...
Angina

Angina objawy, leczenie i powikłania u dzieci i dorosłych.

Angina to inaczej ostre zapalenie migdałków podniebiennych. Jest chorobą zakaźną, którą wywołują paciorkowce Streptococcus pyogenes. Należy do powszechnych chorób związanych z migdałkami, z którą przynajmniej raz w życiu spotyka się 9 na 10 ludzi na świecie. Sprawdź, jakie objawy daje angina u dzieci i dorosłych, jak wygląda jej leczenie i profilaktyka, a także potencjalne powikłania.
Angina

Angina – podstawowe informacje

Podstawowy podział medyczny wskazuje na to, że anginą jest paciorkowcowe zapalenie gardła. Wówczas występuje angina paciorkowcowa. Statystycznie najczęściej z tym schorzeniem borykają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jest to związane z wysoką zakaźnością choroby i faktem, że z dużą łatwością rozprzestrzenia się pomiędzy uczniami w placówkach edukacyjnych. Przyczyny anginy to nie tylko paciorkowce. Chorobę mogą wywoływać szkodliwe wirusy i grzyby.

Jak dochodzi o zakażenia?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Źródłem zachorowania na anginę są osoby chore. Zdecydowanie rzadziej zarażamy się od nosicieli anginy, u których choroba się nie objawia. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć poprzez unikanie kontaktu z osobami z oznakami przeziębienia i bólem gardła. Zwłaszcza w okresie najczęstszych zachorowań, jednak angina może występować przez cały rok. W Polsce okres największych zachorowań przypada na miesiące od jesieni do wiosny. Sprzyjają temu gorsze warunki atmosferyczne, opady śniegu i deszczu, wiatr, a także podwyższona wilgotność powietrza.

Rodzaje anginy – podział ze względu na czynniki chorobotwórcze

Drugi podział anginy obejmuje to, jakie czynniki chorobotwórcze ją powodują. Tu wyróżniamy takie rodzaje jak:

  • angina paciorkowcowa;
  • angina wirusowa;
  • angina grzybicza.

Najrzadziej diagnozowana jest ta ostatnia. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z zapaleniem gardła i migdałków o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Anginę paciorkowcową powodują bakterie Streptococcus pyogenes. W przypadku anginy wirusowej najczęściej jej powodem są takie wirusy jak m.in.: adenowirusy, coronawirusy, rinowirusy, enterowirusy i powodujące paragrypę.

Rodzaje anginy – podział ze względu na miejsce infekcji

Tak jak już wspominano, angina może być wywoływana przez różne czynniki. Stanem zapalnym może obejmować także różne miejsca w gardle pacjenta. Wyróżnia się anginę:

  • migdałków podniebiennych;
  • migdałków językowych;
  • migdałków gardłowych.

Niezależnie od zlokalizowania infekcji, może stanowić ona poważne zagrożenie dla pacjenta i utrudniać jego codzienne funkcjonowanie. Największe powody do niepokoju mają osoby, u których zdiagnozowano anginę migdałka podniebiennego. Jest to związane z tym, że wchodzi on w skład układu chłonnego organizmu człowieka. Ich zadaniem jest ochrona układu oddechowego przed szkodliwym działaniem patogenów i drobnoustrojów, które mogłyby dostać się do niego poprzez jamę ustną. Ta ostatnia pełni rolę bramy dla szkodliwych wirusów i bakterii, które mogą infekować układ oddechowy. Jeżeli cierpisz na anginę migdałków podniebiennych, to zwiększa się ryzyko wystąpienia współtowarzyszących problemów zdrowotnych związanych z układem oddechowym.

Rodzaje anginy – podział ze względu na obraz kliniczny

Trzeci ze stosowanych podziałów obejmuje to, jaki jest obraz kliniczny anginy, czyli to, co można dostrzec na powierzchni migdałków i jamy ustnej. Ze względu na rodzaj objawów widzianych w okolicy migdałków występują:

  • angina ropna (z wysiękiem ropnym);
  • angina rumieniowa;
  • angina z owrzodzeniem.

Jak rozpoznać objawy anginy?

Warto zastanowić się nad tym, jakie są podstawowe objawy choroby. Warto to wiedzieć, aby w porę zgłosić się do lekarza. Rozpoznanie typu schorzenia nie jest takie proste, ponieważ zarówno objawy anginy wirusowej, jak i paciorkowcowej mogą się różnić. W związku z tym niezbędna jest wiedza specjalistyczna z zakresu medycyny, a także wykonanie badań medycznych.

