Czym właściwie jest kaszel?
Kaszel to jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. To odruch naturalny naszego organizmu, który powstaje na skutek reakcji rzęsek pokrywających oskrzela. Powstaje wtedy, gdy pacjent ma na ścianach dróg oddechowych zalegającą wydzielinę. Kaszel ma na celu odkrztuszanie wydzieliny i wydalenie jej z dróg oddechowych. O ile pojedynczy kaszel jest naturalnym zjawiskiem i nie powinien budzić naszego niepokoju, o tyle utrzymujący się przez długi czas wskazuje na rozwój różnego rodzaju infekcji. Jedną z metod leczenia kaszlu jest stosowanie inhalacji. Preparat medyczny dostosowuje się do rodzaju kaszlu oraz stanu zdrowia pacjenta.
W jakim celu stosuje się inhalacje na kaszel?
Inhalacje na kaszel to wziewne podawanie substancji leczniczych. Ten sposób sprawia, że występuje niższe wchłanianie do krwioobiegu, dzięki czemu w leczeniu można stosować większa dawki leków. Dodatkowym atutem inhalacji jest to, że substancja lecznicza działa bezpośrednio na układ oddechowy. Przekłada się to na przyspieszenie leczenia i poprawienie jego efektów. Środki farmakologiczne stosowane podczas inhalacji nie tylko leczą drogi oddechowe, ale również mają pożądane właściwości nawilżające. Wpływa to korzystnie na komfort pacjenta w trakcie kuracji.
Dawkę i sposób leczenia ustala lekarz
Zanim zdecydujesz się na robienie inhalacji we własnym zakresie, musisz się odpowiednio do tego przygotować. Przede wszystkim pacjent nie powinien samemu wybierać leku i go stosować. Jest to związane z tym, że niewłaściwie dobrane preparaty mogą zagrażać zdrowiu i życiu osoby chorej. W przypadku nebulizacji to lekarz powinien wskazać lek rekomendowany w terapii. Jeżeli niezbędny jest lek dostępny na receptę, to decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonego badania i wywiadu z pacjentem. To on ustala dawkę, do której należy się stosować. Podczas inhalacji istnieje ryzyko przedawkowania substancji czynnej, dlatego nie można tego bagatelizować. W przypadku stosowania inhalacji z soli fizjologicznej praktycznie nie ma ryzyka przedawkowania, jednak warto skonsultować swój przypadek z lekarzem.
Preparaty na receptę wykorzystywane przy kaszlu mokrym
Mokry kaszel zazwyczaj występuje w przypadku zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Pojawia się również jako objaw przy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz astmie. W celu ułatwienia odkrztuszania wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych, stosuje się inhalacje. Kaszel mokry to inaczej kaszel produktywny.
Każdorazowo o przepisaniu konkretnego preparatu medycznego do inhalacji decyduje lekarz prowadzący. Decyzję podejmuje na podstawie wywiadu z pacjentem i przeprowadzonych badań. Staranne dobranie środka jest kluczowe w kontekście zachowania skuteczności terapii. W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się m.in. takie leki wykrztuśne na receptę jak:
- Berodual;
- Budixon Neb;
- Nebusalin;
- Nebbud.
Każdy z nich ma nieco inny skład i specyfikę działania, dlatego przed rozpoczęciem terapii należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. W trakcie leczenia należy zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Co jeszcze stosuje się do inhalacji na kaszel mokry?
Poza lekami dostępnymi na receptę w leczeniu kaszlu mokrego można stosować także szereg innych preparatów ogólnodostępnych. Wielu specjalistów rekomenduje zastosowanie olejków eterycznych. Wśród polecanych substancji znajdują się m.in.:
- olejek eukaliptusowy;
- olejek pichtowy;
- olejek tymiankowy;
- olejek miętowy;
- sól hipertoniczna.
Olejki eteryczne stosuje się przy różnych chorobach układu oddechowego. Zazwyczaj kilka kropel wpuszcza się do gorącej wody i domowym sposobem prowadzi się inhalację pod ręcznikiem. Tego typu postępowanie może stanowić cenne wsparcie dla terapii opartej o leki. Domowe sposoby nie powinny być traktowane jako jedyna forma terapii, ponieważ mogą okazać się niewystarczająco skuteczne. Inhalacja z olejkami rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej wydalenie z organizmu.
