...
antbiotyk

W jakich przypadkach stosować antybiotyk

Leczenie antybiotykami nie zawsze jest konieczne. Stosowanie antybiotyku stało się na tyle powszechne, że mało kto pamięta, na co właściwie powinno stosować się tego typu preparaty. Kiedy zatem sięgnąć po tę metodę leczenia, a kiedy zupełnie z niej zrezygnować?
antbiotyk

Leczenie antybiotykami – kiedy konieczne?

Warto pamiętać, że większość infekcji dróg oddechowych można z powodzeniem wyeliminować za pomocą leków przeciwzapalnych czy innych leków, które są powszechnie dostępne. Podanie antybiotyku możliwe jest wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Antybiotyki nie mogą być przyjmowane bez konsultacji ze specjalistą. Jeżeli któremuś z domowników pozostały antybiotyki po własnym leczeniu, nie powinien on przekazywać go innej osobie – nawet, jeśli ma podobne objawy choroby.

Środki ostrożności

Stosowanie antybiotykoterapii bez konsultacji lekarskiej może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Leki takie nie tylko nie zadziałają, ale mogą również wywołać poważne powikłania. Z leczeniem antybiotykiem wiążą się bowiem również działania niepożądane, które mogą być bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Stosowanie antybiotykoterapii

Przeprowadzanie leczenia za pomocą antybiotyków możliwe jest jedynie wtedy, gdy to zalecił lekarz prowadzący. Nie przepisuje się tego typu leków na infekcje wirusowe, zatem specjalista każdorazowo powinien sprawdzić etiologię infekcji. Antybiotyki odznaczają się szerokim spektrum działania, jednak ich skuteczne działanie zależy przede wszystkim od typów bakterii, które zaatakowały organizm danego pacjenta.

Zasady stosowania antybiotyków

Antybiotyki powinny być przepisywane wyłącznie na określone rodzaje drobnoustrojów. Leki stosowane w celu wyeliminowania wirusów mogą po prostu nie zadziałać. Ważne, by każdorazowo stosować preparaty osłonowe, które zapobiegną podrażnieniom w układzie pokarmowym. Antybiotyki niszczą bowiem części flory bakteryjnej, co może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Stałe pory przyjmowania leku

Bakterie chorobotwórcze mogą zostać skutecznie wyeliminowane jedynie wtedy, gdy antybiotyki będą przyjmowane w regularnych odstępach czasu. Nieprzestrzeganie godzin przyjmowania sprawia, że lek nie będzie działał poprawnie. Warto pamiętać także o równych odstępach czasu – jeżeli lekarz w celu wyeliminowania bakterii zaleci przyjmowanie leku trzy razy dziennie, należy przyjmować lek równo co osiem godzin.

Stosowanie probiotyków

Antybiotyki to leki, które mogą w prosty sposób zniszczyć florę bakteryjną, co z kolei może prowadzić na przykład do grzybicy układu pokarmowego bądź rozrodczego. Warto zatem sięgnąć po probiotyk, który skutecznie ochroni poszczególne układy przed podrażnieniem oraz uzupełni szybko utracone dobre bakterie w organizmie.

Warto jeszcze dodać, że lek działa poprawnie jedynie wtedy, gdy jest stosowany zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego. Konsultacja z farmaceutą w aptece nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Leki tego typu przyjmuje się najczęściej aż do ukończenia całego opakowania. Nie powinno się samodzielnie kończyć terapii antybiotykiem.

Jak brać antybiotyki – najczęstsze błędy

Działanie antybiotyków zależy od wielu różnych czynników. Pacjenci popełniają jednak sporo błędów w przyjmowaniu takich specyfików, przez co nie mogą one działać prawidłowo. Czego zatem należy się wystrzegać?

Uczulenie na antybiotyki

Pacjenci, którzy mają brać antybiotyk – na przykład przy zapaleniu płuc czy opon mózgowych, powinni przede wszystkim poinformować lekarza, jeśli posiadają jakiekolwiek uczulenie na składnik leku. Istotną informacją jest również fakt, że poprzednia antybiotykoterapia nie przyniosła odpowiedniego rezultatu bądź wywołała niepożądane skutki uboczne. W takiej sytuacji specjalista może zalecić pacjentowi inną terapię bądź wskazać preparaty pomocnicze, które zapobiegną działaniom niepożądanym.

