...
Antykoncepcja po stosunku

Antykoncepcja po stosunku

Warto zastanowić się nad tym, czy antykoncepcja po stosunku jest możliwa. W sytuacji awaryjnej, gdy dojdzie do przerwania prezerwatywy lub braku zażycia docelowej antykoncepcji hormonalnej, warto postawić na antykoncepcje "dzień po". To rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko zajścia w niechcianą ciążę, gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia lub te jest nieskuteczne. Sprawdź, czym jest antykoncepcja awaryjna, jakie wykazuje działanie, jak wygląda jej stosowanie oraz jakie rodzaje tabletek "dzień po" znajdziesz w Polsce.
Antykoncepcja po stosunku

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcja awaryjna to rozwiązanie, które przeznaczone jest do użycia w awaryjnej sytuacji. Rekomenduje się przyjęcie tabletki po stosunku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tabletka “dzień po” stosowana jest jako skuteczna metoda zapobiegania niechcianej ciąży. W związku z tym nie powinna być stosowana jako standardowa antykoncepcja. Ponadto antykoncepcja awaryjna to nie to samo, co tabletki wczesnoporonne. Te ostatnie są zakazane w Polsce i nie przepisze ich żaden lekarz.

Jakie tabletki po stosunku dostępne są w Polsce?

Obecnie w Polsce dostępne są dwa preparaty w ramach antykoncepcji awaryjnej. To tabletki Escapelle i EllaOne. Docelowo wykazują podobne działanie i mają chronić pacjentki przed niechcianą ciążą w sytuacjach awaryjnych. Tabletki posiadają jednak inny skład, dlatego warto się z tym zapoznać.

Escapelle

Preparat Escapelle opiera swoje działanie na substancji czynnej lewonorgestrelu. Substancja ta odpowiada za zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, a także może zahamować owulację lub ją całkowicie uniemożliwić. Środek wykazuje się dużą skutecznością działania i powinien być stosowany tylko w przypadkach nagłych.

EllaOne

To drugi z dostępnych w Polsce preparatów w ramach antykoncepcji po stosunku. Substancją czynną w tabletce jest octan uliprystalu. To on odpowiada za opóźnienie owulacji lub jej zahamowanie oraz uniemożliwia pęknięcie pęcherzyka Graafa. Poza octanem uliprystalu w preparacie zawarte są substancje pomocnicze. Należy się z nimi zapoznać i nie przyjmować tabletki w przypadku reakcji alergicznej organizmu na jakikolwiek składnik zawarty w EllaOne.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Tabletka po stosunku ma za zadanie zminimalizować ryzyko niechcianej ciąży. Używana jest wtedy, gdy dotychczasowe środki antykoncepcyjne zawiodą lub kobieta odbędzie stosunek płciowy bez zabezpieczenia. Działanie Escpalle i EllaOne nieco się różni.

Escapelle – działanie

Preparat Escapelle posiada lewonorgestrel, który wpływa na hamowanie komórki uwalniania komórki jajowej. Jego zadaniem jest także uniemożliwienie zapłodnienia już uwolnionej komórki jajowej w drogach rodnych kobiety. Lek wykazuje skuteczność w ciągu pierwszych 72 godzin po odbyciu stosunku płciowego. Najwyższa skuteczność tabletki obserwowana jest w ciągu pierwszych kilkunastu godzin.

W składzie tabletki Escapelle znajdują się: lewonorgestrel, skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna i talk.

EllaOne – działanie

Zawarty w środku octan uliprystalu wpływa bezpośrednio na działanie progesteronu, czyli naturalnego hormonu występującego w organizmie kobiety. W ten sposób wpływa na hamowanie uwalniania komórki jajowej. Ponadto zagęszcza śluz w błonie śluzowej macicy, dzięki czemu plemniki mają utrudnione zadanie, jeżeli chcą dostać się do komórki jajowej. Tabletka wykazuje jakiekolwiek działanie do 120 godzin po stosunku.

Tabletka EllaOne zawiera w swoim składzie: octan uliprystalu, powidon, stearynian magnezu, laktozę jednowodną i kroskarmelozę sodową.

