...
prawidłowe ciśnienie krwi

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi i od czego zależy?

Ciśnienie krwi to inaczej ciśnienie tętnicze. Tym mianem określa się to, z jaką siłą krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych w naszym organizmie. Ostateczny wskaźnik zależy od wielu czynników, a wiele osób zmaga się z takimi problemami, jak niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze. W tym artykule sprawdzimy, jakie są normy ciśnienia tętniczego krwi, a także, od czego ono zależy.
prawidłowe ciśnienie krwi

Czym jest ciśnienie krwi?

W dużym skrócie ciśnienie krwi to siła nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych w ludzkim organizmie. W całym procesie pracy serca, ciśnienie krwi ma różne wartości. Najwyższy poziom obserwuje się w momencie szczytowym prędkości wyrzutu krwi. To tzw. ciśnienie rozkurczowe lub systoliczne. Najniższy poziom obserwuje się tuż przed otwarciem zastawki. To ciśnienie rozkurczowe lub diastoliczne. Sprawdzenie wartości ciśnienia tętniczego dla tych dwóch momentów cyklu pracy serca pozwala lekarzowi na ocenę zdrowia pacjenta. Warto zwrócić uwagę na to, że ciśnienie krwi zależy m.in. od pory dnia, czy też wieku pacjenta.

Prawidłowe ciśnienie krwi – normy

Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz normy podane są w dokumentach publikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeprowadzając pomiar ciśnienia krwi, należy pamiętać o tym, że inne normy przedstawiają się w przypadku osób starszych, dzieci w wieku szkolnym, kobiet w ciąży, czy też cukrzyków.

Standardowe normy ciśnienia tętniczego krwi

Poniżej przedstawiamy standardowe normy dla oceny prawidłowego ciśnienia krwi u osób dorosłych. Pierwsza wartość przedstawia ciśnienie skurczowe, a druga wartość ciśnienie rozkurczu serca. Wyniki podawane są w mm Hg. Normy to:

  • optymalne ciśnienie krwi – 120/80 mm Hg;
  • ciśnienie normalne – 120-129/80-84 mm Hg;
  • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130-139/85-89 mm Hg;
  • nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia – 140-159/90-99 mm Hg;
  • nadciśnienie tętnicze drugiego stopnia – 160-179/100-109 mm Hg;
  • nadciśnienie tętnicze trzeciego stopnia – 180/110 mm Hg i więcej.

Określa się także tzw. izolowane nadciśnienie skurczowe. Występuje ono wtedy, gdy ciśnienie skurczu jest powyżej 140, a rozkurczu serca poniżej 90 mm Hg. Standardowo u kobiet obserwuje się nieco niższe ciśnienie, niż w przypadku mężczyzn.

Normy u osób starszych

Należy pamiętać o tym, że wraz z wiekiem ciśnienie tętnicze krwi może wzrastać wraz z wiekiem. To sprawia, że nieco inne kryteria oceny należy przyjąć u osób starszych. Jednocześnie wzrost ciśnienia tętniczego w tej grupie wiekowej nie dotyczy każdego pacjenta. W ramach terapii i zwiększenia kontroli, lekarz u osób do 80. roku życia stara się obniżyć ciśnienie skurczowe do poziomu 140-150 mm Hg lub poniżej 140 mm Hg. U pacjentów powyżej 80. roku życia wartość ciśnienia tętniczego krwi obniża się medykamentami do poziomu poniżej 150 mm Hg. Takie wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego uznaje się za prawidłowe.

Normy u cukrzyków

Jedną z chorób, która może powodować wysokie ciśnienie, jest cukrzyca. W związku z tym w tej grupie pacjentów przyjmuje się nieco wyższe normy. Za prawidłowe ciśnienie krwi uznaje się wówczas wyniki poniżej 130/85 mm Hg. Ze względu na realne zagrożenie zwiększenia sie problemów z ciśnieniem, diabetycy powinni postawić na regularne badania profilaktyczne pod okiem lekarza.

Normy w przypadku osób dorosłych z chorobami nerek

Podwyższone ciśnienie tętnicze obserwuje się także u pacjentów z chorobami nerek. Oni również powinni regularnie przeprowadzać pomiar ciśnienia tętniczego. Wynik nie powinien przekraczać normy 140/90 mm Hg. W tej grupie pacjentów taka wartość uznawana jest za prawidłową.

