Zapalenie jelit – czym jest?
Zgodnie z klasyfikacją medyczną, mianem zapalenia jelit określa się szeroki zakres dolegliwości chorobowych, które dotykają jelit. Najczęściej związane są z problemami z trawieniem, a także z bólem i innymi objawami towarzyszącymi. Stan zapalny może dotyczyć zarówno jelita grubego, jak i jelita cienkiego. Wywoływane jest zazwyczaj przez szkodliwe działanie bakterii lub toksyn, które oddziałują bezpośrednio na jelita. Mogą dostać się do organizmu wraz ze spożywanymi pokarmami. Problemy z jelitami mogą dawać różne objawy, a także mogą być związane z innymi jednostkami chorobowymi. Zazwyczaj uniemożliwiają normalne funkcjonowanie pacjenta, zwłaszcza gdy występuje biegunka.
Rodzaje zapalenia jelit
Badania nad przyczynami chorób jelit pozwalają na wyróżnienie kilku podstawowych rodzajów schorzenia. Poniżej w kilku zdaniach opisano rodzaje zapalenia jelit, które w Polsce diagnozuje się najczęściej. Nieswoiste zapalenia jelit o podłożu autoimmunologicznym to m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Dotyczą one głównie jelita grubego, jednak objawy mogą rozlewać się także na jelito cienkie.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
To choroba, która najczęściej atakuje końcowy odcinek budowy jelita grubego człowieka. Zapalenie przybiera postać rozlaną. Klasyfikowane jest jako nieswoiste zapalenie błony śluzowej jelita grubego. Z czasem może powodować to owrzodzenia. Wciąż prowadzone są badania nad wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i jego przyczynami. Do tej pory nie wskazano tego jednoznacznie. Uznaje sie, że wpływ na występowanie choroby mogą mieć uwarunkowania genetyczne, czy też zaburzona flora bakteryjna jelita grubego u pacjenta. Ponadto rozwój schorzenia stymulują: palenie tytoniu, picie alkoholu, niehigieniczny tryb życia, czy też działanie silnego stresu.
Choroba ma charakter przewlekły i charakteryzuje sie rzutami po okresie remisji. Wówczas objawy zapalenia jelit się nasilają. Należą do nich m.in.: biegunka z domieszką świeżej krwi, która występuje nawet co godzinę. Dzieje się tak, gdy stan zapalny obejmie okrężnicę. Jeżeli zatrzyma się na odbytnicy, to może dochodzić do zaparć z krwią w stolcu lub też rytm wypróżnień nie ulegnie zachwianiu. To wpływa na trudności związane z diagnostyką wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
Choroba może dawać różne objawy, w zależności od tego, jakie jest jej stadium. To nieswoiste zapalenie jelit, które może objawiać się takimi problemami jak:
- ból brzucha;
- biegunka;
- zaburzenia wypróżniania;
- utrata masy ciała;
- osłabienie organizmu;
- krwawienia z jelita;
- gorączka;
- odwodnienie organizmu;
- bolesność uciskowa jamy brzusznej;
- obrzęki;
- tachykardia.
Poważniejsze objawy dotyczą chorych w cięższych stadiach. Występowanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zwiększa ryzyko perforacji jelitowej i raka. Ponadto wśród potencjalnych powikłań znajdują sie m.in.: zapalenie stawów, osteoporoza, zapalenie trzustki, zgorzelinowe zapalenie skóry, choroby gałki ocznej, czy też rumień guzowaty.
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Pierwsze objawy tej choroby to bóle brzucha o dużym nasileniu. Zazwyczaj występują po zjedzeniu pierwszego posiłku, czyli po śniadaniu. Do wszystkich potencjalnych objawów schorzenia zaliczane są:
- bóle brzucha;
- zaburzenia łaknienia;
- biegunka;
- krwiste stolce;
- gorączka;
- osłabienie organizmu.
Z czasem choroba może powodować inne poważne problemy zdrowotne, w tym m.in. wtórne zakażenia ściany jelita, owrzodzenia i ropnie.
