Nie każdy katar to zapalenie zatok
Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, ze nie każdy katar od razu świadczy o zapaleniu zatok. Niestety schorzenie te często są ze sobą mylone przez pacjentów, którzy nie decydują się na poradę lekarską. To błąd. O ile ze zwykłym katarem poradzimy sobie bez większego problemu we własnym zakresie na bazie ogólnodostępnych preparatów, tak leczenie zapalenia zatok wymaga wsparcia lekarskiego.
Jak we własnym zakresie spróbować odróżnić katar od zapalenia zatok?
Przed podjęciem analizy warto zastanowić się nad tym, jakie objawy dają jedno i drugie schorzenia. Już tu widać różnicę. W przypadku kataru pojawia się przede wszystkim przezroczysta wydzielina z nosa i objaw ten utrzymuje się do siedmiu dni. Katarowi nie towarzyszą dodatkowe dolegliwości bólowe, czy też gorączka. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zapalenia zatok. Wówczas pojawiają się: charakterystyczna wydzielina o zmienionej barwie (żółta lub zielona), gorączka, ból w okolicy czoła. Samo zapalenie trwa zazwyczaj powyżej tygodnia i jest bardziej uciążliwe dla pacjenta. Ostateczna diagnoza powinna być stawiana przez lekarza na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i dodatkowych badań, jeżeli będą one konieczne.
Jak radzić sobie ze zwykłym katarem?
Zwykły katar nie powinien być dużym powodem do obaw. Wszystko dlatego, że należy on do najczęstszych objawów, gdy pojawia się infekcja błony śluzowej nosa i górnych dróg oddechowych. Znaczny wzrost zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Choć katar bywa uciążliwy, to odpowiednio szybko wdrożone leczenie może przynieść natychmiastową ulgę. W przypadku kataru rekomenduje się pacjentom takie środki jak:
- inhalacje;
- krople do nosa;
- spraye do nosa;
- leki przeciwobjawowe.
Tego typu infekcja powinna zakończyć się w ciągu tygodnia. Jeżeli katar przybiera na sile, utrzymuje się dłużej i nieżyt nosa negatywnie wpływa na Twoje funkcjonowanie, to skontaktuj się z lekarzem. Być może podłoże infekcji jest poważniejsze i niezbędne jest wdrożenie preparatów dostępnych na receptę. W dalszej części tekstu skupimy się bardziej na zapaleniu zatok, jego rodzajach, powodach oraz postępowaniu w przypadku leczenia.
Zapalenie zatok – poważniejszy problem zdrowotny
O ile katar nie jest niczym niepokojącym, to jednak występowanie zapalenia zatok może być zdecydowanie groźniejsze. Mianem tej choroby określa się stan zapalny, który dotyka dowolnych zatok w naszym organizmie. Ze względu na ich ilość oraz styczność człowieka z bakteriami, grzybami i wirusami, każdego dnia narażeni jesteśmy na zachorowanie. W organizmie każdego z nas znajdują się:
- zatoki przynosowe;
- zatoki klinowe;
- zatoki szczękowe;
- zatoki sitowe;
- zatoki czołowe.
Przy stanie zapalnym pojawia się nie tylko ból zatok, ale również dodatkowe dolegliwości, w tym ból głowy, gorączka i pogorszone samopoczucie. Leczenie polega nie tylko na łagodzeniu dolegliwości, ale także wyeliminowaniu przyczyny choroby, a ta może być różna.
Przyczyny zapalenia zatok
Przyczyną zapalenia zatok mogą być różne szkodliwe drobnoustroje. Biorąc to pod uwagę, wyróżnia się takie rodzaje schorzenia jak:
- bakteryjne zapalenie zatok;
- grzybicze zapalenie zatok;
- wirusowe zapalenie zatok;
- alergiczne zapalenie zatok.
W polskich warunkach za problemy z zatokami najczęściej odpowiadają wirusy, które odpowiadają również za szerzenie się grypy i przeziębienia. To m.in. adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy i wirusy grypy. Zdecydowanie rzadziej diagnozuje się stan zapalny wywołany infekcją bakteryjną lub grzybiczą.
Ponadto choroba może być wywoływana przez skrzywienie przegrody nosowej, co zwiększa ryzyko. Wówczas wymaga się leczenia operacyjnego, aby wyeliminować ten problem. Wpływ na zwiększone ryzyko zachorowania ma regularne narażanie organizmu na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia. Gdy choroba przejdzie w stan przewlekły, to wówczas nawraca z dużą regularnością. Walka ze schorzeniem może wymagać cyklicznego przyjmowania środków medycznych, które mogą zostać przepisane zarówno w ramach stacjonarnej wizyty lekarskiej, jak i podczas zdalnej konsultacji medycznej i e-recepty na naszym portalu https://nachorobe.pl/.
