...
ból głowy przy menopauzie

Jak radzić sobie z bólem głowy przy menopauzie?

Menopauza to tzw. okres przekwitania u kobiet. Stanowi temu mogą towarzyszyć niepokojące objawy, które utrudniają pacjentce codzienne funkcjonowanie. Wśród nich znajdują się m.in.: wahania nastroju, osłabienie, czy też silny ból głowy. Ten ostatni powodowany jest przez czasowe rozszerzenie się naczyń krwionośnych. W tym artykule sprawdzimy, czym charakteryzuje się menopauza i jak radzić sobie z bólami głowy, które się w niej pojawiają.
ból głowy przy menopauzie

Czym jest menopauza?

Klimakterium i przekwitanie to określenia, które zamiennie stosuje się dla menopauzy. To okres w życiu kobiety, w którym ustaje miesiączka, a jajniki przestają produkować hormony. Moment pojawianie się pierwszych objawów menopauzy może być różny dla każdej kobiety. Zazwyczaj pojawiają się one w między 45. a 55. rokiem życia. Najczęściej klimakterium ma charakter naturalny. Zdarza się jednak, że przekwitanie następuje szybciej w wyniku: chemioterapii, radioterapii lub operacji ginekologicznych. Menopauza diagnozowana jest wtedy, gdy od ostatniej miesiączki minęło 12 miesięcy. O tym kiedy menopauza pojawia się, w dużej mierze decydują uwarunkowania genetyczne.

Etapy menopauzy

Menopauza dzieli się na określone etapy. W ich przebiegu odnotowuje się różne objawy. Trzy fazy procesu przekwitania wyszczególnione przez medycynę to:

  • premenopauza;
  • perimenopauza;
  • postmenopauza.

Premenopauza

To okres poprzedzający menopauzę. W zależności od kobiety, może pojawiać się nawet na kilka lub kilkanaście lat przed właściwym klimakterium. Już wtedy pojawiają się pierwsze zaburzenia miesiączkowania, cykle bezowulacyjne. Premenopauza zazwyczaj trwa około czterech lat, jednak w skrajnych przypadkach może przedłużyć się nawet do 10 lat.

Perimenopauza

To okres, który występuje tuż przed właściwą menopauzą. Wówczas w organizmie kobiety odnotowuje się mniejszą ilość pęcherzyków jajnikowych oraz wyraźny spadek progesteronu i estrogenów we krwi. Nadal postępuje wzrost stężenia hormonów FSH i LH.

Postmenopauza

Postmenopauza to menopauza właściwa. Wcześniej występuje ostatnia miesiączka, a po roku diagnozuje się klimakterium. W tym momencie obserwuje się jeszcze większy wzrost hormonów FSH i LH przy jednoczesnym spadku stężenia progesteronu i estrogenów. Aby dokładnie zdiagnozować problem, należy przeprowadzić szereg badań medycznych.

Pierwsze objawy menopauzy

Wystąpienie klimakterium poprzedzają pierwsze objawy pojawiające się w tzw. okresie przedmenopauzalnym. Wówczas w organizmie kobiety następują wahania hormonalne. Zmniejsza się ilość produkowanych przez jajniki progesteronu i estrogenu. Dochodzi do nieregularnych miesiączek oraz zmiany ich natężenia. Poniżej podstawowy podział objawów menopauzy ze względu na ich charakter.

Objawy somatyczne

  • mdłości;
  • zawroty głowy;
  • bóle stawów;
  • bóle kości;
  • bóle głowy;
  • ogólne rozbicie organizmu z osłabieniem siły mięśniowej;
  • suchość pochwy.

Objawy naczynioruchowe

  • uderzenia gorąca;
  • nocne poty;
  • zaczerwienienie skóry.

Objawy psychiczne

  • zaburzenia snu;
  • zaburzenia nastroju;
  • pogorszenie pamięci;
  • zaburzenia koncentracji;
  • nadpobudliwość;
  • poczucie przygnębienia;
  • stany depresyjne.

Inne charakterystyczne objawy

Do innych charakterystycznych dla menopauzy objawów należą m.in.:

  • wypadanie włosów;
  • wzrost masy ciała;
  • nietrzymanie moczu;
  • kołatanie serca;
  • zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Wiele z tych objawów występuje również przy innych problemach zdrowotnych, dlatego łatwo je pomylić. Właściwą diagnozę powinno się postawić podczas konsultacji lekarskiej.

Dlaczego w okresie menopauzy pojawiają się bóle głowy?

