Powszechny problem medyczny
Na samym początku warto zastanowić się nad skalą problemu, jakim jest nadciśnienie tętnicze. Schorzenie diagnozowane jest na dużą skalę w krajach rozwiniętych, a badania przeprowadzone w Polsce wskazują na to, że tylko w naszym kraju problem ten może dotyczyć około 10 milionów osób. To olbrzymia skala, a nieleczone lub niewłaściwie leczone wysokie ciśnienie krwi może powodować poważne powikłania, a także obniżenie sprawności seksualnej.
Czy leki na nadciśnienie wpływają na erekcję?
W leczeniu nadciśnienia tętniczego wykorzystuje się różne grupy leków. Zazwyczaj stosuje się terapię łączoną, w której skład wchodzą środki farmakologiczne z różnych grup. W ten sposób zwiększa się skuteczność działania terapeutycznego farmakoterapii. Podstawowe preparaty wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia tętniczego to:
- leki moczopędne (diuretyki tiazydowe);
- blokery kanałów wapniowych;
- β-blokery (blokery receptorów β);
- blokery receptora angiotensynowego;
- inhibitory konwertazy angiotensyny.
Po zastosowaniu wybranych z nich obserwuje się obniżony popęd seksualny, czy też zaburzenia erekcji. Badania na ten temat wciąż są prowadzone, ponieważ na tym etapie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zaburzenia te powodują tylko stosowane leki, czy jednak to nadciśnienie tętnicze wpływa na nie w większym stopniu jako jednostka chorobowa.
Leki hipotensyjne obniżające sprawność seksualną
Grupa leków hipotensyjnych zaliczana jest do tych starszej generacji. Wśród nich znajdują się m.in. β-adrenolityki (np. atenolol). Ich regularne stosowanie może przekładać się na obniżenie sprawności seksualnej u mężczyzn. Nie jest to jednak reguła i dużo zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentów. Dla przykładu nebiwolol zaliczany do tej grupy może wykazywać korzystne działanie i pomagać w walce z nadciśnieniem przy zachowaniu wysokiej sprawności seksualnej pacjentów.
Kolejną grupą leków wpływających negatywnie na libido są diuretyki tiazydowe, czyli leki moczopędne. Uwagę należy zwracać także w przypadku stosowania klonidyny. Jeżeli w trakcie terapii pacjent zaobserwuje negatywny wpływ leczenia na swoje życie seksualne, to warto czym prędzej skonsultować się z lekarzem. Wskazana może być zmiana preparatu, który nie będzie powodował takich skutków ubocznych.
Leki nowej generacji działają neutralnie
Obecnie w leczeniu nadciśnienia najczęściej stosuje się leki hipotensyjne nowej generacji, które mają neutralne działanie na sferę seksualną pacjenta. Większych zmian w tym zakresie nie powinny wprowadzać:
- inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEi);
- antagoniści kanałów wapniowych;
- antagoniści receptora angiotensyny II (ARB);
- antagoniści receptorów α1-adrenergicznych (doksazosyna).
Blokery receptora angiotensyny II
Szczególny przypadek stanowią tu blokery receptora angiotensyny II. Jest to związane z tym, że ma ona wpływ na szybsze ustąpienie erekcji. Podczas stosowania blokerów erekcję można utrzymać dłużej, co może korzystnie przekładać się na satysfakcję obu stron ze stosunku płciowego i ograniczać u mężczyzn występowanie problemów natury psychicznej. Dobrze dobrany lek nie tylko obniża ciśnienie tętnicze, ale pozwala na kontynuowanie aktywności seksualnej. Wszystkie leki stosowane w leczeniu nadciśnienia powinny być przyjmowane w konsultacji z lekarzem i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Mogą powodować inne skutki uboczne, a pacjent powinien mieć wiedzę na ich temat.
Nadciśnienie a pogorszenie dopływu krwi do narządów
Choroba wraz z rozwojem może prowadzić do zmian w obrębie naczyń krwionośnych. To one odpowiadają za rozprowadzanie krwi po różnych częściach organizmu oraz za jego prawidłowe funkcjonowanie. Niekorzystne zmiany w naczyniach mogą spowodować ograniczony dopływ krwi do narządów płciowych, co wywołuje zaburzenia erekcji. To od dopływu krwi do męskiego członka zależy to, czy erekcja powstanie i jak długo się utrzyma.
