Dlaczego sen jest tak ważny?
Codzienne funkcjonowanie z zaburzeniami snu może być wyjątkowo trudne. Wszystko dlatego, że sen pełni niezwykle ważną rolę w kontekście funkcjonowania naszego organizmu oraz zachodzących w nich procesów. Podczas snu nasze ciało przechodzi regenerację, a także regulacji poddawane są procesy metaboliczne, ciśnienie krwi, czy też stężenie hormonów. Ponadto spokojny sen przekłada się na nasze codzienne samopoczucie, poziom energii oraz stan psychiki. Właśnie dlatego nie wolno tego bagatelizować. O ile sporadyczne problemy z zasypianiem nie są niczym wyjątkowym i nie powinny budzić niepokoju, o tyle powtarzający się tego typu stan to ważny sygnał alarmowy. Problemy ze snem mogą być następstwem niektórych jednostek chorobowych lub ich przyczyną.
Zaburzenia snu i bezsenność – jak są klasyfikowane
W ramach bezsenności i zaburzeń snu wymienia się zespół objawów. Każdy z nich wpływa na pogorszenie jakości snu pacjenta. Docelowo osoby borykające się z bezsennością mogą mieć: problemy z zasypianiem, przesypianiem całej nocy, czy też dużą liczbą pobudek w jej trakcie. W każdym z tych przypadków dochodzi do znacznego pogorszenia efektywności snu, co przekłada się na złe samopoczucie pacjenta oraz występowanie innych problemów zdrowotnych. Coraz więcej osób ma problem z zasypianiem, przez co już w łóżku spędza dużo czasu, zanim wejdzie w pożądaną fazę snu. Odbija się to negatywnie na ograniczonym czasie snu.
Rodzaje bezsenności i ich charakterystyka
Współcześnie określa się kilka podstawowych rodzajów bezsenności, w zależności od jej charakterystyki. Mogą to być zaburzenia o charakterze pierwotnym (bezsenność pierwotna) i wtórnym (bezsenność wtórna). Podstawowy podział wymienia jednak:
- bezsenność przewlekłą;
- bezsenność przygodną;
- bezsenność krótkotrwałą;
- bezsenność idiopatyczną.
Sprawdź, czym się one charakteryzują.
Bezsenność przewlekła
Jak sama nazwa wskazuje, problemy z utrzymaniem snu występują tu w dłuższej perspektywie. Schorzenie jako przewlekłe klasyfikowane jest wtedy, gdy zaburzenia snu trwają więcej niż miesiąc. Niestety podłożem tego często są zaburzenia psychiczne. Dodatkowo bezsenność przewlekła może być wywoływana przez zaburzoną gospodarkę hormonalną organizmu, czy też występowanie chorób układu nerwowego. Ponadto jako częste przyczyny przewlekłych problemów ze snem wymieniane są permanentne stany bólowe oraz choroby somatyczne, które współistnieją.
Bezsenność przygodna
Najczęściej występuje bezsenność przygodna, która nie jest klasyfikowana jako jednostka chorobowa. To nic innego, jak stan organizmu, w którym pacjent ma chwilowe problemy z zasypianiem. Jakość snu zaburzona jest w krótkiej perspektywie i nie powoduje to poważnych komplikacji zdrowotnych. Bardzo często problemy ze snem to reakcja obronna organizmu, który wystawiony jest na działanie stresorów. Odpowiednia higiena snu i unikanie czynników stresujących sprawią, że pacjent szybko wróci do poziomu równowagi.
Bezsenność krótkotrwała
W tym wariancie zaburzenia snu występują przez kilka następujących po sobie dni. Wówczas pojawia się bezsenność krótkotrwała. Ona również może być spowodowana czynnikami stresowymi, trudną sytuacją w życiu zawodowym lub prywatnym, czy też występowaniem innej choroby. Jeżeli objawy utrzymują się kilka dni i przechodzą samoistnie, to nie jest to powód do zmartwień. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak przeprowadzić podstawowe badania. Jeżeli sytuacja powtarza się regularnie, to niezbędne może być zmienienie stylu życia. Trudności z zasypianiem wpływają na zmniejszenie godzin snu i pogorszenie codziennego funkcjonowania człowieka.