Przyjmowanie przypisanych produktów niezgodnie z dawką

Dany antybiotyk – na przykład w chorobach wenerycznych czy też zapaleniu dróg moczowych lub silnej anginie wywołanej przez bakterie, należy stosować we wskazanej przez lekarza dawce. Nie ma możliwości samodzielnej modyfikacji przyjmowanych dawek, gdyż jest to po prostu niebezpieczne dla zdrowia, a często nawet życia pacjenta! Każdy z leków – bez względu na to, czy jest to antybiotyk, ma określoną bezpieczną dawkę. Przekroczenie jej ma bezpośredni wpływ na procesy życiowe o wiąże się często z niebezpieczeństwem, zatem należy unikać tego typu sytuacji.

Oprócz przedawkowania zaleconych tabletek w czasie antybiotykoterapii, niekorzystne jest także przyjmowanie mniejszej dawki. Leczenie takie może być po prostu nieefektywne i nie zadziałać na ten rodzaj bakterii.

Przerwanie leczenia

Niepożądaną sytuacją w stanach zapalnych ucha środkowego czy zakażeniu bakteriami streptococcus jest samodzielnie przerwanie terapii leczenia antybiotykami. Zdarza się bowiem, że poprawa u danej pacjenta występuje już po przyjęciu zaledwie kilku tabletek. Nie jest to w żadnych razie sygnał do tego, by przerwać leczenie. Antybiotyki nie służą bowiem do tego, by leczyć objawy – stosuje się je w celu zwalczenia wszystkich patogenów w miejscu występowania zakażenia. Komórki bakterii muszą zostać w całości wyeliminowane, by nie mogły one dalej rozwijać się w organizmie pacjenta. Zakończenie kuracji musi być każdorazowo konsultowane z lekarzem specjalistą.

Popijanie leku sokiem lub herbatą

Z pewnością niewiele osób o tym wiem, ale niektóre soki, a nawet herbata, mogą wchodzić w interakcję z wybranymi antybiotykami. Nie należy zatem narażać się na takie ryzyko i popijać lek niegazowaną wodą źródlaną bądź przegotowaną. Warto potem odczekać kilka minut, zanim wypije się coś innego.

Kiedy antybiotyk jest zbędny?

Antybiotyki powinno stosować się wyłącznie wtedy, gdy u danego pacjenta pojawi się infekcja bakteryjna. Lekarz przed podaniem takiego leku – zwłaszcza u małych dzieci, powinien przeprowadzić badania krwi, które wskażą bezpośrednio, jakie bakterie powodują zakażenie. Taką informację można uzyskać również po pobraniu próbki – na przykład wtedy, gdy pacjent cierpi na zapalenie gardła.

Infekcje wirusowe a antybiotyki

Infekcje wirusowe, które powodują na przykład ból gardła, nie zostaną wyeliminowane przez stosowanie antybiotyku. W wielu przypadkach nawet zakażenie bakteryjne nie wymaga wcale przyjmowania takich silnych leków, jakimi są antybiotyki. Jeśli schorzenie nie jest poważne, a pacjent cieszy się dobrym systemem immunologicznym, bardzo prawdopodobne jest, że organizm sam poradzi sobie z takimi bakteriami.

Czy to zakażenie bakteryjne?

Zarówno infekcje wirusowe, jak i zakażenia bakteryjne, mogą dawać podobne objawy. Przeprowadzenie badań krwi czy pobranie próbki z nosa lub gardła jest zatem podstawą do tego, jakie metody leczenia wprowadzić u danej pacjenta.

Jeśli chodzi na przykład o kaszel, to może on pojawić się zarówno w momencie rozwoju bakterii, jak i przy infekcji wirusowej. Takie dolegliwości świadczą na przykład o zapaleniu oskrzeli, które wywoływane jest przez wirusy. Kaszel może pojawić się jednak także u pacjentów chorujących na zapalenie płuc. Ta choroba w większości przypadków jest leczona właśnie antybiotykami.

Nieco inaczej patrzy się na zielony katar, który prawie na pewno wskazuje na infekcje bakteryjne. Antybiotyk będzie wówczas konieczny. Takie objawy pojawiają się najczęściej w przypadku silnego zapalenia zatok, które trudno jest wyeliminować dostępnymi bez recepty preparatami. Warto jednak podkreślić, że leczenie tego typu zawsze przepisuje wyłącznie specjalista. Silny ból zatok i zielonkawa wydzielina z nosa to jasny sygnał, by jak najszybciej udać się do lekarza.

Zakażenie bakteryjne – jak się pozbyć?