W związku z tym w określonych przypadkach przy nadciśnieniu tętniczym lub chorobach takich jak: miażdżyca, lub choroba niedokrwienna serca, obserwuje się występowanie zaburzeń erekcji u mężczyzn. Może to dotyczyć braku jej występowania lub krótszym czasie jej trwania (w porównaniu do stanu przed chorobą).
Jak dochodzi do erekcji?
Warto zastanowić się nad tym, jak w prawidłowo funkcjonującym organizmie dochodzi do mechanizmu erekcji. W momencie podniecenia seksualnego następuje wzmożony dopływ krwi do członka, w którym znajdują sie dwa ciała jamiste, Za pomocą tętniczek transportowana jest krew i dochodzi do ich rozszerzenia, dzięki czemu napełniają się puste przestrzenie ciał jamistych i następuje erekcja. Jeżeli na poziomie naczyń krwionośnych występują jakiekolwiek nieprawidłowości, to mamy do czynienia z zaburzeniami erekcji.
Przykładowe zmiany naczyń krwionośnych
U mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym obserwuje się różnego rodzaju zmiany w obrębie naczyń krwionośnych, które zaburzają prawidłową cyrkulację krwi po organizmie i ograniczają ich dopływ do męskiego członka, co może powodować zaburzenia erekcji. Przykładowe z nich to zmiany miażdżycowe takie jak stwardnienie tętnic, czy też ich zwężenie. Im mniejsza ilość krwi dopływa do członka, tym trudniej doprowadzić do uzyskania wzwodu nawet w przypadku intensywnej stymulacji seksualnej. Jeżeli już dojdzie do wzwodu, to mogą pojawić się problemy z utrzymaniem erekcji. Powoduje to wyraźne ograniczenie aktywności seksualnej mężczyzn, a także może prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej.
Wsparcie medyczne w uzyskaniu erekcji
Podczas terapii nadciśnienia tętniczego możliwe jest stosowanie środków, które stosowane są w leczeniu zaburzeń erekcji. Wszystko po to, aby poprawić sprawność seksualną pacjenta. Decyzja o wprowadzeniu tego typu środków farmakologicznych powinna zostać podjęta w konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz seksuologiem. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko zmiany działania leków przeciwnadciśnieniowych oraz zredukować ewentualne działania niepożądane.
Problemy z erekcją mogą być objawem nadciśnienia tętniczego
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że problemy z erekcją i pogorszona jakość życia seksualnego mogą być objawami rozwijającego się nadciśnienia tętniczego. Objawy te często przypisywane są innym schorzeniom, czy też problemom o podłożu stresowym, a ich przyczyna może tkwić gdzie indziej. Właśnie dlatego niezbędne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych w celu szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Najnowsze badania potwierdzają, że zaburzone funkcje seksualne dotyczą nawet 50% mężczyzn zmagających się z nadciśnieniem tętniczym.
Nadciśnienie a obniżone libido
Problem z erekcją to nie jedyny problem z obszaru sfery seksualnej, jeżeli chorujesz na nadciśnienie. Libido również może wyraźnie osłabnąć. U pacjentów obserwuje się obniżenie libido, zmniejszony popęd seksualny, a także zaburzenia wytrysku. Może to być związane bezpośrednio z obniżeniem poziomu testosteronu, co jest jednym z objawów nadciśnienia tętniczego u mężczyzn. Ma to negatywny wpływ na życie seksualne osoby chorej, a także w wyraźny sposób może obniżać libido. Zaburzenia hormonalne to tylko jedno z potencjalnych powikłań związanych z leczeniem nadciśnienia tętniczego.
Ryzyko wystąpienia problemów natury psychicznej
Niestety pacjenci często wpadają w błędne koło, gdy jednocześnie w ich sytuacji występują podwyższone ciśnienie oraz zaburzenia libido. Z jednej strony borykają się z problemami w sferze seksualnej wynikającymi ze zwiększonego ciśnienia tętniczego. Każda ewentualna wpadka w trakcie zbliżenia, niemożliwość utrzymania erekcji, czy też przedwczesny wytrysk to sytuacje, które niekorzystnie wpływają na psychikę mężczyzny. Wówczas pacjent świadomie wycofuje się z aktywności seksualnej, co negatywnie wpływa na jego relacje z partnerką, a także pogorszenie jakości życia i ogólne niezadowolenie. W skrajnych przypadkach zaburzona sprawność seksualna i poczucie wstydu mogą powodować problemy psychiczne, w tym nawet depresję.
