Czym właściwie są sterydy?
Do grupy leków steroidowych (popularnych sterydów) należą preparaty przeciwzapalne, które powstają na wzór hormonów naturalnie występujących w ludzkim organizmie, czyli kortykosteroidów. Stosuje się je w szeregu schorzeń, w tym m.in. przy astmie, dnie moczanowej i ciężkich alergiach. Ze względu na specyficzną budowę chemiczną sterydów i ich działania niepożądane, mogą być stosowane tylko w szczególnych wypadkach, gdy alternatywne leczenie nie daje satysfakcjonujących efektów lub jest niemożliwe.
Podział sterydów w leczeniu
Leki sterydowe dzieli się na dwie podstawowe kategorie. To glikokortykosteroidy oraz mineralokortykosteroidy. Poniżej przedstawiamy schorzenia, przy których stosowanie sterydów może być uzasadnione. Oczywiście, jeżeli wcześniej zostaną przeprowadzone niezbędne badania diagnostyczne.
Zastosowanie glikokortykosteroidów
Ich podstawowe działanie opiera się na przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów w ludzkim organizmie. Glikokortykosteroidy wykazują działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Oznacza to, że można je wykorzystywać w leczeniu lub łagodzeniu objawów takich schorzeń jak: zapalenie skóry, egzema, choroby zapalne jelit, stwardnienie rozsiane, toczeń, zapalenia tkanki mięśniowej, czy też reumatoidalne zapalenie stawów.
Zastosowanie mineralokortykosteroidów
Powodem do ich zastosowania może być m.in. nadciśnienie tętnicze. Mineralokortykosteroidy wykazują wówczas skuteczne działanie i zwiększają komfort codziennego życia pacjentów, a także pozwalają na większą kontrolę ciśnienia tętniczego.
Sterydy w antykoncepcji hormonalnej
Popularne środki antykoncepcyjne również klasyfikowane są sterydy. Znajdują się w nich hormony steroidowe, które minimalizują ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Na rynku dostępnych jest kilka popularnych preparatów, które powinny być dopasowane do potrzeb pacjentki, jej sytuacji zdrowotnej, a także ewentualnych uczuleń. Wówczas hormonalne tabletki antykoncepcyjne oraz inne środki mogą być stosowane w dłuższej perspektywie. Oczywiście pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego wytycznymi.
Wybrane preparaty zawierające sterydy przyjmuje się w ramach terapii leczenia niepłodności. Wspierają one kobiety w zajściu w ciąże. Dzięki podawaniu fizjologicznych dawek hormonów uzupełnia się ewentualne braki hormonalne w kobiecym organizmie.
Sterydy donosowe
Sterydy wybierane są również do leczenia schorzeń otorynolaryngologicznych. Wówczas znajdują szerokie zastosowanie w produkcji preparatów medycznych. Wśród nich znajdują się zarówno sterydy wziewne, jak i w innej postaci. To silnie działające leki przeciwzapalne, które stosuje się m.in. na:
- polipy w nosie;
- choroby zatok;;
- alergiczny nieżyt nosa (całoroczny i sezonowy);
- niealergiczny nieżyt nosa (ostry i przewlekły).
Kortykosteroidy wziewne w leczeniu chorób płuc
Glikokortykosteroidy wziewne stosuje się w leczeniu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz przy innych chorobach układu oddechowego. Wykazują one silne właściwości przeciwzapalne i zmniejszają reakcję alergiczną pacjenta na jego kontakt z alergenem. Dzięki temu ułatwiają swobodne oddychanie i minimalizują występowanie takich objawów jak: napadowy kaszel, duszności, skurcz oskrzeli czy świszczący oddech. Regularne przyjmowanie sterydów w postaci wziewnej sprawia, że ewentualne napady duszności i objawów astmy są rzadsze i mniej nasilone.
Jakie jeszcze dziedziny medycyny korzystają ze sterydów?
Współczesne badania medyczne oraz technologia sprawiają, że syntetyczne steroidy są porównywalne z substancjami naturalnie występującymi w ludzkim organizmie. Oczywiście nigdy nie zagwarantują takiej samej skuteczności oraz bezpieczeństwa leczenia. Sterydy jako leki stosowane w medycynie przepisywane są przez lekarzy takich specjalizacji jak m.in.: alergolodzy, reumatolodzy, pulmonolodzy, czy dermatolodzy. W określonych sytuacjach wspierają leczenie, a w innych pozwalają ratować życie osoby chorej. To sprawia, że nie wolno się zamykać na potencjał ich stosowania, jednak należy to robić odpowiedzialnie i z pełną świadomością.
