...
Jak przygotować się na sezon alergii

Jak przygotować się na sezon alergii?

Wiosna to trudny czas dla większości alergików. To wtedy zaczynają pylić trawy i rośliny, które należą do najczęstszych alergenów. Wówczas nasilają się objawy alergii, które utrudniają normalne funkcjonowanie. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest alergia, co ją wywołuje, jakie dają objawy i kiedy występuje sezon wzmożonej ilości objawów. Dowiesz się także, jak sobie z nimi radzić. Szczególną uwagę zwracamy na alergie wziewne, które mają sezonowy charakter. Zapraszamy do lektury.
Jak przygotować się na sezon alergii

Alergia – czym jest?

Wszelkiego rodzaju alergie należą do najczęściej występujących schorzeń w krajach wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że już teraz z mniejszymi lub większymi objawami alergicznymi zmaga się nawet koło 30% światowej populacji. Wiele z osób uczulonych nie ma nawet pojęcia o tym, że cierpi na alergię. W dużym skrócie schorzenie to jest nieprawidłową reakcją organizmu na kontakt z wybranym alergenem. Tymi mogą być m.in. pyłki roślin, sierść zwierząt, pokarmy, czy też różnego rodzaju substancje chemiczne. Wówczas układ odpornościowy działa nienaturalnie i występują objawy alergii. Ich skala oraz rodzaj różnią się w zależności od typu schorzenia.

Rodzaje alergii

Współczesna medycyna wyróżnia wiele rodzajów alergii i są one zależne od tego, jaki alergen powoduje uczulenie. Cztery podstawowe rodzaje tego schorzenia to:

  • alergia pokarmowa;
  • alergie wziewne;
  • alergia kontaktowa;
  • alergie iniekcyjne.

Ponadto częste choroby alergiczne to m.in.:

  • kontaktowe zapalenie skóry;
  • alergiczne zapalenie spojówek;
  • alergiczny nieżyt nosa (tzw. katar sienny);
  • astma atopowa;
  • uczulenia na jad pszczół i os;
  • pokrzywka.

Ich objawy wywoływane są przez kontakt człowieka z różnym typem alergenów. Ponadto u pacjentów mogą występować również tzw. alergie krzyżowe.

Jakie alergeny powodują objawy?

Alergeny mogą być bardzo różne, jednak można spróbować wymienić te, które najczęściej odpowiadają za alergie. Dzieli się je pod względem tego, w jaki sposób mamy z nimi kontakt i jaki rodzaj choroby powodują.

Alergeny wziewne

Za największą liczbę przypadków alergii odpowiadają alergeny wziewne. Nasz organizm ma z nimi kontakt na co dzień. Do tego typu alergenów należą m.in.:

  • pyłki roślin (np.: pyłki drzew, pyłki chwastów, pyłki roślin wiatropylnych);
  • sierść i naskórek zwierząt;
  • roztocze kurzu domowego;
  • dym tytoniowy;
  • zarodniki pleśni.

Alergeny pokarmowe

Alergeny pokarmowe dostają się do naszego organizmu w postaci różnego rodzaju posiłków. Czasami nawet niewielkie ilości danego pokarmu mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, w tym nawet zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta. Do przykładowych alergenów tego typu zaliczane są:

  • orzeszki ziemne;
  • ryby;
  • białko jaja kurzego;
  • białko mleka krowiego;
  • wybrane owoce.

Alergeny kontaktowe

Trzecią kluczową grupę stanowią alergeny kontaktowe. To takie, które w wyniku kontaktu ze skórą powodują objawy z jej strony. Do podstawowych alergenów kontaktowych należą:

  • substancje zapachowe: olejki eteryczne, perfumy, kosmetyki;
  • metale: chrom, nikiel, kobalt;
  • konserwanty;
  • formaldehyd.

Ponadto uczulenie mogą wywoływać wybrane leki i zawarte w nich składniki. Ze względu na rodzaj alergenów, charakter sezonowy ma przede wszystkim alergia wziewna na różnego rodzaju pyłki roślin. Sezon zwiększonego występowania objawów przypada bezpośrednio na okres pylenia roślin.

Charakterystyczne objawy alergii wziewnych

Objawy alergiczne w przypadku alergii wziewnych są bardzo charakterystyczne. Pojawiają się bardzo szybko i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Podstawowe z nich to m.in.:

  • łzawienie oczu;
  • zaczerwienienie oczu i ich okolic;
  • pieczenie oczu;
  • objawy zapalenia spojówek;
  • wodnisty katar i zatkany nos;
  • kichanie o charakterze napadowym;
  • świąd;
  • kaszel;
  • sporadycznie problemy ze strony przewodu pokarmowego.

