Hormony tarczycy i ich wpływ na rozwój i utrzymanie mieszków włosowych
Na samym początku warto uświadomić sobie rolę hormonów tarczycy w procesie wzrostu włosa i jego utrzymania na głowie. Mieszki włosowe przechodzą fale wzrostu, gdy włosy się wydłużają, a następnie odpoczywają. Z czasem następuje ich wypadanie, a w ich miejsce pojawiają się nowe. W całym procesie bardzo ważną rolę odgrywa tarczyca. Zajmuje się ona produkcją hormonów tarczycy, które odgrywają ważną rolę w rozwoju mieszków włosowych. Zachowanie równowagi hormonalnej przekłada się na dłuższe utrzymanie włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Jeżeli jednak występują jakiekolwiek zaburzenia i choroby tarczycy, to może skutkować to wypadaniem włosów. Negatywnie wpływa to na estetyczny wygląd i komfort życia pacjentów.
Wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy to jedna z chorób, w której przebiegu sporadycznie obserwuje się nadmierne wypadanie włosów. Jest to związane z tym, że za małe stężenie hormonów tarczycy może powodować wstrząs organizmu. Skutkuje to wypadaniem telogenu. Zaburza to cykl życia korzeni włosów. Następuje osłabienie kondycji cebulek włosowych i po kilku miesiącach można dostrzec już przerzedzenie włosów. Przy niedoczynności tarczycy utrata włosów ma charakter rozproszony. Jednocześnie dotyczy to całej skóry włosów. Intensywność wypadania włosów zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i jego sytuacji zdrowotnej.
W jaki sposób walczyć z wypadaniem włosów przy niedoczynności tarczycy?
Przed rozpoczęciem walki z wypadaniem włosów przy niedoczynności tarczycy, należy przeprowadzić podstawowe badania profilaktyczne. Podstawą są: morfologia, poziom hormonów tarczycy, a także poziom żelaza. Do tego wykonuje się profesjonalne badanie skóry głowy. Na tej podstawie lekarz może określić właściwą przyczynę problemu, a także wprowadzić skuteczne leczenie. Osobą odpowiedzialną za ten obszar będzie lekarz endokrynolog.
Podstawą leczenia wypadania włosów przy niedoczynności tarczycy jest odpowiedni dobór dawki syntetycznych hormonów, które przyjmuje się w związku z ich niedoborem. Przywrócenie równowagi hormonalnej organizmu powinno nie tylko zahamować wypadanie włosów, ale także umożliwić pacjentowi ich odrost. Regeneracja wzrostu włosów to kolejny aspekt terapii. Wpływa to korzystnie na estetykę pacjenta oraz jego pewność siebie.
Niedoczynność tarczycy a odrastanie włosów
Ważne jest to, że w zdecydowanej większości przypadków wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy ma odwracalny charakter. To stan przejściowy. Po doprowadzeniu organizmu do równowagi hormonalnej, włosy zaczynają odrastać i uzupełniają powstałe wcześniej ubytki. Należy jednak pamiętać o tym, że to proces długotrwały, który trwa nawet kilka miesięcy lub więcej. W tym czasie stosuje się leki, które stymulują odrastanie leków. Te środki farmakologiczne przepisywany są zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami pacjenta i poprzedzają je badania.
Problemy z włosami przy nadczynności tarczycy
Jednym z powodów problemów z włosami jest nadczynność tarczycy. Przebieg tego schorzenia polega na zwiększonej aktywności gruczołu tarczowego. W jej wyniku produkuje się większą ilość hormonów niż realne zapotrzebowanie organizmu. Prowadzi to do zaburzeń hormonalnych. Jednym z jej efektów jest wypadanie włosów, brwi oraz paznokci. Inne charakterystyczne objawy dla tego schorzenia, to m.in.: trudności z koncentracją, utrata masy ciała, czy też zwiększone pocenie się. Zaobserwowanie jakiegokolwiek z nich w swoim przypadku powinno wzbudzić niepokój. W takiej sytuacji rekomenduje się przeprowadzenie badań specjalistycznych.
Jak zahamować wypadanie włosów przy nadczynności tarczycy?