Normy dla dzieci w wieku szkolnym

Oczywiście w przypadku dzieci ciśnienie krwi również ma bardzo duże znaczenie dla komfortu ich życia i bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że prawidłowe wartości zmieniają się w zależności od wieku. Im dziecko starsze, tym wyższe powinno być ciśnienie. Przyjęte prawidłowe wskazania pomiaru ciśnienia krwi u dzieci to:

  • noworodki – 60–95/30–60 mm Hg;
  • niemowlęta – 90/60 mm Hg;
  • dzieci w wieku przedszkolnym – 95/60 mm Hg;
  • dzieci w wieku szkolnym – 100/60 mm Hg;
  • młodzież – 110/70 mm Hg.

Następnie pacjenci wchodzą w wiek dorosły i obejmują je normy dla osób dorosłych.

Normy dla kobiet w ciąży

Regularne badanie ciśnienia tętniczego jest bardzo ważne w przypadku kobiet w ciąży. Zbyt wysokie ciśnienie może powodować realne zagrożenie dla zdrowia pacjentki, a także nienarodzonego dziecka. Przyjmuje się, że maksymalna wartość nie powinna przekraczać 140/90 mm Hg. Jeżeli pacjentka cierpi na nadciśnienie tętnicze, to zadaniem lekarza jest zwiększenie kontroli nad schorzeniem i obniżenie wyników pomiarów do podanej wartości.

Od czego zależy wysokość ciśnienia tętniczego krwi?

Wartość ciśnienia krwi zależy od wielu czynników. Prawidłowe ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem pacjenta i jest to zjawisko naturalne. Kontrolowany wzrost ciśnienia związany jest ze zmianami, które zachodzą w naszym organizmie wraz z wiekiem. Ponadto wpływ na wzrost wartości ciśnienia tętniczego mają takie czynniki jak:

  • aktywność fizyczna;
  • palenie papierosów;
  • niezdrowa dieta;
  • nadmierny stres;
  • spożywanie dużej ilości soli;
  • picie napojów energetycznych;
  • picie dużej ilości kawy;
  • alkohol;
  • inne czynniki środowiskowe.

Problem nadciśnienia tętniczego może dotyczyć pacjentów z różnych grup wiekowych i nie wolno go bagatelizować. Realnym zagrożeniem jest także zbyt niskie ciśnienie.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Pomiary ciśnienia wykonuje się za pomocą ciśnieniomierza. To sprzęt, który znajduje się na wyposażeniu każdej przychodni lekarskiej. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń do domowego użytku. To wskazane w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym. Muszą one prowadzić dziennik pomiarów, który następnie weryfikowany jest przez lekarza prowadzącego. Obecnie na rynku dostępne są ciśnieniomierze elektroniczne, co ułatwia wykonanie pomiaru. Wystarczy zastosować się do wskazań producenta. Pacjent w trakcie pomiaru powinien znajdować się w pozycji siedzącej, a badanie wykonuje się po kilku minutach odpoczynku. Wykonanie pomiaru bezpośrednio po aktywności fizycznej zakłamuje wynik i zwiększa ciśnienie. Podczas badania ręka powinna być oparta o blat, a ciśnieniomierz zakłada się na ręce na wysokości serca. Pomiar przeprowadza się w spokojnych warunkach, a pacjent powinien powstrzymać się wówczas od nadmiernych ruchów, czy też rozmowy. Każda taka czynność zaburza wynik badania.

Niskie ciśnienie – objawy

Realne zagrożenie dla zdrowia pacjenta stanowi niskie ciśnienie krwi. Charakterystyczne objawy dla tego stanu to m.in.: osłabienie organizmu, nadmierna senność, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, szum w uszach, mroczki przed oczami, zaburzenia rytmu serca, złe samopoczucie, brak energii, zawroty głowy, omdlenia, czy też nocne poty. Jeżeli zaobserwujesz u siebie wybrane z powyższych objawów, to postaw na kontrolę lekarską.

Niedociśnienie krwi może być powodowane przez różnego czynniki. Wśród nich wymienia się m.in. mało elastyczne naczynia krwionośne, co utrudnia przepływ krwi. Ponadto niskie ciśnienie może być efektem różnych jednostek chorobowych, w tym m.in.: niedoczynności tarczycy, zaburzeń rytmu serca, anemii, odwodnienia, czy też niedoczynności tarczycy. Sporadycznie jest to skutek uboczny przyjmowania wybranych środków farmakologicznych. W każdym przypadku pacjent powinien postawić na profesjonalną konsultację medyczną i zweryfikować stan swojego zdrowia.

