Światowy Dzień Cukrzycy
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony co roku 14 listopada został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation). Podstawowym celem tej akcji jest zwiększenie świadomości osób zainteresowanych tematem cukrzycy, jak i świadomości społecznej na temat istnienia tej choroby, związanych z nią trudności, a także groźnych powikłań związanych z jej przebiegiem. Ponadto zwraca się uwagę na to, że w ostatnich latach rozpowszechnienie cukrzycy postępuje. Co roku liczba przypadków cukrzycy wzrasta i jest to spowodowane czynnikami środowiskowymi, a także przyspieszającym tempem życia. Celem akcji współtworzonej ze Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization) jest również zachęcenie ludzi do częstszych badań profilaktycznych.
Święto w rocznicę
Data 14 listopada nie jest przypadkowa. Święto ustanowiono w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. Urodził się dokładnie 14 listopada 1891 roku, a jednym z jego największych osiągnięć jest odkrycie insuliny. To substancja, która pełni niezwykle ważną rolę w leczeniu cukrzycy.
Cukrzyca – charakterystyka choroby
Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której przebiegu występuje wyraźnie podwyższone stężenie glukozy we krwi zarażonego. Wywoływane jest to przez zaburzenie pracy trzustki. Jako gruczoł odpowiada ona wydzielanie insuliny i kontrolę stężenia cukru we krwi. Jeżeli w tym obszarze występują jakieś zaburzenia, to może to powodować cukrzycę. Choroba wywoływana jest także poprzez niewłaściwe działanie insuliny na organizm pacjenta nawet wtedy, gdy trzustka działa bez zarzutu.
Cukrzyca typu 1
Pierwszym występującym rodzajem cukrzycy jest ta typu 1. Międzynarodowa federacja diabetologiczna zwraca uwagę na podłoże autoimmunologiczne schorzenia. Występuje wtedy, gdy organizm pacjenta i jego układ odpornościowy błędnie identyfikują komórki trzustki, a następnie je atakują, prowadząc do niszczenia gruczołu. Konsekwencją tego działania jest podwyższony poziom glukozy we krwi pacjenta, ponieważ trzustka nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny. Zaburzona gospodarka cukrami powoduje określone objawy. Należy podjąć natychmiastowe działania prewencyjne, przeprowadzić badania, a także wprowadzić skuteczne leczenie farmakologiczne. W ramach niego osoba chora powinna przyjmować syntetyczne hormony, które będą zamiennikiem dla tych naturalnie produkowanych przez trzustkę. Zgodnie z klasyfikacją medyczną chorobę określa się jeszcze jako cukrzycę młodzieńczą lub nieinsulinozależną.
Cukrzyca typu 2
Ostatnie lata charakteryzują się zwiększonym występowaniem przypadków cukrzycy typu 2. Już teraz klasyfikowana jest jako choroba cywilizacyjna o dużym stopniu zagrożenia. Właśnie dlatego społeczeństwo wymaga edukacji diabetologicznej, aby lepiej radzić sobie z rozpoznaniem niepokojących symptomów i jeszcze chętniej stawiać na badania profilaktyczne. Ryzyko zachorowania dotyczy różnorodnych grup społecznych i tak naprawdę nie ma skutecznej metody unikania zachorowania. Za występowanie cukrzycy typu 2 odpowiadają najczęściej różne czynniki środowiskowe. Wśród nich znajdują się m.in.:
- siedzący tryb życia;
- nadmierny stres;
- ograniczona aktywność fizyczna;
- zła i niezdrowa dieta;
- prowadzenie niewłaściwego stylu życia.
To coś, na co narażony jest każdy z nas. Poniekąd jest to związane ze wzrostem tempa życia i nowymi wymaganiami, które to przed nami stawia. W takich realiach często brakuje nam czasu na odpoczynek, chwile refleksji i zadbanie o własne zdrowie. Zagrożenie cukrzycą typu 2 dotyczy różnych regionów świata, jednak najczęściej spotyka się ją w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Liczba chorych dynamicznie wzrasta z roku na rok.
