...
infekcją dróg moczowych

Jak radzić sobie z infekcją dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych potrafią być bardzo uciążliwe. To nie tylko nietrzymanie moczu, ale również dolegliwości bólowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dochodzi do tego ograniczony komfort oddawania moczu. Ze względu na ewentualne problemy związane z nietrzymaniem moczu, wszelkie infekcje dróg moczowych uznawane są za bardzo wstydliwe schorzenia. Jak sobie z nimi radzić w domowy i farmakologiczny sposób oraz na czym polega rozpoznanie problemów dróg moczowych? Sprawdźmy.
infekcją dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych – czym są?

Różnego rodzaju infekcje w drogach moczowych powodowane są przez szkodliwe działanie drobnoustrojów. O ile niewielki stan zapalny można łatwo i skutecznie wyleczyć, o tyle nawracające infekcje mogą powodować ryzyko groźnych powikłań, a także negatywnie przełożyć się na codzienne funkcjonowanie pacjenta. W związku z tym nie wolno bagatelizować nawet najmniejszego schorzenia. Zakażenie układu moczowego może przerodzić się w poważniejszy problem medyczny, którego leczenie pochłonie więcej czasu i środków. Wszelkiego typu infekcje dróg moczowych objawiają się m.in.: bólem podczas oddawania moczu, zaburzeniami częstotliwości wykonywania tej czynności, a także nietrzymaniem moczu.

Ze względu na budowę anatomiczną, zdecydowanie częściej infekcja dróg moczowych dotyka kobiet. Jest to związane z tym, że w ich przypadku jest niewielka odległość pomiędzy przedsionkiem pochwy, ujściem cewki moczowej i odbytem. To wszystko sprawia, że bakterie mają jeszcze łatwiejszą drogę do kobiecych dróg moczowych, co zwiększa ryzyko występowania zakażeń w obrębie układu moczowego.

Przyczyny powstawania infekcji w drogach moczowych

Wymienia się kilka podstawowych przyczyn związanych z występowaniem chorób pęcherza moczowego. Najczęściej zakażenia układu moczowego wywoływane są przez szkodliwe bakterie. Dostają się do układu poprzez cewkę moczową lub limfę, co jest rzadziej spotykane. Bakterie w układzie moczowym mają doskonałe warunki do rozwoju, ponieważ panuje tam ciepło i duża wilgoć. Przylegają one do ścianek pęcherza moczowego i rozwijają stan zapalny dróg moczowych. Podstawowa bakteria w tym obszarze to Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy. W normalnych warunkach występuje ona w ludzkim organizmie, jednak potrafi z jelita grubego przedostać się do pęcherza i powodować zakażenie.

Zakażenie dróg moczowych wywoływane jest również przez gronkowca saprofilitycznego. W badaniach medycznych wymienia się go jako drugą najczęstszą przyczynę. Oczywiście za powstawanie infekcji mogą odpowiadać także inne bakterie, wirusy, grzyby, czy drobnoustroje. Szczegółową przyczynę choroby ustala się na podstawie badań medycznych.

Podstawowe rodzaje schorzeń dotykających układu moczowego

Podstawową chorobą z tego obszaru jest zapalenie pęcherza moczowego. Tym mianem określa się liczną grupę infekcji dróg moczowych. Na ich występowanie narażony jest każdy z nas i tak naprawdę trudno się przed tym uchronić. Infekcja może mieć charakter jednorazowy lub nawracający.

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie może rozwijać się w dowolnie wybranym odcinku układu moczowego. W związku z tym mianem tego schorzenia określa się dużą liczbę zakażeń różnego typu, np. zapalenie cewki moczowej. Pojedyncze zapalenie pęcherza moczowego może zdarzyć się każdemu z nas i zazwyczaj nie jest dużym powodem do niepokoju. Umiejętne podejście do tematu i kontakt z lekarzem sprawiają, że zastosowane leczenie jest skuteczne i mało inwazyjne, a problem szybko przemija i nie nawraca.

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego

Dużo większym problemem jest zmagania się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Bardzo często jest to spowodowane niewłaściwym leczeniem lub niedoleczeniem pierwotnej infekcji. Wówczas dolegliwości mogą powrócić w nasilonym stopniu. Powoduje to kolejne nadkażenia i wymaga zastosowania w leczeniu infekcji dróg moczowych mocniejszych medykamentów. Należy pamiętać o tym, że nieleczona lub niewłaściwie leczona infekcja może powodować występowanie powikłań. W związku z tym problemu z zapaleniem pęcherza moczowego nie wolno bagatelizować. Schorzenie o charakterze nawracającym klasyfikowane jest wtedy, gdy pacjent lub pacjentka zmagają się z nim minimum dwukrotnie w przeciągu sześciu miesięcy, lub trzykrotnie w ciągu roku.