To nie środek wczesnoporonny

Wiele osób błędnie interpretuje antykoncepcję awaryjną jako środek wczesnoporonny. To duży błąd, ponieważ środki tego typu nie są legalnie dostępne w Polsce i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentki. Tabletka “dzień po” ma zminimalizować ryzyko niechcianej ciąży i utrudnić implantację zarodka. Jeżeli już do tego dojdzie, to substancje zawarte w preparatach antykoncepcji awaryjnej nie wykazują skutecznego działania. W związku z tym nie powodują poronienia ani zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Jednocześnie kobiety wiedzące o zajściu w ciążę, nie powinny stosować tabletek “dzień po”.

Od czego zależy skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

Skuteczność tabletki “dzień po” zależy przede wszystkim od czasu, który upłynie po niezabezpieczonym stosunku. Tabletkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe. W ten sposób zwiększy się skuteczność jej działania i zminimalizuje ryzyko niechcianej ciąży. Tabletki Escapelle mogą być przyjmowane w ciągu 72 godzin po odbyciu stosunku. W przypadku EllaOne skuteczne działanie obserwuje się w czasie do 120 godzin. Jeżeli jednak podstawowa metoda zabezpieczenia zawiodła i dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, to nawet w sytuacji, gdy zastosujesz antykoncepcję awaryjną, to nie dojdzie do przerwania ciąży.

Przy obu preparatach nie można mówić o stuprocentowej skuteczności. Według aktualnych badań, 2 na 100 kobiet zajdzie w ciążę, mimo zażycia antykoncepcji awaryjnej. Dla własnego bezpieczeństwa nawet po przyjęciu tabletek “dzień po”, warto sprawdzić ich skuteczność. W tym celu należy przeprowadzić test ciążowy lub skorzystać z kontroli lekarskiej u ginekologa.

Jakie są wskazania do jej zastosowania?

Istnieje kilka podstawowych wskazań do tego, aby skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Oczywiście tej metody nie należy traktować jako podstawowego zabezpieczenia po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego. Wszystko dlatego, że tabletki “dzień po” swoje działanie opierają na hormonach, które mogą w dłuższej perspektywie negatywnie oddziaływać na organizm kobiety.

Podstawowe wskazania do zażycia tabletki “dzień po” to:

  • nieprzyjęcie lub opóźnione przyjęcie podstawowej antykoncepcji hormonalnej (tabletki antykoncepcyjne, plastry, zastrzyki);
  • wydalenie spirali wewnątrzmacicznej;
  • gdy dojdzie do pęknięcia prezerwatywy;
  • odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego.

To ostatnie wskazanie dotyczy przede wszystkim ofiar przemocy seksualnej. Takie osoby powinny czym prędzej przyjąć tabletkę “dzień po” oraz zostać objęte specjalistyczną pomocą psychologa.

Dostępność antykoncepcji awaryjnej w Polsce

Obecnie antykoncepcja po stosunku dostępna jest tylko na receptę. Do 2017 roku w aptece mógł kupić ją każdy. Stan ten utrzymano w większości państw Unii Europejskiej, jednak w Polsce ograniczono dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Obecnie przed jej przyjęciem wymagane jest odbycie konsultacji lekarskie. Tabletkę “dzień po” można kupić po zdalnej konsultacji medycznej, w tym po skorzystaniu z usługi recepty online na naszym portalu. Otrzymaną e-receptę wystarczy przedstawić farmaceucie i zakupić przepisany preparat medyczny.

Co ciekawe, tabletkę “dzień po” może przepisać nie tylko lekarz ginekolog. Zgodnie z obowiązującymi przepisami antykoncepcja awaryjna może być przepisana przez lekarza różnej specjalizacji.

Ile kosztuje antykoncepcja po stosunku?

Tabletki “dzień po” nie należą do stosunkowo drogich preparatów medycznych. W zależności od wybranego miejsca i narzuconej przez aptekę marży, cena tabletki Escapelle waha się od 35 do 80 złotych. W przypadku preparatu EllaOne jego cena to od 65 do 160 złotych.

Antykoncepcja po stosunku a sprawy etyczne

Oczywiście antykoncepcja awaryjna nie powinna być traktowana jako podstawowe źródło zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Utrzymuje się, że zastosowanie tego typu preparatów powinno dotyczyć tylko sytuacji awaryjnych. W praktyce oznacza to, że ze względów etycznych lekarz może odmówić wystawienia recepty na zakup tabletki “dzień po”, jednak musi to wyraźnie uargumentować i swoją odmowę spisać w dokumentacji medycznej. Wówczas powołuje się na klauzulę sumienia. Ponadto odmowa może dotyczyć również pacjentek, u których przyjęcie tabletki awaryjnej może powodować realne zagrożenie życia. Po odmowie lekarz ma obowiązek wskazać inne miejsce, w którym pacjentka może odbyć konsultację medyczną. Standardowo jednak lekarze nie mają z tym problemu i przepisują tabletkę “dzień po”. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym zakresie z usługi recepty online.