Zahamowanie wypadania włosów przy nadczynności tarczycy wymaga odpowiedniej wiedzy. Przede wszystkim ustala się terapię farmakologiczną, której zadaniem jest zmniejszenie aktywności gruczołu tarczowego. Konsekwencją jest zmniejszona produkcja hormonów i przywrócenie równowagi w organizmie. W ten sposób likwiduje się przyczynę problemów z włosami. Ponadto w terapii warto uwzględnić leki stymulujące wzrost włosów. Wszystko po to, aby już w ciągu kilku miesięcy przywrócić estetyczny wygląd pacjenta i stan jego włosów, brwi i paznokci.
Choroba Hashimoto a nasilone wypadanie włosów
Zmiany w organizmie w wyniku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy wpływają bezpośrednio na kondycję włosów. Wówczas obserwuje się rozproszone wypadanie włosów i nie wypadają one równomiernie. W efekcie powstają m.in. plamy na skórze głowy, w obrębie których nie ma włosów. Wpływa to negatywnie na estetykę wyglądu pacjenta. To tzw. łysienie plackowate. Często u pacjentów z chorobą Hashimoto występują inne choroby autoimmunologiczne, wywołując objawy łysienia androgenowego. Rozproszone wypadanie włosów występuje u wybranych pacjentów i nie jest regułą.
Wypadanie włosów po operacji tarczycy
Wzmożoną utratę włosów można zaobserwować również po operacji usunięcia części lub całości gruczołu tarczowego. Jest to związane z tym, że taki zabieg powoduje niedoczynność narządu. Oznacza to, że pacjent musi przyjmować tabletki z hormonami. Wszystko po to, aby utrzymać prawidłowy poziom hormonów tarczycy, co przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku niedoczynności wypadanie włosów następuje po kilku miesiącach. Stres związany z zabiegiem może przyspieszyć cały proces. Ponadto pierwsze tygodnie po operacji to ustalanie odpowiedniej dawki hormonów dla pacjenta. Te będą różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nadmiar hormonów tarczycy lub ich niedobór w trakcie leczenia również sprzyjają wypadaniu włosów. Po dobraniu właściwej dawki sytuacja powinna wrócić do normy.
Stres związany z chorobą
Realne zagrożenie dla pacjenta stanowi również stres spowodowany z chorobami tarczycy. W jego wyniku mieszki włosowe jeszcze szybciej przechodzą w stan spoczynku, co hamuje wzrost włosów. Konsekwencją tego zjawiska jest przerzedzenie się włosów, a także ich słaba kondycja. Z czasem pacjent zaobserwuje zwiększone przerzedzenie włosów. Widać to m.in. na grzebieniu lub w trakcie mycia głowy. Każdy niepokojący sygnał w tym obszarze powinien wzbudzić Twoją czujność.
Wypadanie włosów a leki przeciwtarczycowe
Warto zwrócić uwagę na to, że wypadanie włosów przy chorobach tarczycy może być spowodowane również przez przyjmowane medykamenty. Sporadycznie u wybranych pacjentów obserwuje się skutki uboczne leków przeciwtarczycowych. Wśród nich znajduje się osłabienie cebulek włosów, a także z czasem wypadanie uszkodzonych włosów. Jeżeli pacjent zaobserwuje jakiekolwiek negatywne objawy związane ze stosowaniem w terapii wybranych środków farmakologicznych, to powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Być może niezbędna będzie zmiana leków i stężenia przyjmowanych hormonów, czy też wprowadzenie innych preparatów dodatkowych. Te ostatnie mają za zadanie zmniejszyć intensywność wypadania włosów i korzystnie wpłynąć na komfort codziennego życia pacjenta.
Środki farmakologiczne, które zwiększają ryzyko nadmiernego wypadania włosów przy chorobach tarczycy, to m.in. propylotiouracyl i metimazol.
Czy zawsze zaobserwujesz wypadanie włosów?
Cały proces wzrostu włosów jest stosunkowo długi i trwa kilka miesięcy. To sprawia, że pacjenci nie zawsze to zaobserwują. Może zdarzyć się tak, że leczenie tarczycy zostanie wdrożone na tyle szybko, że choroba nie będzie miała negatywnego wpływu na kondycję cebulek włosów i stan owłosienia pacjenta. Ponadto wypadanie włosów często przypisuje się innym przyczynom, w tym m.in.: nadmiernemu stresowi, czynnikom środowiskowym, narażeniu na substancje toksyczne w pracy, czy też innym jednostkom choroby. Czasami trafne zlokalizowanie przyczyny jest bardzo trudne. Na szczęście w przypadku problemu ze wzrostem włosów, zazwyczaj stosuje się te same preparaty, których zadaniem jest stymulacja całego procesu.