Charakterystyczne objawy infekcji

Można wyróżnić charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego, które w różnym stopniu nasilenia występują przy tego typu zakażeniach. Ostatecznie zależy to m.in. od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także stopnia infekcji. Podstawowe objawy to:

  • ból brzucha;
  • częste parcie na mocz;
  • ból towarzyszący oddawaniu moczu;
  • uczucie pieczenia;
  • zwiększona drażliwość;
  • przemęczenie pacjenta;
  • pogorszenie apetytu;
  • przypadkowe moczenie się w dzień i w nocy;
  • zaburzona częstotliwość oddawania moczu (częstomocz);
  • krwiomocz;
  • nieprzyjemny zapach moczu;
  • gorączka;
  • oddawanie moczu o kolorze ciemnobrunatnym;
  • wymioty.

Przy tego typu chorobach występują również problemy natury psychicznej. Jest to związane z tym, że pacjent ma problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i może dochodzić do moczenia się. Przynosi to poczucie wstydu i sprawia, że automatycznie chore osoby starają się wycofywać z otoczenia i izolować. Może to powodować problemy w relacjach z innymi, a także w strefie zawodowej. Kluczem, aby tego uniknąć, jest szybkie skorzystanie ze wsparcie lekarza specjalisty.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Istnieją określone czynniki zdrowotne, które pomogą zwiększyć ryzyko występowania zakażenia dróg moczowych. Bardziej podatne na zachorowanie są osoby, u których zdiagnozowano:

  • cukrzycę;
  • otyłość;
  • wrodzone wady układu moczowego;
  • kamicę moczowodową;
  • kamicę nerkową;
  • uszkodzenie rdzenia księgowego;
  • przerost gruczołu krokowego (prostaty).

Ponadto czynnikami zwiększającymi ryzyko występowania zapalenia są:

  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych;
  • przewlekłe stosowanie cewników;
  • antykoncepcja dopochwowa.

Do zakażenia może dojść również po stosunku płciowym z osobą, która aktualnie zmaga się z zapaleniem pęcherza moczowego.

Czym może skutkować nieleczone zapalenie pęcherza moczowego?

Nieodpowiednio leczone lub nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może powodować groźne powikłania zdrowotne. Zwiększa to ryzyko infekcji nawracającej, a także odmiedniczkowego zapalenia nerek i ropnia nerki. Szczególnie niebezpieczne jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, ponieważ stan zapalny przechodzi na kielichy nerkowe i miedniczki. Jeżeli szybko wdrożysz odpowiednie postępowanie i leczenie, to z dużym prawdopodobieństwem unikniesz przykrych konsekwencji.

Skuteczna diagnostyka

Kluczem do wdrożenia skutecznego leczenia jest prawidłowa diagnostyka. Choroby nie powinno się rozpoznawać we własnym zakresie. Zapalenie układu moczowego może mieć różne podłoże, a leki dobiera się w zależności od przyczyny stanu zapalnego. Inne działanie może skomplikować sprawę. W związku z tym w leczeniu zapalenia pęcherza stosuj tylko preparaty wyraźnie wskazane przez lekarza podczas konsultacji medycznej. Zanim leki zostaną przepisane, przeprowadza się badania diagnostyczne. W tym celu pobiera się próbkę moczu, a także poddaje ją badaniom w laboratorium. W ten sposób można sprawdzić właściwości chemiczne i fizyczne moczu, a także zweryfikować ewentualne odchylenia od przyjętych norm. Poza moczem, sprawdza się: ciała ketonowe, białka, bilirubinę i urobilinogen. Sporadycznie wykonywane są rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Rekomenduje się je przy nawracających infekcjach, gdy ich podłoże może leżeć w innej poważnej dolegliwości. Standardowo badanie moczu będzie wystarczające, aby wykryć obecność bakterii w organizmie pacjenta.

Jak leczyć zakażenie dróg moczowych?

