...
metody antykoncepcji

Jakie są dostępne metody antykoncepcji?

Zadaniem skutecznej antykoncepcji jest zapobieganie niechcianej ciąży. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą skorzystać z kilku sprawdzonych metod antykoncepcji, które zmniejszają ryzyko zapłodnienia komórki jajowej podczas stosunku płciowego. Dobór odpowiedniego sposobu zależy od indywidualnych preferencji, jak i wskazań zdrowotnych. Sprawdź, jakie są dostępne metody antykoncepcji i czym się charakteryzują.
metody antykoncepcji

Podstawowe rodzaje antykoncepcji

Obecnie na polskim rynku wyróżnia się kilka podstawowych metod antykoncepcji. Poszczególne z nich różnią się specyfiką aplikacji środka, czy też skutecznością. Skuteczność antykoncepcji wyraża wskaźnik Pearla. Wskazuje on na to, ile kobiet na 100 zajdzie w ciążę podczas stosowania wybranej metody w ciągu 12 miesięcy. Metody hormonalne dostępne są w Polsce tylko na receptę po wcześniejszym badaniu ginekologicznym. Wszystko po to, aby zachować wysokie bezpieczeństwo kobiet przyjmujących tego typu preparaty. Poniżej znajdują się kluczowe informacje dotyczące poszczególnych sposobów zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Warto poznać różne metody antykoncepcji przed wybraniem tej odpowiedniej. Decyzja powinna być podejmowana w konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Naturalne metody antykoncepcji

Te znane są od lat. Naturalne metody antykoncepcji opierają się na dokładnym badaniu stanu kobiety. Ponadto kontroluje się odbywanie stosunku płciowego, czy też nie doprowadza się do dostania się spermy do dróg rodnych kobiety. Stosunek przerywany, czy też naturalne metody antykoncepcji nie wykazują dużej skuteczności. Nawet unikanie zbliżeń w czasie dni płodnych kobiety nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem przed niechcianą ciążą. Wskaźnik Pearla dochodzi nawet do 35. W tym zakresie zdecydowanie większą skuteczność wykazują mechaniczne, hormonalne i chemiczne metody antykoncepcji.

Naturalne metody antykoncepcji polegają na określaniu dokładnej fazy cyklu menstruacyjnego. W tym celu niezbędne jest wykonywanie:

  • obserwacji śluzu szyjkowego;
  • pomiarów temperatury ciała;
  • stosowanie popularnego kalendarzyka.

Niestety nie jest to najlepszy sposób, jeżeli chcesz zapobiec ciąży. Łatwość stosowania i skuteczność przemawiają za innymi alternatywami.

Mechaniczne metody antykoncepcji

Jak sama nazwa wskazuje, polegają one na zabezpieczeniu komórki jajowej przed dostaniem się do niej nasienia. W tym celu stosuje się specjalną barierę. Mechaniczna metoda antykoncepcyjna to przede wszystkim prezerwatywy. Ich skuteczność oceniana jest stosunkowo wysoko. Atutem kondomów jest to, że zabezpieczają partnerów seksualnych przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi 3-7.

Metody antykoncepcyjne mechaniczne to także błony dopochwowe (diafragmy) oraz kapturki naszyjkowe. W Polsce cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością niż prezerwatywy. Zdecydowanie częściej stosowana jest wkładka antykoncepcyjna domaciczna, czyli popularna spirala. Należą do skutecznych metod zapobiegania ciąży, a wskaźnik Pearla wynosi przy nich 1. Wkładki mogą wykazywać skuteczność nawet przez kilka lat. W związku z tym klasyfikowane są jako antykoncepcja długoterminowa.

Metody antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji. Polega ona na dostarczaniu do organizmu kobiety syntetycznych hormonów, które zastępują te występujące naturalnie. Do metod antykoncepcji hormonalnej zaliczane są:

  • tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe;
  • wkładki domaciczne (z pogranicza mechanicznej i hormonalnej antykoncepcji);
  • krążki antykoncepcyjne;
  • plastry antykoncepcyjne;
  • implanty antykoncepcyjne;
  • iniekcje.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać. Przede wszystkim nie chronią one przed chorobami wenerycznymi, dlatego rekomenduje się stosowanie antykoncepcji hormonalnej wspólnie z prezerwatywami.

