...
cholesterol u seniorów

Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu u seniorów?

Odpowiedni poziom cholesterolu należy utrzymywać w każdym wieku. Na problemy związane z jego niedoborem oraz nadmiarem narażeni są również seniorzy. Zbagatelizowanie tego problemu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W tym artykule sprawdzimy, jakie są normy cholesterolu dla osób starszych, za co odpowiada on w organizmie oraz w jaki sposób utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Zapraszamy.
cholesterol u seniorów

Czym jest cholesterol?

Jako organiczna substancja lipidowa cholesterol jest bardzo ważnym elementem budowy błon komórkowych w naszym organizmie. Utrzymanie optymalnego poziomu cholesterolu we krwi przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz redukuje ryzyko występowania poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycy. Wpływ na zaburzenia poziomu cholesterolu mogą mieć różne czynniki, w tym m.in. określony styl życia pacjenta czy też inne jednostki chorobowe. Negatywny wpływ na nasz organizm mogą mieć zarówno niedobór cholesterolu, jak i jego nadmiar. Podwyższony poziom cholesterolu to inaczej hipercholesterolemia, która jest już uznawana za chorobę cywilizacyjną. W dużym stopniu narażone na jej występowanie są osoby starsze.

Za co odpowiada w naszym organizmie?

Nie sposób nie docenić funkcji cholesterolu w naszym organizmie. Tak naprawdę to substancja, która w odpowiednim stężeniu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Cholesterol bierze udział w wielu procesach metabolicznych, w tym wytwarzaniu hormonów i w procesie syntezy witamin. Ponadto dobry cholesterol HDL odpowiada za transport nadmiaru tłuszczu gromadzącego się na ścianach naczyń krwionośnych do wątroby. Tam następuje jego rozłożenie i wydalenie z organizmu, a wpływ na to mają kwasy żółciowe.

Dobry i zły cholesterol

Jak już wspomniano, w naszym organizmie wyróżnia się dobry i zły cholesterol. Nietrudno się domyślić, że ten pierwszy jest wskazany i potrzebujemy go do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To tzw. cholesterol HDL. W opozycji do niego działa cholesterol LDL, który ma negatywny wpływ na nasz organizm. Podwyższony poziom cholesterolu LDL jest powodem do niepokoju i może powodować zmiany miażdżycowe, a także inne schorzenia. Narażone na to są osoby w każdym wieku, w tym szczególności seniorzy. Poniżej w kilku zdaniach opisujemy specyfikę cholesterolu HDL i LDL. Cząsteczki obu krążą po organizmie w postaci lipoprotein po tym, jak łączą się z białkami produkowanymi przez wątrobę.

Cholesterol HDL

Warto dbać o utrzymanie wysokiego poziomu cholesterolu typu HDL (ang. high density lipoproteins), czyli tego dobrego. Stanowi budulec błon komórkowych w naszym organizmie, a także wspiera wiele zachodzących w nim procesów. Ponadto to ten cholesterol odpowiada za usuwanie zalegających tłuszczów z naczyń krwionośnych. Standardowo posiadamy małe ilości cholesterolu HDL we krwi, jednak można je zwiększyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety, czy też suplementacji witaminowej. Lipoproteiny HDL charakteryzują się obniżoną zawartością tłuszczu i zwiększoną zawartością białka w otoczce.

Cholesterol LDL

W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. złym cholesterolem, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Lipoproteiny LDL (ang. low density lipoproteins) zawierają zwiększoną ilość tłuszczu i jednocześnie mniejszą zawartość białka. Zalegają w organizmie i osadzają się na ścianach naczyń krwionośnych. Tam powstają tzw. blaszki miażdżycowe, które sprzyjają powstawaniu miażdżycy. Każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby obniżyć cholesterol LDL do pożądanego poziomu.

Normy cholesterolu u osób starszych

Osoby w podeszłym wieku powinny postawić na regularne badania kontrolne. W ich trakcie sprawdza się m.in. stężenie cholesterolu we krwi. Wszystko po to, aby w porę wyłapać ewentualne nieprawidłowości i zadbać o prawidłowy cholesterol.

Normy dla osób starszych wynoszą;

  • cholesterol całkowity- 200 mg/dl;
  • HDL – powyżej 50 mg/dl u kobiet i powyżej 40 mg/dl u mężczyzn;
  • LDL – poniżej 130 mg/dl lub 100 mg/dl u osób chorych na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Przekroczenie tych norm stanowi ważny sygnał ostrzegawczy. Wówczas należy wprowadzić niezbędne zmiany na poziomie stylu życia, które pomogą w utrzymaniu cholesterolu w normie. Jeżeli to nie poskutkuje, to wdraża się leczenie farmakologiczne.

