...
Grypa żołądkowa u dzieci

Grypa żołądkowa u dzieci, jak pomóc w przypadku jelitówki?

Grypa żołądkowa to choroba, która atakuje bez względu na wiek pacjenta. Zgodnie z nomenklaturą medyczną to ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy. Podstawowym zagrożeniem przy jelitówce jest ryzyko odwodnienia organizmu pacjenta, a szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku dzieci. Sprawdź, czym jest grypa żołądkowa u dzieci, co ją powoduje oraz jak należy postępować w jej przebiegu. Zapraszamy.
Grypa żołądkowa u dzieci

Czym jest grypa żołądkowa?

Jelitówka, czy też grypa żołądkowa to nazwy stosowane zamiennie dla ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. To wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Największa liczba zachorowań w Polsce przypada na okres jesienno-zimowy. Szczególnie narażone na zachorowanie są dzieci, które mogą zarazić się jelitówką w przedszkolu lub w szkole. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i może powodować do poważnych konsekwencji, w tym m.in. odwodnienia organizmu. Niezwykle ważne w przebiegu grypy żołądkowej jest odpowiednie postępowanie oraz nawadnianie dziecka, w tym podawanie mu elektrolitów.

Jelitówka u dzieci – przyczyny

Najczęstszą przyczyną jelitówki są różnego rodzaju wirusy. W Polsce odnotowuje się przede wszystkim zakażenia rotawirusami, adenowirusami i norowirusami. Patogeny to bardzo łatwo dostają się do przewodu pokarmowego dziecka. Następnie wpływają na uszkodzenie błony śluzowej jelit i przekładają się na różnego rodzaju zaburzenia wchłaniania wody i substancji odżywczych. Konsekwencją jelitówki u dzieci są biegunka i wymioty. Skala nasilenia objawów może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu dziecka oraz stopnie zakażenia.

Jak dochodzi do zakażenia jelitówką?

O zakażenie grypą jelitową nie jest trudno. Najczęściej dochodzi do niego drogą kropelkową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu dziecka z zakażonymi przedmiotami oraz osobą chorą. Właśnie dlatego w ramach profilaktyki i unikania zachorowania bardzo ważne jest regularne i dokładne mycie rąk. Ten nawyk powinien być wpajany dziecku od pierwszych miesięcy jego życia.

Pierwsze objawy choroby, w tym m.in. bóle brzucha i wymioty, pojawiają się w przeciągu 12-72 godzin od zakażenia. Z czasem przybierają na sile i dołącza do nich biegunka. Choroba ma ostry przebieg i z reguły trwa 2-3 dni. W niektórych przypadkach objawy grypy żołądkowej mogą utrzymywać się nawet powyżej tygodnia. Im trwają dłużej, tym większe ryzyko groźnych powikłań. Każdorazowo należy postawić na leczenie grypy żołądkowej zgodnie z zaleceniami lekarza.

Objawy grypy żołądkowej u dziecka

Objawy jelitówki u dzieci mogą mieć różne nasilenie. Im są silniejsze, tym większy dyskomfort odczuwa dziecko. Podstawowe objawy grypy jelitowej to przede wszystkim:

  • ból brzucha i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej;
  • pojedyncze luźne stolce;
  • pojedyncze wymioty;
  • regularna i ciężka biegunka z wymiotami;
  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • zwiększone ryzyko odwodnienia organizmu.

U dzieci w przypadku zakażenia rotawirusem mogą pojawiać się objawy ze strony układu oddechowego, w tym infekcje górnych dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach może dojść do odwodnienia organizmu. W takiej sytuacji istnieje konieczność hospitalizacji pacjenta w celu jego nawodnienia dożylnego. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku niemowląt i małych dzieci. Opiekunowie powinni zadbać o ich regularne nawadnianie, w tym stosowanie elektrolitów.

Czy każde wymioty lub biegunka to grypa żołądkowa?

Powszechnie przyjęło się, że jelitówką nazywa się różnego rodzaju problemy ze strony przewodu pokarmowego. Może to być mylące, ponieważ za grypę żołądkową odpowiadają konkretne rodzaje wirusów, w tym przede wszystkim: rotawirusy, adenowirusy i norowirusy. Objawy ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka, wymioty i ból brzucha mogą być spowodowane także przez zakażenia bakteriami np.: Campylobacter, Clostridium difficile, Salmonella czy też grzybami i innymi pasożytami. Zgodnie z klasyfikacją medyczną nie mamy wówczas do czynienia z grypą żołądkową.