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na bólu głowy, który pojawia się w okresie przekwitania. Powstaje on w wyniku rozszerzania się naczyń krwionośnych głowy. Powodowany jest przez okresowe zmiany hormonalne o charakterze pulsacyjnym. To konsekwencja spadku poziomu progesteronu i estrogenu w organizmie pacjentki. U każdej kobiety objawy związane z bólem głowy mogą się nieco różnić i mieć różne nasilenie. Wciąż prowadzone są badania medyczne, które mają wskazać na bezpośredni związek pomiędzy menopauzą a bólem głowy.

Jaki charakter ma ból głowy przy menopauzie?

Tego typu ból głowy z reguły jest silny i ma charakter migrenowy. Dodatkowo mogą towarzyszyć mu ucisk i uderzenia krwi do głowy. Razem z nimi pojawia się charakterystyczne zaczerwienienia skóry twarzy, co jest związane z rozszerzeniem się naczyń krwionośnych głowy. To ostatnie zjawisko ma charakter przejściowy. Bólowi głowy przy przekwitaniu towarzyszą też uczucie gorąca i uczucie ogólnego osłabienia. Sporadycznie może dochodzić też do duszności.

Charakterystyczne objawy bólu głowy w klimakterium

Ból głowy powodowany menopauzą ma określony charakter. Zazwyczaj porównuje się go do dolegliwości, które towarzyszą migrenie. Charakterystyczne pulsowanie i umiarkowany lub bardzo silny ból odczuwa się po jednej stronie głowy. Inne nieprzyjemne objawy menopauzy towarzyszące to m.in.: nudności, wymioty i nadwrażliwość na światło i dźwięki. Sporadycznie zdarza się, że wystąpienie bólu głowy poprzedzane jest zaburzeniami czucia, zaburzeniami widzenia i zaburzeniami mowy. Wówczas diagnozuje się ból głowy z aurą.

Przy menopauzie zdecydowanie rzadziej występują bóle napięciowe. Mają charakter uciskający i tępy. Ten objaw może dotyczyć części lub całej głowy. Najbardziej bolesne dolegliwości występują wtedy, gdy pacjentka ma niewystarczający komfort snu, śpi mało lub towarzyszy jej duży stres. Czynnikiem sprzyjającym bólowi głowy w klimakterium są też zmiany pogody.

Jak walczyć z bólem głowy w okresie przekwitania?

Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby skutecznie walczyć z bólem głowy w okresie klimakterium. Przede wszystkim rekomenduje się wyjście na świeże powietrze i odrobinę ruchu. W ten sposób dotlenia się organizm i łagodzi negatywne objawy fizyczne ze strony głowy. Dobrym wyborem mogą być przejażdżka na rowerze lub zwykły spacer. Ponadto rekomenduje się stosowanie preparatów uspokajających. Jeżeli ból głowy ma duże nasilenie, to rekomenduje się kontakt z lekarzem. Ten na podstawie wywiadu z pacjentką i przeprowadzonych badań może przepisać silne leki przeciwbólowe i zalecić ich zażywanie w przypadku ataków bólu głowy.

Leczenie farmakologiczne bólu głowy w okresie przekwitania

Na łagodzenie objawów menopauzy o dużym nasileniu stosuje się środki farmakologiczne. Te przepisywane są przez lekarza na podstawie przeprowadzonych badań. W ramach leczenia stosuje się m.in.:

  • preparaty ziołowe przeciwbólowe (np.: koziołek lekarski, miłorzęb);
  • preparaty przeciwmigrenowe (np.: paracetamol, leki skojarzone z kofeiną, kwas walproinowy, niesterydowe leki przeciwzapalne).

Każdorazowo terapia powinna być prowadzona pod kontrolą lekarską. Celem przyjmowania leków jest złagodzenie objawów menopauzy przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pacjentki. Jakiekolwiek niepokojące symptomy powinny być od razu konsultowane z lekarzem prowadzącym. Odpowiednio prowadzone leczenie pozwala na zwiększenie kontroli nad objawami klimakterium oraz na przywrócenie równowagi w organizmie. Dzięki temu okres przekwitania nie wywiera dużego negatywnego wpływu na codzienność pacjentki. Z menopauzą można normalnie funkcjonować i przez nią przejść. Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i postawić na zdrowy styl życia.

Hormonalna terapia zastępcza

W ramach leczenia stosowana jest również tzw. hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na suplementacji niedoborów hormonalnych, które występują w okresie okołomenopauzalnym i przy samej menopauzie. Dzięki temu można przywrócić równowagę organizmowi, a także łagodzić objawy klimakterium. Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej lekarz powinien dokładnie ocenić ryzyko jej prowadzenia oraz potencjalne korzyści dla pacjentki. Oznacza to, że pacjentkę poddaje się szeregowi badań medycznych, w tym m.in.:

  • morfologii;
  • badaniu ginekologicznemu;
  • badaniu funkcji nerek i wątroby;
  • ocenie układu krzepnięcia;
  • i innym.

Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję dotycząca leczenia preparatami hormonalnymi.

Jak podawane są hormony?

Preparaty hormonalne dostępne są w różnej postaci. Najczęściej stosowane są:

  • tabletki;
  • globulki i kremy dopochwowe;
  • plastry i żele skórne;
  • zastrzyki domięśniowe.

Każda z tych form ma nieco inną specyfikę i sposób dawkowania. Powinno to być ustalone z lekarzem.

Terapia hormonalna przy bólach głowy

Należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia terapii hormonalnej u kobiet z bólami głowy. W określonych przypadkach może dochodzić do sytuacji, że ból głowy nasila się lub występuje częściej po zastosowaniu preparatów hormonalnych. Wówczas wymagana jest zmiana preparatu lub jej formy. Pacjentka powinna pozostawać pod kontrolą lekarską. Wszystko po to, aby zadbać o jej zdrowie, bezpieczeństwo i codzienny komfort.

Domowe sposoby i zmiany na poziomie stylu życia

W kontekście menopauzy jej objawy można skutecznie łagodzić za pomocą domowych sposobów. Dotyczy to przede wszystkim bólu głowy o różnej skali nasilenia. Kluczem jest wdrożenie pozytywnych nawyków oraz zmian na poziomie stylu życia. Rekomenduje się regularną aktywność fizyczną, unikanie stresu oraz pozbycia się nałogów. Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mogą sprzyjać występowaniu ataków bólu głowy w okresie przekwitania. Ponadto warto zadbać o zdrową dietę, w której zredukuje się niezdrowe tłuszcze, ilość spożywanej kawy oraz posiłki typu fast food. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu kobiety oraz sprzyjają występowaniu niepokojących objawów menopauzy.

Dlaczego nie wolno bagatelizować ból głowy?

Ból głowy przy menopauzie to dolegliwość, której nie wolno zbagatelizować. Wiąże się to z tym, że zaburza on funkcjonowanie kobiet. Silny ból głowy uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków w pracy i w domu. Problemy z koncentracją mogą powodować realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentki, dlatego ta powinna zrezygnować wówczas z prowadzenia auta oraz z obsługi maszyn i niebezpiecznych urządzeń. Dodatkowo problemy ze snem przekładają się na mniejszy komfort życia oraz na rozwój innych niepokojących dolegliwości. Warto zwrócić uwagę również na to, że w okresie menopauzy nasilają się objawy chorób współtowarzyszących, co może wzbudzić niepokój wielu pacjentek. Aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa i spokój, niezbędne jest skorzystanie z konsultacji medycznej. W określonych przypadkach menopauza wymaga długotrwałego i cyklicznego przyjmowania leków przeciwbólowych. Bez nich trudno o normalne życie. Na szczęście okres przekwitania przemija.

Okres przekwitania przemija

Klimakterium pojawia się w życiu każdej kobiety, jednak może mieć różne objawy i nasilenie. Występowanie tego diagnozuje się na rok po ostatniej miesiączce. Według statystyk średni czas trwania menopauzy to 10 lat. To, jak długo trwa menopauza, zależy od indywidualnych predyspozycji kobiety. Czasami wydłuża się to nawet do 14 lat.

Recepta online przy klimakterium

Leczenie menopauzy wymaga regularnego i długotrwałego przyjmowania leków. Dotyczy to zarówno hormonalnej terapii zastępczej, jak i leków przeciwbólowych. Pierwsze przepisanie preparatów oraz kontrola ich skuteczności muszą odbyć się w gabinecie stacjonarnym. W przypadku kontynuacji leczenia można postawić na zdalną konsultację medyczną. W ten sposób możesz zapewnić sobie dostęp do leków. Dobrym wyborem jest recepta online. To usługa, która polega na wypełnieniu formularza medycznego, wskazaniu swoich dolegliwości i dotychczas przyjmowanych leków. Przygotowaliśmy ją na naszym portalu https://nachorobe.pl/.

Specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Na podstawie zgromadzonych informacji i dokumentacji medycznej podejmie decyzję co do przepisania leków. Jeżeli uzna to za stosowne, to zostanie wystawiona e-recepta. To dokument, który z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy podać farmaceucie kod e-recepty i swoje dane personalne. Zachęcamy do skorzystania z usług https://nachorobe.pl/. Zawsze dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Pomożemy Ci poradzić sobie z bólem głowy przy menopauzie, a także z innymi jej objawami.