Objawy podwyższonego cholesterolu we krwi

Warto mieć świadomość na temat podstawowych objawów podwyższonego cholesterolu we krwi. Choć schorzenie często daje nikłe i słabo zauważalne objawy, to jednak wybrane z nich da się dostrzec i powinni wzbudzić naszą uwagą. Do podstawowych z nich zaliczane są:

  • ból nóg;
  • blada i błyszcząca skóra na nogach i stopach;
  • powolne gojenie się ran;
  • ból w klatce piersiowej;
  • uczucie ciężkości nóg;
  • problemy z pamięcią i koncentracją;
  • nocne skurcze łydek;
  • lodowate stopy;
  • zmianie na poziomie oczu.

W przypadku ich wystąpienia warto niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i postawić na wykonanie badań diagnostycznych.

Zagrożenia związane z podwyższonym cholesterolem u osób starszych

Oczywiście wysoki poziom cholesterolu we krwi niesie ze sobą określone zagrożenia dla osób starszych. Przede wszystkim zalegający tłuszcz w naczyniach krwionośnych może prowadzić do miażdżycy. Choroba ta należy do największych zagrożeń osób po 40. roku życia i co roku zbiera śmiertelne żniwo na świecie. Inne groźne powikłania związane z podwyższonym poziomem cholesterolu to m.in.: niedokrwienie kończyn dolnych, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, zespól nerczycowy, choroba wieńcowa, stwardnienie tętnic, choroba alkoholowa, choroby wątroby; łuszczyca, niewydolność nerek, zwiększone ryzyko zawałów serca i udarów mózgu czy też ostre zapalenie trzustki. Każda z tych jednostek chorobowych może stanowić realne zagrożenie dla stanu zdrowia i życia osoby starszej.

Czynniki zwiększające poziom złego cholesterolu we krwi

Podwyższony cholesterol może być powodowany przez różnego rodzaju czynniki. U wybranych pacjentów ma to podłoże genetyczne. Wówczas diagnozowana jest hipercholesterolemia rodzinna. Podczas wywiadu lekarskiego specjalista powinien sprawdzić, czy pacjent zaliczany jest do grupy ryzyka.

Zdecydowanie częściej jednak za występowanie problemów z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi odpowiadają inne czynniki. Zaliczane są do nich:

  • brak aktywności fizycznej;
  • zła dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i produkty przetworzone;
  • nadwaga i otyłość;
  • siedzący tryb życia;
  • nadmierny stres;
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • upośledzenie wydalania cholesterolu z żółcią;
  • zaburzenia przemian metabolicznych;
  • choroby nerek;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca;
  • niedoczynność tarczycy.

Jak obniżyć cholesterol i utrzymać jego prawidłowy poziom u seniorów?

Istnieją określone sposoby, dzięki którym można skutecznie obniżyć cholesterol bez konieczności zażywania leków. Każdorazowo terapia rozpoczyna się od sposobów niefarmakologicznych. Medykamenty wdrażane są dopiero wtedy, kiedy podstawowe działania nie dają satysfakcjonujących efektów, a poziom cholesterolu wciąż pozostaje niebezpiecznie wysoki. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby niefarmakologiczne.

Zwiększona aktywność fizyczna

Oczywiście podstawą jest zwiększona aktywność fizyczna, która powinna być bezpośrednio dopasowana do potrzeb i możliwości osoby starszej. Wystarczy już nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt minut kilka razy w tygodniu, aby korzystnie wpłynęło to na stan zdrowia seniora i pomogło mu utrzymać cholesterol w normie. Starsze osoby z powodzeniem mogą postawić na takie aktywności jak: spacery w szybszym tempie, gimnastyka, pływanie, jazdę na rowerze, bieganie, czy też popularny nordic walking. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a każde ćwiczenia należy wykonywać z głową.

Zbilansowana dieta

Zdrowy tryb życia to nie tylko aktywność fizyczna, ale również odpowiednio przygotowana dieta. Ta powinna być przede wszystkim bogata w produkty takie jak: oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, odtłuszczone nabiały, świeże warzywa i owoce, orzechy, ryby (zawierają kwasy omega) i chude mięso. Jednocześnie z diety warto wyeliminować lub w znacznym stopniu ograniczyć: nasycone kwasy tłuszczowe (zawierają je produkty pochodzenia zwierzęcego), słodycze, nadmiar soli, produkty przetworzone, przekąski typu fast food, tłuste sery, podroby, żółtka jaj itp. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem. Prawidłowa dieta może okazać się kluczem do sukcesu przy wysokim cholesterolu.