Zagrożenie związane z jelitówką u dzieci

Grypę jelitową zawsze należy traktować bardzo poważnie. Wszystko po to, aby złagodzić przebieg choroby u dziecka oraz zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. Stany te są spowodowane utratą elektrolitów, która jest tym większa, im bardziej nasilone są objawy i im dłużej trwają. Ponadto rodzice i opiekunowie dzieci muszą mieć świadomość tego, że małe dzieci są bardziej podatne na utratę elektrolitów i odwodnienie niż osoby dorosłe. Największe zagrożenie występuje w przypadku niemowląt i kilkuletnich dzieci. Inne powikłania to m.in. silne bóle brzucha, które uniemożliwiają dzieciom normalne funkcjonowanie.

Objawy odwodnienia organizmu

Odwodnienie organizmu to jedno z podstawowych zagrożeń w przypadku grypy żołądkowej u dzieci oraz osób dorosłych. Opiekunów powinny zaniepokoić takie objawy jak m.in.:

  • apatia dziecka;
  • suche śluzówki jamy ustnej dziecka;
  • przyspieszony oddech;
  • zmniejszona ilość lub całkowity brak moczu;
  • brak apetytu;
  • płacz bez łez;
  • znaczne osłabienie organizmu dziecka.

Dodatkowo u niemowląt mogą pojawić się:

  • zapadnięte ciemiączko;
  • wzmożone pragnienie;
  • upośledzona sprężystość skóry.

To podstawowe objawy odwodnienia, które są łatwo zauważalne dla rodziców. Jednocześnie świadczą one o zaawansowanym stanie odwodnienia i należy natychmiast dziecko cierpiące na jelitówkę zawieźć do szpitala. Tam otrzyma ono wsparcie medyczne w postaci nawadniania dożylnego kroplówkami i opieki lekarskiej. Dzieci często wymagają leczenia grypy żołądkowej w warunkach szpitalnych.

Szczepienia ochronne dla dzieci

Warto pomyśleć o profilaktyce przed zakażeniami rotawirusami. To one odpowiadają za największą liczbę jelitówek u dzieci. U dzieci od 6. tygodnia życia do 24. miesiąca życia można stosować dedykowane szczepienia ochronne. Dziecko w tym czasie musi przyjąć dwie dawki. Szczepienie stanowi skuteczne zabezpieczenie i w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia u dzieci ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego.

Leczenie jelitówki u dziecka

Grypa jelitowa wymaga odpowiedniego postępowania z dzieckiem. Należy postawić na skuteczne leczenie farmakologiczne, które można wspierać domowymi sposobami. Jednocześnie nie należy podawać leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem. Podstawą leczenia powinna być dobra diagnostyka, a także nawadnianie organizmu.

Domowe sposoby

Często dużą skutecznością charakteryzują się domowe sposoby na walkę z jelitówką u dzieci. Jednym z nich jest wdrożenie odpowiedniej diety. Gdy w początkowej fazie choroby występuje ostra biegunka z wymiotami, to można zrezygnować ze stałych pokarmów. Zamiast nich należy podawać dziecku doustne płyny nawadniające (elektrolity, które zawierają glukozę i inne składniki). W ten sposób zminimalizuje się ryzyko odwodnienia. Jeżeli przebieg jelitówki się ustabilizuje, to do diety wprowadza się pokarmy lekkostrawne, w tym m.in. marchwiankę, kleik ryżowy, kisiel czy inne pokarmy mające właściwości zapierające. Wszystko po to, by zminimalizować skalę objawów takich jak wymioty i biegunka. Każdorazowo należy jednak obserwować reakcję organizmu na wprowadzany pokarm i w razie potrzeby reagować.

Ponadto podstawą leczenia jest regularne nawadnianie dziecka. Płyny powinny być zimne. Podawanie ciepłych płynów może pobudzać ruch wymiotny i nasilać objawy. W zdecydowanej większości przypadków wystarczające jest podawanie płynów doustnie. Dziecko powinno być pojone często małymi ilościami, np. łyżeczką wody lub elektrolitów co kilka minut. Może zdarzyć się, że dzieci negatywnie reagują na elektrolity i nie chcą ich przyjmować. Wówczas alternatywą pozostaje rozcieńczony sok jabłkowy. Jednocześnie w przebiegu jelitówki nie należy podawać dzieciom sztucznie barwionych i gazowanych napojów. Skuteczne działanie coli na jelitówkę to mit, który rozpowszechniany jest w sieci.

Do domowych sposobów na nawadnianie dziecka w trakcie jelitówki należą m.in.: herbatki ziołowe. Najczęściej wybierane są rumianek i mięta. Jednocześnie rodzice nie powinni zmuszać dzieci do spożywania posiłków. Może to powodować negatywne skutki. Jako dobre przekąski sprawdzają się m.in. banany, czy też krakersy, jednak zależy to od upodobań i stanu dziecka.