Czy nadciśnienie tętnicze wpływa na seks u kobiet?
Oczywiście nie tylko mężczyźni borykają się z problemem nadciśnienia tętniczego, choć to oni stanowią główną grupę pacjentów. Potencjalny spadek libido obserwowany jest także w przypadku kobiet z tym schorzeniem. Zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy u kobiet przekłada się na pogorszone ukrwienie stref erogennych. Dotyczy to przede wszystkim łechtaczki i pochwy. Objawami tego stanu są m.in.: trudności w osiągnięciu podniecenia i orgazmu, suchość pochwy powodująca dyskomfort lub ból w trakcie stosunku, czy też mniejsze potrzeby seksualne.
Z niektórymi z tych problemów można poradzić sobie za pomocą dedykowanych lubrykantów, czy też wydłużonej gry wstępnej. Choć nadciśnienie tętnicze bardziej wpływa na męską potencję, to jednak może powodować problemy także u kobiet.
Co może pomóc w walce z obniżoną sprawnością seksualną?
Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań medycznych decyduje o tym, jakie leczenie zastosować w przypadku nadciśnienia tętniczego. Zawsze pod uwagę bierze potrzeby pacjentów oraz stan ich zdrowia. Poza farmakologią, rekomenduje się wprowadzenie określonych zmian w stylu życia, które mogą korzystnie przełożyć się na utrzymanie satysfakcjonującej sprawności seksualnych. Oprócz przyjmowania leków warto postawić na:
- zwiększoną aktywność fizyczną;
- odstawienie alkoholu i papierosów;
- zmianę diety na zdrowszą, z mniejszą ilością soli oraz bez żywności przetworzonej;
- ograniczenie stresu.
To podstawowe aspekty, które korzystnie przełożą się na zdrowie pacjenta i pomogą mu w utrzymaniu ciśnienia tętniczego w normie. W takiej sytuacji dużo łatwiej o zachowanie wysokiej sprawności seksualnej i długiej erekcji.
Za problem nie zawsze odpowiada nadciśnienie tętnicze
Zaburzenia seksualne, w tym problemy z erekcją, nie zawsze muszą wynikać z nadciśnienia tętniczego. Każdorazowo powinny być przeprowadzane szczegółowe badania, aby wskazać na realną przyczynę problemu. Niepokojące objawy mogą być związane ze stosowaniem leków na inne poważne choroby, trudną życiową sytuacją pacjenta, nadmiernym stresem, a także rozwojem innych schorzeń. Mogą powodować je choroby serca, zaburzenia psychiczne lub zakażenia. Zaburzenia erekcji u mężczyzn obserwuje się m.in. u pacjentów, którzy przyjmują leki stosowane przy chorobie wieńcowej.
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza
Kluczem do utrzymania satysfakcji z życia seksualnego jest postawienie prawidłowej diagnozy. Jeżeli w Twoim przypadku pojawią się jakiekolwiek symptomy problemów sfery seksualnej, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Choć początkowo może wydawać się to wstydliwe, to jednak profesjonalne wsparcie pomoże Ci zachować zdrowie seksualne i psychiczne, a także pożądaną jakość życia.
Leki na nadciśnienie a recepta online
Leczenie nadciśnienia tętniczego może wymagać przyjmowania środków farmakologicznych w dłuższej perspektywie. W ramach kontynuacji dostępu do leków w terapii pacjenci mogą skorzystać ze zdalnej konsultacji medycznej w formie recepty online. To rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić czas i nerwy. Recepta online polega na wypełnieniu formularza medycznego oraz wskazaniu przyjmowanych dotychczas preparatów. Usługa dostępna jest na naszym portalu https://nachorobe.pl/. Po jej opłaceniu nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli jest ku temu wskazanie medyczne, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup konkretnych leków.
E-receptę możesz zrealizować w dowolnie wybranej aptece. Nasi lekarze każdorazowo na pierwszym miejscu stawiają Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeżeli w trakcie terapii zauważysz niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.