Antybiotyki nie zawsze potrzebne są do pozbycia się zakażenia bakteryjnego. Są oczywiście sytuacje, w których tego typu specyfiki są po prostu konieczne. Współczesna medycyna dąży jednak do tego, by móc ograniczyć stosowanie antybiotyków przez pacjentów. Używanie ich w nieuzasadniony sposób sprawia, że organizm danego pacjenta przyzwyczaja się do takich substancji. W takiej sytuacji, gdy zajdzie faktyczna konieczność użycia takich preparatów, będą one po prostu bezużyteczne, gdyż zawarta w nich substancja czynna nie będzie oddziaływała na organizm prawidłowo.

Organizm w wielu przypadkach może sam pokonać zakażenie. Pojawiająca się podwyższona temperatura ciała świadczy właśnie o tym, że system immunologiczny się uaktywnił i próbuje zwalczyć drobnoustroje w ciele. Warto w takiej sytuacji po prostu odpoczywać; niezbędna będzie także wizyta u lekarza, który przepisze specyfiki do nawilżania śluzówki nosa czy leki, które zapobiegną rozwojowi choroby, niekoniecznie antybiotyki.

Naturalne środki

Dobrym pomysłem na to, jak wspomóc organizm w walce z wirusami bądź bakteriami, jest również sięgnięcie po naturalne środki. Do takiego procesu najlepiej nadaje się czosnek, a także imbir i nagietek. Takie produkty działają przede wszystkim przeciwzapalnie. Warto jednak zawsze skonsultować taką dodatkową metodę leczenia z lekarzem prowadzącym.

Kiedy podać dziecku antybiotyk?

Również w przypadku dzieci, antybiotyk może być podawany jedynie wtedy, gdy zaleci to lekarz. W przypadku stosowania antybiotyku u najmłodszych, jeszcze ważniejsze jest podawanie odpowiednich dawek oraz pilnowania godzin przyjmowania leku. Sposób podania leku oraz czynności, jakie należy wykonać, gdy stan dziecka nie będzie się poprawiał, należ t koniecznie omówić z pediatrą.

Jak działają antybiotyki 3-dniowe?

Wielu lekarzy przepisuje również antybiotyki na trzy dni, zwane również makrolidowymi. To nowa generacja preparatów, których substancje gromadzą się w zakażonych tkankach w znacznie większym natężeniu. Działają zatem znacznie intensywniej i szybciej powstrzymują namnażanie się bakterii. Proces leczenia jest zatem skrócony do minimum, czyli trzech dni.

Leczenie makrolidami jest znacznie szybsze i intensywniejsze, przez co czas ekspozycji organizmu na działanie leku jest znacznie krótszy. Mimo wszystkich wymienionych zalet, również ta dość nowatorska metoda leczenia powinna przebiegać wyłącznie pod kontrolą lekarza specjalisty.

Antybiotyk – działania niepożądane 

Wiele preparatów leczniczych może powodować działania niepożądane. Mogą one się pojawić również na skutek podawania antybiotyku. Najczęstsze skutki uboczne stosowania preparatów antybiotyków dotyczą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mowa tu o biegunce, wymiotach oraz mdłościach.

W niektórych przypadkach może pojawić się również wysoka gorączka, której towarzyszą bóle stawów. Jako działania niepożądane wymienia się również upośledzenie czynności wątroby, zaburzenia wchłaniania, rzekomobłoniaste zapalenie jelit oraz wstrząs anafilaktyczny.

Konsultacja z lekarzem

Przeziębienie, które daje dotkliwe objawy, powinno być zawsze konsultowane z lekarzem – bez względu na to, czy odpowiadają za nie wirusy czy bakterie chorobotwórcze. Niestety, w wielu przypadkach kolejka do lekarza jest na tyle długa, że pacjenci rezygnują z takiej wizyty. Na szczęście istnieje jeszcze porada internetowa, z której może skorzystać praktycznie każdy!

W czasie takiej konsultacji przez internet pacjent będzie mógł szczegółowo opowiedzieć o swoich objawach. Lekarz będzie zadawał na tyle szczegółowe pytania, że z pewnością będzie on w stanie postawić konkretną diagnozę. Posiadanie takich informacji pozwoli na decyzję, czy do tego typu stanu chorobowego konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku, czy może pomogą zwyczajne leki przeciwzapalne.

Konsultacja internetowa zawsze przebiega w sympatycznej i komfortowej atmosferze. Korzystanie z takiej porady to ogromne ułatwienie dla każdego – warto zatem sprawdzić tę opcję, gdy zaczynamy czuć się nieco niewyraźnie!