...
Astma alergiczna

Astma alergiczna, jak rozpoznać i leczyć?

Jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego jest astma alergiczna. Szacuje się, że w samej Polsce z tym problemem boryka się nawet 4 miliony pacjentów. Znaczna część tych przypadków nie jest odpowiednio zdiagnozowana. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest astma alergiczna, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak wygląda rozpoznanie i leczenie astmy alergicznej.
Astma alergiczna

Czym jest astma alergiczna?

Astma alergiczna inaczej nazywana jest atopową. Schorzenie dotyka górnych dróg oddechowych i ma charakter zapalny. Objawy astmy alergicznej powstają na skutek kontaktu organizmu pacjenta z alergenami. Specyfika choroby polega na tym, że jej rozwój może zacząć się w różnym wieku. Statystycznie jednak objawy pojawiają się najczęściej w wieku dziecięcym. Schorzenie charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych.

Należy pamiętać o tym, że astma alergiczna i astma oskrzelowa to zupełnie inne schorzenia, choć mogą powodować podobne objawy.

Czym różni się astma alergiczna od nieatopowej?

Warto zwrócić uwagę na podstawowe różnice, które występują pomiędzy astmą alergiczną a nieatopową. Przede wszystkim przy tej alergicznej można z dużą precyzją określić czynnik, który wyzwala objawy choroby. Reakcja organizmu jest przesadna i relatywnie szybko występują symptomy uczuleniowe.

Astma alergiczna – objawy

Przy astmie alergicznej pojawiają się charakterystyczne objawy. Przede wszystkim jest to stan zapalny oskrzeli o charakterze przewlekłym. Skutkiem tego jest ograniczenie przepływu powietrza przez układ oddechowy. Prowadzi to do wzmożonej wrażliwości i nadreaktywności dróg oddechowych. Objawy te pojawiają się po kontakcie organizmu z czynnikiem powodującym reakcje alergiczne.

Do klasycznych objawów astmy alergicznej należą również:

  • świszczący oddech;
  • duszność;
  • suchy kaszel (napady kaszlu o różnym nasileniu);
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej;
  • przyspieszone bicie serca;
  • uczucie niepokoju;
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Poszczególne symptomy mogą mieć różne nasilenie i zależy to od stanu zdrowia pacjenta oraz jego indywidualnych predyspozycji. Zanim wystąpią te objawy, może pojawiać się długotrwały katar lub infekcja górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym, lub wirusowym.

Jak wygląda napad astmatyczny?

Powodem do niepokoju i realnym zagrożeniem dla pacjenta jest napad astmatyczny, czyli ostry atak astmy alergicznej. W jego przebiegu pojawiają się m.in.:

  • wyraźne trudności w mówieniu;
  • przybieranie pozycji, które ułatwiają pacjentowi oddychanie;
  • duszność i uczucie zmęczenia narastające mimo pozostawania w spoczynku;
  • widoczna praca dodatkowych mięśni oddechowych;
  • wyraźne problemy z oddychaniem, zasinienie ust i nosa i/lub utrata przytomności.

Jeżeli wystąpią one u Ciebie lub kogoś bliskiego, to należy niezwłocznie wyeliminować alergen ze swojego otoczenia, zażyć leki o działaniu doraźnym i skontaktować się z lekarzem. Pacjent w trakcie napadu astmatycznego wymaga profesjonalnej pomocy medycznej. Atak może zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu.

Przyczyny astmy alergicznej

Za występowanie astmy atopowej odpowiadają różne czynniki. Zazwyczaj wpływają na to czynniki genetyczne i predyspozycje danego pacjenta. Choroba często ma charakter rodzinny i występuje z pokolenia na pokolenie. W wieku dziecięcym odnotowuje się ponad dwukrotnie większą zachorowalność u chłopców. Wraz z wiekiem to się zmienia. Wśród osób dorosłych zdecydowaną większość nowych przypadków stanowią kobiety.

Dodatkowo u osób znajdujących się w grupie ryzyka należy uważać na czynniki środowiskowe. Mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia astmy alergicznej. Wśród kluczowych czynników tego typu wymienia się takie alergeny jak: grzyby pleśniowe, sierść zwierząt domowych, roztocze kurzu domowego, dym tytoniowy, pyłki roślin, zanieczyszczenia powietrza, substancje chemiczne i trudne środowisko pracy. Dodatkowo astma atopowa i jej objawy mogą nasilać się w przypadku wirusowych zakażeń układu oddechowego, które pacjenci przechodzą w okresie dzieciństwa.