Tabletki antykoncepcyjne

Na tę metodę antykoncepcji decyduje się spora liczba kobiet. Zdecydowanie należą do najchętniej wybieranych spośród preparatów hormonalnych. Odpowiednie przyjmowanie tabletek daje wskaźnik Pearla nawet na poziomie 0,05-0,5. Wyróżniamy tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i jednoskładnikowe. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze zawierają w sobie dwie substancje czynne (gestagen i etynyloestradiol), a drugie jedną substancję (progestagen). Zarówno tabletki dwuskładnikowe, jak i jednoskładnikowe wykazują podobną skuteczność. Kluczem jest regularne ich przyjmowanie, aby syntetyczne hormony dostarczane były do organizmu kobiety. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem uchroni to przed zajściem w ciążę. Doustna antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek antykoncepcyjnych może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. W związku z tym ta powinna pozostawać w kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Krążki antykoncepcyjne

To metoda dopochwowa. Polega na umieszczeniu w pochwie krążka, który wydziela syntetyczne hormony do organizmu. Stosuje się go raz na cały miesiąc. Przy regularnym stosowaniu uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej nawet podczas stosunku z wytryskiem nasienia. Ze względu na specyfikę działania, nie powoduje zbyt wielu działań niepożądanych. Działa miejscowo, a jego składniki nie przedostają się bezpośrednio do różnych organów w organizmie kobiety. Skuteczność danej metody wynosi 0,65. To całkiem dobry wynik.

Plastry antykoncepcyjne

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych to kolejna metoda antykoncepcji hormonalnej. To o tyle wygodne, że nie ma potrzeby codziennego przyjmowania tabletek. W przypadku danej metody antykoncepcyjnej przykleja się plaster antykoncepcyjny na ciało (np. na ramię). Następnie z plastra stopniowo do organizmu przedostają się syntetyczne hormony. Wpływa to na zmiany w błonie śluzowej macicy i minimalizuje ryzyko zapłodnienia. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że plaster należy zmieniać co 7 dni. Dla porównania w przypadku tabletek trzeba pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu. Jakiekolwiek odstępstwa od reguły mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji.

Implanty antykoncepcyjne

Wśród różnych form antykoncepcji hormonalnej znajdują się również implanty. Należą do innowacyjnych metod, które do zaoferowania ma współczesna medycyna. Implant antykoncepcyjny posiada w swoim składzie pręcik, z którego stopniowo wydzielany jest progestagen. Dzięki temu prowadzi do hamowania owulacji i uniemożliwia uwolnienie komórki jajowej. Ponadto zmienia się gęstość śluzu w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,5. Metody hormonalne mogą być długotrwałe, czego przykładem jest implant. Jego skuteczność może wynosić nawet 3 lata. Długoterminowa antykoncepcja cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród Polek, które chcą zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą.

Zastrzyki antykoncepcyjne

Jeżeli stawiasz na antykoncepcję hormonalną, to rozwiązaniem może być zastrzyk antykoncepcyjny. W przypadku iniekcji, ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności codziennego przyjmowania hormonów. Zastrzyki daje się raz na trzy miesiące. Wykonuje się je domięśniowo w ramię, pośladek lub biodro. W przypadku tej metody, jej skuteczność szacuje się na 0,2-0,5 w skali Pearla. Tym samym należy do skutecznych metod antykoncepcji.

Chemiczne metody antykoncepcji

W ramach chemicznych metod antykoncepcji stosuje się dedykowane preparaty plemnikobójcze. Niestety mają one dość niską skuteczność. Rekomenduje się je jako wsparcie w antykoncepcji, a nie podstawową metodę zabezpieczenia przed ciążą. Środki stosuje się przed stosunkiem do pochwy, a ich zadaniem jest zwalczanie plemników i ograniczanie ich żywotności. Z drugiej strony preparaty tego typu mogą powodować reakcje alergiczne u kobiet, czy też zwiększać ryzyko ewentualnych infekcji. Właśnie dlatego należą do stosunkowo rzadko stosowanych i rzadko polecanych przez ginekologów.

