...

Artykuły

Półpasiec

Półpasiec, objawy, przyczyny, leczenie

Półpasiec to choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Za jej występowanie odpowiadają wirusy VZV (varicella zoster virus). Choroba ta występuje tylko u pacjentów, którzy wcześniej przeszli ospę wietrzną. Jest to związane z tym, że wspomniany wirus w pierwszym kontakcie powoduje ospę wietrzną. W kolejnych zaś półpaśca. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest ta choroba, jakie są objawy i przyczyny półpaśca oraz jak wygląda jego diagnostyka i leczenie.

Czytaj więcej »
Jakie choroby przenoszą komary

Jakie choroby przenoszą komary w Polsce?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale komary należą do zwierząt, które odpowiadają za największą liczbę zgonów wśród ludzi. Powszechnie wiadomo, że największe zagrożenie stanowią w Azji i Afryce, gdzie mogą przenosić choroby tropikalne. Niestety w Polsce również można zarazić się groźnymi patogenami po ugryzieniu tego owada. Sprawdźmy, jakie choroby przenoszą polskie komary.

Czytaj więcej »
Borelioza

Borelioza – fazy, skutki i leczenie

Borelioza to choroba, która może powodować poważne powikłania. Wywołują ją kleszcze, których w Polsce jest 21 gatunków. Leczenie boreliozy nie jest proste, a kluczem do zachowania jego skuteczności jest szybka i prawidłowa diagnoza. Objawy boreliozy mogą być wielonarządowe, co utrudnia jej rozpoznanie. W tym artykule przedstawimy genezę choroby, jej fazy, potencjalne skutki i powikłania oraz proces leczenia.

Czytaj więcej »
Astma alergiczna

Astma alergiczna, jak rozpoznać i leczyć?

Jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego jest astma alergiczna. Szacuje się, że w samej Polsce z tym problemem boryka się nawet 4 miliony pacjentów. Znaczna część tych przypadków nie jest odpowiednio zdiagnozowana. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest astma alergiczna, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak wygląda rozpoznanie i leczenie astmy alergicznej.

Czytaj więcej »
Zgaga

Zgaga jak rozpoznać i leczyć?

Wiele osób na co dzień zmaga się ze zgagą, której towarzyszy nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku oraz w okolicy klatki piersiowej. Najczęściej za występowanie tej dolegliwości odpowiada refluks żołądkowo-przełykowy. Problem dotyczy pacjentów w każdym wieku. W tym artykule skupimy się na temacie: zgaga – przyczyny, objawy, leczenie i postępowanie.

Czytaj więcej »
atopowe zapalenie skóry

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry należy do grona chorób przewlekłych, które objawiają się długotrwałym stanem zapalnym skóry. Obecnie problem ten klasyfikuje się jako chorobę cywilizacyjną, ponieważ dotyka nawet 30% światowej populacji. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry, jak się objawia oraz jak wygląda jego leczenie.

Czytaj więcej »
ból głowy przy menopauzie

Jak radzić sobie z bólem głowy przy menopauzie?

Menopauza to tzw. okres przekwitania u kobiet. Stanowi temu mogą towarzyszyć niepokojące objawy, które utrudniają pacjentce codzienne funkcjonowanie. Wśród nich znajdują się m.in.: wahania nastroju, osłabienie, czy też silny ból głowy. Ten ostatni powodowany jest przez czasowe rozszerzenie się naczyń krwionośnych. W tym artykule sprawdzimy, czym charakteryzuje się menopauza i jak radzić sobie z bólami głowy, które się w niej pojawiają.

Czytaj więcej »
inhalacjach na kaszel mokry i suchy

Jakie preparaty na receptę stosuje się w inhalacjach na kaszel mokry i suchy?

Infekcje dróg oddechowych atakują nas w najmniej spodziewanym momencie. Dotyczy to pacjentów w każdym wieku. Zwiększoną liczbę zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym, gdy niekorzystne warunki atmosferyczne w Polsce sprzyjają rozwojowi zakażeń. W ramach leczenia kaszlu mokrego i suchego stosuje się m.in. inhalacje. W tym artykule sprawdzimy, jakie leki na receptę rekomendowane są na suchy i mokry kaszel.

Czytaj więcej »
kwasica cukrzycowa

Czym jest kwasica cukrzycowa – objawy, leczenie

Jednym z groźnych powikłań cukrzycy jest kwasica cukrzycowa zwana też ketonową. W określonych warunkach może to powodować realne zagrożenie dla życia pacjenta. W dużym skrócie kwasicą ketonową nazywamy stan, w którym energia produkowana przez organizm pochodzi z glukozy we krwi, a nie ze spalania tłuszczów. To efekt niedoboru insuliny. W tym artykule sprawdzimy przyczyny, objawy i konsekwencje kwasicy ketonowej.

Czytaj więcej »
stan przedcukrzycowy

Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy? Jak reagować?

Cukrzyca to jedna z poważnych chorób cywilizacyjnych. Jej wystąpienie poprzedza tzw. stan przedcukrzycowy. Szybkie jego rozpoznanie oraz odpowiednia reakcja sprawią, że zmniejszy się ryzyko zachorowania na pełnoobjawową cukrzycę. W tym artykule sprawdzimy, czym jest stan przedcukrzycowy, jak go rozpoznać i jak powinna wyglądać reakcja pacjenta.

Czytaj więcej »