Jak wzmocnić kondycję włosów?
Istnieją skuteczne sposoby na wzmocnienie włosów, które warto stosować nie tylko w przypadku problemów z tarczycą. Utrata włosów to objaw, który może towarzyszyć wielu innym jednostkom chorobowym, a także nadmiernemu stresowi. Może także byś skutkiem złej diety, a także innych czynników środowiskowych. W ramach diagnostyki wypadania włosów należy przeprowadzić szczegółowe badania, w tym zbadać strukturę włosów oraz poznać przyczynę ich utraty. Na tej podstawie można zastosować dodatkowe wsparcie farmakologiczne. Poza środkami medycznymi istnieją także inne sposoby na to, aby skutecznie hamować wypadanie włosów niezależnie od jego przyczyn.
Odpowiednia pielęgnacja włosów
Oczywiście podstawą jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Dzięki temu można zadbać o ich dobrą kondycję i zminimalizować ryzyko ich wypadania. Przy osłabionych włosach, należy unikać splatania ich w ciasne warkocze, czy też robienia kucyków. Każda taka czynność osłabia włosy. Nadczynność tarczycy i niedoczynność powodują dodatkowe zmiany na poziomie hormonalnym, dlatego niezbędne jest zachowanie jeszcze większej uwagi. Włosy osłabiają takie czynności jak m.in.: używanie prostownicy, czy też częste używanie suszarki. Rekomenduje się postawienie na grzebienie o szerokich zębach i ostre szczotki, które nie będą ciągnęły włosów. Źle dobrane akcesoria powodują, że osłabione włosy są bardziej podatne na wypadanie. Dodatkowo należy postawić na starannie dobrane kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie.
Suplementy wzmacniające włosy
Specjaliści rekomendują także sięgnięcie po suplementy witaminowe, których zadaniem jest wzmocnienie cebulek włosów i zahamowanie ich wypadania. Podstawowe minerały, które powinny znaleźć się w preparatach do włosów oraz w suplementach to m.in.: cynk, selen, żelazo, aminokwasy siarkowe, krzem, czy też witaminy z grupy B. Dzięki temu zadbasz o piękny i zdrowy wygląd włosów, a także ich właściwe nawilżenie i odżywienie od środka. Koniecznie pamiętaj o tym podczas problemów z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Wszystko dlatego, że osłabienie i wypadanie włosów to jeden z charakterystycznych objawów chorób tarczycy. Włosy mogą wypadać również bez tego typu dolegliwości. Odpowiedzialne są za to niedobory żywieniowe, w tym niski poziom ferrytyny. Ten ostatni jest bezpośrednio związany z brakami żelaza w organizmie.
Dieta ma znaczenie
Oczywiście w przypadku wypadania włosów duże znaczenie ma także stosowana dieta. Pacjenci, którzy na co dzień jedzą duże ilości przetworzonych produktów i fast foodów, są bardziej narażeni na występowanie problemów z włosami, brwiami i paznokciami. Zdecydowanie mniejsze natężenie wypadania włosów obserwuje się u pacjentów, którzy na co dzień uprawiają aktywność fizyczną, a także zdrowo się odżywiają. Kolejne aspekty zwiększające problemy z włosami przy chorobach tarczycy to spożywanie alkoholu, czy też palenie papierosów. Z tych używek warto zrezygnować, z korzyścią dla swojego zdrowia.
Leczenie chorób tarczycy i dbanie o włosy
Ze względu na realne zagrożenie, pacjenci powinni postawić na jednoczesne leczenie chorób tarczycy i minimalizowanie ich negatywnego wpływu na włosy. W tym celu stosuje się syntetyczne hormony tarczycy, a także profesjonalną suplementację witaminową. Pierwsze tygodnie leczenia, w tym dobór stężenia hormonów, dobierane są przez specjalistę w trakcie wizyt stacjonarnych. Zapewnienie sobie dostępu do leków w ramach kontynuacji terapii może nastąpić w konsultacji zdalnej
Na naszym portalu przygotowaliśmy dla Ciebie usługę recepty online. To zdalna konsultacja medyczna. Recepta online polega na wypełnieniu formularza medycznego i wskazaniu dotychczas przyjmowanego medykamentu. Po opłaceniu usługi nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup leków. E-recepta to dokument, który zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Na portalu https://nachorobe.pl/ zawsze na pierwszym miejscu stawiamy zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.