...
Zawroty głowy i mdłości

Zawroty głowy i mdłości. Jaką dolegliwość mogą wskazywać?

Wśród często spotykanych objawów jednostek chorobowych występują zawroty głowy i mdłości. Mogą być spowodowane zarówno niegroźnymi czynnikami, jak i poważnymi chorobami zagrażającymi zdrowiu i życiu pacjenta. W związku z tym objawy zawrotów głowy i mdłości powinny być skonsultowane z lekarzem i sprawdzone pod kątem ich przyczyn. Sprawdź, przy jakich chorobach mogą pojawić się tego typu dolegliwości.
Zawroty głowy i mdłości

Czym są zawroty głowy?

Z zawrotami głowy od czasu do czasu zmaga się większość z nas. To powszechna dolegliwość, którą powodują m.in.: urazy głowy, infekcje, zaburzenia naczyniowe, nadmierny stres, czy procesy nowotworowe. Każdy z nas ma inną odporność na występowanie zawrotów głowy oraz inaczej je odbiera. Tego typu objawom mogą towarzyszyć zaburzenia widzenia i bóle głowy, jednak nie jest to reguła. Powracające lub silne zawroty głowy mogą negatywnie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie i są sporym powodem do niepokoju. Bez wątpienia należy przeprowadzić specjalistyczne badania, aby zlokalizować przyczynę występowania objawów. Odpowiednia diagnostyka jest kluczem do wdrożenia leczenia.

Zgodnie z definicją medyczną zawroty głowy to objawy, które oceniane są bardzo subiektywnie. W zależności od pacjenta, opisywane sa m.in. jak uczucie wirowania, kołysania, zaburzenia równowagi, czy też utraty stabilności. Docelowo jednak prowadzą do tego samego. Podstawowy podział medyczny obejmuje układowe i nieukładowe zawroty głowy.

Układowe zawroty głowy

Tym zawrotom głowy towarzysz uczucie poruszania się w ruchu kołowym. W odczuciu pacjenta wirować może on sam lub otoczenie wokół niego.

Nieukładowe zawroty głowy

Nieukładowe zawroty głowy to takie, w których występuje poczucie zaburzenia równowagi i stabilności. Wówczas pacjent ma niepewność, co każdego kolejnego kroku, który wykonuje.

Zawroty głowy – przyczyny

W przypadku wystąpienia zawrotów głowy przyczyny mogą być bardzo różne. Mogą być spowodowane stresem i przechodzić szybko i wówczas nie sieją większego spustoszenia w organizmie. Mogą być także objawem towarzyszącym poważnym jednostkom chorobowym. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że wiemy, co powoduje nagłe zawroty głowy, to warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyny zawrotów głowy mogą leżeć zupełnie gdzie indziej.

Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy w zakresie medycyny, najczęstsze przyczyny zawrotów głowy to m.in. choroby:

  • otolaryngologiczne;
  • ucha wewnętrznego (m.in.: łagodne położeniowe zawroty głowy, zapalenie błędnika, uszkodzenia naczyniowe błędnika, toksyczne uszkodzenie błędnika, urazy mechaniczne, obustronna westybulopatia, choroba Meniere’a);
  • ucha środkowego (m.in. perlak, zapalenie trąbki słuchowej);
  • ucha zewnętrznego (m.in. woszczyna);
  • układu nerwowego (m.in.: guz mózgu, padaczka, urazy mózgu, choroby naczyniowe mózgu, migrena, stwardnienie rozsiane, depresja, zespoły lękowe, zaburzenia snu, uszkodzony nerw przedsionkowy stan niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego);
  • zaburzenia narządowe i ogólnoustrojowe (m.in.: klimakterium, zaburzenia rytmu serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze);
  • ciąża;
  • urazy mechaniczne głowy lub kręgosłupa;
  • kinetoza;
  • choroby sercowo-naczyniowe.

Ponadto wśród najczęstszych przyczyn zawrotów głowy wymienia się również urazy oraz przyjmowanie wybranych leków, które wywołują tego typu działania niepożądane. Inne powody to m.in.: zaburzenia snu, niewłaściwa dieta, anemia i silny stres, który zaburza funkcjonowanie organizmu. Anemia i zaburzenia odżywiania przekładają się na brak odpowiednich składników odżywczych w organizmie, przez mózg nie funkcjonuje prawidłowo.

Zawroty głowy i towarzyszące im objawy

Przy zawrotach głowy mogą pojawiać się charakterystyczne objawy towarzyszące. Ich występowanie oraz skala są uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także od jednostki chorobowej.