Dodatkowy podział ze względu na rodzaje zatok i stopień nasilenie objawów
Ponadto w medycynie stosuje się podział rodzajów schorzenia ze względu na to, jakie zatoki podlegają infekcji. W związku z tym wyróżnia się:
- zapalenie zatok przynosowych;
- zapalenie zatok szczękowych;
- zapalenie zatok czołowych;
- zapalenie zatok klinowych;
- zapalenie zatok sitowych.
Ostatni z kluczowych podziałów obejmuje stopień nasilenia objawów. Tu lekarze wymieniają i diagnozują:
- przewlekłe zapalenie zatok;
- podostre zapalenie zatok;
- ostre zapalenie zatok.
Odpowiednia klasyfikacja schorzenia jest niezwykle istotna, ponieważ przekłada się na rodzaj zastosowanej terapii, a także rekomendowane w leczeniu medykamenty.
Dolegliwości związane z zapaleniem zatok
Objawy zapalenia zatok są bardzo podobne, niezależnie od tego, z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia oraz jakich zatok dotyczy. Oczywiście różny może być stopień nasilenia objawów. Zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego stanu zdrowia, rodzaju choroby, a także szybkości wdrożenia leczenia. Poszczególne objawy mogą występować wspólnie lub oddzielnie. Podstawowe z nich to:
- wydzielina koloru żółtego, zielonego lub brązowego, która ścieka po tylnej ścianie gardła;
- rozpierający ból głowy;
- opuchlizna powiek;
- zapalenie błony śluzowej nosa;
- ból zatok w okolicy czoła;
- gorączka;
- brak apetytu;
- kaszel;
- obrzęk policzków;
- nieprzyjemny zapach z ust pacjenta;
- charakterystyczny ból u nasady nosa;
- uczucie zatkanego nosa;
- osłabienie organizmu i uczucie rozbicia.
Negatywny wpływ na naszą codzienność
Te wszystkie dolegliwości mogą w dużym stopniu zaburzyć nasze codzienne funkcjonowanie. Powodują nie tylko osłabienie, ale również drażliwość, czy też problemy z koncentracją. W związku z tym osoby borykające się z zapaleniem zatok muszą postawić na rekonwalescencję i rezygnują z codziennych obowiązków i rutynowych czynności. Bardzo dokuczliwe może być ostre zapalenie zatok przynosowych. Ponadto nieodpowiednio leczone lub rozpoznane, może powodować groźne powikłania. Właśnie dlatego nie powinno się czekać zbyt długo z wizytą u specjalisty.
Jak wygląda diagnostyka?
Diagnostyka każdorazowo powinna być przeprowadzana przez lekarza na podstawie przeprowadzonych badań. Podstawą zawsze jest wywiad medyczny z pacjentem. Dodatkowe badania diagnostyczne to m.in.:
- RTG zatok przynosowych;
- rezonans magnetyczny;
- rynoskopia przednia z pomocą wziernika z użyciem lampy czołowej;
- badania laryngologiczne;
- tomografia komputerowa;
- badania palpacyjne twarzy i szyi pacjenta.
Skuteczne leczenie – zapalenie zatok
Prawidłowo leczone zapalenie zatok nie potrwa długo oraz nie powinno grozić powikłaniami. Kluczowa jest tu właściwa diagnoza, a także szybkie wdrożenie terapii medycznej. Pierwsze objawy zapalenia zatok często leczone są we własnym zakresie. Domowe sposoby mogą być skuteczne, o ile objawy nie są uciążliwe, a obrzęk błony śluzowej i jamy nosowej nie jest duży. Niestety najczęściej na tym się nie kończy i wówczas wymagane jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. O jego zakresie i rodzaju przyjmowanych preparatów powinien zdecydować lekarz prowadzący. Jego zadaniem jest złagodzenie dolegliwości i wyeliminowanie problemu.
Domowe sposoby na walkę z dolegliwościami
Domowe sposoby są bardzo podobne zarówno w przypadku zwykłego kataru, jak i zapalenia zatok. Przede wszystkim stosuje się:
- inhalacje – z gorącej wody, naparów ziołowych, czy też olejków eterycznych
- płukanie nosa;
- płukanie zatok;
- ciepłe okłady;
- nawilżanie powietrza (np. poprzez nawilżacz);
- maści rozgrzewające;
- aromatyczne herbaty;
- spanie z uniesioną głową;
- picie dużej ilości płynów.