Czy tabletka “dzień po” może być niebezpieczna dla zapłodnionej komórki jajowej?

Zgodnie z prowadzonymi badaniami tabletka “dzień po” nie powoduje przerwania istniejącej ciąży. Oznacza to, że gdy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, to preparat nie wykaże skuteczności. Jednocześnie ze względów bezpieczeństwa środki antykoncepcyjne awaryjne nie powinny być przyjmowane przez pacjentki, które wiedzą o ciąży.

Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji po stosunku

Istnieją określone przeciwwskazania do tego, aby stosować antykoncepcję awaryjną. Przede wszystkim nie powinny przyjmować jej kobiety, których organizm wykazuje reakcję alergiczną na substancje aktywne zawarte w danej tabletce. Ponadto środki tego typu nie mogą być przyjmowane przez kobiety, gdy zagrażają ich życiu.

Dodatkowo szczególną ostrożność w przypadku antykoncepcji awaryjnej powinny zachować kobiety, które:

  • przyjmują glikokortykosteroidy w ramach leczenia;
  • cierpią na zaburzenia czynności wątroby;
  • mają ciężką odmianę astmy.

Skutki uboczne tabletki “dzień po”

Jak każdy preparat medyczny, antykoncepcja po stosunku również może powodować określone skutki uboczne. Ich częstotliwość oraz skala zależą od indywidualnych predyspozycji pacjentki. W większości przypadków przyjęciu tabletki nie towarzyszą żadne niepokojące objawy. Do przykładowych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej zaliczane są m.in.:

  • bóle głowy;
  • bóle brzucha;
  • nudności;
  • wymioty;
  • obniżone libido;
  • możliwe zawroty głowy;
  • bóle mięśni i stawów;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • zaburzone krwawienie miesiączkowe.

Jeżeli objawy te są silne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie organizmu pacjentki, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem.

Tabletka “dzień po” a próby zajścia w ciążę

Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej nie wyklucza zajścia w ciążę w późniejszym terminie. Badania nie potwierdzają żadnego negatywnego wpływu w tym obszarze. Oznacza to, że kobiety po zastosowaniu tej metody antykoncepcji awaryjnej mogą z powodzeniem starać się o dziecko w przyszłości. Tabletka działa punktowo w danym momencie i tylko wtedy ma ograniczyć ryzyko niechcianej ciąży. W przyszłości nie powinna stanowić żadnej przeszkody w planach rodzicielskich.

Antykoncepcja awaryjna a karmienie piersią

Obecny stan badań medycznych nie wykazuje negatywnego wpływu przyjęcia tabletki “dzień po” na jakość mleka matki, a także na prawidłowy rozwój karmionego dziecka. Mimo tego w sytuacji, gdy tabletka została przyjęta, warto zrezygnować z karmienia piersią przez okres około 7 dni. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Nadmiar pokarmu należy ściągać laktatorem i utylizować, aby podtrzymać laktację i po tygodniu przerwy powrócić do karmienia dziecka piersią.

Antykoncepcja po stosunku a recepta online

Antykoncepcja awaryjna dostępna jest tylko na receptę. Taką może wystawić nie tylko ginekolog, ale również lekarz innej specjalizacji. Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie usługę profesjonalnej konsultacji medycznej recepta online. Polega ona na wypełnieniu formularza medycznego oraz wskazaniu środka w ramach antykoncepcji awaryjnej. Nasz specjalista zapozna się ze zgłoszeniem oraz z historią medyczną pacjentki. Po opłaceniu usługi zostanie wystawiona e-recepta na zakup antykoncepcji awaryjnej. Dokładamy wszelkich starań, aby dokument został wystawiony tak szybko, jak to możliwe. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w przypadku antykoncepcji “dzień po” liczy się każda godzina.

Nasi specjaliści zawsze na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i bezpieczeństwo pacjentki. Zapraszamy do skorzystania z usługi recepty online na portalu https://nachorobe.pl/ i zminimalizowania ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Po zażyciu tabletki skonsultuj się z ginekologiem lub przeprowadź test ciążowy, aby zweryfikować skuteczność preparatu. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.