Czy po 40-stce wciąż można zajść w ciążę?
Przy wyborze metod zapobiegania ciąży po 40. roku życia najważniejsza jest świadomość tego, że wówczas również istnieje spore ryzyko zajścia w ciążę. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentki i jej uwarunkowań genetycznych i hormonalnych, ciąża możliwa jest nawet do 55. roku życiu lub dłużej. Jednocześnie im kobieta starsza, tym większe jest ryzyko poronienia. Mimo obniżonego libido u kobiet po 40 roku życia, nie warto rezygnować ze sprawdzonej metody antykoncepcji. Zajście w ciążę wciąż jest jak najbardziej realne.
Kiedy przestać stosować antykoncepcję hormonalną?
Przyjmuje się, że odstawienie antykoncepcji powinno nastąpić po około roku od ostatniej miesiączki. Zwykle występuje to w okresie od 45. do 55. roku życia kobiety. Ze względu na większą świadomość kobiet, ewolucję ich organizmów, a także postęp w medycynie, czas ten stopniowo się wydłuża.
Jakie metody antykoncepcji hormonalnej stosować po czterdziestce?
Wybór określonej metody antykoncepcji hormonalnej u kobiet po 40 roku życia zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć indywidualne predyspozycje pacjentki, stan zdrowia, a także dotychczasową historię stosowania środków antykoncepcyjnych. Każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Metoda dobierana jest w sposób indywidualny.
Tabletki antykoncepcyjne – czy są bezpieczne po czterdziestce?
Bez dwóch zdań w ramach antykoncepcji hormonalnej największą popularnością w Polsce cieszy się stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. Zgodnie z prowadzonymi badaniami medycznymi nie ma żadnych przeciwwskazań do wyboru tej metody u kobiet po czterdziestce. Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej to wygodne rozwiązanie, które z dużą skutecznością zmniejsza ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Ponadto w wybranych przypadkach stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może przełożyć się na poprawę regularności miesiączek, zmniejszenie ryzyka raka endometrium i raka jajnika oraz zmniejszenie ich bolesności.
Odpowiednio dobrana antykoncepcja hormonalna łagodzi pierwsze objawy przekwitania, co również nie jest bez znaczenia. Poniżej przedstawiono i krótko scharakteryzowano wybrane metody antykoncepcji hormonalnej, które rekomendowane są kobietom po przekroczeniu 40 roku życia.
Pigułki antykoncepcyjne dwuskładnikowe do 50 roku życia
U kobiet do 50 roku życia rekomendowana jest antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa. Dobrym wyborem są tabletki zawierające niewielkie ilości substancji aktywnych takich jak: etynyloestradiol (syntetyczny odpowiednik estrogenu) oraz noretysteron (syntetyczny odpowiednik progesteronu) lub lewonorgestrel. Przykładowe preparaty farmakologiczne z tej grupy to m.in.: Logynon i Microgynon. Zgodnie z wytycznymi medycznymi, tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe powinny być stosowane tylko u kobiet poniżej 50 roku życia.
Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne po 50 roku życia
Po przekroczeniu 50 roku życia lepszym i bezpieczniejszym wyborem dla kobiety są tabletki jednoskładnikowe. Jak sama nazwa wskazuje, w swoim składzie mają tylko jeden składnik i jest to progestagen. Tego typu tabletka antykoncepcyjna wykazuje wysoką skuteczność działania i jest bezpieczna dla organizmu kobiety. Należy jednak pamiętać o tym, że antykoncepcja hormonalna w dowolnej postaci powinna być stosowana u kobiet tylko do 55 roku życia.
Krążki dopochwowe
Wśród metod rekomendowanych u kobiet do 50 roku życia znajdują się krążki dopochwowe lub inaczej pierścień dopochwowy. To środek hormonalny, który umieszcza się w pochwie pacjentki. Wykazuje działanie przez 21 dni, po czym należy sobie zrobić tygodniową przerwę. Następnie można wykorzystać kolejny krążek. Jego działanie polega na zapobieganiu owulacji, przez co wykazuje dużą skuteczność zapobiegania ciąży. Przed okres trzech tygodni pierścień dopochwowy oddaje do organizmu niewielkie ilości syntetycznych hormonów.