Cukrzyca typu 2 to cukrzyca insulinozależna. Organizm wciąż produkuje odpowiednie ilości hormonu, jednak poszczególne tkanki są już uodpornione na jego działanie. W ten sposób dochodzi do poważnych zaburzeń metabolicznych.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Oczywiście ludzie chorzy doskonale o tym wiedzą, jednak postronne osoby nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Właśnie dlatego wraz z obchodami światowego dnia walki z cukrzycą wskazuje się na to, że chorzy cierpią na nią przez całe życie, dlatego wymagają odpowiedniego wsparcia lekarskiego, a także osób bliskich. Szybko zdiagnozowana i odpowiednio leczona cukrzyca pozwala jednak na normalne życie. Oczywiście pacjent jest objęty opieką medyczną, jednak poziom cukru da się kontrolować i utrzymywać w odpowiednich wskaźnikach. W tym celu stosuje się nowoczesne leczenie, którego podstawą jest oczywiście insulina.
Charakterystyczne objawy dla cukrzycy typu 1 i typu 2
Podstawowe objawy są podobne dla obu typów schorzeń. Skala ich występowania oraz nasilenie zależą m.in. od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także od stopnia cukrzycy. Do charakterystycznych początkowych objawów podwyższonej glukozy we krwi należą:
- wzmożone pragnienie;
- częste oddawanie moczu;
- ogólne osłabienie i przemęczenie organizmu;
- utrata masy ciała;
- ataki głodu;
- nadmierna senność;
- rozdrażnienie;
- swędzenie skóry i zmiany skórne;
- problemy z układem krążenia;
- zaburzenia widzenia;
- ból i obrzęki stóp oraz dłoni;
- zaburzenia koncentracji;
- suchość w ustach;
- nadmierne pocenie się;
- zapalenie dziąseł;
- infekcje intymne.
Zazwyczaj występują tylko wybrane objawy, w tym przede wszystkim: zmęczenie, ospałość, zwiększona częstotliwość oddawania moczu i wzmożone pragnienie.
Co może zwiększyć ryzyko zachorowania?
International Diabetes Federation (IDF) zwraca uwagę na czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dotyczy to przede wszystkim cukrzycy typu 2, ponieważ ta typu 1 jest niezależna od człowieka i powodowana przez zaburzenia układu immunologicznego.
Czynniki sprzyjające zachorowaniu na cukrzycę typu 2 to m.in.:
- regularne spożywanie alkoholu;
- brak aktywności fizycznej;
- siedzący tryb życia (w pracy i w domu);
- otyłość i nadwaga;
- niewłaściwa dieta (bogata w cukry i produkty wysoce przetworzone);
- długotrwały i nadmierny stres;
- wskaźnik BMI powyżej 30.
Jak wygląda diagnostyka?
Specjalistą w zakresie rozpoznania i leczenia cukrzycy jest diabetolog. Powinien wykonać szereg specjalistycznych badań, które pozwolą oszacować skalę problemu, a także jego podłoże. Ponadto choroba wymaga monitorowania jej przebiegu. Kluczem w leczeniu jest uzyskanie kontroli nad poziomem glukozy we krwi pacjenta.
Badania wykorzystywane w diagnostyce cukrzycy to m.in.:
- pomiary wskaźników z krewi obwodowej;
- badanie hemoglobiny glikowanej;
- doustny test tolerancji glikozy (w ten sposób można rozpoznać m.in. stan przedcukrzycowy);
- badanie profilu lipidowego;
- badanie ogólne moczu;
- sprawdzenie obecności przeciwciał wobec komórek trzustki.
Cukrzyca – leczenie
Nie ma jednego sposobu leczenia cukrzycy. Tak naprawdę pacjenci powinni wprowadzić kilka wzajemnie uzupełniających się metod, dzięki czemu jeszcze lepiej będzie kontrolowany poziom cukru we krwi. Każdorazowo terapia ustalana jest przez lekarza prowadzącego na podstawie przeprowadzonych badań specjalistycznych. Tylko w ten sposób można określić skuteczny sposób na kontrolowanie glukozy we krwi, który będzie bezpieczny dla pacjenta. Standardowo wprowadza się dietę cukrzycową i aktywność fizyczna do codziennego życia pacjenta. Poprawia to działanie organizmu. Do tego dobiera sie środki farmakologiczne.
Farmakologia w leczeniu cukrzycy
Oczywiście swobodne życie z cukrzycą bez wsparcia farmakologicznego byłoby niemożliwe. Duże zasługi na polu leczenia tego schorzenia ma wspominany wcześniej Frederick Banting. To on jako pierwszy sformułował przemyślenia na temat zastępstwa dla hormonów produkowanych przez trzustkę. Jego prace doprowadziły do odkrycia insuliny, która obecnie jest podstawą przy cukrzycy typu 1. Innowacyjną i skuteczną metodą wciąż pozostaje insulinoterapia, która w ostatnich latach jest udoskonalana. Na podstawie badań pacjenta i predyspozycji jego organizmu lekarz dobiera odpowiednią dawkę insuliny. Ta dostarczana jest do organizmu za pomocą pompy insulinowej lub dedykowanego pena. Oczywiście insulina pomoże kontrolować cukier, jednak farmakologia powinna być wspierana zmianami na poziomie stylu życia pacjenta. Tylko w ten sposób można uzyskać satysfakcjonujące efekty.
