...
Kontynuacja leczenia
E-recepta - 49 zł
wypełnij formularz medyczny

Tabletka dzień po

Tabletka dzień po

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Jak sama nazwa wskazuje, metoda antykoncepcji awaryjnej to sposób na zapobieganie niechcianej ciąży w sytuacji, gdy dojdzie do przerwania ciągłości antykoncepcji mechanicznej, istnieje uzasadnione podejrzenie braku skuteczności stosowanej antykoncepcji lub też mamy do czynienia z ofiarą przemocy seksualnej. Szybko przyjęta tabletka “dzień po” wyhamuje owulację i uniemożliwi zagnieżdżenie się zarodka w komórce jajowej, dzięki czemu nie dojdzie do zapłodnienia.
Jeżeli jednak preparat zostanie przyjęty za późno, to nie będzie miał negatywnego wpływu na rozwój płodu i jednocześnie nie uda się w ten sposób zapobiec ciąży. Właśnie dlatego komfort przyjęcia preparatu tak szybko, jak to jest możliwe, jest niezwykle istotny. Wiem o tym, dlatego korzystając z recepty online na tym portalu na e-receptę na tabletkę “dzień po”, czekasz od kilkunastu minut do maksymalnie kilku godzin.
Ze względu na ewentualne działania niepożądane, zastosowanie antykoncepcji awaryjnej nie powinno być zastępstwem dla antykoncepcji hormonalnej.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Głównym zadaniem tabletek tego typu jest opóźnienie owulacji. Jeżeli nie następuje uwalnianie komórki jajowej, to plemniki nie mogą do niej dotrzeć i minimalizuje się ryzyko zagnieżdżenia się zarodka. Jednocześnie tabletki “dzień po” mogą stworzyć skuteczną barierę ochronną, dzięki której plemniki nie dostaną się nawet do uwolnionej komórki jajowej. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy od czasu, który dzieli przyjęcie tabletki “dzień po” od niezabezpieczonego stosunku.

preparaty antykoncepcji awaryjnej

Tabletka dzień po

Dostępne w Polsce preparaty antykoncepcji awaryjnej

Obecnie w Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek “dzień po”. To Escapelle i EllaOne.

Doustna antykoncepcja awaryjna w postaci tabletki “dzień po” Escapelle to popularny wybór wśród pacjentek. Działanie leku opiera się na lewonorgestrelu. To substancja czynna, która hamuje uwalnianie komórki jajowej i w określonych przypadkach uniemożliwia zapłodnienie. Skuteczność “tabletki” dzień po Escapelle spada wraz z czasem, który minął po niezabezpieczonym stosunku. Działanie tabletki udowodnione jest przez 72 godziny, przy czym największe jest na samym początku. Jeżeli tę antykoncepcję awaryjną przyjmie się później, to nie zabezpieczy ona przed zapłodnieniem. Tak wygląda charakterystyka produktu leczniczego Escapelle.

Na uniemożliwienie zapłodnienia pozwala także tabletka EllaOne. Preparat zawiera substancję czynną octan uliprystalu. Rekomenduje się zastosować antykoncepcję awaryjną tylko w przypadkach nagłych. Tabletkę EllaOne można przyjąć do 120 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, jednak jej skuteczność najwyższa jest w pierwszych godzinach. Korzystając e-recepty, zagwarantujesz sobie możliwość szybkiego zastosowania tabletki “dzień po”. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej powinno być prowadzone tylko w konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ każdy lek może powodować skutki uboczne. Po przyjęciu tabletki “dzień po” zawierającej octan uliprystalu następuje uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Mechanizm preparatu również polega na opóźnieniu owulacji.

Środki na receptę

Od 2017 roku tabletki “dzień po” są dostępne w Polsce tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Wcześniej preparaty stosowane w antykoncepcji awaryjnej były powszechnie dostępne i można je było zakupić w dowolnie wybranej aptece. W związku z tym, jeżeli podejrzewasz u siebie ryzyko niechcianego zapłodnienia, to czym prędzej skontaktuj się z lekarzem i poproś o e-receptę. W tym celu skorzystaj z usługi recepty online lub e-konsultacji na tym portalu.

Kiedy zdecydować się antykoncepcję awaryjną?