Przy zaburzeniu błędnika występują dodatkowo takie dolegliwości jak m.in.: nudności i wymioty, oczopląs, ból głowy i zaburzenia równowagi. Jeżeli za zawroty głowy odpowiadają choroby neurologiczne, to do dodatkowych objawów zalicza się: zaburzenia mowy, podwójne widzenie, zaburzenia świadomości, zaburzenia czucia własnego ciała, dyzartrię i przemijające niedowłady. W przypadku choroby Meniere’a występują m.in.: mdłości, uczucie pełności w uchu, zaburzenia słuchu, szumy uszne, uderzenia gorąca, bladość, dezorientacja w przestrzeni. Zbagatelizowanie tych problemów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym m.in. trwałej utraty słuchu.

Kiedy zawroty głowy i mdłości występują wspólnie?

Tak naprawdę jest bardzo wiele schorzeń, przy których zawroty głowy i mdłości występują wspólnie. W dużej mierze jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Mdłości mogą towarzyszyć zawrotom głowy sporadycznie lub trwale. Dotyczy to zarówno chorób otolaryngologicznych, neurologicznych, związanych z układem sercowo-naczyniowym, jak i z długotrwałym stresem, zatruciem pokarmowym, czy też przyjmowaniem określonych preparatów medycznych. Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy i mdłości jest stres w życiu prywatnym i zawodowym, niedostateczna ilość snu lub też nieregularne spożywanie posiłków. Warto pamiętać o tym, że nudności i zawroty głowy pojawiają się nie bez przyczyny i zawsze powinny być powodem do niepokoju.

Zmiany hormonalne a zawroty głowy i mdłości u kobiet

Zawroty głowy i mdłości mogą być bezpośrednio związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie człowieka. Przyczyną mdłości jest zmiana stężenia hormonów, co objawia się także uderzeniami gorąca i zawrotami. Te charakterystyczne objawy u kobiet mogą występować w okresie bardzo obfitych miesiączek. Dzieje się tak na skutek niedotlenienia mózgu. To skutek utraty znacznej ilości krwi z organizmu.

Wpływ używek na zawroty głowy i nudności

Wpływ na występowanie zawrotów głowy mogą mieć również niektóre używki. Wówczas mówi się o tzw. kontrolowanych przyczynach. Zawroty głowy i nudności pojawiają się m.in. po spożyciu dużej ilości alkoholu. Wpływa on na nasze codzienne funkcjonowanie i percepcje. Toksyny zawarte w alkoholu mogą wpływać również na komórki mózgu i błonę śluzową żołądka. Zatruciu alkoholowemu często towarzyszą wymioty, silne bóle głowy i brzucha. Ponadto zawroty głowy mogą być spowodowane przez spożywanie wybranych narkotyków i środków psychogennych.

Zawroty głowy i mdłości przy chorobie lokomocyjnej

Zawroty głowy i nudności mogą pojawić się w trakcie podróży. Wówczas jest to spowodowane kinetozą, czyli popularną chorobą lokomocyjną. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz może dotyczyć różnych środków transportu. Aby jej zapobiec, rekomenduje się stosowanie przed podróżą środków łagodzących dolegliwości związane z kinetozą. To niezwykle ważne dla komfortu podróży chorej osoby, jak i jej współtowarzyszy. Stosunkowo często choroba lokomocyjna dotyka dzieci. Z czasem jednak zazwyczaj samoistnie ustępuje. Oprócz zawrotów głowy i nudności mogą jej towarzyszyć: zaburzenia słuchu, nadmierna potliwość, czy bladość skóry. Występowanie tych dolegliwości ma bezpośredni związek z zaburzoną percepcją zmysłową odczuwania ruchu.

Diagnostyka zawrotów głowy

Ze względu na mnogość potencjalnych powodów, należy odpowiednio diagnozować zawroty głowy i mdłości. Wpływa to nie tylko na zastosowane w danym przypadku medycznym leczenie. Odpowiednie badania pomagają na określenie przyczyny dolegliwości, które mogą być związane z występowaniem poważnej choroby. Im szybciej się ją rozpozna, tym lepiej. W przypadku zawrotów głowy pacjent powinien niezwłocznie skierować się do lekarza rodzinnego. To on na podstawie przeprowadzonego wywiadu i podstawowego badania kieruje dalej do laryngologa lub neurologa. Sporadycznie niezbędna okazuje się pomoc takich specjalistów jak kardiolog, czy neurochirurg. Wszystko ze względu na mnogość powodów występowania zawrotów głowy i mdłości, a także powiązań między nimi.

Jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce jest rezonans magnetyczny, który może być wykonywany z perfuzją. Wówczas na wyniku lekarz otrzymuje dokładny obraz, który zawiera naczynia krwionośne w mózgu pacjenta. Na podstawie rezonansu można dokładnie ocenić aktualny stan struktur mózgu. Pomaga to w wykluczeniu lub potwierdzeniu określonych jednostek chorobowych, w tym guza lub udaru mózgu, a także innych chorób układu nerwowego. Pod tym względem to bardzo skuteczne badanie neurologiczne. W diagnostyce zawrotów głowy i mdłości wykorzystuje się jeszcze takie badania medyczne jak:

  • badanie EKG;
  • USG tętnic szyjnych;
  • próby kaloryczne;
  • ocena równowagi;
  • pomiar ciśnienia;
  • badanie laryngologiczne;
  • badania laboratoryjne.

Leczenie zawrotów głowy

Bez wątpienia zawroty głowy to przykre dolegliwości, które mogą negatywnie wpływać na codzienne życie pacjenta. Jest to jednak objaw, a nie jednostka chorobowa. Należy o tym pamiętać, podejmując leczenie. Zawroty głowy niweluje się poprzez leczenie choroby, która jest ich przyczyną. Ewentualne leki objawowe, które mają ograniczyć występowanie zawrotów głowy to tylko wsparcie dla głównej terapii. Zawrotom mogą towarzyszyć nudności i wówczas warto sięgnąć po preparaty na tego typu dolegliwości. Pacjenci zmagający się z bólem głowy mogą zażywać ogólnodostępne leki przeciwbólowe. W leczeniu objawowym można stosować m.in.: preparaty ziołowe, przeciwhistaminowe, neuroleptyki i leki o działaniu naczyniowym. Powinno to być jednak skonsultowane z lekarzem farmaceutą. Kluczem jest leczenie przyczyny zawrotów głowy. Leki dobiera się bezpośrednio do potrzeb i sytuacji pacjenta na podstawie przeprowadzonej diagnozy medycznej. Jeżeli u pacjenta występują oznaki pogorszenia się stanu zdrowia, a zawroty głowy się nasilają, to wówczas może wymagać on hospitalizacji.

Techniki relaksacyjne i oddech

W przypadku zawrotów wywołanych silnym stresem, stosuje się odpowiednie techniki relaksacyjne, a także głębokie oddychanie. Ich celem jest zapobieganie niedotlenieniu mózgu, które powstaje na skutek stresu. Wówczas odnotowuje się skurcz naczyń mózgowych. Kontrola oddechu i relaks pomagają przywrócić równowagę w tym obszarze.

Rehabilitacja

Zdarza się, że w ramach leczenia stosuje się również kinezyterapię, czyli rehabilitację przedsionkową. Jej głównym zadaniem jest wsparcie działania układu nerwowego oraz uodpornienie go na zewnętrzne czynniki powodujące zawroty głowy. Rehabilitacja przekłada się również na zmniejszenie napięcie mięśni w obrębie ramion i szyi, a także zwiększa stabilność osoby cierpiącej na powracające zawroty. Ma to duże znaczenie m.in. wśród osób starszych, które są bardziej podatne na uszkodzenia układu przedsionkowego. Wpływają one bezpośrednio na zaburzenia równowagi i uczucie wirowania świata, a rehabilitacja ma wyeliminować lub złagodzić te objawy.

Recepta online na leki wspierające walkę z zawrotami głowy

Zawroty głowy i mdłości mogą być objawami wielu chorób przewlekłych lub długotrwałych. W związku z tym leczenie wymaga przyjmowania medykamentów w dłuższej perspektywie. W odpowiedzi na potrzeby pacjentów przygotowaliśmy usługę recepty online. To zdalna konsultacja medyczna, z której możesz skorzystać bezpośrednio na portalu https://nachorobe.pl/. Recepta online polega na wybraniu przyjmowanego dotychczas medykamentu, opisaniu swojego stanu zdrowia i przesłaniu zgłoszenia do naszego specjalisty. Następnie sprawdzamy zasadność zgłoszenia oraz historię medyczną pacjenta. Jeżeli lekarz uzna to za uzasadnione, to w trakcie recepty online wystawi e-receptę na zakup leków. Jeżeli będzie miał jakieś wątpliwości, to pokieruje pacjenta na e-konsultację lub dodatkowe badania w gabinecie stacjonarnym.

E-recepta wystawiana jest w kontynuacji leczenia wybranych schorzeń. Jeżeli pacjent nie został jeszcze zdiagnozowany, to pierwotne przepisanie leków powinno odbyć się w gabinecie stacjonarnym. Wszystko po to, aby poprzedziła to fachowa diagnoza. Zawroty głowy i mdłości dto dolegliwości, które w diagnostyce wymagają przeprowadzenia specjalistycznych badań. Specjaliści na portalu https://nachorobe.pl/ dbają o zdrowie i bezpieczeństwo każdego pacjenta. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i do realizacji e-recepty w dowolnie wybranej aptece. W imieniu osoby chorej mogą to zrobić jej bliscy. Jeżeli w trakcie przyjmowania leków zauważysz niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.