanie preparatów. Gdy krwawienie ustąpi, to globulki dopochwowe można wprowadzić wraz z nowym cyklem.

Zachowaj szczególną ostrożność

Infekcje intymne mogą przenosić się z kobiety na jej partnera. W związku z tym rekomenduje się zaprzestanie aktywności seksualnej na czas leczenia. Jeżeli dojdzie do współżycia, to terapii powinno poddać się obojga partnerów. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko nawrotu schorzenia w przyszłości. To o tyle ważne, że w przypadku nawrotu infekcji pochwy, z reguły jej intensywność wzrasta.

Tabletki dopochwowe regenerujące

Kolejnym ciekawym przykładem są globulki dopochwowe regenerujące. Tego typu środki przepisywane są w sytuacjach, gdy u kobiety dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej pochwy. Może się to zdarzyć m.in. w wyniku operacji lub po porodzie. Oczywiście nie dotyczy to każdej kobiety. Uszkodzenie błony śluzowej powinno zostać zdiagnozowane przez ginekologów. Nie wolno rozpoczynać przyjmowania tabletek dopochwowych regenerujących we własnym zakresie.

Tabletki dopochwowe nawilżające

Na rynku znajdują sie również dedykowane globulki dopochwowe nawilżające. Środki tego typu rekomendowane są kobietom, które cierpią na suchość pochwy. Wówczas odbywanie stosunków płciowych może powodować dolegliwości bólowe i bolesne otarcia, a także zmniejsza satysfakcję obojga partnerów. Tabletka dopochwowa nawilżająca redukuje ryzyko otarć i odpowiada za nawilżenie pochwy. Preparaty te stosuje się zarówno w terapii leczenia suchej pochwy, jak i przed planowanym zbliżeniem.

Czy tego typu preparatu mogą przesunąć okres?

Wybrane preparaty do stosowania dopochwowego mogą wpływać na regularność okresu. Jest to jednak bardzo rzadko spotykany efekt uboczny. Standardowo po zastosowaniu preparatu dopochwowego nie występuje zanik miesiączki. Objaw ten może być związany z nieoczekiwanym zapłodnieniem. Jeżeli jednak nie jesteś w ciąży, a miesiączka się nie pojawiła, to pilnie skontaktuj się z lekarzem ginekologiem. Może on pokierować Cię także do innego lekarza, w celu sprawdzenia przyczyn zaniku miesiączki.

Sporadycznie może dochodzić do niewielkich przesunięć w cyklu miesiączkowym. Może to być spowodowane przyjmowanym preparatem, jak i ewentualnym stresem ze strony pacjentki, jeżeli zmaga się ona z infekcją intymną. Standardowo jednak podczas przyjmowania globulek dopochwowych nie obserwuje się zmian w częstotliwości miesiączki. Dotyczy to zarówno tabletek antykoncepcyjnych, przeciwgrzybiczych nawilżających, jak i regenerujących.

Czy w przypadku tabletek dopochwowych mogą pojawiać się niepokojące skutki uboczne?

Stosowanie każdego preparatu medycznego może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Dotyczy to również różnego rodzaju globulek dopochwowych. Wśród potencjalnych działań niepożądanych tego typu środków wymieniane są:

  • świąd pochwy;
  • mocniejsze bóle miesiączkowe;
  • upławy z pochwy;
  • uczucie pieczenia w obrębie sromu;
  • nudności;
  • reakcje alergiczne;
  • przemęczenie;
  • zawroty i bóle głowy;
  • obniżenie skuteczności preparatu ze względu na wyciekanie preparatu z pochwy;
  • suchość pochwy;
  • zaburzenia hormonalne i rozregulowany cykl miesiączkowy (bardzo rzadko).

Recepta online w przypadku antykoncepcji hormonalnej

Wybrane preparaty dopochwowe dostępne są bez recepty, a inne wymagają kontaktu lekarskiego. W tym celu na naszym portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy usługę recepta online. Wystarczy, że wypełnisz formularz medyczny i wskażesz na występujące u Ciebie dolegliwości. Ponadto wybierz preparat, który stosowałaś dotychczas. Ostatnim krokiem jest opłacenie zdalnej konsultacji medycznej. W odpowiedzi na to nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem i podejmie decyzje dotyczącą dalszych kroków w leczeniu. Jeżeli będzie to uzasadnione, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup preparatów dopochwowych lub innych. E-receptę z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Pamiętaj jednak o tym, że zdalna konsultacja medyczna w określonych sytuacjach nie może zastąpić kontaktu z lekarzem w poradni.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Specjaliści https://nachorobe.pl/ zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Każdą pacjentkę traktujemy w sposób indywidualny. Dzięki temu stosowanie preparatów dopochwowych jest bezpieczniejsze i nie wpływa na rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Informacje zawarte w tym poście mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. W przypadku wątpliwości rekomendujemy bezpośredni kontakt z lekarzem specjalistą.