Przy zapaleniu dróg moczowych stosuje się leki dostępne na receptę. Terapia ma charakter indywidualny i preparaty dobierane są bezpośrednio do potrzeb pacjentów. Rekomenduje się wspieranie leczenia farmakologicznego poprzez domowe sposoby, które zmniejszają dolegliwości bólowe oraz poprawiają leczenie.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Istnieją określone domowe sposoby na to, aby z jednej strony zminimalizować ryzyko występowania chorób układu moczowego, a z drugiej strony łagodzić objawy, jeżeli już do nich dojdzie. Jednym z wyborów są leki ziołowe (np. preparaty z: liści borówki brusznicy, liści brzozy, korzenia pietruszki, owoców żurawiny, ziela rumianku). Ponadto stosuje się jeszcze ziele skrzypu, ziele rumianku, kłącze perzu, korzeń lubczyku, czy też ziele nawłoci.

Oprócz tego rekomendowana jest odpowiedzialna aktywność seksualna i unikanie zbliżeń z osobami, które przechodzą zapalenie. Automatycznie ryzyko zachorowania zwiększa częsta wymiana partnerów seksualnych. Na co dzień rekomenduje się stosowanie sprawdzonych medycznie środków do pielęgnacji intymnej, a także dbanie o dokładną higienę. Proces leczenia mogą poprawiać leki wykazujące działanie moczopędne. Pacjentom rekomenduje się również picie dużej ilości płynów. Podczas przechodzenia stanu zapalnego w pęcherzu moczowym, rekomenduje się włączenie do diety oleju lnianego i kokosowego. Wpływają one na wypłukiwanie bakterii i działają osłonowo na pęcherz moczowy.

Co jeszcze działa?

Soda oczyszczona to kolejny składnik, który większość z nas ma w domu. Może on korzystnie wpłynąć na walkę z zapaleniem pęcherza lub stanem zapalnym w cewce moczowej. Domowym sposobem jest mieszanie go z sokiem z cytryny. Picie odpowiednio przygotowanej miksturyminimalizuje pieczenie podczas oddawania moczu, a także łagodzi ból z tym związany. Stosowanie domowych sposobów warto jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym. Wszystko po to, aby zachować wysoki poziom bezpieczeństwa i sobie nie zaszkodzić. Właśnie dlatego nie powinno się czytać rekomendacji internetowych na wątpliwej jakości portalach poradnikowych. W zakresie zdrowia postaw na wsparcie specjalistów. Zakażeniom dróg moczowych można skutecznie przeciwdziałać, jednak wymaga to odpowiedzialności i dyscypliny pacjenta.

Leczenie farmakologiczne

Standardowe leczenie środkami przeciwbakteryjnymi trwa około 3-5 dni. W sporadycznych przypadkach lekarz prowadzący może zdecydować o przedłużeniu leczenia i terapia wówczas trwa 10-14 dni. Pacjent powinien przejść przez całą przepisaną terapię przez lekarza. Jeżeli tego zaniechasz, to zwiększasz ryzyko nawrotów choroby. Skuteczne wyleczenie to tylko połowa sukcesu. Po nim należy wdrożyć określone działania profilaktyczne, których zadaniem będzie zminimalizowanie ryzyko nawracania infekcji dróg moczowych.

Do podstawowych środków farmakologicznych na zapalenie pęcherza moczowego należą:

  • Augmentin;
  • Symural;
  • Furaginum Teva;
  • Monural;
  • Nolicin;
  • Cipronex.

Ponadto stosuje sie leki o działaniu objawowym, w tym m.in. preparaty przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wszystko zależy od realnych potrzeb pacjenta w tym obszarze oraz jego sytuacji zdrowotnej.

Recepta online a zapalenie pęcherza moczowego

Na naszym portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie usługę recepta online. To skuteczny wybór, jeżeli na co dzień zmagasz się z chorobami przewlekłymi, stosujesz antykoncepcję hormonalną lub walczysz z nawracającym zapaleniem pęcherza. Usługa polega na opisaniu swojej sytuacji zdrowotnej w specjalnym formularzu, a także wskazaniu dotychczas przyjmowanego preparatu. Ostatnim krokiem jest wniesienie opłaty. W ramach recepty online z Twoim zgłoszeniem zapozna się nasz specjalista. Jeżeli uzna to za stosowne, to wystawi e-receptę na zakup niezbędnych leków, które dedykowane są przy tego typu schorzeniach. Ponadto wskaże kolejne kroki do zastosowania. Jeżeli jednak coś wzbudzi jego niepokój, to pokieruje Cię na konsultację medyczną w stacjonarnym gabinecie. Wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

Wystawiona e-recepta może być zrealizowana w dowolnie wybranej aptece. W tym celu wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod z dokumentu, a także swój numer PESEL. W imieniu chorej osoby mogą zrobić to jej bliscy. Zapraszamy do skorzystania z usług medycznych na portalu https://nachorobe.pl/. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.