Cukrzyca typu 2 bez farmakologii
Co ciekawe, określone przypadki cukrzycy typu 2 można skutecznie leczyć bez wsparcia medykamentów. Dotyczy to osób, które borykają się z nieznacznie podwyższonym poziomem glukozy w krwi. Często wystarczy zmiana podstawowych nawyków żywieniowych i stylu życia, aby przywrócić prawidłowe wyniki organizmu. Lekarz może zdecydować o podawaniu określonych leków dopiero wtedy, gdy podstawowe leczenie bez medykamentów nie przyniesie rezultatów.
Leki na cukrzycę na receptę
W leczeniu cukrzycy stosuje sie określone medykamenty, których zadaniem jest wsparcie organizmu w walce z cukrzycą. Stosuje się je przede wszystkim przy cukrzycy typu 2 lub jako wsparcie dla prowadzonej insulinoterapii. Do tego grona medykamentów zaliczane są m.in.:
- Actrapid;
- Humulin;
- Jumalog;
- Insulatard;
- Lantus;
- Mixtard;
- Siofor;
- Metformax;
- Formetix
- Adeksa;
- Glucobay;
- Glucophage;
- i inne.
W ostatnich latach rosnącą popularnością ciszą się nowoczesne i skuteczne leki inkretynowe oraz gliflozyny. Zaliczane są do nich:
- Galvus;
- Januvia;
- Onglyza;
- Trajenta;
- Invokana;
- Jardiance;
- Forxiga.
Przede wszystkim wykazują one skuteczne i szybkie działanie we wspomaganiu kontroli poziomu cukru we krwi. Pamiętaj jednak o tym, że o terapii zawsze decyduje lekarz i to on ustala, jakie leki będą wskazane u danego pacjenta. Chory powinien stosować się do zaleceń lekarskich. W przeciwnym razie może to spowodować groźne powikłania, w tym znaczne pogorszenie się stanu zdrowia cukrzyka.
Groźne powikłania cukrzycy
Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca może powodować określone powikłania zdrowotne, w tym nawet śmierć. Najpoważniejsze zagrożenia to:
- uszkodzenie nerek;
- zawał serca;
- udar mózgu;
- choroby serca (np. choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa);
- amputacje;
- utrata wzroku;
- śpiączka;
- występowanie kwasicy ketonowej;
- śmierć.
Właśnie dlatego pacjent powinien przebywać w kontakcie z lekarzem prowadzącym i prowadzić regularne badania. Jeżeli w trakcie terapii zauważysz coś niepokojącego, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. W skrajnych przypadkach chory wymaga hospitalizacji. Dzieje się tak, gdy objawy cukrzycy są bardzo nasilone lub pacjent ma niebezpiecznie podwyższony poziom cukru, który może zagrażać jego życiu.
Recepta online a cukrzyca
Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy usługę recepty online. To propozycja zdalnych konsultacji medycznych, w trakcie których może zostać wystawiona e-recepta na zakup leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Recepta online polega na wypełnieniu formularza medycznego i wskazaniu dotychczas przyjmowanego leku. Ostatnim krokiem jest opłacenie usługi. W odpowiedzi na to nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup przyjmowanych dotychczas leków. Dzięki temu możliwa będzie kontynuacja terapii medycznej przy cukrzycy, która klasyfikowana jest jako choroba przewlekła. Recepta online to wygodne rozwiązanie, ponieważ konsultacja medyczna odbywa się bez konieczności udawania się do stacjonarnej poradni medycznej. To ułatwienie dla osób, które dużo pracują lub mieszkają w znacznej odległości od poradni. Ponadto wystawioną e-receptę można zrealizować w dowolnej wybranej aptece osobiście lub poprosić o to kogoś bliskiego.
Pamiętaj jednak o tym, że pierwsza diagnoza dotycząca cukrzycy oraz przepisanie leków musi odbyć się w poradni stacjonarnej na podstawie specjalistycznych badań. Tylko w ten sposób można zadbać o bezpieczeństwo pacjenta i skuteczną terapię. Zapraszamy do skorzystania z usługi recepta online na https://nachorobe.pl/. Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.