Plastry antykoncepcyjne
Kolejną sprawdzoną metodą wśród kobiet do 50 roku życia są plastry antykoncepcyjne. Cenione są za wygodę ich użytkowania. Plaster wystarczy przykleić na skórę pacjentki. Następnie zawarte w nim syntetyczne hormony stopniowo oddawane są do organizmu. Działanie dobrze przyklejonego plastra trwa 7 dni, a zgodnie z prowadzonymi badaniami metoda ta należy do najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie antykoncepcji hormonalnej.
Zastrzyki antykoncepcyjne
Zastrzyki antykoncepcyjne to kolejna skuteczna metoda zapobiegania ciąży, która rekomendowana jest wśród kobiet przed ukończeniem 50 roku życia. Przede wszystkim to wygodne rozwiązanie, ponieważ pacjentka nie musi pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, czy też o zmienianiu plastra. Zawarte w zastrzyku hormony wykazują działanie przez trzy miesiące. Zastrzyk musi być podany przez specjalistę.
Wkładka wewnątrzmaciczna
Ciekawym wyborem kobiet, które nie chcą zajść w ciążę i jednocześnie nie chcą zrezygnować z aktywności seksualnej, jest zastosowanie wkładki domacicznej. Przyjmuje się, że optymalnym momentem jej założenia jest 45. rok życia kobiety. Odpowiednio założona może swobodnie być wykorzystywana do 55. roku. Wówczas należy ją usunąć. Wkładki domaciczne należy stosować odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko występowania ewentualnych skutków ubocznych w postaci infekcji intymnych.
Implant antykoncepcyjny
Do 55. roku życia z powodzeniem można stosować także nowoczesne implanty antykoncepcyjne. To nic innego jak niewielki pręcik, który stopniowo uwalnia progestagen. Implant umieszczany jest w pochwie pacjentki i jego zadaniem jest zahamowanie owulacji, a także zagęszczenie śluzu szyjki macicy. Dzięki temu plemniki mają utrudnione zadanie, jeżeli chcą dostać się do komórki jajowej. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zajścia w ciążę.
Czy można stosować antykoncepcję awaryjną?
Oczywiście kobiety po czterdziestce mogą stosować także antykoncepcję awaryjną. To rozwiązanie, które wykorzystywane jest w sytuacjach awaryjnych. Dotyczy to przede wszystkim odbycieaniezabezpieczonego stosunku płciowego lub sytuacji, w której standardowo stosowana metoda zawiodła. Dzieje się tak, gdy pacjentka nie przyjmie na czas antykoncepcji hormonalnej lub w trakcie stosunku płciowego dojdzie do pęknięcia, lub zsunięcia się prezerwatywy.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej?
Przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej należy przeprowadzić dokładne badania. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko występowania poważnych powikłań lub zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Poniżej przedstawiamy określone przeciwwskazania do stosowania hormonalnych metod zapobiegania ciąży:
- choroby onkologiczne;
- ciężkie schorzenia wątroby;
- nowotwory zależne od estrogenów (np. rak piersi);
- otyłość pacjentki;
- zwiększone ryzyko zakrzepów;
- niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych;
- uzależnienie od tytoniu;
- długotrwałe unieruchomienie pacjentki;
- nadciśnienie tętnicze;
- inne poważne choroby przewlekłe.
Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko występowania u pacjentki zakrzepów krwi, które mogą być powodowane przez antykoncepcję hormonalną. W związku z tym antykoncepcja po 40 powinna być przyjmowana bardzo odpowiedzialna i pod kontrolą lekarską.
Czy antykoncepcja hormonalna powoduje skutki uboczne?
Pacjentka w każdym wieku powinna mieć świadomość tego, że antykoncepcja hormonalna może powodować ryzyko występowania skutków ubocznych. Ich skala oraz rodzaj zależą od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Oczywiście działania niepożądane nie pojawiają się w każdym przypadku. Przykładowe z nich to m.in.:
- wahania masy ciała (głównie wzrost);
- wyraźny spadek libido;
- bolesność piersi;
- nudności;
- wahania nastroju;
- problemy ze strony układu pokarmowego;
- zwiększona krzepliwość krwi.
