...
grypy

Jak najszybciej wyleczyć grypę?

Okres jesienno-zimowy w Polsce to czas większej liczby zachorowań na grypę. Niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie choroby oraz wdrożenie skutecznego leczenia. Wszystko dlatego, że nieleczona lub niewłaściwie leczona grypa może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Sprawdź, czym charakteryzuje się grypa, co ją powoduje, jakie powikłania mogą przy niej występować oraz jak szybko i bezpiecznie wyleczyć grypę.
grypy

Klasyfikacja grypy jako choroby

Grypa to choroba wirusowa, której największy odsetek zachorowań odnotowuje się w Polsce w okresie jesienno-zimowym. Tym samym zakażenia wirusem grypy mają charakter sezonowy. Za występowanie choroby odpowiadają wirusy grypy typu A, B lub C. Schorzenie diagnozowane jest na całym świecie i charakteryzuje się dużą zakaźnością. Jako choroba wirusowa uznawana jest za jedną z najpoważniejszych na świecie. Zlekceważenie objawów grypy lub niewłaściwe leczenie schorzenia może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. W związku z tym kluczem jest szybka konsultacja lekarska i postawienie prawidłowej diagnozy. Na tej podstawie można wdrożyć skuteczne leczenie grypy.

Możliwość powtórnego zachorowania

Pacjent może przechodzić grypę wielokrotnie. Wszystko dlatego, że wirusy mutują i każdego roku za występowanie zakażeń może odpowiadać inna mutacja. Rekomendowane szczepienia ochronne należy przyjmować co roku, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Standardowy podział grypy wyróżnia chorobę sezonową oraz pandemiczną. Ta ostatnia ma miejsce w skali globalnej w różnych odstępach czasu (od kilku do nawet kilkudziesięciu lat). Co roku choroba zbiera żniwo w postaci ciężkiego przebiegu choroby, a nawet śmierci.

Jakie są przyczyny grypy?

Za występowanie choroby odpowiada wirus grypy. Ten posiada różne mutacje i podtypy. Podstawowy podział obejmuje typy: A, B i C. Poniżej krótka charakterystyka każdego wirusa grypy.

Wirus grypy typu A

Najczęstszą przyczyną zakażeń jest wirus grypy typu A. Jest on groźny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Standardowo to przy nim obserwuje się ciężki przebieg grypy, który rzadziej jest spotykany przy typach B i C. Typ A odpowiada również za występowanie pandemii. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i ma wysoki stopień zakaźności.

Wirus grypy typu B

Przy wirusie grypy typu B objawy choroby są mniej uciążliwe. Przebieg zakażenia wirusem jest łagodniejszy, a sama choroba dotyka tylko ludzi.

Wirus grypy typu C

Trzecim z rodzajów wirusa grypy jest ten typu C. Może powodować zagrożenie, ponieważ zakażenie przebiega bezobjawowo. W związku z tym bardzo trudno jest rozpoznać i zdiagnozować chorobę, a także szybko wdrożyć skuteczne leczenie. Na zarażenie typem C bardziej narażone są dzieci.

Jak rozprzestrzenia się wirus grypy?

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową i następuje to w bardzo szybkim tempie. W związku z tym trudno w stu procentach zabezpieczyć się przed zachorowaniem w okresie jesienno-zimowym. Aby zredukować ryzyko, należy unikać skupisk ludzi, unikać kontaktu z osobami z objawami, a także stosować szczepienia profilaktyczne.

Charakterystyczne objawy grypy

Warto zwrócić uwagę na to, że w przebiegu grypy objawy pojawiają się bardzo szybko, a zakażenie rozwija się w intensywnym tempie. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym łatwiej będzie leczyć grypę i złagodzić objawy, które mogą utrudniać pacjentowi normalne funkcjonowanie. Standardowy okres wylęgania się wirusa grypy w organizmie ludzkim to od 18 do 48 godzin. To czas, w którym obserwuje się pierwsze objawy. Mają charakter ostry i szybko się nasilają. Podstawowe i charakterystyczne dla grypy objawy odnotowywane w czasie infekcji wirusowej to przede wszystkim:

  • bóle mięśni i stawów;
  • bóle głowy;
  • wysoka gorączka;
  • ból gardła;
  • złe samopoczucie;
  • ogólne osłabienie organizmu i uczucie rozbicia;
  • ból brzucha, wymioty, biegunka (zwłaszcza u dzieci);
  • męczący i suchy kaszel;
  • zatkany nos.