Nie tylko kontakt z alergenem

Co ciekawe, objawy astmy alergicznej mogą powodować inne czynniki, niż tylko kontakt z alergenami. Wśród aspektów wyzwalających chorobę znajdują się m.in.: bardzo silne emocje, w tym stres oraz wysiłek fizyczny. Dodatkowo pacjenci cierpiący na astmę atopową powinni zwracać uwagę na leki, które mogą stanowić dla nich zagrożenie. Wśród tego typu środków farmakologicznych znajdują się ogólnodostępne leki takie jak np.: ibuprofen (i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne) lub aspiryna (kwas acetylosalicylowy). One również mogą powodować nasilenie objawów astmy alergicznej i powodować napady kaszlu oraz duszność.

Przebieg astmy alergicznej

Przebieg choroby może mieć różne nasilenie. Należy pamiętać o tym, że na ten moment astma alergiczna ma przewlekły charakter. Szybko postawiona diagnoza oraz leczenie astmy alergicznej pozwalają na zwiększenie kontroli nad schorzeniem. Dzięki temu pacjent może prowadzić normalne życie, w tym uprawiać aktywność fizyczną. Leki kontrolujące przebieg choroby minimalizują ryzyko okresów jej zaostrzenia. Pacjent w przebiegu choroby powinien prowadzić dedykowany dzienniczek, w którym weryfikuje się częstotliwość objawów alergii oraz ich skalę. To dane niezwykle przydatne w dalszej diagnostyce i postępowaniu medycznym.

Jak wygląda diagnostyka choroby?

W celu prawidłowego rozpoznania choroby oraz jej przyczyn należy wykonać specjalistyczne badania medyczne. Specjalistą odpowiedzialnym za diagnostykę jest alergolog. Podstawowe badanie wykonywane w rozpoznaniu to spirometria. Polega ono na sprawdzeniu objętości i pojemności płuc. Ponadto weryfikuje się poziom przepływu powietrza w drogach oddechowych. Wszystko po to, aby sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie układu i ewentualne zaburzenia w tym obszarze. Badanie spirometryczne wykazuje wysoką skuteczność.

Inne badania wykorzystywane w diagnostyce astmy atopowej to m.in.:

  • RTG klatki piersiowej;
  • punktowe testy skórne;
  • badanie stężenia przeciwciał IgE w surowicy.

Testy skórne pozwalają na dokładną identyfikację alergenu, które powodują objawy astmy atopowej. To niezwykle ważne w kontekście dobrania skutecznego leczenia. Jednocześnie pacjent może z większą precyzją unikać kontaktu ze szkodliwym alergenem, który powoduje nadreaktywność oskrzeli i inne dolegliwości. Diagnostyka powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę, ponieważ podobne objawy powodują m.in.: alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek. Schorzenia te wymagają nieco innego postępowania w leczeniu.

Odczulanie w przypadku astmy alergicznej

Osoby cierpiące na choroby alergiczne można poddać procesowi odczulania. Immunoterapia alergenowa podjęzykowa wykazuje ograniczoną skuteczność u osób dorosłych, u których alergenem jest roztocze kurzu domowego. Stosuje się ją u pacjentów, którym towarzyszy również alergiczny nieżyt nosa i standardowe leczenie z wykorzystaniem glikokortykosteroidów wziewnych nie daje zamierzonych efektów. Zazwyczaj odczulanie jest długotrwałym procesem i nie daje stuprocentowej skuteczności. Podczas immunoterapii alergenowej mogą pojawić się niepokojące powikłania, w tym nawet wstrząs anafilaktyczny. Decyzja o wdrożeniu odczulania ma charakter indywidualny i należy dokładnie zapoznać się z potencjalnymi korzyściami i zagrożeniami.

Profilaktyka

Osoby chorujące na astmę alergiczną i inne choroby alergiczne powinny postawić na profilaktykę. Jej podstawą jest unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. W tym celu usuwa się z pomieszczeń dywany, które stanowią siedlisko dla wielu alergenów. Należy dokładnie przemyśleć możliwość posiadania zwierząt domowych, ponieważ ich sierść również powoduje nasilanie się objawów. Życie z astmą alergiczną wymaga starannie przygotowanej diety, jeżeli napady powodowane są przez alergeny pokarmowe. Tak naprawdę profilaktyka to szeroki zakres obowiązków, które warto wypełnić. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko występowania niepokojących objawów, w tym m.in. obrzęku błony śluzowej oskrzeli. Gdy wystąpi atak, należy przyjąć leki o działaniu doraźnym i udać się na świeże powietrze. Pomaga ono minimalizować ryzyko ataku paniki, która również jest czynnikiem nasilającym typowe objawy astmy atopowej.

