...
Migrena

Jak poradzić sobie z migrenowym bólem głowy?

Migrena, czyli napady bólu głowy dotyczą wielu osób. Na ten moment nie można zdiagnozować realnej przyczyny migreny, dlatego niezbędne jest odpowiednie radzenie sobie z tym bólem. W skrajnych przypadkach może on uniemożliwiać normalne funkcjonowanie pacjentom. Sprawdź, czym właściwie jest migrenowy ból głowy, jakie objawy mogą mu towarzyszyć oraz jak sobie z nim radzić.
Migrena

Czym jest migrena?

Zgodnie z klasyfikacją medyczną migrena należy do pierwotnych bólów głowy. Oznacza to, że ataki migreny nie są związane z występowaniem żadnej innej jednostki chorobowej. Ponadto w przebiegu napadu, poza bólem głowy pacjentowi towarzyszą często inne objawy neurologiczne. Na ten moment prowadzone są badania nad przyczyną powstawania choroby oraz sposobem jej neutralizacji. Póki co rekomenduje się minimalizowanie ryzyka występowania migreny oraz zażywanie leków przeciwbólowych w leczeniu profilaktycznym lub doraźnym.

Co ją powoduje?

Tak jak już wspomniano, na ten moment nie można w stu procentach stwierdzić przyczyny bólu głowy tego typu. Migrena charakteryzuje się tym, że to choroba pierwotna i niezależna. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, ból migrenowy może przybierać różne natężenie. Płeć jest jednym z czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Wszystko dlatego, że migrena częściej występuje u kobiet.

Fazy ataku migrenowego bólu głowy

Ze względu na objawy i ich nasilenie, odnotowuje się cztery podstawowe fazy ataku migrenowego bólu głowy. W pierwszej kolejności mamy fazę prodromalną, w której występuje zwiększony niepokój pacjenta, czy też światłowstręt. Później przychodzi aura wzrokowa, ruchowa lub czuciowa. Trzecią fazą jest faza bólu, w której pojawia się silny ból głowy. Ostatnią jest faza postrodmalna, gdzie pojawia się poczucie zmęczenia i niepokój, że atak bólu może wrócić.

Podtypy migreny

Aktualna klasyfikacja medyczna wyróżnia kilka podtypów migreny. Zdecydowanie najczęściej występuje migrena bez aury, która dotyczy ok. 75% zdiagnozowanych przypadków. Inne podtypy to:

  • migrena z aurą;
  • migrena oczna;
  • migrena hemiplegiczna;
  • migrena prawdopodobna;
  • migrena powikłana;
  • dziecięce zespoły okresowe przed migreną.

Częstotliwość występowania migreny

Zgodnie z prowadzonymi szacunkami napady migreny mogą dotyczyć nawet do 10% polskiego społeczeństwa. Większe predyspozycje do ich występowania mają kobiety, które stanowią około 75% zdiagnozowanych przypadków. Oznacza to, że choroba atakuje trzy razy częściej kobiety lub mężczyźni nie decydują się na właściwe jej rozpoznanie i radzą sobie z nią w inny sposób. Ponadto atak migreny może dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Potencjał zachorowania występuje zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Statystycznie 9 na 10 pacjentów pierwszego ataku migreny doświadcza przed 40. rokiem życia.

Migrenowe bóle głowy i inne objawy migreny

Migrena to przede wszystkim nawracające ataki bólu głowy o dużym nasileniu. Częstotliwość nawrotów zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zazwyczaj w rozpoznaniu pojawia się pulsujący ból głowy, który odczuwalny jest z jednej strony czaszki. Jego nasilenie następuje w wyniku aktywności fizycznej. Dodatkowo bólowi głowy przy migrenie mogą towarzyszyć inne objawy, w tym m.in.: wymioty, nudności, nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki. Jeżeli silne bóle głowy następują po różnych objawach neurologicznych, to wówczas diagnozuje się tzw. aurę migrenową lub migrenę z aurą. Tego typu objawy neurologiczne to m.in.: zaburzenia widzenia, zawroty głowy, zaburzenia mowy, zaburzenia czucia, czy też drętwienie kończyn i twarzy. Tego typu dolegliwości w większości wypadków trwają zaledwie kilkanaście minut. W niektórych przypadkach czas ten wydłuża się do doby.