Bezsenność idiopatyczna
Tego typu stan pojawia się coraz częściej. Jest on związany ze złymi nawykami, czynnościami wykonywanymi przed pójściem spać, a także z określonym stylem życia pacjenta. Co ciekawe tego typu problemy z zaśnięciem i utrzymaniem jakości snu mogą pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie.
Podstawowe przyczyny bezsenności tego typu to:
- brak aktywności fizycznej;
- siedzący tryb życia;
- zła dieta;
- niewłaściwa higiena snu;
- korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem (ich światło obniża produkcję melatoniny);
- ostre światło podczao oglądania telewizji przed snem;
- drzemki w trakcie dnia;
- picie mocnej herbaty lub mocnej kawy przed snem;
- nieregularne godziny snu dzień po dniu;
- spożywanie określonych substancji w godzinach popołudniowych i wieczornych (alkohol, nikotyna, kofeina, napoje energetyzujące, inne używki).
Co może powodować problemy z zasypianiem?
Wpływ na występowanie bezsenności może mieć kilka czynników. Właśnie dlatego niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, aby zrozumieć podstawy problemów i je wyeliminować. W przypadku każdego człowieka mogą być one zupełnie różne. Dbałość o zdrowy sen jest niezwykle istotna, ponieważ w ten sposób dbamy o własne zdrowie oraz szereg procesów zachodzących w organizmie człowieka. Problemy ze snem mogą pojawiać się u osób w podeszłym wieku, kobiet w okresie klimakterium, czy też u osób cierpiących na zaburzenia depresyjne. Sporadyczne problemy wynikają z narażenia na sytuacje stresowe. Przyczyną bezsenności może też być zmiana strefy czasowej.
Do podstawowych przyczyn bezsenności o charakterze przewlekłym zaliczane są:
- przewlekły stres;
- występowanie zaburzeń lękowych;
- niewłaściwe nawyki związane ze snem;
- choroby somatyczne: zapalenie stawów, nowotwór, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy;
- przemęczenie;
- niektóre leki;
- intensywny tryb życia.
Leczenie bezsenności wymagane jest wtedy, jeżeli ma ona tendencję do wchodzenia w stan przewlekły.
Jakie są objawy i potencjalne skutki bezsenności?
Istnieje kilka odstawowych objawów klinicznych bezsenności, które stosunkowo prosto można zdiagnozować. Są one bardzo podobne, niezależnie od tego, czy pacjent ma problemy z zasypianiem, wczesnym budzeniem się, czy też licznymi pobudkami w trakcie nocy. Podstawowe objawy to:
- gorsze samopoczucie;
- zmęczenie;
- problemy z ponownym zaśnięciem;
- napięcie mięśniowe;
- częste wybudzanie w trakcie nocy;
- brak energii i zasypianie w trakcie dnia lub dopiero nad ranem;
- bezdech senny;
- rozkojarzenie;
- problemy z koncentracją w trakcie dnia;
- zespół niespokojnych nóg.
Masz problemy ze snem? Postaw na diagnostykę
Jeżeli masz problemy ze snem i wpływają one negatywnie na Twoje codzienne funkcjonowanie i układ odpornościowy, to koniecznie postaw na diagnostykę. W przypadku tego schorzenia kluczem jest rozpoznanie jego przyczyny, a następnie wdrożenie zindywidualizowanej terapii. To niezwykle istotne, ponieważ brak snu i długotrwale utrzymujące się zaburzenia wpływają negatywnie na fale mózgowe, stan psychiki oraz codzienną jakość życia pacjenta. Po ustaleniu przyczyny bezsenności, możliwe jest wdrożenie leczenia. Zazwyczaj składa się ono z kilku etapów.
Terapia poznawczo-behawioralna
Zanim dojdzie do leczenia farmakologicznego, stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Inna jej nazwa to technika kontroli bodźców. Podczas terapii lekarz sprawdza reakcję pacjenta na określone bodźce i stara się wykluczyć te czynniki, które nie powodują bezsenności i nie wpływają negatywnie na dobry sen pacjenta. Tego typu terapia przynosi dobre efekty. Dzięki temu wielokrotnie da się pomóc pacjentowi bez wdrażania środków farmakologicznych. Jednym z elementów terapii jest zmiana stylu życia osoby z problemami ze snem, w tym m.in.: wdrożenie aktywności fizycznej, zdrowej diety, czy też zaprzestanie przyjmowania używek, w tym alkoholu i papierosów. Jeżeli terapia nie przyniesie rezultatów, to leczenie opiera się na farmakologii.
