...
Jesień w ciepłych krajach. jakie leki zabrać ze sobą w egzotyczne rejony świata?

Jesień w ciepłych krajach. jakie leki zabrać ze sobą w egzotyczne rejony świata?

Wyjazd na każde wakacje powinien być dobrze zorganizowany. Niezależnie od tego, czy jedziesz nad polskie morze, czy zagranicę, koniecznie weź ze sobą określony zestaw medykamentów. To nie tylko leki przyjmowane w dłuższej perspektywie, ale także takie, które mogą przydać się doraźnie. Wyzwanie wzrasta, gdy wybierasz się w bardziej egzotyczne rejony świata. Sprawdź, jakie leki powinny znaleźć się wówczas w Twojej apteczce i dlaczego?
Jesień w ciepłych krajach. jakie leki zabrać ze sobą w egzotyczne rejony świata?

Apteczka podróżna – dlaczego powinna znaleźć się w Twoim bagażu?

Bez dwóch zdań apteczka podróżna to obowiązkowy element Twojej walizki. Dotyczy to zarówno krótkich wypadów za miasto, podróży po Polsce, jak i wyjazdów w rejony tropikalne. Oczywiście skład medykamentów w apteczce powinien być warunkowany ostateczną destynacją. Inne leki weźmiesz na egzotyczne wakacje, a inne nad polskie morze.

Podczas pakowania zadbaj o to, aby leki znajdowały się w jednym miejscu i były odpowiednio zabezpieczone. Rolę apteczki może pełnić m.in. dedykowana kosmetyczka czy też plastikowy pojemnik. Jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu wagi bagażu, zdecydowanie lepiej postawić na kosmetyczki materiałowe. Zastanów się również nad tym, które leki z powodzeniem mogą znajdować się w bagażu rejestrowanym, a które warto zabrać ze sobą na pokład samolotu lub innego środka transportu. Być może niektóre z nich trzeba przyjąć w trakcie lotu na wakacje, aby zachować ciągłość terapii medycznej. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym Twój wypad będzie bardziej udany.

Leki w bagażu podręcznym czy w tym rejestrowanym?

Pytanie to wcale nie należy do błahych. Wszystko dlatego, że od miejsca przewożenia leków zależy m.in. to, jakie leki i w jakich ilościach będzie można bezpiecznie przewieźć. Pamiętaj o tym, że leki w bagażu podręcznym powinny znajdować się w plastikowym i przezroczystym opakowaniu z zamkiem. W ten sposób można odizolować je od pozostałej części bagażu. Dodatkowo jesteś ograniczony wagą i objętością bagażu podręcznego, dlatego zaplanuj go w ten sposób, aby nie rezygnować z niezbędnych w trakcie lotu przedmiotów i leków.

Jakie zagrożenia chorobowe czekają na Ciebie podczas egzotycznych wakacji?

Na egzotycznych wakacjach spotkasz się z licznymi zagrożeniami. Jednym z nich może być nie najlepszej jakości woda do picia, która może powodować biegunki. Wbrew pozorom zatrucia pokarmowe są ciężkie i mogą popsuć długo wyczekiwane wakacje. W krajach tropikalnych spotkasz się z inną florą bakteryjną, co również może powodować problemy żołądkowe. Właśnie dlatego przed wyjazdem rekomenduje się zażywać profilaktycznie probiotyki. Kolejnym zagrożeniem może być intensywnie działająca klimatyzacja w hotelu i w środkach transportu, co może powodować problemy zdrowotne, kaszel, ból gardła, przeziębienie i gorączkę. Urlop spędzany w tropikalnych krajach to również zmiana strefy klimatycznej. Z jesiennej Polski udajesz się w ciepłe i słoneczne kraje, gdzie Twoja skóra jest dodatkowo narażona na oparzenia. To również weź pod uwagę, komplementując medykamenty i ubrania na tego typu wyjazd. Im więcej sytuacji przewidzisz, tym większe masz szanse na wyjątkowe i wymarzone wakacje.

Podstawowe wyposażenie apteczki podróżnej

Istnieje podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdej apteczce, niezależnie od tego, gdzie akurat podróżujesz. Warto zaliczyć do niego takie elementy jak:

  • środki opatrunkowe (plastry z opatrunkiem, gaza jałowa, bandaż);
  • woda utleniona;
  • płyn dezynfekujący w postaci aerozolu (np. octenisept);
  • żel antybakteryjny;
  • chusteczki antyseptyczne jednorazowe;
  • nożyczki;
  • pęseta;
  • maść antybiotykowa.