Unikanie nadmiernego stresu

Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie nadmiernego stresu. Ten może prowadzić do nadużywania alkoholu i spożywania niezdrowych pokarmów. Ponadto przekłada się na zwiększoną produkcję złego cholesterolu. Seniorzy powinni unikać czynników powodujących u nich stres i niepokój. Ponadto rekomenduje się nauczanie się sprawdzonych technik relaksacyjnych oraz stosowanie ich w praktyce. W ten sposób można nie tylko rozładować napięcie, ale również obniżyć poziom cholesterolu i utrzymać w normie ciśnienie tętnicze.

Skończenie z nałogami

Osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy powinny skończyć z tymi nałogami. Palenie tytoniu negatywnie wpływa na produkcję dobrego cholesterolu, co utrudnia usuwanie z organizmu tego złego. Ponadto papierosy negatywnie wpływają na zdrowie pacjentów oraz mogą powodować poważne choroby, w tym m.in. raka. Alkohol zawiera w sobie sporo kalorii, co przy jego nadużywaniu pomoże podwyższać poziom trójglicerydów i sprzyjać występowaniu niebezpiecznej nadwagi lub otyłości. We wszystkim należy zachować umiar, a w przypadku problemów z cholesterolem warto wyeliminować alkohol ze swojego codziennego życia.

Walcz z otyłością i nadwagą

Otyłość i nadwaga mogą być spowodowane przez różne czynniki. Każdorazowo jednak negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie człowieka i sprzyjają problemom z cholesterolem. Obecnie otyłość również należy do chorób cywilizacyjnych, a jej korelacja z podwyższonym cholesterolem widoczna jest gołym okiem. W związku z tym warto postawić na zdrowy tryb życia i skuteczne metody walki z ponadprogramowymi kilogramami.

Stosowanie ziół i suplementów

Ostatnim ze sprawdzonych domowych sposobów jest postawienie na wybrane zioła i suplementy na ich bazie. Aktualne badania wykazują, że pozytywny wpływ na redukcję złego cholesterolu mają m.in.: imbir, czosnek, bergamotka, karczoch, nasiona babki płesznika i ostropest plamisty. Można zażywać je w naturalnej postaci lub też w formie herbat, naparów i suplementów. Dodatkowo dbanie o odpowiedni poziom witamin z grupy B i witaminy C, przekłada się na zwiększoną produkcję dobrego cholesterolu. Im go więcej, tym łatwiej radzić sobie z tym złym.

Leczenie farmakologiczne

Niestety czasami domowe sposoby nie są wystarczające. Wówczas należy sięgnąć po wsparcie farmakologiczne. Każdorazowo o zastosowaniu leków i ich wyborze decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań. Wszystko po to, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo osoby starszej. Podstawową grupę leków stosowanych w leczeniu podwyższonego cholesterolu stanowią statyny. Medyczna nazwa tej grupy środków to inhibitory reduktazy HMG-CoA. Dobierane są bezpośrednio do potrzeb pacjentów i należą do nich:

  • lowastatyna;
  • rosuwastatyna;
  • atorwastatyna;
  • simwastatyna.

Jeżeli statyny nie wykazują satysfakcjonującego działania, to można wdrożyć tzw. leki nowej generacji. Do nich zaliczane są inhibitory PCSK9, czyli: żywice jonowymienne, ezytymib i fibraty. Zazwyczaj przy podwyższonym cholesterolu leki należy przyjmować do końca życia. Ponadto pacjenci powinni pozostawać pod kontrolą lekarską i przeprowadzać regularne badania diagnostyczne. Wszystko po to, aby weryfikować skuteczność prowadzonej terapii i wprowadzać do niej ewentualne poprawki.

Podwyższony poziom cholesterolu a recepta online

Leczenie farmakologiczne podwyższonego cholesterolu ma charakter długotrwały. W związku z tym pacjent musi regularnie przyjmować leki. Dostęp do nich można zapewnić sobie w ramach recepty online, czyli zdalnej konsultacji medycznej oferowanej na https://nachorobe.pl/. Recepta online polega na wypełnieniu formularza medycznego i wskazaniu dotychczas przyjmowanego leku. Gdy opłacisz usługę, to nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli uzna to za wskazane, to wystawi e-receptę na zakup leków. E-recepta wydawana jest przy kontynuacji leczenia, a pierwsze przepisanie leku powinno odbyć się w gabinecie stacjonarnym. Leki przepisane na e-recepcie z powodzeniem kupisz w dowolnie wybranej aptece. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Na portalu https://nachorobe.pl/ zadbamy o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.