Przyrost masy ciała lub redukcja wagi
Leki sterydowe wykazują korzystne działanie we wspieraniu pacjentów w redukcji wagi, dzięki czemu sporadycznie wykorzystywane są w terapii odchudzającej. Wybrane preparaty działają odwrotnie i pomagają w przyroście masy mięśniowej. Z tego powodu sięgają po nie sportowcy, jednak środki te są niebezpieczne i uznawane są za środki dopingujące. Przyjmowanie sterydów bez podstawy medycznej jest niewskazane i może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. W związku z tym w tym obszarze nie działaj na własną rękę. Sylwetkę buduj dzięki ćwiczeniom i naturalnej diecie, a nie dzięki niebezpiecznym wspomagaczom.
Jak działają sterydy w ludzkim organizmie?
Dostarczone do organizmu sterydy mogą zacząć działanie błyskawicznie lub dopiero po kilku dniach. Wszystko zależy od specyfiki medykamentu oraz rodzaju leczonego schodzenia. Po przyjęciu lek łączy się z receptorem steroidowym, który znajduje się w cytoplazmie komórek. Następnie substancja przekazywana jest do jądra komórkowego. To tam sterydy wchodzą w interakcje z elementami komórkowymi, które są podatne na ich oddziaływanie. Są nimi sekwencje regulatorowe DNA. Następnie podane sterydy wykazują pożądane działanie. Jest ono różne w zależności od leczonego schorzenia oraz typu zastosowanych leków steroidowych. Wszelkich informacji na ten temat powinien udzielić Ci lekarz prowadzący jeszcze przed rozpoczęciem kuracji.
Jak wygląda standardowa sterydoterapia?
Szczegółowy harmonogram sterydoterapii powinien być rozpisany przez lekarza prowadzącego. Standardowo terapię rozpoczyna się od przyjmowania wysokich dawek sterydów pod ścisłą kontrolą lekarza. Następnie stopniowo schodzi się do minimalnej dawki gwarantującej skuteczne działanie. W takim zakresie sterydy mogą być przyjmowany przez dłuższy czas.
Rozwój badań w zakresie medycyny i działania sterydów sprawia, że coraz chętniej stosowana jest tzw. terapia naprzemienna. Polega ona na tym, że sterydy podaje się pacjentowi w postaci maści. Stosuje się ją na zmianę z preparatami obojętnymi opartymi na bazie lub emolientami. Te ostatnie zapewniają skórze natłuszczenie, nawilżenie i łagodzą ewentualne podrażnienie związane ze stosowaniem sterydów. Zaczerwienienia i podrażnienia mogą być skutkami ubocznymi kuracji naprzemiennej. Stosuje się ją m.in. przy silnym atopowym zapaleniu skóry. Połączenie sterydów z emolientami pozwala na wzmocnienie prawidłowej bariery ochronnej na powierzchni skóry, a także przyspiesza ustępowanie objawów chorobowych, w tym zmian skórnych. Oczywiście terapia naprzemienna powinna być stosowana na podstawie porady lekarskiej u doświadczonego specjalisty. Nie może przeprowadzić jej podmiot, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Jakie skutki uboczne mogą powodować?
Jakiekolwiek problemy ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Wszystko dlatego, że działania niepożądane wywołane przez podanie sterydów mogą w skrajnych przypadkach zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.
Do przykładowych działań niepożądanych leków sterydowych zaliczane są m.in.:
- zaburzenia widzenia;
- nadmierne owłosienie;
- zaburzenia emocjonalne;
- zaburzenia psychiczne (np. stany lękowe i depresja);
- problemy żołądkowe (np. podrażnienie żołądka);
- problemy ze snem;
- trądzik;
- wzrost apetytu przekładający się zwiększenie się tkanki tłuszczowej;
- osteoporoza;
- opóźnione dojrzewanie płciowe;
- spowolniony wzrost wśród dzieci;
- rozstępy w okolicach pośladków, ud i piersi;
- nadciśnienie tętnicze;
- osłabienie mięśni;
- problemy z układem szkieletowym i większa łamliwość;
- zwiększenie ryzyka chorób autoimmunologicznych;
- problemy z płodnością.