Objawy anginy paciorkowcowej

Angina bakteryjna atakuje organizm stopniowo. Po zakażeniu na pierwsze objawy trzeba poczekać nawet kilka dni. Ryzyko zachorowania wzrasta wtedy, gdy pacjent ma kontakt z osobą przechodzącą anginę w stanie ostrym. Ponadto przyjmowanie antybiotyku sprawia, że pacjent już po pierwszej dobie stosowania leku przestaje zarażać. Charakterystyczne objawy dla anginy bakteryjnej to m.in.:

  • wysoka gorączka w granicach 39°C;
  • silny ból gardła;
  • zaczerwienienie gardła;
  • uczucie rozbicia organizmu;
  • pogorszone samopoczucie;
  • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych;
  • przekrwienie migdałków;
  • bóle głowy;
  • dreszcze;
  • bóle brzucha;
  • brak apetytu;
  • bolesność węzłów chłonnych.

W przypadku dzieci dodatkowym objawem bywają wymioty i nudności. Jest to związane z wysoką temperaturą i silną reakcją obronną organizmu.

Objawy anginy wirusowej

Niektóre objawy są podobne i wywołują je zarówno zakażenie bakteryjne, jak i wirusowe. Inne jednak znacznie się różnią. Odpowiednie ich rozpoznanie pozwala na rozróżnienie przyczyny anginy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Przy anginie wirusowej podstawowe objawy to m.in.:

  • kaszel;
  • ból głowy;
  • ból mięśni i stawów;
  • katar i nieżyt nosa;
  • chrypka;
  • ból gardła.

Ponadto w przypadku anginy wirusowej mogą pojawiać się takie objawy jak zapalenie spojówek, czy też pęcherzyki i owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej i w obrębie błony śluzowej gardła.

Przebieg choroby

Nie ma jednego wyznacznika w zakresie tego, jak przebiega angina. Każdorazowo zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Zazwyczaj pierwsze objawy są bardzo silne i utrzymują się przez kilka dni. W tym czasie pacjent nie może normalnie funkcjonować. Wysoka temperatura występuje wspólnie z bólem gardła, który utrudnia przyjmowanie pokarmów i płynów. W takiej sytuacji wykonywanie codziennych obowiązków domowych lub służbowych jest praktycznie niemożliwe. Kluczem jest szybka diagnoza i podanie antybiotyku lub leku przeciwwirusowego. Przeleżenie anginy i zażywanie leków to podstawa, jeżeli chce się uniknąć ewentualnych powikłań.

Jak wygląda proces diagnostyczny?

Anginy nie można zdiagnozować w ramach zdalnej konsultacji. Każdorazowo powinno to odbywać się w stacjonarnym gabinecie specjalisty. Wszystko dlatego, że podstawą badania jest sprawdzenie obrazu klinicznego. Lekarz zagląda w gardło pacjenta i weryfikuje jego stan. W przypadku wątpliwości wykonywane są badania specjalistyczne, w tym m.in. posiew z gardła. Dzięki temu można precyzyjnie określić przyczynę zakażenia i dopasować do niej skuteczne i bezpieczne leczenie. W przypadku anginy bakteryjnej wstępne badanie można wykonać w domu, ponieważ w aptekach dostępne są testy sprawdzające obecność paciorkowców Streptococcus pyogenes w organizmie.

W przypadku dzieci i młodzieży lekarze zdecydowanie częściej decydują się na przeprowadzenie testów na posiew. Jest to związane z tym, że w przypadku kilkuletnich dzieci przebieg i objawy anginy wirusowej i bakteryjnej są praktycznie takie same. W związku z tym łatwo o popełnienie błędu, który wyklucza się w przypadku testów laboratoryjnych. U nastolatków natomiast, angina może dawać takie same objawy jak mononukleoza zakaźna. To sprawia, że także wskazane jest wykonanie badania na posiew.

Jak przebiega leczenie anginy?

Terapia w przypadku anginy zawsze dopasowywana jest do rodzaju schorzenia, a także do indywidualnych potrzeb i predyspozycji pacjenta. W przebiegu choroby bakteryjnej niezbędne jest podanie antybiotyków. Przy anginie wirusowej podaje się preparaty o działaniu objawowym oraz przeciwwirusowym. Wybrane z nich dostępne są bez recepty w dowolnej aptece.

Co na anginę wirusową?