W niektórych przypadkach objawy alergii wziewnej mogą doprowadzić do powstania tzw. astmy alergicznej. Pod żadnym pozorem nie można ich lekceważyć. W skrajnych przypadkach choroba może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia pacjenta.

Sezon alergii wziewnych – kiedy się rozpoczyna?

Przyjęło się, że sezon alergii rozpoczyna się wiosną. To również sezon pylenia roślin, które uczulają. To trudny czas dla każdego alergika, ponieważ pyłki traw i innych roślin różnego typu są obecne w powietrzu przez wiele miesięcy w roku. Objawy alergii wiosną pojawiają się po raz pierwszy w roku, a następnie z utrzymują się aż do jesieni. Przez ten czas ich nasilenie może być różne, a w dużej mierze wpływa na to stężenie pyłków w powietrzu oraz rodzaj roślin, które w danym momencie są w okresie pylenia.

Kalendarz pylenia roślin dla alergików

Każda osoba cierpiąca na alergię wziewną powinna mieć pod ręką kalendarz pylenia roślin, które na co dzień spotykamy w naszym klimacie. Dzięki temu będzie można odpowiednio przygotować się na sezon alergii oraz zminimalizować natężenie niepokojących objawów. Choć z unoszącymi się w powietrzu pyłkami mamy do czynienia przez cały rok, to jednak największe ich stężenie występuje w okresie wiosenno-letnim. Poniżej przedstawiamy standardowe okresy pylenia dla wybranych roślin wraz ze wskazaniem konkretnych miesięcy.

Styczeń

Pod koniec stycznia pylą leszczyna i olsza, jednak stężenie pyłków w powietrzu jest stosunkowo niskie. To sprawia, że miesiąc uznawany jest za czas wytchnienia dla alergików. Schorzenie nie daje im się wówczas mocno we znaki.

Luty

W lutym pyłków olszy jest coraz więcej. Ponadto pod koniec miesiąca jeszcze bardziej uaktywnia się leszczyna. Stanowi to powód do niepokoju przede wszystkim dla mieszkańców terenów wiejskich lub osób, które mieszkają w pobliżu ogródków działkowych. W przestrzeniach miejskich leszczyn jest zdecydowanie mniej.

Marzec

Marzec to czas, w którym powoli rozpoczyna się sezon pylenia roślin i jednocześnie sezon zwiększonych objawów alergii. Szacuje się, że te pojawiają się już nawet u 25% osób chorych. Poza leszczyną i olszą pylą jeszcze topola i wierzba. Okres kwitnienia topoli poznaje się po tym, że w powietrzu unosi się charakterystyczny biały puch.

Kwiecień

Prawdziwy sezon alergii wziewnych rozpoczyna się jednak w kwietniu. To wtedy zaczynają pylić trawy, brzoza dąb i jesion. To one należą do najsilniej uczulających roślin. Pyłki brzozy występują w powietrzu w dużym stężeniu i powodują uciążliwe objawy. Pod koniec miesiąca rozpoczyna się jeszcze okres kwitnięcia buków i szczawiu.

Maj

Pod koniec majówki sytuacja alergików powinna się uspokoić na około dwa tygodnie. Później dopiero rozpoczyna się wzmożone pylenie traw oraz mikroskopijnych zarodników grzybów. Ponadto w powietrzu obserwuje się pyłki takich roślin jak m.in.: pokrzywa, szczaw, wierzba, buk i sosna.

Czerwiec

Czerwiec to kulminacyjny moment pylenia traw. Wystarczy już tylko 20 ziarenek pyłu traw w jednym metrze sześciennym powietrza, aby niepokojące objawy alergii pojawiły się u co czwartego alergika. Zgodnie z danymi przekazywanymi przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych tak wysokie stężenie utrzymuje się nawet do połowy lipca.

Lipiec

Poza trawami pyli wówczas bylica. To gatunek najsilniej uczulającego chwasta, który występuje w Polsce. Jednocześnie bylica to trzeci najczęstszy powód występowania nieżytu nosa i astmy. W lipcu wciąż pylą jeszcze pokrzywa i szczaw.

Sierpień

Do wcześniej wymienionych roślin dochodzą jeszcze pyłki groźnych grzybów takich jak: Alternaria i Cladosporium.

Wrzesień

Miesiąc wrzesień to czas stopniowego wygaszania zagrożenia związanego z pyleniem roślin. Alergicy mogą nieco odpocząć, jednak wciąż zagrożenie dla nich stanowią mikroskopijne grzyby. Można uznać, że wrzesień to zakończenie sezonu alergicznego związanego bezpośrednio z sezonem pylenia roślin.