Tego typu objawy utrzymują się zazwyczaj do tygodnia. Zdarza się jednak, że towarzysza pacjentowi znacznie dłużej. Najdłużej utrzymują się uczucie rozbicia, ogólne osłabienie i męczący kaszel. Te skutki choroby mogą trwać przez wiele tygodni. Wówczas rekomenduje się leczenie objawowe aż do czasu ustąpienia objawów.

Kto należy do grupy podwyższonego ryzyka?

W przypadku grypy wyróżnia się grupę osób, u których występuje podwyższone ryzyko powikłań pogrypowych. Do tych osób zaliczane są przede wszystkim:

  • osoby starsze;
  • dzieci poniżej 2. roku życia;
  • kobiety w ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie;
  • osoby z chorobami przewlekłymi;
  • osoby poniżej 19. roku życia przyjmujące kwas acetylosalicylowy;
  • osoby z chorobą niedokrwienną serca.

Jak wygląda diagnostyka?

Aby skutecznie i szybko wyleczyć grypę, należy właściwie ją rozpoznać. Podstawą w diagnostyce jest obserwacja objawów grypy w obrazie klinicznym, a także wywiad medyczny z chorym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przeprowadza się jeszcze testy na grypę. W tym celu pobiera się wymaz z nosogardła. Wiarygodne wyniki lekarz otrzymuje już w 30 minut po przeprowadzeniu badania. W pobranej próbce sprawdza się obecność wirusa grypy. Dzięki temu można odróżnić grypę od schorzeń dających podobne objawy, w tym przede wszystkim przeziębienia. Te ostatnie jest mniejszym zagrożeniem dla pacjenta.

Rozpoznanie powinno prowadzić do rozpoznania rodzaju choroby, co pozwala na wdrożenie odpowiednich medykamentów. Poza badaniami wirusologicznymi stosuje się również badania serologiczne, jednak praktykowane są zdecydowanie rzadziej. Podstawowe badania wirusologiczne przy grypie to:

  • test antygenowy;
  • metoda immunofluorescencji;
  • metoda RT-PCR (wspominany wymaz);
  • izolacja wirusa w hodowli.

Największą skuteczność wykazuje metoda RT-PCR, dlatego to ona rekomendowana jest przez specjalistów.

Leczenie grypy

Podstawą leczenia są leki przeciwwirusowe, które wykazują aktywne działanie wobec wirusów grypy. Równolegle do leków przeciwwirusowych rekomenduje się leczenie objawów grypy. Tu w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta stosuje się m.in.: leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwgorączkowe i leki przeciwkaszlowe.

Ponadto w przypadku zachorowania osoba chora powinna zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności fizycznej, w tym z wykonywania obowiązków domowych, służbowych, czy też nauki. Chory na grypę powinien znajdować się w domowej izolacji, aby zminimalizować ryzyko zachorowania wśród członków rodziny lub współlokatorów. Leczenie grypy rozpoczyna się już na początku choroby, a leki przeciwwirusowe są wskazane przede wszystkim w ciężkim przebiegu schorzenia oraz u osób, które znajdują sie w grupie bardziej narażonej na groźne powikłania. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w przypadku: osób przewlekle chorych, dzieci i osób starszych.

Leczenie farmakologiczne

Wpływ na szybkie wyleczenie grypy mają błyskawiczna diagnoza i wdrożenie niezbędnych medykamentów. Podstawowe leki stosowane w terapii grypy to przede wszystkim:

  • inhibitory neuraminidazy: zanamiwir i oseltamiwir (leki przeciwwirusowe);
  • paracetamol i ibuprofen (objawowo na ból mięśni, ból głowy, czy też ból gardła i gorączkę);
  • ihibitory M2: amantadynairymantadyna;
  • leki z oksymatazoliną i ksylometazoliną (objawowo w celu udrożnienia zatok przynosowych i dróg oddechowych);
  • syropy z lewodropropizyną lub butamiratem i inne preparaty przeciwkaszlowe.

Przy przyjmowaniu leków należy bezpośrednio zastosować się do wskazań lekarza prowadzącego. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i ewentualnych powikłań.

Hospitalizacja pacjenta

W skrajnych przypadkach pacjent może wymagać leczenia szpitalnego. Jest ono wskazane wtedy, gdy leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i o działaniu przeciwbólowym nie wykazują skutecznego działania, a pacjent ma wysoką gorączkę powyżej 40℃. Hospitalizację w przypadku grypy stosuje się również u osób z chorobami dróg oddechowych, zaburzeniami świadomości, uciskiem klatki piersiowej, czy też z problemami z oddychaniem.