Leczenie anginy wirusowej odbywa sie bez wykorzystania antybiotyków, które nie byłyby skuteczne wobec wirusów. Standardowym wyborem jest leczenie objawowe i przyjmowanie preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Dużą popularnością cieszą się ogólnodostępne na rynku tabletki do ssania na ból gardła, płukanki, spraye, czy też leki przeciwgorączkowe. Jeżeli szybko wdroży się leczenie, angina szybko powinna złagodzić objawy. W przypadku gdy angina nie odpuszcza, a leki dostępne bez recepty nie są skuteczne, rekomenduje się ponowne badanie i wdrożenie do terapii silniejszych preparatów.

Co na anginę bakteryjną?

W leczeniu anginy bakteryjnej wymagane jest zastosowanie antybiotyku. Już po jednej dobie od jego przyjęcia chory przestaje zarażać, dlatego niezwykle ważne jest to, aby szybko skonsultować swoją sytuację zdrowotną z lekarzem. Standardowym wyborem przy zakażeniu paciorkowcami jest penicylina fenoksymetylowa. Cała antybiotykoterapia trwa 10 dni. Ważne jest, aby przejść ją od A do Z zgodnie z wytycznymi lekarza. W przeciwnym razie pacjent naraża się na nawrót choroby z jeszcze silniejszymi objawami, a także na inne komplikacje zdrowotne. Może zdarzyć się, że pacjent jest uczulony na penicylinę fenoksymetylową. Wówczas rekomenduje się zastosowanie innych antybiotyków. Zawierają one m.in. takie substancje jak: azytromycyna lub klarytromycyna.

Jeszcze inaczej antybiotykoterapia wygląda u kobiet w ciąży i dzieci. W obu przypadkach podaje się amoksycylinę, a angina może być szczególnie groźna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. W skrajnych przypadkach przejście choroby może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. W związku z tym przed podjęciem decyzji o antybiotykoterapii, należy przeprowadzić bardzo dokładne badania i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Standardowo poza antybiotykiem w leczeniu anginy stosuje się leki o działaniu objawowym.

Groźne powikłania

Szybkie rozpoznanie i leczenie anginy jest bardzo ważne. Wszystko dlatego, że nieleczona lub niewłaściwie leczona może mieć bardzo złe skutki. Przykładowe groźne powikłania anginy paciorkowcowej to m.in.:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • gorączka reumatyczna;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • ostre zapalenie nerek;
  • zapalenie płuc;
  • zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej;
  • zapalenie stawów;
  • zapalenie zatok obocznych nosa;
  • ropień okołomigdałkowy;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zapalenie tęczówki.

W skrajnych przypadkach powikłaniem anginy może być nawet zgon, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować tej choroby. Po przejściu choroby warto zdecydować się na wykonanie kilku podstawowych badań kontrolnych. Wszystko po to, aby skontrolować równowagę organizmu oraz sprawdzić potencjał wystąpienia powikłań. Do tego typu badań należą m.in.:

  • morfologia;
  • OB;
  • EKG;
  • badanie ogólne moczu.

Usunięcie migdałków – kiedy jest wskazane?

U niektórych osób angina ma tendencję do nawracania. Wówczas dotyka ona pacjenta nawet kilka razy w roku. Głównym tego powodem mogą być przerośnięte migdałki gardłowe. W takiej sytuacji lekarze mogą zdecydować się na ich usunięcie, aby nie utrudniać pacjentom codziennego funkcjonowania. Zabieg usunięcia migdałków wskazany w kilku przypadkach. To nie tylko często powracająca angina, ale także przerost migdałków lub stan, w których z ich wnętrza wydziela się ropna substancja.

Angina i recepta online

Ostre zapalenie gardła nie jest niczym przyjemnym. Wiąże się z poważnymi dolegliwościami bólowymi i często uniemożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie. Skala problemu rośnie wtedy, gdy choroba ma charakter nawracający. Kluczem do szybkiego poradzenia sobie z problemem jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Na portalu https://nachorobe.pl/ możesz skorzystać z usługi recepty online, dzięki czemu jeszcze szybciej otrzymasz dostęp do leków. Recepta online to dedykowana zdalna konsultacja medyczna. Polega na wypełnieniu formularza medycznego, opisaniu swojego stanu zdrowia, a także wskazaniu objawów i przyjmowanego dotychczas preparatu. Gdy opłacisz usługę, nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem. Jeżeli będzie to uzasadnione, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leków. Jeżeli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, to pokieruje pacjenta na e-konsultację lub na badanie w stacjonarnym gabinecie.

E-receptę z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. W imieniu chorej osoby mogą zrobić to również jej bliscy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą usługi oraz do zadbania o swoje zdrowie wspólnie z https://nachorobe.pl/. Nasz zespół zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro i bezpieczeństwo pacjentów.