Październik – Grudzień

Czas od października do grudnia jest długo wyczekiwany przez alergików. Wówczas nie pylą niemal żadne rośliny i można odpocząć od niepokojących objawów alergii. Z drugiej strony rozpoczyna się wtedy sezon grzewczy. Wtedy największym zagrożeniem są takie alergeny jak roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt.

Jak przygotować się na sezon pylenia roślin?

Tak naprawdę osoby uczulone na pyłki roślin nie mają łatwego zadania. Bardzo trudno skutecznie przygotować się na sezon pylenia i jednocześnie trudno o unikanie kontaktu z niebezpiecznymi alergenami. Dla przykładu w sezonie pylenia pyłek brzozy unosi się w powietrzu przez wiele tygodni. Osoba uczulona, wychodząc z domu, narażona jest na kontakt z alergenami na świeżym powietrzu. W takich sytuacjach niezbędne jest regularne przyjmowanie preparatów takich jak leki antyhistaminowe. Pozwalają one na zredukowanie negatywnych objawów związanych z alergią i ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Jak radzić sobie z pyłkami roślin w domu?

Dla naszego zdrowia i samopoczucia bardzo ważne jest regularne wietrzenie mieszkania. W jego trakcie do wnętrz mogą dostawać się pyłki roślin, na które jesteśmy uczuleni. Istnieje jednak skuteczny sposób na to, aby sobie z tym poradzić. Dobrym wyborem dla alergików są klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza. Z jednej strony pomogą w utrzymaniu pożądanej temperatury w pomieszczeniu, a z drugiej oczyszczą powietrze ze szkodliwych patogenów i alergenów. Tego typu urządzenia wyposażone są w wysokiej jakości filtry, które należy wymieniać zgodnie ze wskazaniami producenta lub zgodnie z parametrami zużycia filtrów. Dobrej jakości klimatyzator pozwala również na utrzymanie w pomieszczeniach pożądanej wilgotności powietrza. To także ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie.

Regularne sprzątanie

Poza klimatyzatorem, warto zadbać również o regularne sprzątanie swojego domu lub mieszkania. Alergikom rekomenduje się unikanie w domu przedmiotów, które stanowią doskonałe siedlisko dla patogenów i zanieczyszczeń. To m.in. różnego typu dywany, pluszowe misie, narzuty na meble tapicerowane, czy też zasłony. Wyeliminowanie ich ze swojego otoczenia sprawi, że objawy alergii będą występowały rzadziej i będą mniej dokuczliwe.

Leki wspierające życie z alergią

Wsparciem w leczeniu alergii okazują się również leki przeciwhistaminowe. Te dobierane sa bezpośrednio do potrzeb pacjenta oraz rodzaju alergii, z jaką się boryka. Leki antyhistaminowe to podstawowy wybór lekarza w przypadku alergii wziewnych. Ich zadaniem jest blokowanie działania histaminy, która pośrednio wyzwala reakcję alergiczną w organizmie.

Inne leki stosowane przez alergików to m.in.:

  • kromony;
  • glikokortykosteroidy.

Odczulanie

Jednym z wariantów leczenia alergii jest tzw. immunoterapia swoista. To odczulanie, które polega na stopniowym przyzwyczajaniu układu odpornościowego do kontaktu z większymi dawkami alergenu. Tego typu leczenie trwa minimum kilka lat. Aż 75% pacjentów po przejściu przez całą terapię zauważa złagodzenie objawów alergii lub też całkowite ich ustąpienie. Tego typu terapia powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę.

Alergia a recepta online

Alergia wymaga przyjmowania leków w długiej perspektywie. U wielu pacjentów podaje się je do końca życia. Jednym ze skutecznych sposobów na przygotowanie się do sezonu alergicznego jest zadbanie o to, aby pod ręką mieć leki przynoszące ulgę. Ponadto wybrane leki przyjmuje się wtedy, gdy spodziewa się kontaktu z alergenami lub nie da się go uniknąć. Taka sytuacja występuje u alergików niemal przez cały okres pylenia roślin. Dostęp do leków na alergię możesz zapewnić sobie w ramach zdalnej konsultacji medycznej, czyli recepty online. Pierwsza diagnoza musi mieć miejsce w gabinecie stacjonarnym. Recepta online to dobry wybór, jeżeli kontynuujesz terapię i chcesz zapewnić sobie dostęp do preparatów.

Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, a następnie opłacić usługę. Na podstawie tych informacji nasz lekarz zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leków. E-receptę z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Specjaliści portalu https://nachorobe.pl/ zawsze na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Pomożemy Ci w przygotowaniu się na sezon alergiczny.