W przypadku sterydów, podczas ich przyjmowania istnieje realne ryzyko występowania problemów zdrowotnych. Wówczas decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza prowadzącego, który konsultuje ją z pacjentem. Ten ostatni powinien mieć świadomość występowania potencjalnych skutków ubocznych preparatów zaliczanych do grupy glikokortykosteroidów oraz mineralokortykosteroidów. Terapię w oparciu o te środki medyczne wdraża się tylko wtedy, gdy korzyści znacznie przewyższają ewentualne zagrożenie. Dla każdej osoby ma to indywidualny charakter.
Czym są sterydy anaboliczne?
Na rynku dostępne są również sterydy anaboliczne, które są pochodną testosteronu. Podczas procesu chemicznego wytwarza się syntetyczny zamiennik dla męskiego hormonu wzrostu. Anaboliki są szkodliwe, jednak nieświadome osoby decydują się na ich przyjmowanie w formie doustnej, wziewnej lub zastrzyków. Po ich zażyciu następuje zwiększenie siły fizycznej danej osoby, a sylwetka wydaje się być bardziej napakowana. Jeżeli osoba odstawi anaboliki, to automatycznie siła jej mięśni słabnie, a ciało traci estetyczny wygląd. Przekłada się to na powstawanie uzależnienia, które może doprowadzić do zgonu. Środki te traktowane są jako niedozwolony doping w sporcie i zagrażają życiu i zdrowiu.
Pamiętaj o tym, że sterydy anaboliczne są wyjątkową grupą leków, która dedykowana jest dla wąskiej grupy pacjentów i wystawiana przez poradnie specjalistyczne. Każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji oraz dostarczenia dokumentacji medycznej potwierdzającej określone stany chorobowe. Pod żadnym pozorem we własnym zakresie nie decyduj się na stosowanie sterydów anabolicznych.
Glikokortykosteroidy bez recepty
Obecnie w Polsce można kupić bez recepty leki zawierające glikokortykosteroidy. To, że są powszechnie dostępne, nie oznacza, że można je przyjmować bez żadnych konsekwencji. iNawet małe dawki sterydów mogą negatywnie wpływać na organizm ludzki. W przypadku problemów z horomnami lub ich niedoboru, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku steroidów ich stosowanie we własnym zakresie w celu uzupełnienia niedoborów może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt. Pamiętaj, że zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta nie zastępuje porady prawnej. Informacje zawarte na opakowaniu mają wyłącznie charakter informacyjny, a o terapi z lekami sterydowymi powinien decydować lekarz. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko występowania groźnych działań niepożądanych. Wiele z nich ma charakter nieodwracalny.
Poinformuj lekarza o przyjmowanych preparatach
Jeżeli rozpoczynasz terapię z lekami sterydowymi, to niezwłocznie poinformuj lekarza o przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach medycznych. Sterydy mogą wchodzić w interakcje z różnymi lekami, co prowadzi do zaburzenia ich działania i potęguje ryzyko występowania skutków ubocznych. Do grupy medykamentów reagujących negatywnie ze steroidami należą m.in. leki przeciwhistaminowe.
Recepta online w przypadku steroidów
Wybrane schorzenia wymagają regularnego przyjmowania sterydów. Pierwsze ich przepisanie powinno odbyć się w gabinecie stacjonarnym na podstawie badań lekarskich. Następnie sprawdza się skuteczność terapii i reakcję organizmu na steroidy. Jeżeli jest ona obiecująca, to medykamenty te mogą być przyjmowane w dłuższej perspektywie. Między innymi z myślą o osobach przyjmujących sterydy w dłuższej perspektywie przygotowaliśmy usługę recepty online na portalu https://nachorobe.pl/. Wypełnij formularz medyczny, wskaż stosowany dotychczas lek i opłać usługę recepta online. Następnie nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za stosowne, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leków.
Dokument zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Podaj farmaceucie czterocyfrowy kod e-recepty, a także swój numer PESEL. Na tej podstawie zakupisz niezbędne w terapii leki. Pamiętaj, że podczas ich przyjmowania należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.