Wszystko dlatego, że zdecydowanie do najczęstszych wakacyjnych urazów należą różnego rodzaju otarcia i drobne skaleczenia. Dzięki wodzie utlenionej można zdezynfekować ranę, a środki opatrunkowe pozwolą na jej sprawne opatrzenie. Pęseta i nożyczki sprawią, że cały proces będzie szybszy i bezpieczniejszy dla osoby, która opatruje ranę. Ponadto z powodzeniem można zrobić to na własną rękę, o ile skaleczenie nie jest poważne. Pamiętaj o tym, aby te elementy wyposażenia włożyć do wakacyjnej apteczki. Oczywiście nie przesadź z ilością zabieranych środków opatrunkowych i płynów. We wszystkim warto zachować umiar.

Leki przyjmowane w dłuższej perspektywie

Oczywiście podstawą Twojej apteczki powinny być leki na choroby przewlekłe. Substancje czynne zawarte w tych środkach powinny być przyjmowane w trybie ciągłym, aby zagwarantować skuteczność terapii i lepszą kontrolę nad schorzeniem. W związku z tym nie może ich zabraknąć w Twoim bagażu. Szczegółowe informacje dotyczące ilości zabieranych medykamentów skonsultuj z lekarzem rodzinnym oraz dostosuj do długości wyjazdu. Rekomenduje się, aby zawsze zabierać malutki zapas na wypadek niespodziewanych sytuacji.

Do tego typu preparatów zalicza się leki przyjmowane m.in. na: nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby układu krążenia, choroby autoimmunologiczne i dotyczące układu oddechowego. Dotyczy to także antykoncepcji hormonalnej. W tym zakresie skład apteczki powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb osoby wyjeżdżającej na wakacje.

Antybiotyki w kontynuacji kuracji

Jeżeli w momencie wyjazdu jesteś w trakcie antybiotykoterapii, to koniecznie zabierz za sobą przyjmowany antybiotyk. Terapia powinna być kontynuowana zgodnie ze wskazaniami lekarza, jeżeli zależy Ci na szybkim wyzdrowieniu i pozbyciu się problemu zdrowotnego.

Wyjazd na egzotyczne wakacje – podstawowe leki

Istnieje grupa podstawowych leków, które mogą przydać się przy każdym wyjeździe. Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu to przepis na niezapomniane wakacje. Wszystko dlatego, że w czasie podróży może dojść do różnych niespodziewanych sytuacji i podstawowych problemów zdrowotnych takich jak: ból gardła, ból głowy i gorączka. Ponadto osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną również powinny uwzględnić to przed wyjazdem.

Do grupy podstawowych środków farmakologicznych zabieranych na egzotyczne wakacje należą:

  • leki przeciwbólowe (np. paracetamol, no spa);
  • środki przeciwgorączkowe;
  • leki na ból gardła;
  • leki przeciwbiegunkowe;
  • syrop lub tabletki na kaszel;
  • preparaty na chorobę lokomocyjną;
  • leki przeczyszczające na zaparcia;
  • środki odstraszające insekty;
  • preparaty łagodzące świąd po ukąszeniach owadów;
  • elektrolity.

Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał skorzystać ze wsparcia swojego zdrowia lekami. Zakup leków rekomenduje się jeszcze w Polsce, ponieważ w tropikalnych krajach ich dostępność może być ograniczona, a także mogą więcej kosztować.

Chroń się przed oparzeniami

Jesienny lub zimowy wyjazd w ciepłe kraje z Polski to nagła zmiana temperatury otoczenia. W związku z tym warto zabrać ze sobą maści i kremy z wysokim filtrem, które zabezpieczają skórę przed intensywnym działaniem promieni słonecznym. Dodatkowo warto spakować środki łagodzące ból po oparzeniach słonecznych. Zmaganie się z konsekwencjami oparzeń negatywnie wpływa na komfort jesiennych wakacji lub dłuższych wyjazdów do ciepłych krajów.

Leki przeciwmalaryczne – czy warto zabrać je na wakacje w tropiki?

Wybierając się na egzotyczne wakacje, warto zadbać o profilaktyczne szczepienia, a także przyjmowanie środków przeciwmalarycznych. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zachorowania na malarię, która ma bardzo groźne skutki. Jeżeli lekarz medycyny podróży to rekomenduje, to leki przeciwmalaryczne warto zabrać ze sobą. Oczywiście nie ma leków na każdą chorobę egzotyczną. W związku z tym w trakcie wyjazdów rekomenduje się zachowanie szczególnej ostrożności. Przy wybranych kierunkach szczepienia są obowiązkowe i bez ich wykonania nie można przekroczyć granicy. Sprawdź to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie stracić pieniędzy i wymarzonych wakacji.