Antykoncepcja awaryjna

Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcja awaryjna stosowana jest tylko w nagłych przypadkach. Zaliczana jest do metod hormonalnych, jednak nie może być stosowana w zastępstwie normalnych tabletek. Obecnie w Polsce dostępne są dwa preparaty stosowane w ramach antykoncepcji kryzysowej. To środki EllaOne i Escapelle. Wykazują podobne działanie, jednak mają różny czas działania. Należy je przyjąć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub wtedy, gdy podstawowa metoda mogła nie zadziałać. Zadaniem tabletek jest zwiększenie gęstości śluzu szyjki macicy, zahamowanie owulacji, a także zabezpieczenie pary przed niechcianą ciążą. Jeżeli preparat zostanie przyjęty za późno, to nie stanowi zagrożenia dla zapłodnionej komórki jajowej. Metoda ta dostępna jest w Polsce tylko na receptę.

Podwiązanie jajowodów

Wśród kobiet można stosować metodę podwiązania jajowodów. Polega ona na zabiegu operacyjnym, w ramach którego zaburzona jest ciągłość jajowodów. Dzięki temu plemniki w trakcie stosunku nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. To skuteczna metoda w zapobieganiu ciąży, jednak do dziś wzbudza wiele kontrowersji wśród pacjentek oraz w sektorze medycznym. Wskaźnik Pearla dla tej metody to tylko 0,1-0,15. Zazwyczaj zabieg ten nie jest odwracalny. Oznacza to, że po podwiązaniu jajowodów istnieją tylko niewielkie szanse na to, że kobieta w przyszłości będzie mogła mieć potomstwo.

Podwiązanie nasieniowodów

Mężczyźni mogą skorzystać z wazektomii, czyli zabiegu podwiązania nasieniowodów. Jak sama nazwa wskazuje, w ramach zabiegu dochodzi do przecięcia i podwiązania nasieniowodów. Dzięki temu plemniki nie mogą się przemieszczać i w trakcie stosunku nie dostają się do komórki jajowej kobiety. To skuteczna metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży, jednak wiąże się z określonymi konsekwencjami. Zazwyczaj zabieg jest nieodwracalny, dlatego należy go dobrze przemyśleć. Oznacza to, że mężczyzna po wazektomii prawdopodobnie już nigdy nie będzie mógł mieć potomków.

Jaką metodę wybrać?

Na rynku dostępne są różne metody antykoncepcji i nietrudno się w tym pogubić. Wybór tej najlepszej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pacjentka musi poddać się badaniu ginekologicznemu u specjalisty. Następnie sprawdza się reakcję organizmu na wybrane środki hormonalne, jeżeli kobieta się na nie zdecyduje. Zdarza się, że substancje czynne powodują reakcje alergiczne lub inne działania niepożądane. Wówczas zmienia się środek i monitoruje sytuację pacjentki. Ostateczny wybór powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Pamiętaj o tym, że przepisanie antykoncepcji hormonalnej po raz pierwszy możliwe jest tylko w gabinecie stacjonarnym.

Każda z metod ma swoje wady i zalety. To sprawia, że nie ma jedynego słusznego i najlepszego wyboru. Sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej w połączeniu z mechaniczną. Antykoncepcja mechaniczna nie tylko zabezpiecza przed niechcianą ciążą, ale także chroni partnerów seksualnych przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dotyczy to obojga z nich. Zwłaszcza jeżeli kobieta lub mężczyzna często zmieniają partnerów. Im więcej partnerów seksualnych, tym większe ryzyko zachorowania na chorobę weneryczną lub złapania infekcji intymnej. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw i wybierz metodę antykoncepcji, która będzie dla Ciebie bezpieczna i wygodna. To klucz do tego, aby prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne i nie martwić się niechcianą ciążą. Dobrze dobrane metody uniemożliwiają zagnieżdżenie zarodka w komórce jajowej i chronią przed ciążą.

Antykoncepcja a recepta online

Jako https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie usługę recepty online. Polega ona na wypełnieniu formularza medycznego, a także wskazaniu dotychczas przyjmowanego preparatu. W ten sposób możesz otrzymać e-receptę na zakup antykoncepcji hormonalnej. Wystarczy, że opiszesz swój stan zdrowia, wypełnisz formularz i opłacisz usługę. W odpowiedzi nasi specjaliści zapoznają się ze zgłoszeniem. Jeżeli uznają to za uzasadnione, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leków. Dokument można zrealizować w dowolnie wybranej aptece. W Twoim imieniu mogą to zrobić także bliscy. Zapraszamy do skorzystania z recepty online na https://nachorobe.pl/. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów.