...

Trądzik na plecach. W jakich przypadkach wymaga leczenia?

Pojawiający się na plecach trądzik może być przyczyną dyskomfortu pacjenta. O ile sporadycznie pojawiające się zmiany trądzikowe na plecach nie powinny być niczym niepokojącym, to jednak nawracający problem i poczucie suchości, czy ściągnięcia się skóry trądzikowej to ważne sygnały ostrzegawcze. Dlaczego trądzik pojawia się na plecach, jakie jego rodzaje wyróżniamy, jakie są jego objawy i w jakich sytuacjach wymaga leczenia? Sprawdźmy.

Czym jest trądzik?

Podstawowa odmiana trądziku to trądzik pospolity (łac. acne vulgaris). To o nim mówi się w przypadku większości badań, przyczyn powstawania schorzenia, czy też objawach. Zgodnie z klasyfikacją medyczną choroba ma charakter przewlekły i należy do najczęstszych chorób skóry. Przy tym schorzeniu gruczoły łojowe i włosowo-łojowe ulegają zaburzeniom, przez co ich praca nie jest prawidłowo. Prowadzi to do powstawania łojotoku, który następnie powoduje stany zapalne skóry i występowanie na jej powierzchni różnego rodzaju zmian. Łojotok, zwany też sebum, sam w sobie nie jest szkodliwy, jednak jego nadmierna produkcja prowadzi do zatkania porów w skórze i zamknięcia aparatu włosowo-łojowego. Konsekwencją tego jest gromadzenie się w tym miejscu szkodliwych patogenów. Dodatkowo ujścia mieszków włosowych ulegają rogowaceniu.

Rodzaje trądziku

Współczesna medycyna wyróżnia kilka podstawowych rodzajów trądziku. Prawidłowa diagnostyka w tym obszarze jest niezwykle ważna, ponieważ sposób leczenia zależy m.in. od rodzaju trądziku. Podstawowe odmiany to:

  • trądzik młodzieńczy;
  • trądzik skupiony;
  • trądzik ropowiczy;
  • trądzik bliznowcowy;
  • trądzik różowaty;
  • trądzik niemowlęcy (trądzik noworodkowy);
  • trądzik hormonalny;
  • trądzik kosmetyczny;
  • trądzik piorunujący;
  • trądzik zaskórnikowy;
  • trądzik zawodowy;
  • trądzik krostkowy;
  • trądzik z objawami ogólnymi i silnym przebiegiem.

Poniżej opisano najczęstsze z nich.

Trądzik młodzieńczy

O trądziku młodzieńczym możemy mówić w przypadku większości osób w okresie dojrzewania. Statystycznie obejmuje on ponad 80% młodych ludzi i nieco częściej pojawia się wśród kobiet. Objawy tego schorzenia utrzymują się przez kilka lat i z czasem ustępują. Kluczem jest jednak odpowiednie postępowanie, dbanie o codzienną higienę, a także stosowanie preparatów uśmierzających ból i łagodzących objawy. Przy tym schorzeniu dominują grudki zapalne i zaskórniki. Jeżeli to zaniedbasz, to mogą pojawić się blizny potrądzikowe.

Trądzik skupiony

Ma nietypowe objawy i dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Przy tej chorobie występowanie trądziku obserwuje się przede wszystkim na pośladkach, w pachwinach i pod pachami, gdzie następuje nadmierne wydzielanie łoju. W przebiegu choroby występują torbiele ropne i zaskórniki, po których pozostają charakterystyczne blizny.

Trądzik ropowiczy

Powstaje wtedy, gdy w naszym organizmie zaburzeniu podlega wydzielanie sebum i jest go za dużo. W przebiegu schorzenia obserwuje się m.in. torbiele ropne, które powodują silny ból. Leczenie trądziku trwa tu stosunkowo długo i po przebiegu choroby mogą pozostawać zmiany skórne.

Trądzik bliznowcowy

Przy tym schorzeniu powstają zgrubiałe i przerośnięte blizny, które mają inny odcień niż skóra. Przebarwienia pozapalne powstające w wyniku choroby są widoczne.

Trądzik z objawami ogólnymi i silnym przebiegiem

Ten typ trądziku dotyczy młodych mężczyzn. Schorzenie powoduje nie tylko zmiany skórne, ale także takie dolegliwości towarzyszące jak ból stawów i gorączka. Czasem dochodzi również do niestandardowych reakcji organizmu.

Objawy trądziku

Objawy trądziku mają charakter indywidualny i mogą się różnić w przypadku wybranych pacjentów. Zawsze na tego typu schorzenia należy patrzeć szeroko, ponieważ każdy z nas jest inny. Podczas diagnozy zwraca się uwagę na takie objawy kliniczne jak m.in.:

  • wykwity skórne zapalne (krosty, grudki, cysty)
  • wykwity niezapalne (zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte).