Skonsultuj swoją sytuację z lekarzem

Przed każdym dłuższym wyjazdem warto udać się do lekarza medycyny podróży. Specjalista ten posiada niezbędne doświadczenie i najświeższą wiedzę w zakresie egzotycznych kierunków wakacyjnych, czy też lubianych przez Polaków destynacji tropikalnych. Na podstawie tego może pokierować Cię w przygotowaniu odpowiedniej apteczki podróżnej. Wyjazd w poszczególne rejony świata wiąże się z rekomendacją przejścia przez szczepienia, a także z określonymi zagrożeniami chorobowymi. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym lepiej. Jeżeli jedna stawiasz na spędzanie jesieni na południu Unii Europejskiej, np. w Hiszpanii, Portugalii lub we Włoszech, to standardowe postępowanie medyczne jest podobne do tego w Polsce. Wówczas nie musisz konsultować się z lekarzem przed planowanym wyjazdem, jednak to nie zaszkodzi. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Sprawdź możliwości z biurem podróży

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w zakresie spakowania się na wyjazd wakacyjny, to warto skonsultować swoją sytuację z przedstawicielem biura podróży, gdzie została wykupiona wycieczka. Biuro podróży poinformuje Cię o tym, jakie leki możesz swobodnie przewozić przez granicę, jak korzystać z pomocy medycznej na miejscu oraz o czym warto pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Leki dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego warto zweryfikować to, jakie pojemności można przewozić w samolocie lub przez granicę, korzystając z innych środków transportu.

Zapoznaj się z rządowymi wytycznymi

Przed wyjazdem warto odwiedzić stronę internetową polskiego rządu. Na niej możesz zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi wyjazdów w poszczególne kierunki, a także ewentualnymi zagrożeniami. Od 2020 roku w przypadku podróży zagranicznych warto regularnie sprawdzać wytyczne dotyczące obostrzeń związanych z Covid-19. Te zmieniają się dynamicznie, dlatego miej rękę na pulsie.

Postaw na prewencję i spakuj nie tylko leki

Dobrze przygotowana wakacyjna apteczka to nie wszystko. Oczywiście weź ze sobą niezbędne leki, a także przybory do odkażania ran. Oprócz tego postaw na odpowiednie przygotowanie i prewencję. Jest lista rzeczy, które koniecznie powinny znaleźć się w Twoim bagażu. To m.in. okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy, które będą chronić Cię przed przegrzaniem, a także zminimalizują ryzyko oparzeń. Nie bagatelizuj tego, Ponadto wrzuć do torby mokre chusteczki, a w bagażu podręcznym miej środki przeciwbólowe. Osobom, które czekają na oferty last minute, rekomenduje się przygotowanie apteczki z większym wyprzedzeniem. Najlepsze oferty mają ograniczenia czasowe, a szybki wyjazd sprawia, że ważny lek może nie zostać spakowany. Jeżeli apteczkę przygotujesz jeszcze przed kupnem wycieczki, to niezbędne leki na pewno się w niej znajdą.

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Przy planowanej podróży po krajach Unii Europejskiej warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przysługuje ona osobom, które w Polsce opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Posiadanie tej karty pozwala na skorzystanie z podstawowej pomocy medycznej w krajach, które respektują EKUZ. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się na stronie internetowej polskiego NFZ. Kartę można wyrobić zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Warto mieć ją pod ręką w portfelu od razu przy dowodzie osobistym. Ten drugi dokument również przyda się wtedy, gdy niezbędne będzie skorzystanie z pomocy medycznej.

Recepta online przed wyjazdem zagranicznym

Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie usługę recepta online. Polega ona na przeprowadzeniu zdalnej konsultacji medycznej. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to nasz lekarz wystawi e-receptę na zakup leków niezbędnych w prowadzonej terapii. Dzięki temu możesz przygotować się do wyjazdu zagranicznego. Wśród przepisywanych preparatów mogą być m.in.: środki antykoncepcyjne i leki na choroby przewlekłe, jeżeli podstawowa diagnoza została przeprowadzona w gabinecie stacjonarnym. Recepta online to optymalny wybór w sytuacji, gdy kontynuujesz terapię i chcesz zapewnić sobie przedłużenie dostępu do leków. Następnie możesz zabrać je ze sobą również na egzotyczne wakacje.

Gdzie zrealizować e-receptę?

E-recepta wystawiona przez specjalistę na portalu https://nachorobe.pl/ może zostać z powodzeniem zrealizowana w dowolnie wybranej aptece. Wszystkie szczegóły znajdują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W aptece podaj czterocyfrowy kod e-recepty i swój numer PESEL. Na podstawie tego zakupisz przepisane leki. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym specjalistą i skorzystania z oferty portalu https://nachorobe.pl/. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.