...
Alergie

Jesienne alergie jak skutecznie z nimi walczyć.

Alergie

Jesienne alergie – jakie alergeny je wywołują?

Wbrew pozorom jesienią alergicy również narażeni są na działanie alergenów wziewnych. Choć okres lata i największego pylenia roślin już minął, to wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi innych czynników wzmacniających reakcje alergiczne. Do tego dochodzą rośliny, które kwitną właśnie jesienią i zimą. Podstawowe alergeny wziewne spotykane w okresie jesienno-zimowym to przede wszystkim: grzyby pleśniowe, pyłki bylicy, babki lancetowatej i innych roślin, czy też roztocza w kurzu domowym.

Pyłki chwastów i roślin doniczkowych

Zmiana klimatu powoduje, że w Polsce przedłuża się okres wegetacyjny roślin. Bezpośrednio przekłada się to na przedłużone pylenie i kwitnienie roślin dzikich oraz domowych. Dzięki temu objawy alergii jesienią również mogą się nasilać. Jedną z roślin, która uczula jesienią, jest bylica. To chwast, który intensywnie pyli również w tym okresie i bez dwóch to najsilniej uczulający chwast w polskich warunkach. Alergia na pyłki roślin jest trzecią najczęstszą przyczyną zapalenia alergicznego błony śluzowej nosa, czy też alergicznego zapalenia spojówek. Pod względem częstotliwości ustępuje tylko alergii na brzozę oraz trawy. Wczesną jesienią w powietrzu mogą unosić się jeszcze pyłki takich roślin jak: komosa, babka lancetowata, łubin, perz, czy też pokrzywa. Alergia jesienią powodowana jest również przez ambrozję, której pyłki w powietrzu unoszą się nawet do początku listopada.

Pleśnie i grzyby

Warunki dużej wilgotności powietrza sprawiają, że zarodniki grzybów mają doskonałe warunki do rozwoju. Zalicza się je do domowych alergenów. Grzyby pleśniowe zwiększoną aktywność mają właśnie jesienią, a w związku z tym, że są silnymi alergenami, to powodują intensywne objawy. Doskonałe warunki do ich wzrostu to wilgotność powietrza utrzymująca się na poziomie minimum 70% oraz temperatura w przedziale 16 – 35 °C. Najczęściej pleśń można spotkać w warunkach zewnętrznych. Okres jesienno-zimowy sprzyja ich obecności m.in. w resztkach roślin i zwierząt oraz w glebie. W związku z tym ślady obecności grzybów znajdziemy w każdym lesie, parku czy też ogrodzie, gdzie znajdują się skupiska jesiennych liści. Zarodniki pleśni znajdują się w powietrzu przez cały rok i nasze domy również nie są od nich wolne. To sprawia, że unikanie alergenów tego typu jest praktycznie niemożliwe.

Grzyby pleśniowe pojawiają się również w domowych roślinach doniczkowych, na basenach, drewnianych tarasach i altanach ogrodowych, a także w popularnych domkach letniskowych, do których coraz chętniej wybierają się jesienią Polacy. Kolonizują przestrzenie o słabej wentylacji, podwyższonej wilgotności powietrza oraz o ograniczonym dostępie światła słonecznego. W domowych warunkach najczęściej występują w środowisku wilgotnym, czyli w łazienkach, kuchniach, pralniach, czy też piwnicach. Jeżeli unosi się w nich charakterystyczny zapach stęchlizny, to jest to powód do Twojego niepokoju. Ponadto alergia na grzyby może współistnieć z alergiami na inne alergeny wziewne i wzmacniać w ten sposób ich objawy.

Roztocza kurzu domowego

Trzecim z popularnych powodów jesiennych alergii są roztocza kurzu domowego. Sprzyjają temu zimniejsze dni i ograniczenie wietrzenia domowych wnętrz. Gdy do tego dodamy centralne ogrzewanie dbające o komfort cieplny domowników i szczelne zamykanie okien, to są to doskonałe warunki do osadzania się kurzu domowego. Ląduje on na wyposażeniu wnętrz, gdzie dochodzi do namnażania się roztoczy. Największe ich stężenie spotyka się na: tapicerowanych meblach, dywanach, łóżkach, materacach i pluszowych zabawkach. Sposobem na radzenie sobie z tym problemem jest dbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza. Objawy pojawiają się przede wszystkim podczas sprzątania, w tym odkurzania, zamiatania, czy też słania łóżka. Osoby uczulone są również bardziej narażone na nie w momencie, gdy wykorzystują tapicerowane meble np. do odpoczynku po ciężkim dniu w pracy lub w szkole.