Leczenie farmakologiczne
W leczeniu farmakologicznym stosuje się preparaty przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i nasenne. Zażywanie ich w małych ilościach ułatwia zasypianie, jednak każdorazowo pacjent powinien znajdować się pod kontrolą lekarską. Leki te przyjmowane w dłuższej perspektywie mogą powodować uzależnienie, dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo uważnie. Specyfika tych preparatów sprawia, że w przypadku leczenia bezsenności nie powinny być przyjmowane długotrwale. O konieczności ich zażycia zawsze decyduje lekarz prowadzący. Wybrane środki mogą wpływać negatywnie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów, czy też obsługi maszyn.
Domowe sposoby na bezsenność
Bezsenność przygodną i krótkotrwałą można próbować leczyć domowymi sposobami. W tym celu rekomenduje się m.in. preparaty ziołowe. Wśród nich znajdują się produkty na bazie lawendy, melisy, kozłka lekarskiego. W aptece znajdziesz również olejki eteryczne: jaśminowy, majerankowy, czy też lawendowy. Ich zażywanie przed snem może ułatwić szybkie zaśnięcie, jednak zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta.
Problemy ze snem może powodować m.in. wysoka temperatura w sypialni, dlatego przed pójściem spać postaraj się dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Świeże i chłodne powietrze ułatwia zasypianie. Zadbaj również o to, aby ostatni posiłek jeść na kilka godzin przed zaśnięciem. Dzięki temu zdąży zostać strawiony i nie wpłynie to negatywnie na sen i jego jakość. Dobrym wyborem jest również wprowadzenie aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny dnia.
Warto wiedzieć o tym, że problemy z zaśnięciem mogą pojawiać się u osób w każdym wieku. Każdy z nas jest narażony na ich występowanie. Jeżeli zauważymy je u swoich bliskich, to jest to powód do tego, aby nakłonić te osoby do konsultacji lekarskiej.
Nieleczona bezsenność – czy jest groźna?
Brak leczenia lub niewłaściwe leczenie bezsenności móże być groźne dla pacjenta. Występowanie tego stanu może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Główne z nich to upośledzenia koncentracji i wzrost umieralności nawet o 15%. Wszystko dlatego, że zaburzenia koncentracji powodują większą liczbę wypadków komunikacyjnych, czy też w pracy. Życie z bezsennością jest trudne i niebezpieczne, dlatego nie wolno bagatelizować tego schorzenia. Nieocenionym wsparciem jest szybka konsultacja medyczna i przeprowadzenie badań.
Recepta online i wsparcie lekarza przy problemach z zasypianiem
Na portalu https://nachorobe.pl/ możesz skorzystać ze wsparcia profesjonalisty. Oferujemy usługę zdalnych konsultacji medycznych i receptę online. Ta druga to doskonały wybór w przypadku osób, które są w procesie leczenia bezsenności. Wówczas wystarczy wypełnić formularz medyczny, wskazać przyjmowany preparat oraz opłacić zamówienie. W odpowiedzi na to nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup dedykowanych preparatów. W przypadku kontynuacji leczenia będzie to formalnością. Pamiętaj jednak o tym, że pierwsze przepisanie leków powinno nastąpić w gabinecie lekarskim. Jeżeli w trakcie ich przyjmowania zauważysz coś niepokojącego, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.
E-recepta. Gdzie ją zrealizować?
Skorzystanie z recepty online może zakończyć się wystawieniem e-recepty. To bardzo wygodne rozwiązanie. Konsultację medyczną odbędziesz bez wychodzenia z domu i otrzymasz e-receptę. Następnie zrealizujesz ją w dowolnie wybranej aptece. W tym celu wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod dokumentu oraz numer PESEL pacjenta. Dzięki temu leki w Twoim imieniu mogą kupić bliscy. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na portalu https://nachorobe.pl/. Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Przyjmowanie leków powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami lekarza. Pamiętaj o tym, że każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu zdrowiu.
Z https://nachorobe.pl/ bezsenność przestanie być problemem. Leki dostępne na receptę można zakupić tylko po wcześniejszej konsultacji medycznej.