Jeżeli skutki uboczne powodują wyraźny niepokój pacjentki i uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie, to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem prowadzącym.
Antykoncepcja mechaniczna po czterdziestce
Niezależnie od tego, czy kobieta stosuje inne metody zabezpieczeń, czy nie, warto postawić na antykoncepcję mechaniczną. Tu podstawę stanowią prezerwatywy. Prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale równie skutecznie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentki. Warto, aby kobieta zawsze miała przy sobie prezerwatywę. Ta okaże się ratunkiem w sytuacji, gdy tej nie będzie miał jej partner seksualny.
Antykoncepcja niehormonalna po czterdziestce
Oczywiście po 40 roku życia u kobiet można stosować również antykoncepcję niehormonalną. Jak sama nazwa wskazuje, jej działanie nie opiera się na syntetycznych hormonach. Rekomendowanym sposobem są metody barierowe. Ich zadaniem jest stworzenie skutecznej bariery, która uniemożliwi połączenie się plemnika z komórką jajową pacjentki i jednocześnie nie dojdzie wówczas do zapłodnienia.
Jeżeli kobieta jest bardzo aktywna seksualnie, to wówczas stosuje się długotrwałe metody zapobiegania ciąży. Jedną z nich jest wkładka domaciczna pozbawiona hormonów, czyli tzw. spirala. Odpowiednio założona wykazuje wysoką skuteczność działania nawet do 5 lat. W przypadku pań, które współżyją rzadko, można stosować doraźną antykoncepcję niehormonalną. Wśród tych rozwiązań wymienia się m.in. kapturek dopochwowy, czy też kapturek naszyjkowy. Dodatkowym wsparciem mogą być chemiczne środki plemnikobójcze, które stosuje się przed każdym współżyciem.
Czy warto stosować naturalne metody antykoncepcji po 40?
Wśród metod antykoncepcji wymienia się również te naturalne. Oczywiście nie są one najlepszym rozwiązaniem wśród kobiet po 40. roku życia, ponieważ są najmniej skuteczne. Ich stosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zajścia w ciążę. Ponadto u kobiet po czterdziestce z większą częstotliwością obserwuje się występowanie nieregularnych krwawień. To sprawia, że jeszcze trudniej precyzyjnie określić dni płodne i dni niepłodne. W konsekwencji wraz z wiekiem stosowanie naturalnych metod antykoncepcji cechuje się mniejszą skutecznością. Wyższa obserwowana jest u młodych kobiet, jednak i u nich naturalne metody nie należą do rekomendowanych przez lekarzy. Wszystko dlatego, że są najmniej skuteczne.
Jaką metodą ostatecznie wybrać?
Ostateczny wybór metody antykoncepcyjnej u kobiet po 40 roku życia nie należy do najprostszych. Wszystko dlatego, że na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Kluczem jest to, aby wybrać metodę dopasowaną do stanu zdrowia pacjentki, a także jej aktualnych potrzeb. Dużą uwagę należy zwrócić na to, aby zminimalizować czynniki ryzyka występowania działań niepożądanych i innych niepokojących objawów ze strony organizmu pacjentki. Dana metoda powinna być dobrana do wieku dojrzałych kobiet, ich predyspozycji oraz historii stosowania antykoncepcji. Ginekolog bierze to pod uwagę i dobiera metodę, a także preparat w sposób indywidualny. Tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży, a także zwiększyć bezpieczeństwo pacjentki. Standardowo rekomenduje się połączenie antykoncepcji hormonalnej z mechaniczną. Dzięki temu zabezpiecza się nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Antykoncepcja po 40 a recepta online
Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy usługę recepta online. To rozwiązanie dla kobiet, które chcą przedłużyć dostęp do przyjmowanego środka antykoncepcyjnego. Wystarczy skorzystać z recepty online, wypełnić formularz medyczny i opłacić usługę. W odpowiedzi na to nasz specjalista zapozna się ze zgłoszeniem pacjentki. Jeżeli będzie to uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup preparatu. E-recepta z powodzeniem może być zrealizowana w dowolnie wybranej aptece. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Zespół https://nachorobe.pl/ zawsze na pierwszym miejscu stawia zdrowie i bezpieczeństwo pacjentki.