Celiakia
Znana także jako choroba trzewna. To choroba przewlekła, która powoduje zapalenie jelit w sytuacji, gdy te mają kontakt z glutenem. Ten znajduje się w większości produktów zbożowych. Celiakia może występować wspólnie z innymi chorobami o podłożu immunologicznym. W przypadku tego schorzenia mogą pojawiać się objawy ze strony skóry w tym m.in.: niedokrwistość, opryszczkowe zapalenie skóry. Ponadto wśród objawów wymienia się te natury neurologicznej: depresja, migrena, ataksja, padaczka. Jeżeli na celiakię chorują dzieci, to złe postępowanie w leczeniu może prowadzić do zaburzenia ich wzrostu i opóźnienia dojrzewania, a także innych zaburzeń rozwojowych.
Chłoniak jelita cienkiego i inne nowotwory
Chłoniak jelita cienkiego to jeden z najczęściej występujących nowotworów związanych z jelitami. W tym gronie wymieniane są także; gruczołowy rak jelita cienkiego, mięsak i rakowiak. Wszystkie one stanowią duże zagrożenie dla pacjenta. Warto zwrócić uwagę na to, że jelito cienkie to drugi najczęściej atakowany zmianami nowotworowymi organ ludzki. Częściej diagnozuje się tylko raka żołądka. W związku z tym osoby borykające się z silnymi i powracającymi bólami brzucha, a także obserwujące u siebie spadek masy ciała, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić niezbędne badania. Szybkie wykrycie zmian nowotworowych zwiększa szansę na skuteczne leczenie.
Zatrucia pokarmowe
Oczywiście nie każde schorzenie dotyczące jelita musi mieć charakter przewlekły lub ciężki. W przewodzie pokarmowym każdego dnia dochodzi do wielu procesów. W trakcie spożywania pokarmów mogą dostawać się do niego silne toksyny lub bakterie, które będą powodowały problemy pokarmowe i stany zapalne jelit, często nazywane grypą żołądkową. Zazwyczaj zatrucie pokarmowe nie jest groźne i przechodzi samoistnie. W określonych przypadkach należy przyjmować leki przeciwzapalne zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego.
Ponadto problemy z jelitami mogą występować na skutek dużego wysiłku fizycznego, czy też stresu. Dość często odnotowuje się również zachorowania wśród osób podróżujących, których flora bakteryjna nie jest przygotowana na nowe posiłki i pokarmy. To tzw. biegunka podróżnych, która dotyka Polaków podróżujących do Afryki, czy też Azji.
Zapalenie jelit – przyczyny
Przyczyny zapalenia jelit mogą być bardzo różne. Często stan zapalny wywoływany jest przez szkodliwe drobnoustroje (drożdżaki, rotawirusy) lub bakterie (np. jadu kiełbasianego). W innych przypadkach wywoływany jest przez silne toksyny, które przedostają się do przewodu pokarmowego. Zapalenie może występować także po zatruciu grzybami. Zapalenie jelit występuje m.in. po spożyciu produktów, które zawierają w sobie substancje chemiczne lub są zepsute.
Oczywiście wymienia się także inne przyczyny choroby. To przede wszystkim niezdrowy styl życia, w tym regularne spożywanie alkoholu i palenie papierosów, a także wystawianie organizmu na działanie silnego i długotrwałego stresu. Problemy mogą mieć podłoże genetyczne i środowiskowe. Cały czas prowadzone są badania w tym zakresie, aby dokładnie sklasyfikować możliwe przyczyny takich jednostek chorobowych, jak m.in.: choroba Leśniowskiego-Crohna, czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Na czym polega diagnostyka?
Diagnostyka zapalenia jelit dostosowywana jest do potrzeb pacjenta, a także rodzaju schorzenia, z którym się boryka. Podstawę stanowi badanie morfologiczne. Pozwala ono na wyłapanie cech stanu zapalnego takich jak: podwyższony OB, nadpłytkowość, czy leukocytoza. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań specjalistycznych, w tym m.in. badania histopatologicznego. Odbywa się to na podstawie wywiadu lekarskiego.
Badanie histopatologiczne to pobranie wycinków tkanek od chorej osoby, a następnie poddanie ich badaniu laboratoryjnemu i mikroskopowemu. Na tej podstawie można określić zmiany zapalne oraz ich stadium. Pobranie wycinków to inaczej biopsja. W trakcie badań diagnostycznych poddaje się analizie m.in. stolec. Jeżeli wypróżnianie odbywa się z domieszką krwi, to może być to objaw poważnej choroby przewodu pokarmowego. W diagnostyce stosuje się również rezonans magnetyczny, kolonoskopię, badanie radiologiczne jelit.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie chorób związanych z jelitami ma charakter indywidualny. Pod uwagę bierze się rodzaj schorzenia, a także indywidualną sytuację pacjenta. Przede wszystkim należy postawić na zmianę swojego stylu życia. Osoby z problemami z przewodem pokarmowym powinny odstawić używki, w tym: alkohol, papierosy, czy też mocną kawę. Ponadto warto postawić na regularne i zdrowe posiłki, a także unikanie sytuacji stresowych. W ramach diety warto uwzględnić gorzką herbatę i suchary, a także picie dużej ilości płynów. To standardowe działania w przypadku różnego typu zatruć pokarmowych.
Przy chorobach przewlekłych stosuje się kortykosteroidy i leki immunosupresyjne. Nie zawsze wykazują efektywne działanie. Ich zadaniem jest łagodzenie objawów, jednak dotychczasowe leczenie przyczynowe nie jest w stanie zapewnić stuprocentowej skuteczności. Choroby przewlekłe wymagają stałej kontroli lekarskiej nad pacjentem, a także rygorystycznego przestrzegania wskazań medycznych. W przeciwnym razie czas remisji będzie się skracał, a objawy choroby utrudnią normalne funkcjonowanie pacjenta. W skrajnych przypadkach chorzy wymagają hospitalizacji.
Zabiegi operacyjne
Jeżeli w przebiegu stanu zapalnego dojdzie do niedrożności jelit, to pacjent wymaga niezwłocznej interwencji chirurgicznej. Operacja polega na resekcji fragmentów jelita cienkiego i poszerzeniu jego światła. Gdy pacjent boryka się z ciężkim owrzodzeniem lub krwotokiem z jelita grubego, to w trakcie operacji usuwa się jego fragment i zespala ze sobą części zdrowe lub najmniej dotknięte infekcja. Tego typu zabiegi wykonuje sie przede wszystkim u pacjentów cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna. To w ich przypadku występują najcięższe objawy i powikłania.
Profilaktyka
Jeżeli borykasz się z przewlekłym zapaleniem jelit, to warto postawić na określone działania profilaktyczne. Za wszelką cenę unikaj infekcji oraz zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Mogą one powodować nasilenie objawów i przebiegu choroby. Wybrani pacjenci mogą wymagać wprowadzenia diety polimerowej lub elementarnej. Ciężkie stadia choroby wymagają wprowadzenia żywienia pozajelitowego.
Zapalenie jelit a recepta online
Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy usługę recepta online. To dobry wybór dla osób, które zmagają się z przewlekłym zapaleniem jelit i muszą przyjmować leki w dłuższej perspektywie. Usługa polega na wypełnieniu formularza kontaktowego oraz wskazaniu dotychczas przyjmowanego leku. Następnym krokiem jest opłacenie recepty online. Z Twoim zgłoszeniem zapozna się nasz specjalista. Jeżeli uzna to za zasadne, to wystawi e-receptę na zakup leków stosowanych w Twojej terapii. Otrzymana e-recepta zawiera dedykowany kod. Możesz zrealizować ją samodzielnie lub mogą to zrobić Twoi bliscy. Wystarczy podać ten kod farmaceucie i zakupić leki. Korzystając z recepty online, możesz zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Specjaliści https://nachorobe.pl/ zadbają o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.