Zazwyczaj na początku pojawiają się zmiany niezapalne, a następnie przeistaczają się w stan zapalny skóry. Standardowo zmiany skórne występują na kilku częściach ciała, w tym przede wszystkim na twarzy, klatce piersiowej i plecach. To tam znajdują się ujścia gruczołów łojowych w największej ilości. Sporadycznie zmiany trądzikowe obserwuje się również na: brzuchu, ramionach i pośladkach.

Trądzik pospolity na plecach – jak wygląda?

Zmiany skórne na plecach, które towarzyszą trądzikowi, mogą mieć różny charakter. Zazwyczaj są to cysty, które znajdują się głęboko pod skórą. Mogą, choć nie muszą być wypełnione ropą. Wówczas pacjentowi towarzyszą dolegliwości bólowe i uczucie ściągniętej skóry, co negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Nawet najmniejsze podrażnienia ubraniami mogą być dokuczliwe. Cysty są trudno do wyciśnięcia. Po zaobserwowaniu zmian trądzikowych na plecach warto postawić na stosowanie preparatów miejscowych i kosmetyków do pielęgnacji. Jeżeli to nie zda egzaminu, to rekomenduje się wizytę u dermatologa, który będzie mógł przeprowadzić dokładniejsze badania i wdrożyć skuteczne leczenie.

Przyczyny powstawania trądziku na plecach

Przyczyny trądziku pojawiającego się na plecach mogą być bardzo różne. Mogą też dotknąć każdego z nas. Według badań objawy trądzikowe pojawiają się u milionów ludzi na całym świecie bez względu na ich wiek. Do podstawowych przyczyn trądziku, który występuje na plecach, zaliczane są:

  • duża aktywność gruczołów łojowych;
  • zaburzenia hormonalne;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • procesy immunologiczne;
  • nieodpowiednia dieta;
  • niewłaściwe rogowacenie ujść mieszków włosowych;
  • czynniki sprzyjające powstawaniu wykwitów skórnych;
  • bakterie i drożdżaki;
  • nadmierny stres;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • niewłaściwa pielęgnacja cery trądzikowej;
  • zanieczyszczenie powietrza.

To przez nie powstaje najczęściej trądzik pospolity, jednak przyczyny te mają bezpośredni wpływ na pojawianie się innych rodzajów trądziku. W określonych przypadkach zmiany skórne pojawiają się również na plecach i jest to warunkowane skalą objawów schorzenia, a także indywidualnymi predyspozycjami pacjenta.

Diagnostyka trądziku

Choć trądzik jest najczęstszą chorobą skóry, to jednak nie zawsze podlega lekarskiej diagnozie. Szacuje się, że tylko 1 na 3 zakażone osoby decyduje się na wizytę u dermatologa i przeprowadzenie niezbędnych badań.

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarskim oraz organoleptycznym sprawdzeniu zmian skórnych, które towarzyszą chorobie. W ten sposób można rozpoznać rodzaj trądziku, a także wskazać jego nasilenie. Jeżeli dermatolog ma wątpliwości, to może zlecić przeprowadzenie specjalistycznych badań laboratoryjnych, a także pokierować pacjentów do innego specjalisty. Wśród nich wymienia się m.in. endokrynologa, który sprawdza ewentualne podłoże trądziku w zaburzeniach hormonalnych.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem na plecach?

W przypadku trądziku pospolitego najczęściej mówimy o stosunkowo łagodnym przebiegu i wówczas wystarczająca jest odpowiednia pielęgnacja skóry, a także leczenie miejscowe za pomocą preparatów medycznych łagodzących objawy trądziku. Niestety u 15% choroba przyjmuje postać ciężką i wówczas podstawowe sposoby domowe i leczenie miejscowe nie będą wystarczające. Pacjenci tacy wymagają ogólnego leczenia i specjalistycznego podejścia.

Kiedy trądzik na plecach wymaga wprowadzenia farmakologii?

W wielu przypadkach trądzik na plecach będzie mało inwazyjny i nie wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego. Wystarczające będzie wprowadzenie domowych sposobów oraz środków o działaniu miejscowym, które są powszechnie dostępne w aptekach. Jeżeli jednak na plecach pojawia się stan zapalny, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta i powoduje poważne dolegliwości bólowe, to niezbędne jest wdrożenie leczenia. Poprzedza je wizyta u dermatologa, po którego stronie jest pełna diagnostyka.