Preparaty na receptę wykorzystywane przy kaszlu suchym
W przypadku kaszlu suchego stosuje się nieco inne leki na receptę. Wykazują one inne właściwości, co jest kluczowe przy tego typu terapii. Jeden z wyjątków stanowi tu Budixon Neb, który z powodzeniem może byś stosowany u osób z mokrym i suchym kaszlem. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy do lekarza prowadzącego. Przykładowe środki farmakologiczne na suchy kaszel dostępne na receptę to m.in.:
- Pulmicort;
- Benodil;
- Budixon Neb.
Leki stosowane przy suchym kaszlu mają za zadanie nawilżenie układu oddechowego pacjenta. To niezwykle ważne. Tzw. kaszel nieproduktywny może podrażniać błonę śluzową krtani i gardła.
Co jeszcze stosuje się do inhalacji na kaszel suchy?
Poza preparatami dostępnymi na receptę w przypadku suchego kaszlu można stosować również wybrane środki ogólnodostępne. Dobrym wyborem może być roztwór soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Ten ostatni ma silne właściwości nawilżające oraz wiąże wodę. Dzięki temu efekt nawilżenia utrzymuje się dłużej i minimalizuje się ból gardła oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Gotowym preparatem tego typu jest m.in. Nebu-dose hialuronic.
Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest sól fizjologiczna z dodatkiem ektoiny. To substancja, która odpowiada za stworzenie specjalnej powłoki na błonie śluzowej. Odpowiada za jej regenerację i stanowi skuteczne zabezpieczenie przed jej dalszym wysychaniem. Właśnie dlatego preparaty tego typu doskonale sprawdzają na ten rodzaj kaszlu. Przykładowy lek z tej kategorii to Ectodose. W walce z suchym kaszlem stosuje się również m.in.: rumianek pospolity, prawoślaz lekarski i podbiał pospolity.
Inhalacje z soli fizjologicznej – czy warto?
Wśród domowych sposobów znajdują się inhalacje z roztworu soli fizjologicznej. Jest ona ogólnodostępna w każdej aptece i warto mieć ją w domowej apteczce. Sprawdza się nie tylko w przypadku nebulizacji. Inhalacje z fizjologicznego roztworu chlorku soli dają realną poprawę w przypadku takich objawów jak: kaszel i zatkany nos. Z powodzeniem preparat ten można stosować u pacjentów w każdym wieku. Jednocześnie sól fizjologiczna nie wywołuje negatywnych objawów i nie jest substancją aktywną. Jedynym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ewentualna nadwrażliwość na chlorek sodu.
Sól fizjologiczna wykazuje szerokie działanie po zastosowaniu jej w inhalacji. Przede wszystkim nawilża śluzówkę nosa i ją oczyszcza. Wykazuje również działanie rozrzedzające wydzielinę, dzięki czemu oczyszcza i udrożnia drogi oddechowe. Środki z dodatkiem kwasu hialuronowego wykazują silniejsze i dłuższe działanie nawilżające. W aptece można znaleźć również hipertoniczny roztwór chlorku sodu, który dodatkowo wspiera walkę pacjentów z katarem.
Biorąc pod uwagę korzyści z tym związane, inhalacje z soli fizjologicznej warto stosować przy słabych infekcjach dróg oddechowych oraz jako wsparcie leczenia farmakologicznego. Może to dać satysfakcjonujące efekty i nie powoduje zagrożenia zdrowotnego. Ponadto sól fizjologiczna jest tania i łatwo dostępna, dlatego tak chętnie po nią sięgamy. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku zakażenia bakteryjnego i poważniejszych infekcji, nebulizacja z solą fizjologiczną będzie niewystarczająca. Niezbędna jest konsultacja lekarska i zastosowanie leku.
Wskazania do wykonania nebulizacji
Nebulizacja to prowadzenie inhalacji z nebulizatorem, czyli profesjonalnym sprzętem medycznym. Ten sposób podawania leków wziewnych gwarantuje wysoką skuteczność i korzystnie wpływa na przebieg terapii. Standardowo nebulizacja wskazana jest w przypadku astmy, przewlekłej choroby obturacyjnej płuc oraz innych zakażeń dróg oddechowych (np. zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok). Stosuje się ją po to, aby ułatwić odkrztuszanie znajdującej się na drogach oddechowych wydzieliny oraz poradzić sobie z uporczywym kaszlem. Obecnie inhalacje stosuje się zarówno na mokry, jak i suchy kaszel.