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Zdecydowanie częściej diagnozuje się nadciśnienie tętnicze. Jeżeli ma charakter krótkotrwały i wynika z chwilowego stresu lub aktywności fizycznej, to nie stanowi powodu do niepokoju. Ten pojawia się wtedy, gdy o nadciśnieniu tętniczym mówimy w dłuższej perspektywie. Objawy charakterystyczne dla nadciśnienia to m.in.: zaburzenia widzenia, szumy uszne, zaburzenia snu, nudności, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, omdlenia, zawroty głowy, zwiększona potliwość, pulsujące bóle głowy i osłabienie organizmu.

Nadciśnienie tętnicze może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Najczęściej jest uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami organizmu. Nabyte nadciśnienie wiąże się z występowaniem takich jednostek chorobowych jak: choroby nerek, tętnic, wrodzone zwężenie aorty, obturacyjny bezdech senny, schorzenia gruczołów dokrewnych, układu nerwowego, czy też nadmierny stres. Problemy z ciśnieniem pojawiają się także u osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i papierosów.

Dlaczego warto kontrolować swoje ciśnienie krwi?

Regularna kontrola wartości ciśnienia tętniczego pomaga w szybkim wyłapaniu ewentualnych nieprawidłowości. Te mogą wskazywać na występowanie w organizmie różnych chorób. Czasami jednak wystarczy wprowadzenie małych zmian do codziennego życia, aby przywrócić prawidłowe ciśnienie krwi. Nadciśnienie tętnicze uznawane jest za poważny problem XXI wieku w krajach rozwiniętych i może powodować występowanie takich chorób jak: uszkodzenia narządu wzroku, uszkodzenia nerek, miażdżycę, niewydolność serca, udar mózgu, rozwarstwienie aorty, czy też zawał. Skalę problemu dodatkowo zwiększa fakt, że nawet 30% dorosłych osób żyje z niezdiagnozowanym i nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Niestety to cichy zabójca. Szacuje się, że choroba ta może skrócić życie człowieka nawet o 20 lat. Właśnie dlatego warto postawić na badania profilaktyczne i dbać o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego serca.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Podstawą do skutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego jest diagnostyka. Lekarz powinien przeprowadzić dokładne badania. Następnie na ich podstawie dokonuje się oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Ponadto określa się ewentualne powikłania narządowe, jeżeli już występują u pacjenta. Na podstawie tego dobiera się odpowiednie leki, których zadaniem jest obniżenie wartości ciśnienia tętniczego i zwiększenie nad nim kontroli. W ramach leczenia stosuje się środki farmakologiczne oraz zmiany w codziennym życiu pacjenta.

Jak zmniejszyć ciśnienie krwi bez leków?

Niewielkie nadciśnienie tętnicze można zmniejszyć bez pomocy środków medycznych. W tym celu stosuje się przede wszystkim zmiany w stylu życia pacjenta. Jeżeli te nie dadzą zamierzonych efektów, to dopiero wtedy wdraża się leki. Podstawowe zmiany obejmują:

  • wprowadzenie zdrowszej diety;
  • unikanie soli w posiłkach;
  • redukcję masy ciała;
  • ograniczenie spożywanego alkoholu;
  • wyeliminowanie papierosów i innych używek;
  • redukcję stresu;
  • zwiększoną aktywność fizyczną dopasowaną do sytuacji pacjenta.

To wszystko może korzystnie obniżyć wartości ciśnienia do pożądanych norm. Jeżeli po kilku tygodniach zmiany te nie przyniosą zamierzonych rezultatów, to zadaniem lekarza jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Podstawą jest dobranie takich dawek leków, które zwiększą kontrolę nad ciśnieniem i nie wpłyną negatywnie na układ krążenia pacjenta oraz pozwolą mu na normalne życie. Szczegółowa analiza i przepisanie leków odbywają się w gabinecie lekarskim. W trakcie terapii może być konieczna zmiana leków. Dzieje się tak wtedy, gdy przy regularnych pomiarach pojawią się nieprawidłowe wartości.

Recepta online w przypadku problemów z ciśnieniem

Leczenie nadciśnienia tętniczego może wymagać długotrwałego przyjmowania leków i regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty. Jeżeli farmakoterapia pozwala na właściwą kontrolę schorzenia, to przepisanie kolejnych dawek leków może odbyć się zdalnie. Dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas i zapewnisz sobie dostęp do medykamentów w każdych warunkach. Recepta online to usługa przygotowana na portalu https://nachorobe.pl/. Polega na wypełnieniu formularza medycznego, a także na wskazaniu dotychczas przyjmowanych preparatów. Po opłaceniu recepty online nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli będzie to uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup leków. Dokument ten z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. W Twoim imieniu mogą to zrobić również osoby bliskie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z usług na portalu https://nachorobe.pl/. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.