Leczenie farmakologiczne i szpitalne

Skrajne przypadki i objawy silnego odwodnienia dziecka wymagają hospitalizacji i podania kroplówek. W ten sposób lekarze zyskują gwarancję tego, że organizm przyjmie płyny. To niezwykle ważne, ponieważ odwodnienie może powodować śmierć. Farmakologiczne leczenie grypy żołądkowej powinno być skonsultowane z lekarzem. Nie należy podawać leków przeciwbiegunkowych. Mogą one spowodować opóźnienie usuwania toksyn i patogenów z jelit i zwiększyć ryzyko powikłań, a także czas trwania choroby.

Skutecznym sposobem na skrócenie czasu trwania biegunki może być podawanie wybranych probiotyków. Wskazane są m.in. te zawierające Saccharomyces boulardii i Lactobacillus casei GG. Dzięki nim przyspieszysz powrót prawidłowej pracy jelit u swojego dziecka. Probiotyki mają za zadanie również ochronić błonę śluzową przewodu pokarmowego dziecka. Warto sięgać po produkty, które są dedykowane najmłodszym pacjentom i dostosowane do ich wieku. Wśród stosowanych medykamentów wymienia się m.in. smektę i gastrolit. W określonych sytuacjach lekarz może zdecydować o konieczności zastosowania leków przeciwwirusowych lub nawet antybiotyków, jeżeli mamy do czynienia z problemami zdrowotnymi o podłożu bakteryjnym. Jeżeli za chorobę odpowiadają wirusy, to nie ma skutecznego lekarstwa na jelitówkę. Dochodzi do samowyleczenia się pacjenta, a cały proces można tylko wspomagać starannie dobranymi medykamentami.

Co w przypadku dzieci karmionych piersią?

Jelitówka może występować u dzieci, które są karmione piersią. W takich sytuacjach matka powinna kontynuować karmienie piersią. Ze względów bezpieczeństwa nie należy zmieniać sposobu karmienia dziecka.

Jelitówka zagrożeniem dla kobiet w ciąży

Warto również zwrócić uwagę na nienarodzone dzieci. Kobieta w ciąży także podatna jest na zachorowanie na grypę żołądkową. Wówczas należy pić dużo płynów i stosować lekkostrawną dietę. Wszystko po to, aby zadbać o równowagę organizmu i prawidłowy rozwój płodu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym i poprosić go o pomoc. Przez całą ciążę pacjentka powinna dokładać wszelkich starań, aby unikać infekcji i innych zagrożeń.

Przejściowa nietolerancja laktozy

U dzieci po grypie żołądkowej można zaobserwować przejściową nietolerancję laktozy. Jej przyczyny to przede wszystkim zahamowanie produkcji enzymu laktazy i uszkodzenie błony śluzowej jelit. Organizm dziecka powinien wrócić do normalności po kilku tygodniach, a nietolerancja laktozy zazwyczaj ma charakter przejściowy. Objawy tego schorzenia to biegunki i wzdęcia po podaniu produktów mlecznych. Niepokojące symptomy są powodem do tego, aby skorzystać ze specjalistycznej porady lekarskiej.

Jak zminimalizować ryzyko zachorowania?

Tak naprawdę nie ma stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem na grypę żołądkową u dzieci. Warto jednak wdrożyć różnego rodzaju działania profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko zakażenia. Oczywiście dobrym wyborem są wspomniane już wcześniej szczepienia ochronne.

Ponadto bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Rodzice powinni zwracać uwagę swoim dzieciom na częste mycie rąk, a sami powinni zadbać o odpowiednie przechowywanie żywności. Należy dokładnie myć warzywa i owoce przed podaniem ich dziecku, a także odpowiednio sterylizować butelki do karmienia niemowląt. Im mniejsze dziecko, tym bardziej narażone na negatywne powikłania związane z grypę jelitową.

Problemy żołądkowe u dzieci mogą być wywoływane spożyciem zepsutej żywności lub surowych jaj. Choć nie jest to typowa grypa żołądkowa, to jednak i tak należy tego unikać.

Recepta online na naszym portalu

Ze względu na charakter zakażenia, w ramach recepty online nie ma możliwości wystawienia e-recepty na leki na grypę żołądkową. Jest to związane z tym, że takie leki nie istnieją. Jeżeli problemy mają podłoże bakteryjne, to powinien sprawdzić to lekarz w gabinecie stacjonarnym. Pamiętaj o tym, aby podawać dziecku dużą ilość płynów i elektrolity. Biegunka utrzymująca się przez wiele dni może powodować spore spustoszenie w organizmie dziecka i znacznie je osłabić. Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem jest odpowiednie postępowanie. Specjaliści https://nachorobe.pl/ zawsze dbają o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. W przypadku wątpliwości pokierują Cię z dzieckiem do odpowiedniego lekarza pediatry.