Nie zawsze jednak pozwolą na poradzenie sobie z problemem, zwłaszcza gdy mówimy o ostrym zapaleniu zatok i dużym obrzęku błony śluzowej nosa. Najczęściej rekomenduje się stosowanie tych sposobów w formie łagodzenia objawów i wsparcia farmakoterapii. Poza leczeniem choroby, warto postawić na wzmacnianie swojego organizmu. Warto przyjmować witaminy, uprawiać sport i zmienić dietę na zdrowszą. Wówczas minimalizuje się ryzyko występowania chorób i towarzyszących im dolegliwości różnego typu.
Leczenie farmakologiczne
Po przeprowadzonych badaniach lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Podstawą są leki dostępne bez recepty. Rekomenduje się stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak m.in.: aspirin, ibuprom, apap, nurofen, czy ibum.
Jeżeli to nie zda egzaminu, to wówczas wprowadza się preparaty dostępne na receptę po konsultacji medycznej. Przy bakteryjnym zapaleniu zatok wykorzystywane są preparaty zawierające następujące substancje czynne:
- kwas klawulanowy i amoksycylina (Amoksiklav, Augmentin, Taromentin);
- amoksycylina (Ospamox, Duomox, Amotaks);
- cefuroksym (Bioracef, Ceroxim, Zinnat).
Przy wirusowym zapaleniu zatok stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. W przypadku gdy schorzenia nawraca z dużą częstotliwością, rekomenduje się testy alergiczne. Podłoże zapalenia zatok może być związane z działaniem alergenów.
Powikłania zapalenia zatok
Jeżeli masz problemy z zatokami, to nie skupiaj się tylko na łagodzeniu objawów. Każda taka osoba powinna postawić na profesjonalną diagnozę lekarską i wdrożenie leczenia. W żadnym wypadku nie wolno tego bagatelizować, ponieważ nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie zatok może powodować poważne powikłania. Podstawowym z nich jest przejście schorzenia w stan przewlekły.
Ponadto groźne powikłania zapalenia zatok to m.in.:
- powikłania wewnątrzczaszkowe;
- występowanie ropni mózgu, nadtwardówkowych i podtwardówkowych;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej;
- zmiany w obrębie okolicznego spływu żylnego i obejmujące błonę śluzową nosa;
- zapalenie tkanek miękkich oczodołu (z zapaleniem tkanek okołooczodołowych i ropniem oczodołu);
- ropnie podokostnowe;
- zaburzenia widzenia.
Właśnie dlatego nie bagatelizuj żadnych problemów zdrowotnych. Lekarze posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie do tego, aby wspierać nas w sytuacjach, w których sami nie jesteśmy w stanie skutecznie zadbać o swoje zdrowie. Zgłoś się do lekarza, jak tylko zobaczysz oznaki procesu zapalnego lub problemy z jamą nosową. Im szybciej spojrzy na to lekarz, tym skuteczniejsze i szybsze będzie leczenie.
Recepta online w przypadku zapalenia zatok
Jeżeli masz problemy z zapaleniem zatok lub uciążliwym katarem, to zachęcamy do skorzystania z naszych usług zdalnych konsultacji medycznych. Na portalu https://nachorobe.pl/ oferujemy nie tylko podstawową opiekę medyczną, ale także wsparcia w sytuacjach nagłych, czy też w wystawieniu e-recept na zakup leków. Wystarczy skorzystać z recepty online i dokładnie wypełnić formularz medyczny. Po opłaceniu usługi nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem i podejmie decyzję o dalszych krokach. Jeżeli będzie to uzasadnione medycznie, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leków wykorzystywanych w leczeniu. Pod tym względem recepta online to wygodne i w pełni bezpieczne rozwiązanie. Dzięki temu otrzymasz wsparcie medyczne bez konieczności wychodzenia z domu.
E-recepta – gdzie ją zrealizować?
E-recepta to nowoczesny dokument, który z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy udać się do apteki i podać farmaceucie czterocyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL. Na podstawie tego zostaną sprzedane leki. Zachęcamy do skorzystania z oferty zdalnych konsultacji medycznych na portalu https://nachorobe.pl/. Nasi specjaliści zawsze na pierwszym miejscu stawiają Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Razem z nami szybko poradzić sobie z dokuczliwymi dolegliwościami takimi jak zapchany nos i katar.