Korzystnie na rozwój roztoczy wpływa temperatura w granicach 23-25 °C oraz wilgotność powietrza przekraczająca 75%. Do tego niezbędne jest także pożywienie. Dla roztoczy wystarczający jest ludzki naskórek. Największe stężenie tych alergenów w domu obserwowane jest w okresie od końca sierpnia do października. Pod koniec września można zaobserwować zwiększoną liczbę zaostrzeń astmy i chorób alergicznych.

Charakterystyczne objawy alergii

Objawy alergii mogą różnić się w zależności od tego, co je wywołuje. Podstawowe z nich to:

  • łzawienie oczu;
  • obrzęk gardła;
  • świąd;
  • kaszel;
  • świszczący oddech;
  • zaczerwienienie oczu;
  • zatkany nos;
  • wodnisty katar;
  • obrzęki powiek;
  • nadwrażliwość na światło;
  • zmęczenie;
  • wahania nastroju.

Jak sobie z nimi radzić?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zmniejszyć negatywne skutki alergii w okresie jesienno-zimowym. Oczywiście najbardziej sprawdzonym jest unikanie kontaktu z alergenami, choć nie zawsze jest to możliwe. Jesienią warto np. zrezygnować ze spacerowania w godzinach szczytu pylenia. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku mieszkania w okolicy parku lub też spacerów po wiejskich dróżkach, gdzie dookoła znajdują się łąki. Okres wzmożonego pylenia to zazwyczaj godziny 10-15. Alergicy powinni również omijać domki letniskowe, stare zabudowania oraz sterty jesiennych liści, które są skupiskiem alergenu.

Rekomenduje się także rezygnację z domowych roślin doniczkowych, a także regularne sprzątanie. Należy od razu reagować, gdy tylko dostrzeże się ślady obecności grzybów na ścianach, futrynach, czy framugach okien w domu.

Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza

W okresie jesiennym warto postawić na regularne wietrzenie pomieszczeń domowych. Świeże powietrze wpłynie korzystnie na redukcję stężenia roztoczy, a także zminimalizuje ryzyko pojawienia się szkodliwych grzybów pleśniowych. Idealne warunki do ich rozwoju to duża wilgotność powietrza i zacienienie. Właśnie dlatego warto wpuszczać do wnętrz światło słoneczne. Dla alergików dobrym wyborem nie tylko jesienią może być także oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu możliwe będzie zadbanie o wysoką jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń i neutralizację szkodliwych drobnoustrojów i alergenów. Dzięki temu uczulenie nie będzie dawać się aż tak we znaki, a Ty otrzymasz upragnioną chwilę wytchnienia. Ponadto rekomenduje się regularne odkurzanie, a także mycie podłóg minimum dwa razy w tygodniu. Zabiegi te sprawią, że alergia nie będzie dawać się aż tak we znaki.

Zmień wystrój wnętrz

Kolejnym zabiegiem zmniejszającym ryzyko pojawiania się objawów alergii jesienią jest rearanżacja wnętrz. Przede wszystkim z otwartej przestrzeni warto wyeliminować potencjalne skupiska roztoczy i kurzu, czyli dywany, pluszaki, książki, ciężkie zasłony, czy też nadmiar tapicerowanych mebli.

Wymrażanie w temperaturze -22°C

W przypadku pościeli, czy też pluszaków dla dzieci, dobrym wyborem jest tzw. wymrażanie. Wystarczy umieścić te rzeczy na 24 godziny w zamrażarce z ustawioną temperaturą na -22°C. Taka temperatura z dużą skutecznością niszczy szkodliwe roztocza i sprawia, że zabawka nie uczula dziecka, a spanie w danej pościeli jest zdecydowanie wygodniejsze. Można przyjąć zasadę jeden na jeden. Oznacza to, że codziennie zmienia się pluszaka i jednego wyjmuje z zamrażarki, a drugiego tam wkłada.

Postaw na zdrowy tryb życia

Niezależnie od powodów alergii, warto postawić na zdrowy styl życia. Regularne uprawianie aktywności fizycznej, czy też zdrowa dieta korzystnie wpływają na kontrolę wielu schorzeń. Dotyczy to także alergii. Ćwiczenia poprawiają ogólną kondycję pacjenta, a także przekładają się na jego lepsze samopoczucie. Dzięki nim dużo łatwiej będzie przetrwać jesienną pluchę i doczekać czasu, gdy zawita mroźna zima. Wysokie mrozy są korzystne dla alergików, ponieważ zmniejszają wilgoć w powietrzu, a także z dużą skutecznością neutralizują szkodliwe pleśnie, pyłki i roztocza.