Domowe sposoby na trądzik na plecach

Podczas leczenia należy postawić nie tylko na wsparcie farmakologiczne, ale także na zmiany w swoim codziennym życiu. Przede wszystkim rekomenduje się zmianę nawyków żywieniowych i postawienie na zdrowszą dietę pozbawianą wysoce przetworzonych produktów i ostrych przypraw. Nie wskazane są m.in. produkty o wysokim indeksie glikemicznym, w tym fast foody i inne produkty o długim terminie przydatności do spożycia. Ponadto rekomenduje się unikanie narażenia skóry na działanie czynników zewnętrznych, w tym zanieczyszczeń, czy nadmiernej ekspozycji słonecznej. Takie działanie może powodować zwiększone objawy choroby. Dodatkowo pacjentom rekomenduje się odstawienie nałogów, w tym przede wszystkim palenia papierosów i spożywania dużej ilości alkoholu.

Do domowych sposobów zaliczane są m.in. maści i okłady, które zawierają w sobie takie substancje aktywne i produkty jak:

  • aloes – działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy i nawilża skórę;
  • kurkumę – posiada właściwości antyseptyczne;
  • miód i cynamon – posiadają właściwości bakteriobójcze;
  • bratek polny – wpływają na zmniejszenie łojotoku, wygładzają skórę i mają działanie detoksykujące;
  • drożdże – w formie pitnej lub maseczki;
  • olejki naturalne – np. z drzewa herbacianego;
  • kwas salicylowy z cynkiem.

Leczenie trądziku środkami farmakologicznymi

W leczeniu trądziku wykorzystuje się przede wszystkim takie preparatu o działaniu miejscowym jak:

  • kwas azelainowy;
  • nadtlenek benzoilu;
  • antybiotyki (m.in. tetracyklina, eryromycyna, klindamycyna);
  • retinoidu (tazaroten, adapalen, tretinoina).

Leczenie farmakologiczne powinno być wspierane przez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Polega to na zabiegach oczyszczania skóry za pomocą wody lub dermokosmetyków z nadmiaru sebum Ważne, aby stosować preparaty, które nie będą wysuszać skóry, ani jej drażnić. W przeciwnym razie mogą się nasilać objawy kliniczne trądziku. Jeżeli stan pacjenta jest cięższy i bardziej zaawansowany, to leczyć trądzik należy ogólnie z wykorzystaniem leków antyandrogennych i antybiotyków.

Czego nie robić?

Podczas zmagania się z trądzikiem, należy wystrzegać się określonych zachowań. Przede wszystkim w procesie zapalnym należy unikać:

  • nadmiernej ekspozycji skóry na słońce;
  • uczęszczania na solarium;
  • przesuszania skóry;
  • rozdrapywania ran i wyciskania wyprysków;
  • nadmiernego spożywania słodyczy i cukrów w innej postaci;
  • noszenia syntetycznych i obcisłych ubrań.

Czy można zapobiegać zmianom trądzikowym na plecach?

Istnieją sposoby na zapobieganie pojawianiu się zmian skórnych na plecach lub też na zminimalizowaniu ryzykach ich pojawienia się. W tym celu należy przede wszystkim postawić na regularną i dokładną pielęgnację cery trądzikowej za pomocą wysokiej jakości preparatów kosmetycznych, które posiadają atesty i są bezpieczne w stosowaniu. Tego typu środki pomogą pozbyć się nadmiaru sebum i jednocześnie nie będą dodatkowo podrażniać skóry. W związku z tym ryzyko wystąpienia zmian w obrębie pleców zostanie zmniejszone. Ponadto rekomenduje się stosowanie przewiewnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów.

Recepta online w przypadku trądziku

Osoby borykające się z trądzikiem mogą być zmuszone do przyjmowania leków w dłuższej perspektywie. Wszystko dlatego, że choroba klasyfikowana jest jako przewlekła i jej nasilenie może pojawiać się w najmniej spodziewanych momentach. W odpowiedzi na potrzeby pacjentów na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy profesjonalną usługę medyczną receptę online. Polega ona na wypełnieniu formularza i wskazaniu dotychczas przyjmowanego preparatu. Kolejnym krokiem jest jej opłacenie. Następnie nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem, a także sprawdzi Twoją historię medyczną. Jeżeli będzie to uzasadnione medycznie, to recepta online zakończy się wystawieniem e-recepty na zakup wybranych preparatów. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ konsultację medyczną odbędziesz bez konieczności wychodzenia z domu. Pozwala to na zaoszczędzenie cennego czasu i zapewnienie sobie kontynuacji terapii. Jej przerwanie mogłoby doprowadzić do nasilenia objawów trądziku.

Realizacja e-recepty w dowolnej aptece

E-recepta to dokument, który z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Posiada ona czterocyfrowy kod. Podaj go farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL i zakup leki, których potrzebujesz. W Twoim imieniu mogą zrobić to również bliscy. Zapraszamy do skorzystania z usługi recepta online na portalu https://nachorobe.pl/. Nasi specjaliści zawsze na pierwszym miejscu stawiają Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.