Na metody antykoncepcji awaryjnej można zdecydować się tylko w nagłych przypadkach. Tabletka “dzień po” nie powinna być traktowana jako standardowa forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Działanie antykoncepcji awaryjnej może w dłuższej perspektywie powodować niekorzystne zmiany w organizmie kobiety, a w badaniach klinicznych wskazuje się na skutki uboczne tabletki “dzień po”.

W związku z tym, antykoncepcja awaryjna powinna być ostatecznością. Podstawowe wskazania do jej zastosowania to:

  • zsunięcie lub pęknięcie prezerwatywy w trakcie stosunku płciowego;
  • nieprawidłowe zastosowanie tabletki antykoncepcji hormonalnej;
  • pominięcie tabletki antykoncepcyjnej.

Ponadto tabletkę powinny przyjąć osoby, które padły ofiarą przemocy seksualnej. Dotyczy to także sytuacji, w których nie doszło do penetracji seksualnej.

Czy antykoncepcja awaryjna daje 100% pewności?

Choć nowoczesne środki antykoncepcji awaryjnej wykazują się dużą skutecznością, to jednak nigdy nie dają 100% pewności, że nie doszło do niechcianego zapłodnienia. W przypadku środka EllaOne jego skuteczność ocenia się na poziomie 98-99%. Największe wskaźniki notuje się po zażyciu tabletki w ciągu pierwszych dwunastu godzin od niezabezpieczonego stosunku. Bardzo zbliżoną skuteczność antykoncepcji awaryjnej notuje się w przypadku Escapelle.

Czy warto zrobić test ciążowy?

Bardzo często po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej rekomenduje się wykonanie testu ciążowego. W ten sposób można potwierdzić w domowych warunkach skuteczność preparatu oraz uniknięcie zapłodnienia. Test powinno się bezwzględnie wykonać również w sytuacjach, gdy dochodzi do objawów charakterystycznych dla ciąży lub spóźniania się miesiączki. Inną opcją weryfikacji pozostaje wykonanie badania hormonu beta hcg we krwi.

Dopasowaną do twojego przypadku e-receptę z powodzeniem otrzymasz w ramach zdalnej konsultacji medycznej i usługi recepty online. Wystarczy w formularzu medycznym podać historię swojego leczenia oraz wskazać podstawę, która jest wystarczająca do przepisania antykoncepcji awaryjnej. Po opłaceniu konsultacji lekarz podejmie decyzję, czy w danym przypadku uzasadnione jest zastosowanie metod antykoncepcji awaryjnej. Wystawienie e-recepty trwa z reguły od kilkunastu minut do kilku godzin, dzięki czemu utrzymane jest skuteczne działanie tabletki “dzień po”. Jeżeli podejrzewasz u siebie ryzyko zajścia w niechcianą ciążę, to taką tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe. Skorzystaj z usługi e-recepty i nie czekaj na wizytę w poradni stacjonarnej.

W niektórych przypadkach lekarz może odmówić przepisania tabletki “dzień po”. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko. Jeżeli lekarz podejmie decyzję odmowną, to musi to uzasadnić, a także wskazać alternatywne miejsce, gdzie e-recepta zostanie wystawiona. Warto poprosić o otrzymanie kopii dokumentacji medycznej z wyraźnym wskazaniem tego, że dany lekarz odmówił przepisania preparatu. Antykoncepcja awaryjna w wielu krajach Unii Europejskiej dostępna jest w aptece bez recepty, dlatego w Polsce również nie powinno być problemu z tym, by lekarz ją przepisał. Skorzystaj z naszej oferty i w szybkim czasie zrealizuj e-receptę, dzięki któremu zapobiegniesz niechcianej ciąży.

Według obecnych przepisów antykoncepcja awaryjna może zostać przepisanaprzez lekarzy różnej specjalizacji. Oznacza to, że wbrew powszechnej opinii, nie zawsze trzeba decydować się na wizytę u ginekologa. To spore ułatwienie, dzięki któremu inni lekarze również mogą wesprzeć pacjentkę w sytuacji awaryjnej. Preparaty “dzień po” mogą z powodzeniem przepisywać lekarze na oddziale opieki nocnej i świątecznej, lekarze rodzinni, czy też specjaliści w ramach zdalnych konsultacji medycznych. Dzięki temu możesz sobie je zagwarantować również w ramach naszej usługi recepty online.