Domowe sposoby na grypę

Poza farmakologią, warto postawić na sprawdzone domowe sposoby na grypę. Ich zadaniem jest złagodzenie objawów choroby. W trakcie zakażenia rekomenduje się picie dużej ilości płynów. Ponadto warto wspierać układ odpornościowy poprzez zażywanie suplementów diety, a także aktywność fizyczną. Do podstawowych domowych sposobów na grypę zaliczane są m.in.:

  • leki dostępne bez recepty;
  • herbaty ziołowe;
  • odpowiednia dieta zawierająca lekkostrawne potrawy;
  • odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • syropy i inhalacje dróg oddechowych;
  • odpoczynek i izolacja.

Choć nie zawsze da się uniknąć zakażenia, to jednak odpowiednio poprowadzona terapia wykazuje dużą skuteczność. Ważne, aby leczenie rozpocząć tak szybko, jak to możliwe.

Jak szybko wyleczyć grypę?

Przede wszystkim wprowadź leczenie objawowe już przy zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów choroby. W ten sposób zahamujesz ich rozwój i sprawisz, że przebieg choroby będzie łagodniejszy, a leczenie szybsze i skuteczniejsze. Jeżeli objawy się nasilają i utrudniają Twoje codzienne funkcjonowanie, to skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem. W wybranych przypadkach niezbędne będzie wdrożenie leków przeciwwirusowych, które wspomogą leczenie objawowe. Ponadto zahamują wirusa grypy i jego namnażanie się w organizmie.

Groźne powikłania pogrypowe

Diagnostyka i leczenie grypy są niezwykle ważne, ponieważ choroba może powodować groźne powikłania zdrowotne, w tym nawet zagrożenie dla życia pacjenta. Właśnie dlatego należy postawić na konsultację lekarską i przeprowadzenie specjalistycznych badań. Do najpoważniejszych powikłań związanych z nieleczoną lub nieprawidłowo leczoną grypą należą:

  • zapalenie płuc;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • wtórne bakteryjne zapalenie płuc;
  • zapalenie mózgu;
  • zaostrzenie astmy;
  • przewlekłe bóle głowy;
  • zaostrzenie cukrzycy;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • zapalenie oskrzelików;
  • choroby układu krążenia;
  • angina;
  • zgon.

Ten ostatni odnotowuje się bardzo rzadko, jednak w przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka istnieje realne zagrożenie.

Profilaktyka – na czym polega?

Zanim dojdzie do zakażenia i konieczności leczenia grypy, warto postawić na odpowiednią profilaktykę. Choć nie ma stuprocentowego zabezpieczenia, to jednak określone działania zminimalizują ryzyko zachorowania. Ze względu na wysoką zakaźność grypy, najskuteczniejszym obecnie sposobem zabezpieczenia są profilaktyczne szczepienia. Powinno się je stosować co roku, ponieważ wirusy mutują. Ponadto w ramach profilaktyki rekomenduje się:

  • noszenie maseczek ochronnych;
  • używanie jednorazowych rękawiczek w trakcie zakupów;
  • zwiększoną dbałość o higienę, w tym częste mycie rąk i używanie środków odkażających;
  • izolowanie osób chorych;
  • używanie jednorazowych chusteczek;
  • unikanie zbiorowisk ludzkich;
  • przyjmowanie witamin i składników odżywczych wspierających układ immunologiczny.

Tego typu profilaktykę warto wprowadzić już na kilka tygodni przed sezonem zwiększonej liczby zachorowań na grypę. Tak naprawdę dobre nawyki warto utrzymywać przez cały rok. Najtrudniej unikać skupisk ludzi, ponieważ jesteśmy narażeni na kontakt z nimi każdego dnia. Odbywa się to m.in. w szkole, pracy, czy też w sklepie.

Zdalna konsultacja medyczna przy grypie

W okresie jesienno-zimowym dostęp do stacjonarnych poradni medycznych bywa utrudniony. Wszystko przez dużą skalę zachorowań, które wtedy następują. Atrakcyjną alternatywą do wizyty stacjonarnej jest skorzystanie ze zdalnej konsultacji medycznej. Zespół https://nachorobe.pl/ przygotował usługę recepta online. To wygodne, sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie. W ramach recepty online wystarczy wypełnić formularz medyczny, wskazać swoje objawy, a także wnieść opłatę. Nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem, a także z historią medyczną. Na tej podstawie podejmie decyzję o zasadności wystawienia e-recepty na zakup leków. Jeżeli będzie to uzasadnione, to zostanie wystawiona e-recepta. Dokument ten z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece.

Zespół https://nachorobe.pl/ zawsze na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pokieruje Cię do poradni stacjonarnej.