Nebulizacja w przypadku astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Inhalacja to jedna z podstawowych metod walki z objawami astmy i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc (POChP). Przy tego typu schorzeniach stosuje się leki rozkurczające oskrzela, czyli β2-mimetyki. Dzięki nim możliwe jest poprawienie wydajności płuc oraz ułatwienie opróżniania ich z powietrza. Korzystnie wpływają także na tzw. wydolność wysiłkową pacjenta. W ramach leczenia długotrwałego stosuje się m.in. takie preparaty jak: salmeterol i formoterol. Silne napady kaszlu wymagają podania mocniejszych leków o krótkim działaniu takich jak: fenoterol, salbutamol.
Do innych środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu przewlekłych problemów dróg oddechowych należą:
- leki przeciwcholinergiczne;
- metyloksantyny;
- teofilina;
- aminofilina;
- sterydy wziewne (np. flutikazon i budezonid).
Ostateczna decyzja dotycząca rodzaju terapii i przepisanego leku należy do lekarza prowadzącego. Ten zawsze na pierwszym miejscu powinien stawiać dobro i bezpieczeństwo pacjenta.
Jak powinno się przeprowadzać nebulizację?
Nebulizacja powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza i wskazaniami producenta nebulizatora. Wszystko po to, aby zadbać jednocześnie o skuteczność leku i bezpieczeństwo jego stosowania. Przed włączeniem urządzenia należy sprawdzić, czy wszystkie jego elementy są dobrze połączone (w tym wężyk). Po uruchomieniu sprężarki nebulizatora sprawdza się, czy nie ma żadnych przecieków. Leki do nebulizacji podaje się w temperaturze pokojowej. Jeżeli wymagane jest ich rozcieńczenie, to należy postępować zgodnie ze wskazaniami producenta. Najczęściej w tym celu stosuje się roztwór 0.9% NaCl. Nebulizacja powinna być prowadzona w pozycji siedzącej. Po jej skończeniu należy dokładnie umyć maskę oraz ustnik i przygotować sprzęt do kolejnego użycia.
Czy wybrane preparaty można ze sobą łączyć?
Lekarze zalecają stosowanie preparatów osobno i niełączenie ich ze sobą w trakcie nebulizacji. Wówczas można zachować wysoką skuteczność prowadzonej terapii. Zdarza się jednak, że istnieje wskazanie do połączenia ze sobą kilku środków w jeden roztwór do inhalacji. Często dotyczy to dzieci, u których przeprowadzenie długiej nebulizacji w odpowiedniej kolejności bywa kłopotliwe.
Zgodnie z wytycznymi medycznymi, w ramach jednej nebulizacji można łączyć ze sobą takie preparaty jak:
- Nebbud lub Pulmicort z Atroventem;
- Nebbud lub Pulmicort z Berodualem;
- Nebbud lub Pulmicort z Pulmozyme;
- Nebbud lub Pulmicort z Ventolinem;
- Mucosolvan z Atroventem;
- Berodual z Mucosolvanem.
Każdorazowo należy jednak skonsultować się z lekarzem i zastosować się bezpośrednio do jego wskazań. Wszystko dlatego, że niewłaściwe połączenie leków może powodować realne zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Kluczem jest zadbanie o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Recepta online na leki stosowane w inhalacjach na kaszel
Przewlekłe choroby dróg oddechowych wymagają długotrwałego przyjmowania leków. Czasami wystarczy sięgać po nie w okresie napadów uporczywego kaszlu. Podstawowe badania lekarskie oraz przepisanie środków medycznych muszą odbyć się w gabinecie stacjonarnym. Lekarz powinien dokładnie sprawdzić stan zdrowia pacjenta i na tej podstawie wypisać receptę.
Kontynuację leczenia i dostępu do leków można zagwarantować sobie w ramach recepty online, czyli zdalnej konsultacji medycznej. Recepta online to usługa, która polega na wypełnieniu formularza medycznego. Dostępna jest na naszym portalu https://nachorobe.pl/. Nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup leków stosowanych w inhalacjach na kaszel. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pokieruje Cię na konsultację w stacjonarnym gabinecie. Nasi specjaliści zawsze na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług i wybrania recepty online na portalu https://nachorobe.pl/.