W internecie można znaleźć niesprawdzone informacje o tym, że tabletka “dzień po” ma właściwości wczesnoporonne. Oczywiście, że tak nie jest. Antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym i potwierdzają to liczne badania medyczne. Jeżeli zarodek dotrze do błony śluzowej macicy i się zagnieździ, to tabletki antykoncepcyjne awaryjne nie zadziałają. Ich skuteczność jest wówczas zerowa, ponieważ nie nastąpi hamowanie uwalniania komórki jajowej, ani nie zostanie stworzona bariera ochronna. Działanie tabletek antykoncepcyjnych awaryjnych jest skuteczne wtedy, gdy nie dojdzie jeszcze do zapłodnienia, a stosunek płciowy został odbyty stosunkowo niedawno.

Potencjalne skutki uboczne

Każdy preparat medyczny może powodować działania niepożądane. W związku z tym zastosowaniu tabletki “dzień po” również mogą one towarzyszyć. Ich zakres może różnić się w zależności od przyjętego preparatu. Możliwe skutki uboczne to:

  • bóle brzucha;
  • zawroty głowy;
  • uczucie zmęczenia;
  • nudności;
  • bóle głowy;
  • tkliwość piersi;
  • zaburzenia miesiączkowania (w tym: nieregularne krwawienie miesiączkowe);
  • złe samopoczucie;
  • bóle miednicy;
  • zaburzenia układu rozrodczego kobiety.

Ze względu na skutki uboczne, antykoncepcja awaryjna nie nadaje się do regularnego stosowania. Substancje hormonalne zawarte w preparatach mogą w dłuższej perspektywie powodować negatywne zmiany w organizmie kobiety. To sprawia, że na tę metodę powinniśmy decydować się tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy nie chcemy dopuścić do nieplanowanej ciąży.
Jeżeli po zażyciu tabletki “dzień po” chcecie starać się o dziecko, to nie ma ku temu przeciwwskazań. Nie potwierdzono negatywnego wpływu preparatu na przyszłe próby zajścia w ciążę.

Kiedy nie należy stosować tabletek "dzień po"?

Istnieją sytuacje, w których nie powinno się stosować antykoncepcji awaryjnej. Przede wszystkim niewskazane są u kobiet, które wykazują jakiekolwiek działanie alergiczne na substancje zawarte w lekach. O tym należy bezwzględnie poinformować lekarza podczas e-konsultacji lub poprzez formularz medyczny. Ponadto leku nie stosuje się u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli jednak dojdzie do zażycia tabletki po zapłodnieniu, to nie uchroni ona przed niepożądaną ciążą i nie będzie miała negatywnego wpływu na płód.

tabletki

Wybierz e-receptę i zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zapraszamy do skorzystania z usługi e-recepty, jeżeli znalazłaś się w sytuacji awaryjnej i chcesz uniknąć niechcianej ciąży. W nagłym przypadku możesz skorzystać z naszej oferty i zadziałać najszybciej jak to możliwe. Po wypełnieniu formularza medycznego i opłaceniu konsultacji, wystawienie e-recepty trwa od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest czas, który upłynie od stosunku do przyjęcia tabletki. Dzięki szybkiej reakcji zwiększysz swoje szanse na uniemożliwienie zapłodnienia komórki jajowej i jednocześnie zadbasz o swój spokój i bezpieczeństwo.
Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy dobro i zdrowie pacjenta, dlatego dokładnie poznamy Twój przypadek oraz zweryfikujemy zasadność wystawiania e-recepty na antykoncepcję awaryjną. Jeżeli w przeszłości miałaś reakcje alergiczne po przyjęciu leków, to bezwzględnie poinformuj o tym fakcie lekarza. Może to wpłynąć na ostateczną decyzję co do tego, jaka terapia zostanie wybrana dla Ciebie. Zapraszamy do wypełnienia formularza medycznego, opłacenia konsultacji, gwarantuje to najszybszą możliwą reakcję w twojej sprawie. Razem zadbajmy o Twój spokój i zadowolenie.

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z nami