Leczenie astmy alergicznej

Każdorazowo o sposobie leczenia i doborze leków decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań medycznych. Kluczowe są leki kontrolujące przebieg choroby. Należy przyjmować je regularnie zgodnie z wytycznymi specjalisty. Rekomenduje się połączenie terapii farmakologicznej oraz domowych sposobów walki ze schorzeniem.

Środki farmakologiczne

Wśród preparatów dostępnych na receptę wymienia się m.in.:

  • glikokortykosteroidy wziewne (GKS);
  • leki rozszerzające oskrzela.

Ponadto w przypadku nasilenia się objawów należy zastosować leczenie objawowe. W tym celu astmatycy przyjmują preparaty o działaniu doraźnym, w tym m.in.: leki przeciwcholinergiczne i beta2-mimetyki wziewne. Charakteryzują się bardzo szybkim działaniem i pomagają w przyniesieniu ulgi pacjentowi. Ich celem jest ułatwienie oddychania. Jednocześnie w przypadku astmy atopowej nie są stosowane leki przeciwhistaminowe, chyba że choroba występuje jednocześnie z pokrzywką lub ANN.

Domowe sposoby wspierające terapię

Poza leczeniem farmakologicznym rekomenduje się wprowadzenie zmian na poziomie stylu życia pacjenta. Kluczem okazuje się m.in. wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, która powinna być dopasowana do predyspozycji i możliwości pacjenta. Nawet 20-30 minut aktywności dziennie może przynieść wymierne korzyści i ułatwić pacjentom funkcjonowanie. Dobre rezultaty przynosi m.in. pływanie.

Osoby uzależnione od palenia papierosów powinny rzucić nałóg oraz unikać tzw. biernego palenia, czyli przebywania w pomieszczeniach z dymem papierosowym. Dodatkowym wsparciem w profilaktyce i walce z napadami astmy atopowej okazują się szczepienia ochronne, w tym m.in. te przeciwko grypie.

Do domowych sposobów walki z objawami astmy alergicznej zaliczane są też m.in.:

  • inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych (np. sosnowego, eukaliptusowego, miętowego);
  • inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej;
  • regularne spożywanie miodu (łagodzi kaszel i ma działanie antybakteryjne);
  • stosowanie ziół, które hamują reakcje alergiczne (np. lepiężnik różowy);
  • stosowanie przypraw o działaniu wykrztuśnym i przeciwzapalnym (np.: kurkuma, czosnek, imbir, tymianek, majeranek).

Szczegółowe postępowanie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Czy warto stosować suplementację?

W celu ograniczenia napadów astmy alergicznej warto wprowadzić suplementację. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na co dzień w pokarmach nie spożywają wystarczającej ilości wskazanych składników odżywczych. W ramach suplementacji warto stosować zweryfikowane i rekomendowane przez specjalistów preparaty z:

  • kwasami Omega-3;
  • witaminą D.

Kwasy Omega-3 korzystnie wpływają na zahamowanie rozwijających się w organizmie procesów zapalnych, w tym tych związanych z astmą atopową. Z kolei witamina D w odpowiednim stężeniu minimalizuje ryzyko występowania i nawracania infekcji górnych dróg oddechowych. Przyjmowane środki warto skonsultować z lekarzem, aby wyeliminować ryzyko niepożądanych interakcji pomiędzy preparatami medycznymi. Zawsze na pierwszym miejscu powinno stawiać się zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów oraz zwiększenie kontroli nad przebiegiem schorzenia.

Recepta online przy astmie alergicznej

Leczenie astmy atopowej wymaga systematycznego i długotrwałego przyjmowania leków, które zwiększają kontrolę nad schorzeniem. Choroba ma charakter przewlekły, w którym obserwuje się okresy remisji i nasilenia objawów. Podstawowa diagnostyka i przepisanie leków, a następnie weryfikacja ich skuteczności, odbywają się w gabinecie lekarskim. Kontynuację leczenia można zapewnić sobie w ramach zdalnej konsultacji medycznej i recepty online. Usługa polega na wypełnieniu formularza medycznego. Nasz lekarz zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to wystawi e-receptę na leki stosowane w leczeniu astmy alergicznej. Recepta online pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu. Dostępna jest na portalu https://nachorobe.pl/. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów. Otrzymana e-recepta jest do zrealizowania w dowolnie wybranej aptece. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług medycznych.