Przebieg ataku migreny

Przy migrenie charakterystyczne dla jej przebiegu jest to, że atakuje ona bardzo szybko. Już w ciągu kilkunastu minut ból jest bardzo silny, a największe stężenie osiąga w dwóch pierwszych godzinach. W zależności od predyspozycji pacjenta, ból migrenowy trwa od 4. do nawet 72. godzin. Czas ten skutecznie skraca wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Rozpoznanie migreny

Zauważenie niepokojących objawów sugerujących napad migreny to powód do odwiedzenia lekarza. Na szczęście migrena nie jest chorobą zagrażającą ludzkiemu życiu. Zwiększone ryzyko występuje wtedy, gdy bólowi głowy towarzyszą zaburzenia przytomności, zaburzenia świadomości, czy też niedowład kończyn. Wówczas należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

W Polsce rozpoznanie migreny następuje na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem. Pacjent musi przejść minimum kilka ataków migreny o znacznym nasileniu. Na tej podstawie określa się występowanie choroby. Zazwyczaj nie przeprowadza się dodatkowych badań lekarskich. Jeżeli lekarz się na to zdecyduje, to w trakcie diagnostyki stosowane są:

  • badania obrazowe mózgu;
  • EEG (aby wykluczyć inne schorzenia)

Leczenie farmakologiczne migreny

Właściwe leczenie migreny dzieli się na leczenie profilaktyczne i doraźne. To pierwsze stosuje się po to, aby zminimalizować ryzyko występowania nawrotów choroby. Leczenie doraźne wdraża się wtedy, gdy u pacjenta już występuje silny ból i leki stosowane przy migrenie mają go złagodzić. Wszystko po to, aby umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Leczenie doraźne

Doraźne leczenie skupia się na tym, aby jak najszybciej wyeliminować silny ból głowy i ewentualne objawy aury. W tym celu stosuje się popularne leki przeciwbólowe, w tym m.in.:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • kwas acetylosalicylowy;
  • paracetamol.

W niektórych przypadkach do terapii wdraża się tryptany lub pochodne ergotaminy. Tryptany stosuje się w przypadku ciężkich migrenowych bólów głowy. W przypadku nudności, można stosować leki przeciwwymiotne, a także dożylne podawanie leków przeciwbólowych.

Pacjent powinien pamiętać o tym, aby przyjąć lek najszybciej, jak tylko się da. Nie należy czekać na przejście bólu głowy, ponieważ prowadzi to do jego nasilenia. Szybkie przyjęcie preparatu skutkuje skróceniem czasu trwania ataku, redukuje odczuwalny ból głowy i inne objawy towarzyszące. Pacjent chory na migrenę powinien kontrolować liczbę przyjmowanych w miesiącu leków. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko rozwinięcia się tzw. bólu głowy z nadużywania leków.

Leczenie profilaktyczne

Terapię profilaktyczną stosuje sie po to, aby zmniejszyć częstotliwość występowania napadów migreny. Leczenie polega na codziennym przyjmowaniu leków. W leczeniu profilaktycznym stosuje się różne grupy leków, które nie wykazują działania przeciwbólowego. Należą do nich m.in.:

  • leki kardiologiczne (np. flunaryzyna lub propranolol);
  • leki przeciwpadaczkowe (np. topiramat lub kwas walproinowy);
  • leki przeciwdepresyjne (np. amitryptylina).

O wdrożeniu konkretnego preparatu każdorazowo decyduje lekarz prowadzący. Na względzie ma przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Jeżeli dany lek nie daje zadowalających wyników terapeutycznych, to wprowadza się alternatywny środek farmakologiczny.

Jak postępować w przypadku ataku migreny?

Podczas ataku migreny niezwykle ważny jest czas. Pacjent powinien zareagować niezwłocznie i zastosować leki rekomendowane w leczeniu doraźnym. Im szybciej to zrobi, tym atak będzie mniej dokuczliwy i potrwa krócej. Jednym z błędów pacjentów jest czekanie na to, aby ból przeszedł sam. Przy silnym bólu migrenowym tak się nie stanie, a dokuczliwe objawy tylko się nasilą. Leki przeciwbólowe należy przyjąć już w momencie, kiedy ból głowy nie osiągnął jeszcze największego nasilenia.

Domowe sposoby na bóle migrenowe

Wiele osób rekomenduje domowe sposoby na migrenowe bóle głowy. Warto potraktować je jako wsparcie w leczeniu właściwym. Przede wszystkim polega to na tym, aby nie narażać się na czynniki wywołujące napady migreny. U każdego pacjenta będą one inne, dlatego ich rozpoznanie wymaga dokładnej i indywidualnej obserwacji. Warto prowadzić dedykowany dzienniczek. W nim zapisuj to, co działo się przed atakiem bólu głowy. Może okazać się, że ból poprzedzał niedobór snu, gwałtowne zmiany pogody, duży wysiłek fizyczny, tłuste potrawy, czy też stres. Dzięki temu sprawdzić, jakie aspekty sprzyjają rozwojowi u Ciebie napadów migrenowych. Metody niefarmakologiczne to m.in. zimne okłady na jedną stronę głowy w początkowej fazie bólu. Dzięki temu można znacznie ograniczyć dyskomfort.

