...
Zgaga

Zgaga jak rozpoznać i leczyć?

Wiele osób na co dzień zmaga się ze zgagą, której towarzyszy nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku oraz w okolicy klatki piersiowej. Najczęściej za występowanie tej dolegliwości odpowiada refluks żołądkowo-przełykowy. Problem dotyczy pacjentów w każdym wieku. W tym artykule skupimy się na temacie: zgaga - przyczyny, objawy, leczenie i postępowanie.
Zgaga

Czym jest zgaga?

Według nomenklatury medycznej zgaga to stan zapalny, który rozwija się w obszarze przełyku pacjenta. Dolegliwości bólowe powstają na skutek cofania się treści żołądkowej do przełyku. Wiąże się to z piekącym bólem, który może promieniować nawet od nadbrzusza. O ile sporadyczne pojawienie się zgagi nie jest powodem do dużego niepokoju i może być powodowane przez spożywanie określonych pokarmów, o tyle częsta zgaga jest powodem do udania się do lekarza. Jeżeli pojawia się minimum dwa razy w tygodniu, to może bezpośrednio wskazywać na występowanie choroby refluksowej przełyku.

Powszechne schorzenie w krajach rozwiniętych

Widoczny jest związek pomiędzy zwiększoną częstotliwoścą występowania zgagi i przyspieszonym tempem życia. Właśnie dlatego dolegliwość ta jest powszechna w krajach rozwiniętych gospodarczo. Na co dzień żyjemy coraz szybciej, aby zaspokoić potrzeby materialne i zapewnić sobie dostatnie życie. W tym wszystkim coraz mniejszą uwagę zwracamy na jakość spożywanego pożywienia, spokojne posiłki oraz utrzymanie aktywności fizycznej. Sytuacji nie poprawia narażenie na nadmierny stres, który związany jest m.in. z obowiązkami zawodowymi itp. To wszystko kumuluje się i prowadzi do rozwoju choroby refluksowej żołądka.

Najnowsze badania wskazują na to, że zgaga minimum raz w miesiącu pojawia się już u nawet 44% światowej populacji. Na powracającą zgagę cierpi około 20% populacji, jednak liczba zdiagnozowanych przypadków jest mniejsza. Jest to związane z tym, że wiele osób nie decyduje się na diagnostykę lekarską lub długo zwleka z wizytą u specjalisty. Im lepsza edukacja społeczeństwa w obszarze zgagi i potencjalnych powikłań, tym lepsze wyniki diagnostyczne.

Podstawowe przyczyny zgagi

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zgagi jest choroba refluksowa przełyku. Jej konsekwencją jest regularne cofanie się treści żołądkowej. W przebiegu choroby następuje rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Mięsień ten odpowiada za skuteczne zapobieganie cofania się treści z żołądka. Niestety nie zawsze wszystko w tym procesie działa prawidłowo.

Innym powodem występowania uczucia pieczenia w przełyku jest niestrawność. Ta może występować przez spożycie wybranych pokarmów, takich jak m.in.: owoce cytrusowe, czekolada, czarna herbata, kawa, napoje gazowane i zawierające kofeinę, tłuste jedzenie, ostre przyprawy i inne.

Na zaburzoną motorykę przewodu pokarmowego i nieprawidłowo działający dolny zwieracz przełyku wpływają również wrzody żołądka, przepuklina rozworu przełykowego oraz alergia na wybrane pokarmy. To kolejne diagnozowane powody problemów ze zgagą.

Ponadto wśród przyczyn zgagi wymienia się nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu czy też narażenie organizmu na długotrwały stres i duże napięcie nerwowe. Ich konsekwencją może też być nadkwasota, która swoimi objawami przypomina zgagę właściwą.

Zgaga u kobiet w ciąży

Zgaga relatywnie często występuje u kobiet w ciąży. Wpływ na jej występowanie ma progesteron. Hormon ten bezpośrednio wpływa na rozluźnienie się mięśni w układzie pokarmowym i ułatwia cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Występuje to w pierwszym trymestrze ciąży. W dalszym przebiegu ciąży występowanie zgagi wiąże się bezpośrednio z powiększaniem się macicy, która zaczyna uciskać na żołądek pacjentki. Powoduje to mechaniczne wypychanie treści pokarmowej do przełyku. Podczas ciąży rekomenduje się stosowanie leczenia niefarmakologicznego, które będzie bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Każdorazowo należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Kto jest bardziej narażony na występowanie zgagi?