Leczenie farmakologiczne

Oczywiście w ramach walki z jesiennymi alergiami stosuje się także leczenie farmakologiczne. Przede wszystkim są to leki przeciwhistaminowe, których zadaniem jest łagodzenie skutków alergii, a także męczących objawów. Środki farmakologiczne pomagają kontrolować alergię oraz sprawiają, że codzienne życie pacjentów jest zdecydowanie wygodniejsze. Dobrym wyborem są leki przeciwhistaminowe I generacji, które nie zaburzają funkcji psychomotorycznych i poznawczych pacjentów. To niezwykle istotne jesienią, gdy rozpoczyna się nauka w przedszkolu, szkole, czy też na studiach. Ponadto jesienią wchodzimy na wysokie obroty w pracy zarobkowej po letnim okresie odprężenia. W takich warunkach należy zachować pełną sprawność intelektualną i funkcje poznawcze.

Leczenie powinno być dopasowane do rodzaju alergii, a także indywidualnych predyspozycji pacjenta. Każdorazowo o rodzaju terapii i podawanych środkach farmakologicznych decyduje alergolog. Przepisanie leków poprzedzają dokładne badania. Kontynuacja terapii możliwa jest w ramach zdalnej konsultacji medycznej i recepty online, podczas której można otrzymać e-receptę na stosowane już wcześniej preparaty.

Przykłady chorób alergicznych

Poza klasyczną alergią, medycyna wyróżnia również różnego rodzaju choroby alergiczne. Zaliczane są do nich m.in.:

  • alergiczne zapalenie spojówek;
  • alergiczny nieżyt nosa;
  • astma;
  • pokrzywka;
  • wyprysk kontaktowy;
  • obrzęk naczynioruchowy;
  • reakcje anafilaktyczne.

Czym może skutkować nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia?

Nieleczona alergia może być groźna dla pacjenta oraz powodować występowanie innych schorzeń współistniejących. Niektóre z nich w znacznym stopniu będą zagrażać zdrowiu pacjenta. Do groźnych powikłań nieleczonej lub niewłaściwie leczonej alergii zaliczane są:

  • astma oskrzelowa;
  • zapalenia zatok;
  • zapalenia ucha środkowego;
  • głuchota;
  • angina i grypa;
  • zapalny obrzęk powiek;
  • powikłania wewnątrzczaszkowe (w tym m.in.: zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu, zapalenie zatoki jamistej);
  • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.

To sprawia, że pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować alergii jesiennej, ani żadnej innej. Pacjent powinien postępować zgodnie z wytycznymi lekarza oraz regularnie przyjmować preparaty medyczne. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Recepta online a jesienne alergie

Na portalu https://nachorobe.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie usługę recepty online. Można z niej skorzystać również w przypadku borykania się z jesienną alergią. Usługa polega na zdalnej konsultacji medycznej, która może zakończyć się wystawieniem e-recepty. Sama recepta online rozpoczyna się od wybrania przez Ciebie schorzenia, przyjmowanego dotychczas preparatu, a także wypełnienia formularza medycznego. Kolejnym krokiem jest zapłacenie za receptę online. Nasz specjalista otrzyma Twoje zgłoszenie i dokładnie się z nim zapozna. Na podstawie informacji zawartych w formularzu oraz historii leczenia pacjenta, zostanie podjęta decyzja o dalszych krokach. Jeżeli jest to kontynuacja terapii, to przepisanie leków przeciwhistaminowych powinno być formalnością. Pamiętaj o tym, że diagnoza i pierwsza recepta powinny być przeprowadzone w stacjonarnej poradni alergologa na podstawie badań medycznych.

Wygodne i szybkie rozwiązanie

Usługa zdalnej konsultacji medycznej na portalu https://nachorobe.pl/ to przede wszystkim duża wygoda dla pacjentów. Od teraz nie ma potrzeby udawania się do stacjonarnej poradni medycznej po kolejną receptę. Zamiast tego wypełnij formularz, odbierz e-receptę i zrealizuj ją w dowolnie wybranej aptece. Dzięki temu zaoszczędzisz czas. To niezwykle istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy dostęp do specjalistów w Polsce jest ograniczony. E-recepta zawiera dedykowany kod, który wystarczy podać farmaceucie wraz z numerem PESEL. Zakupu leków na jesienne alergie może w Twoim imieniu dokonać bliska osoba.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jeżeli w trakcie leczenia zauważysz coś niepokojącego, to skontaktuj się z lekarzem. Artykuł ten ma charakter edukacyjny. Dbamy o to, aby podane informacje były poprawne merytorycznie. W przypadku wątpliwości, również skonsultuj je z lekarzem.