Metody niefarmakologiczne

Leczenie niefarmakologiczne rekomendowane jest u osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą przyjmować leków przeciwbólowych. Do tego typu metod zaliczane są m.in.: sesje z psychologiem, akupresura, masaże rozluźniające, czy też różne techniki relaksacyjne.

Migrena w ciąży – co warto wiedzieć?

Co ciekawe, kobiety w ciąży rzadziej skarżą się na występowanie silnych bólów migrenowych. Sporadycznie jednak zdarza się, że migrena może się nasilić w tym okresie i dotyczy to przede wszystkim migreny z aurą. Ponadto w trakcie ciąży kobieta może zmagać się z pierwszym napadem migreny w swoim życiu. Zawsze należy podejść do takiej sytuacji bardzo odpowiedzialnie i na chłodno. Podstawą powinien być kontakt z lekarzem.

U kobiet w ciąży rekomenduje się postawienie na leczenie niefarmakologiczne. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentki oraz jej nienarodzonego dziecka. W związku z tym w tej grupie pacjentek stosuje się metody niefarmakologiczne, które wymieniono wcześniej. Masaż oraz technika relaksacyjna pomagają uporać się z bólem głowy i nie narażają dziecka na niepokojące konsekwencje. Kobiety w ciąży powinny unikać zwiększonej aktywności fizycznej, dbać o regularny i długi sen, a także unikać stresu. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko napadu migreny. W skrajnych sytuacjach niezbędne jest podawanie paracetamolu, jednak tylko w konsultacji z lekarzem. Pacjentka w leczeniu doraźnymęnie powinna przyjmować traptanów, ponieważ zagraża to ciąży. Leków tych nie podaje się również u kobiet w okresie laktacji.

Czy migrenę da się wyleczyć?

Niestety migrena ma charakter przewlekły, dlatego obecnie nie ma sposobu na jej całkowite wyleczenie. Skuteczna farmakoterapia pozwala jednak na zwiększenie kontroli nad bólem głowy, a także na zredukowanie liczby ataków. Warto pamiętać o tym, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. U niektórych migrenowe bóle głowy pojawią się tylko kilka razy w życiu, a u innych mogą występować niemal codziennie. Niezwykle ważne jest to, że choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak nie ma konsekwencji w postaci rozwoju innych zaburzeń, czy też zagrożenia życia. Ewentualne powikłania są bardzo rzadkie, a głównym z nich jest stan migrenowy. To silny ból głowy, który utrzymuje się dłużej niż trzy doby. Rzadkim powikłaniem może też być migrenowy udar mózgu.

Jak unikać migrenowych bólów głowy?

Na ten moment nie ma skutecznego sposobu na to, aby w stu procentach uniknąć migrenowego bólu głowy o dużym nasileniu. Jedyną rekomendacją jest unikanie czynników wyzwalających ataki. W zależności od jednostki, mogą to być m.in.: niektóre pokarmy (czerwone wino, kakao, czekolada, tłuste potrawy, produkty nabiałowe), niewłaściwa higiena snu, intensywny wysiłek fizyczny, zmiany pogody, głód, silny stres czy też przebywanie na dużych wysokościach. Sprawdź, co działa w Twoim przypadku i tego unikaj.

Dodatkowym wsparciem w unikaniu silnych migrenowych bólów głowy jest zmiana stylu życia. Pacjent powinien postawić na regularną aktywność fizyczną, unikanie sytuacji stresowych, zdrową dietę, regularne przyjmowanie posiłków, a także zwiększoną higienę snu. Przełoży się to na ogólną poprawę samopoczucia pacjenta i jakość jego codziennego życia. Pomoże także w walce z nawracającymi bólami głowy o podłożu migrenowym.

Recepta online przy migrenie

Leczenie profilaktyczne i doraźne migreny wymaga regularnego przyjmowania leków. Preparaty te przepisywane są w gabinecie stacjonarnym i dobierane pod potrzeby pacjenta. W przypadku kontynuacjiterapii możesz zapewnić sobie dostęp do leków w ramach zdalnej konsultacji medycznej. Na portalu https://nachorobe.pl/ powstała usługa recepta online, która Ci w tym pomoże. W trakcie recepty online wypełnił formularz medyczny i wskaż dotychczas przyjmowany lek. Na tej podstawie nasz specjalista zapozna się z Twoim stanem zdrowia i wystawi e-receptę. Pamiętaj o tym, że e-recepta wystawiana jest tylko wtedy, gdy występuje ku temu wskazanie medyczne. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług na portalu https://nachorobe.pl/. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.