Istnieje grupa pacjentów, którzy są bardziej narażeni na występowanie dolegliwości charakterystycznych dla zgagi. Należą do nich osoby, u których występują:

  • choroby dróg żółciowych;
  • nacieczenie rozrostowe żołądka;
  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
  • przepuklina rozworu przełykowego;
  • zaburzenia połykania;
  • zaburzenia psychonerwicowe;
  • niestrawność;
  • ciąża.

Ponadto ryzyko wystąpienia zgagi wzrasta u pacjentów, którzy na czczo przyjmują antybiotyki lub kwas acetylosalicylowy.

Zgaga a inne schorzenia

Pojawienie się zgagi może wskazywać na rozwój innych groźnych schorzeń. Jeżeli w przebiegu choroby pojawiają się m.in.: utrata masy ciała, dysfagia (bolesne przełykanie) lub niedokrwistość, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Symptomy te mogą wskazywać na inne choroby ze strony przewodu pokarmowego, które wymagają profesjonalnej diagnostyki.

Objawy zgagi

Bez wątpienia najczęstszym i najbardziej dokuczliwym objawem zgagi jest uczucie palenia w obrębie przełyku i klatki piersiowej. Inne charakterystyczne objawy zgagi to m.in.:

  • odbijanie;
  • ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu;
  • cofanie się treści żołądkowej do przełyku;
  • trudności w przełykaniu;
  • mdłości;
  • uczucie pełności w żołądku;
  • ucisk za mostkiem;
  • kwaśny posmak w jamie ustnej.

Skala oraz rodzaj objawów zgagi zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta, oraz jego stanu zdrowia.

Czy warto udać się do lekarza?

W przypadku problemów z powracającą zgagą należy udać się do lekarza. Ze schorzeniem tym trudno poradzić sobie we własnym zakresie. Kluczem jest rozpoznanie przyczyny, która powoduje zgagę. Dopiero na tej podstawie można dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeżeli zgaga pojawia się u Ciebie sporadycznie i nie jest uciążliwa, to może wynikać ze stosowanej diety lub chwilowych problemów ze stresem. W przypadku gdy dolegliwość występuje minimum dwa razy w tygodniu, niezwłocznie udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Jak wygląda diagnostyka schorzenia?

Diagnostyka zgagi odbywa się w gabinecie lekarskim. Specjalista przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, a następnie badanie. W przypadku większości pacjentów stosuje się gastroskopię. Do przewodu pokarmowego przez przełyk wprowadzany jest przewód z kamerką. Na obrazie monitora lekarz sprawdza śluzówkę żołądka oraz dwunastnicę. Dodatkowym wsparciem w badaniu może być pobranie próbki do badań laboratoryjnych. Stosuje się to zwłaszcza w przypadku wrzodów, które z czasem mogą przekształcać się w nowotwory.

Wśród pacjentów powyżej 40. roku życia w procesie diagnostycznym przeprowadza się też badanie endoskopowe. Inne wykorzystywane badania to m.in.:

  • biopsja;
  • manometria przełyku;
  • zdjęcie RTG z kontrastem.

Sposób diagnostyki dopasowuje się bezpośrednio do pacjenta.

Skuteczne leczenie zgagi

Powracająca zgaga może być bardzo uciążliwą dolegliwością. Negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie organizmu. Na początku pacjenci cierpiący na palenie w przełyku stawiają na ogólnodostępne preparaty na bazie ziół, w tym tabletki i syropy. Należą do nich m.in.: Manti, Ranigast czy Rennie, których zadaniem jest zobojętnienie soku żołądkowego i wsparcie motoryki przewodu pokarmowego. Każdorazowo warto skonsultować sposób leczenia z lekarzem. W wielu przypadkach niezbędne okazuje się zażywanie środków farmakologicznych dostępnych na receptę.

Terapia farmakologiczna

Lekarz może zdecydować się na wprowadzenie leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem środków dostępnych na receptę. Tu stosuje się preparaty, które skutecznie obniżają produkcje kwasu solnego w żołądku. Wśród nich znajdują się m.in. inhibitory pompy protonowej takie jak: omeprazol i polprazol. Stosuje się je objawowo. Długotrwałe przyjmowanie tych leków może osłabić florę bakteryjną pacjenta i powodować dodatkowe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Czy zgadze można zapobiegać? Domowe sposoby na zgagę

Prawidłowa profilaktyka minimalizuje ryzyko pojawienia się zgagi. Oznacza to, że schorzeniu można skutecznie zapobiegać. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to pacjenci, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Aby zapobiegać zgadze, należy wprowadzić określone zmiany na poziomie stylu życia. Rekomenduje się wówczas:

  • piecie niegazowanej wody przed spożyciem posiłku;
  • umiarkowane i odpowiedzialne odżywianie;
  • dbanie o utrzymanie prawidłowej wagi (ryzyko choroby wzrasta w przypadku nadwagi);
  • jedzenie mniejszych posiłków jednak z większą częstotliwością;
  • ograniczenie napojów gazowanych;
  • unikanie jedzenia tłustych potraw i przetworzonych produktów spożywczych;
  • rzucenie palenia;
  • unikanie takich pokarmów jak: czekolada, cytrusy, czosnek, czarna herbata, kawa, cebula;
  • unikanie ubrań uciskających brzuch;
  • podniesienie wezgłowia o około 10-15 cm, aby zminimalizować cofanie się treści pokarmowej;
  • ograniczenie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
  • leżenie na lewym boku;
  • unikanie jedzenia posiłków bezpośrednio przed snem lub po aktywności fizycznej;
  • zażywanie preparatów ułatwiających trawienie (np. dziurawiec, mięta itp.).

Ponadto w przypadku zgagi zalecana jest regularna aktywność fizyczna, która powinna być dopasowana do predyspozycji pacjenta. W ten sposób można walczyć z nadmiernymi kilogramami oraz poprawić funkcjonowanie całego organizmu.

Dieta na zgagę

W przypadku zgagi niezwykle ważna jest odpowiednio dobrana dieta. Można ustalić ją bezpośrednio u dietetyka. Każdy pacjent powinien dokładnie weryfikować codzienne menu i wyeliminować z niego pokarmy, które zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości. Przede wszystkim spożywane posiłki nie powinny stanowić dużego obciążenia dla żołądka. Ponadto pacjent nie powinien przyjmować pokarmów na mniej niż trzy godziny przed snem. To czas, który powinien być wystarczający do strawienia posiłku, co umożliwi spokojny sen. Pacjenci cierpiący na zgagę muszą unikać przejadania się.

Rekomenduje się również unikanie spożywania dużej ilości płynów przed, w trakcie i po posiłku. Wówczas pokarm ma większą objętość i zwiększa ryzyko pojawiania się dolegliwości. Postaw także na spokojne jedzenie, bez pośpiechu i nadmiernego stresu. Szybkie spożywanie posiłków utrudnia dokładne przeżuwanie pokarmu i powoduje dodatkowe problemu. Od razu po posiłku nie powinno się kłaść, uprawiać aktywności fizycznej, schylania się, dźwigania itp. Zadbaj też o to, aby jedzenie miało umiarkowaną temperaturę. Gorące i bardzo zimne potrawy dodatkowo podrażniają przełyk i nasilają objawy zgagi.

Czy zgaga może powodować powikłania?

Po żadnym pozorem nie można bagatelizować problemów ze zgagą. Problem ten dotyka każdego z nas, jednak nie zawsze jest groźny. Jeżeli wraca z dużą częstotliwością, to nie wolno tego zignorować. Nieleczone przyczyny zgagi mogą powodować poważne powikłania, w tym m.in.:

  • krwotoki z przewodu pokarmowego;
  • przerwanie ściany żołądka;
  • zanik perystaltyki przełyku;
  • anemię;
  • żółtaczkę;
  • guz w nadbrzuszu;
  • chudnięcie;
  • bóle brzucha budzące ze snu;
  • powtarzające się wymioty;
  • przełyk Barretta;
  • raka przełyku;
  • i inne.

W związku z tym w przypadku jakichkolwiek objawów sugerujących zgagę lub inne schorzenia ze strony przewodu pokarmowego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

Leczenie zgagi a recepta online

Zgaga to dolegliwość, która wraca z dużą częstotliwością. Powodowana jest przez choroby, które wymagają długotrwałego leczenia. Wśród nich znajduje się przede wszystkim choroba refluksowa żołądka. Jej podstawowe rozpoznanie powinno odbyć się na podstawie wywiadu lekarskiego i badania w stacjonarnym gabinecie. Kontynuację dostępu do środków farmakologicznych można zapewnić sobie w ramach zdalnej recepty online. To usługa, która polega na wypełnieniu formularza medycznego oraz wskazaniu swojej choroby i przyjmowanego leku. Po wniesieniu opłaty lekarz zapoznaje się z indywidualnym zgłoszeniem. Jeżeli jest to uzasadnione, to na tej podstawie wystawia e-receptę na leki.

Usługa recepta online dostępna jest na portalu https://nachorobe.pl/. Otrzymana e-recepta to dokument, który zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Nasi eksperci zawsze na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Razem z nami poradzisz sobie z dolegliwościami związanymi ze zgagą. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.